Jak vybrat bakterie do septiku
- Bakterie odstraní zápach, rozloží organické odpady na vodu, kterou můžete dále využít k zalévání trávníku.
- Bakterie jsou k dostání v několika typech, před aplikací vždy dodržujete doporučení výrobce.
- Přípravek je možné aplikovat přímo do septiku nebo ČOV, ale nalít je můžete i do záchodové mísy.
Bakterie do septiku - náš výběr



Živé bakterie do septiku

Bakterie do septiku 1 kg


Jak vybrat bakterie do septiku
Jak fungují
Bakterie do septiku odstraňují zápach, také vám ale pročistí vodu. Tu pak můžete bez obav použít například na zalévání zahrady. Rostliny tak nebudete zalévat vodou s vysokým obsahem chemikálií, ale vodou, která jim nijak neuškodí.
Bakterie v septiku podporují správnou funkci rozkladu nečistot, fungují díky kmenům bakterií, které jsou vhodné právě na tuto práci. V momentě, kdy se dostanou do vody v septiku, začnou produkovat látky, které pomohou v rozkladu nečistot, resp. odpadu. V případě septiku jsou nejvhodnější enzymatické bakterie. Ty pomohou v rozkladu bílkovin, škrobů, tuků, papíru a dalšího organického odpadu. Po ukončení své práce bakterie zahynou. Proces tedy není jednorázový. Bakterie je nutné přidávat do septiku opakovaně.
Tyto výrobky jsou na rozdíl od těch chemických šetrné k životnímu prostředí. Při jejich použití byste se přesto měli chránit ochrannými prostředky, jako jsou rukavice, eventuelně si po práci důkladně omýt ruce mýdlem a vodou.
Pamatujte, že živé bakterie mohou být chemikáliemi velmi rychle zničeny, proto byste se měli naučit používat i v domácnosti biologicky odbouratelné čisticí prostředky. Ty chemické, většinou s velkou dávkou chloru, živé bakterie v žumpě nebo septiku zničí a k potřebnému procesu rozkladu tak vůbec nemusí dojít. To platí pro všechny prostředky, které spláchnete do odpadu, včetně pracích prášků i saponátů.
Typy
Na trhu jsou bakterie do septiku k dostání jak v tabletách, tak i v prášku. Tablety jsou velmi snadné na použití. Jednoduše je vhodíte do septiku, nebo například spláchnete do toalety. V septiku se následně rozpouštějí zhruba měsíc. Bakterie v prášku je nutné nejdříve aktivovat tím, že je rozmícháte ve vodě. Následně vodu vylejete přímo do septiku nebo odpadu. Při aplikaci bakteriálních a enzymatických přípravků se nesmějí používat kovové předměty, a to ani k zamíchání. Kov totiž bakterie a enzymy zabíjí.
Tablety do septiku mohou obsahovat tří druhy bakterií: aerobní, které potřebují vzduch, anaerobní bez nutnosti přísunu vzduchu, a fakultativní, které fungují v obou zmíněných případech. Kdy použít aerobní a kdy anaerobní bakterie?
Typ | Využití |
---|---|
Anaerobní | Tento druh bakterií je nejvhodnější pro biologický septik u objektů s nepravidelnou produkcí splašků (chaty, chalupy a jiná rekreační zařízení), který nemá přísun vzduchu. |
Aerobní | Tyto bakterie potřebují přísun vzduchu a v provzdušněné nádrži by koncentrace kyslíku měla být alespoň kolem 2 mg/l. |
Fakultativní | Výhodou fakultativních bakterií je to, že je možné je použít v obou případech, tedy jak v septiku s přísunem vzduchu, tak i bez něho. |
Septik a ČOV
Žumpa a septik používají stejné bakterie. Rozdíl je u čističky odpadních vod. Odpad ze žump nebo septiků se dá také vyvézt a v podstatě bakterie ani nemusíte použít, pokud vám zápach a jistý druh nehygieny nepřekáží.
U ČOV je to však jiné. Tady jsou bakterie nezbytností. Častokrát už při koupi čističky dostanete jako součást balení i startovací bakterie do ČOV. Za předpokladu, že se o čističku staráte, kontrolujete pravidelně kal. Když má čistička dostatek kyslíku a bakterie krmiva, tak se bakterie množí samy a vystačíte si jen se startovacími bakteriemi.
Víte, že…?
Při používání přírodních bakterií do septiku si dávejte pozor na používání čisticích prostředků. Vyhněte se zejména těm, které obsahují chlor. Ten by bakterie zničil a celý proces by byl k ničemu.
Výrobce a ceny
Jedním z nejúčinnějších přípravků do žumpy je Bactisan Septik. Jsou to bakterie do žump a septiků založené na suché bázi. Výrobkem z této řady pro ČOV je Bactisan domovní ČOV. Přípravek zlepšuje činnost ČOV a likviduje zápachy. Dávkuje se do čističky pomocí sociálního zařízení v domě.
Jinou možností je SCD Purus. Představuje chemii do septiku, žumpy a ČOV. Je to tekutý koncentrát živých probiotických kultur přírodního původu. Na trhu ho dostanete v balení po 1, 2, 5, 10 a 20 litrech.
Jedním z největších výrobců s dlouholetou tradicí je společnost Baktoma. Zaměřují se na prodej bakterií do žumpy a septiků, ale také na prodej bakterií do ČOV. Suché bakterie, které je před použitím potřebné aktivovat smícháním s vodou, nabízí i Bacti ZS.
K dostání jsou malá 100 g balení, která pořídíte do 100 Kč, ale také 15 kg balení, ta vyjdou na cca 7 000 Kč. Nejčastěji se však setkáte s balením o hmotnosti 0,5 nebo 1 kg.
Další možností jsou pak bakterie v tekutém stavu, v tomto případě je možné zakoupit kanystr o objemu 1 – 5 litru. Cena dostupných výrobků se pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 Kč, záleží na velikosti balení.
Otázky a odpovědi
Co jsou hladové bakterie?
Jak poznám, že přípravky fungují?
Různé typy produktů porovnejte zde.