Nejlepší čističe odpadu 2023 a jak vybrat

Prevence i účinná pomoc při ucpaném odpadu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Krtek čistič potrubí 900 g
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat čistič odpadů

  • Při správné prevenci můžete zamezit možnému ucpávání odpadu.
  • Odpad můžete čistit mechanickým nebo chemickým způsobem.
  • Když nepomáhá chemie ani mechanické čištění, nastupujte těžká technika. Na trhu se pohybují specializované firmy, které poskytují strojní čištění silným proudem vody.

Čistič odpadu - náš výběr

WC čističe odpadu

Gelové čističe odpadů

Zobrazit kompletní nabídku čističů odpadů

Jak vybrat čistič odpadů

  • Při správné prevenci můžete zamezit možnému ucpávání odpadu.
  • Odpad můžete čistit mechanickým nebo chemickým způsobem.
  • Když nepomáhá chemie ani mechanické čištění, nastupujte těžká technika. Na trhu se pohybují specializované firmy, které poskytují strojní čištění silným proudem vody.

Mechanické čističe

V praxi se setkáte se dvěma typy mechanických čističů. Mezi první z nich patří starý dobrý zvon, který najdete v každé domácnosti. Druhou možností je mechanické pero.

Zvon

Osvědčená klasika, kterou při čištění odpadu začněte. Zvon pro čištění odpadů funguje na principu podtlaku. Přiložte zvon k ucpanému odpadu tak, abyste utěsnili gumu, a pohybujte s ním směrem nahoru a dolu. Vytvořený podtlak odstraní zátku a vyčistí odpad. Následně propláchněte potrubí vodou, aby nečistoty odtekly.
Na trhu najdete kromě běžných zvonů i profesionální instalatérské zvony. Běžný gumový zvon s dřevěnou rukojetí seženete za zhruba 70 korun v běžných hobby marketech. Instalatérský zvon nabízí lepší utěsnění a vytvoření většího podtlaku. Připravte si na něj zhruba 200 Kč.

Čištění odpadu zvonem

K čištění odpadu můžete použít mechanický zvon, iStock / Andrey Sayfutdinov

Mechanické pero

Mechanické pero nastupuje do akce v momentě, kdy klasický zvon selže. Instalatérské pero se skládá ze stočené spirály a rukojeti, která umožňuje otáčení. Na konci pera najdete ostrou koncovku ve tvaru spirály, škrabky nebo vidličky. Jak se pero v odpadu otáčí, koncovka odstraňuje nečistoty a zároveň prorazí mechanickou zátku.
K obsluze mechanického pera potřebujete pomocníka. Zatímco jeden strká pero do odpadu, druhý točí s rukojetí proti směru hodinových ručiček. Pero koupíte v hobby marketech nebo obchodech pro instalatéry a jeho cena se odvíjí od jeho délky. Na trhu najdete pera v délce od 4 do 15 metrů. Průměrná cena se pohybuje kolem 200 Kč.

Víte, že…?

Čistič odpadu
Krtek čistič potrubí 900 g

Práce s delšími pery bývá fyzicky náročná. Pro tyto účely se nabízejí elektrická pera s mechanickou převodovkou, která s perem točí sama. Tento typ pera se prodává v prodejnách pro instalatéry a stojí od 2 000 Kč a více.

Chemické prostředky

Na trhu najdete velké množství chemických prostředků. V praxi se setkáte se dvěma druhy. Prvním z nich jsou pouhé čističe, které pročistí odpadní potrubí, ale neodstraní hrubé nečistoty. Druhou variantou jsou chemické přípravky na bázi hydroxidu sodného neboli louhu, které si poradí i s mechanickými zátkami.

Chemické čističe

Chemické přípravky se prodávají v několika formách. Nejběžnější jsou malé granule, které se nasypou do odpadu. Další variantou jsou gely nebo jemný prášek. Chemické čističe jsou značně agresivní, nelze je používat v případě plastových či kovových materiálů. Vhodným výrobním materiálem je v tomto případě kamenina.
Výhodou chemických čističů je především rychlost čištění. V případě granulí poznáte zlepšení do 15 minut. Práškové čističe je vhodné nechat působit cca 1 hodinu, v případě gelu se doporučuje nechat chemii působit přes noc.

Ucpané umyvadlo se špinavou vodou

Čistič odpadu je čas od času třeba v každé domácnosti, iStock / Maria Saifutdinova

Přírodní chemie

WC čističe odpadu
WC NET Turbo gelový čistič odpadů 1 l

V tomto případě se jedná o bakterie, které jsou schopné zlikvidovat tuky, vlasy, zbytky potravin a vše ostatní, co vede k ucpávání odpadu. Tyto biologické čističe jsou k dostání ve formě prášku nebo tekutého přípravku. Nevýhodou biologických čističů je pomalejší působení, které může trvat několik hodin nebo celý den.

Značky a ceny

Jedním z nejběžnějších výrobců je značka Krtek, chemické přípravky najdete ale i pod značkou Domestos, HG nebo Mr. Proper. Biologické čističe nabízí Bioline, Grease Clean či Eurona. Nejčastěji najdete balení o velikosti mezi 0,5 až 1 kg, gely se prodávají v balení od 0,5 do 1 litru. Ceny biologických i chemických čističů se příliš neliší. Nejlevnější je možné koupit od 50 Kč, cena nejdražších stoupá ke 200 a více Kč. Rozdíl v cenách je dán zejména množstvím a značkou čističe.

Strojní čištění

Když nepomáhá chemie ani mechanické čištění, nastupujte těžká technika. Na trhu se pohybují specializované firmy, které poskytují strojní čištění silným proudem vody. Jedná se ale o extrémní případ, který způsobí velký zásah do peněženky a při kterém se ušpiníte.

Typ čištění
Mechanické čištěníSlouží jako prevenceMechanicky pročistí odpadNáročnější na obsluhuNemusí pročistit vše
Chemické čištěníVyužít jako druhý krokLevné a snadnéVyužívá agresivní chemii 
Strojní čištěníNejefektivnější čištěníVyčistí stoupačky i kanalizaciFinančně nákladnéNepořádek

Prevence

Gelové čističe odpadů
Savo Razant gelový čistič odpadů 1 l

Ucpaný odpad poznáte poměrně snadno. Zapáchající myčka a neodtékající voda ve dřezu nebo umyvadla bývá jedním z prvních příznaků problému. Odpadní potrubí se ucpe drobnými nečistotami, mastnotou i mechanickými překážkami a tato ucpávka následně brání volnému protékání vody.
Špatně odtékající vodě vždy věnujte pozornost a nenechávejte nic na poslední chvíli. S prevencí vám pomohou přípravky, které nabízejí běžné obchody. Na trhu najdete mechanické i chemické přípravky. Každý typ má svoje výhody a nevýhody a v tomto případě se spolehněte na to, že nejlépe fungují, pokud je vhodně zkombinujete.

Víte, že…?

Na závěr pro vás máme babskou radu. Když se chcete vyhnout chemii, nasypte do odpadu jedlou sodu a nechte ji působit. Soda funguje jako chemie a odpady pročistí. Používejte ji ale spíše jako prevenci. S mechanickými překážkami si soda neporadí.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí čistič odpadů?

Ucpaný odpad přináší velké problémy. Zanedbaná prevence způsobí katastrofu, která končí zásahem instalatéra nebo specializované firmy. Při správné prevenci tomuto problému ale jednoduše zamezíte a pravidelné čištění vám navíc ušetří peníze. Na internetu najdete různé způsoby čištění od mechanických až po chemické.

Jak vybrat čistič odpadů?

Odpad můžete vyčistit běžným zvonem, oblíbené jsou i chemické čističe, které lze běžně koupit v drogeriích. Jestliže raději volíte přírodní cestu, můžete k čištění použít živé bakterie.
Zobrazit kompletní nabídku čističů odpadů