Bakterie do septiku

Šetrné k přírodě i k Vašemu nosu.

ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat bakterie do septiku

  • Bakterie odstraní zápach, rozloží organické odpady na vodu, kterou můžete dále využít k zalévání trávníku.
  • Bakterie jsou k dostání v několika typech, před aplikací vždy dodržujete doporučení výrobce.
  • Přípravek je možné aplikovat přímo do septiku nebo ČOV, ale nalít je můžete i do záchodové mísy.

Jak fungují

Bakterie do septiku odstraňují zápach, také vám ale pročistí vodu. Tu pak můžete bez obav použít například na zalévání zahrady. Rostliny tak nebudete zalévat vodou s vysokým obsahem chemikálií, ale vodou, která jim nijak neuškodí.
 
Bakterie v septiku podporují správnou funkci rozkladu nečistot, fungují díky kmenům bakterií, které jsou vhodné právě na tuto práci. V momentě, kdy se dostanou do vody v septiku, začnou produkovat látky, které pomohou v rozkladu nečistot, resp. odpadu. V případě septiku jsou nejvhodnější enzymatické bakterie. Ty pomohou v rozkladu bílkovin, škrobů, tuků, papíru a dalšího organického odpadu. Po ukončení své práce bakterie zahynou. Proces tedy není jednorázový. Bakterie je nutné přidávat do septiku opakovaně.

Tyto výrobky jsou na rozdíl od těch chemických šetrné k životnímu prostředí. Při jejich použití byste se přesto měli chránit ochrannými prostředky, jako jsou rukavice, eventuelně si po práci důkladně omýt ruce mýdlem a vodou.

Účinné
Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků 0,5 kg

Pamatujte, že živé bakterie mohou být chemikáliemi velmi rychle zničeny, proto byste se měli naučit používat i v domácnosti biologicky odbouratelné čisticí prostředky. Ty chemické, většinou s velkou dávkou chloru, živé bakterie v žumpě nebo septiku zničí a k potřebnému procesu rozkladu tak vůbec nemusí dojít. To platí pro všechny prostředky, které spláchnete do odpadu, včetně pracích prášků i saponátů.

Typy

 
Na trhu jsou bakterie do septiku k dostání jak v tabletách, tak i v prášku. Tablety jsou velmi snadné na použití. Jednoduše je vhodíte do septiku, nebo například spláchnete do toalety. V septiku se následně rozpouštějí zhruba měsíc. Bakterie v prášku je nutné nejdříve aktivovat tím, že je rozmícháte ve vodě. Následně vodu vylejete přímo do septiku nebo odpadu. Při aplikaci bakteriálních a enzymatických přípravků se nesmějí používat kovové předměty, a to ani k zamíchání. Kov totiž bakterie a enzymy zabíjí.
 
Tablety do septiku mohou obsahovat tří druhy bakterií: aerobní, které potřebují vzduch, anaerobní bez nutnosti přísunu vzduchu, a fakultativní, které fungují v obou zmíněných případech. Kdy použít aerobní a kdy anaerobní bakterie?

Typ Využití
Anaerobní Tento druh bakterií je nejvhodnější pro biologický septik u objektů s nepravidelnou produkcí splašků (chaty, chalupy a jiná rekreační zařízení), který nemá přísun vzduchu.
Aerobní Tyto bakterie potřebují přísun vzduchu a v provzdušněné nádrži by koncentrace kyslíku měla být alespoň kolem 2 mg/l.
Fakultativní Výhodou fakultativních bakterií je to, že je možné je použít v obou případech, tedy jak v septiku s přísunem vzduchu, tak i bez něho.

 
 
 

Bio
Golem S Bio čistič septiků a jímek 100 g

Septik a ČOV

Žumpa a septik používají stejné bakterie. Rozdíl je u čističky odpadních vod. Odpad ze žump nebo septiků se dá také vyvézt a v podstatě bakterie ani nemusíte použít, pokud vám zápach a jistý druh nehygieny nepřekáží.

U ČOV je to však jiné. Tady jsou bakterie nezbytností. Častokrát už při koupi čističky dostanete jako součást balení i startovací bakterie do ČOV. Za předpokladu, že se o čističku staráte, kontrolujete pravidelně kal. Když má čistička dostatek kyslíku a bakterie krmiva, tak se bakterie množí samy a vystačíte si jen se startovacími bakteriemi.
  

Víte, že…?

Při používání přírodních bakterií do septiku si dávejte pozor na používání čisticích prostředků. Vyhněte se zejména těm, které obsahují chlor. Ten by bakterie zničil a celý proces by byl k ničemu.

Přírodní
Bio-enzym Bio P1 do septiku 100 g

 

Výrobce a ceny

Jedním z nejúčinnějších přípravků do žumpy je Bactisan Septik. Jsou to bakterie do žump a septiků založené na suché bázi. Výrobkem z této řady pro ČOV je Bactisan domovní ČOV. Přípravek zlepšuje činnost ČOV a likviduje zápachy. Dávkuje se do čističky pomocí sociálního zařízení v domě.

Jinou možností je SCD Purus. Představuje chemii do septiku, žumpy a ČOV. Je to tekutý koncentrát živých probiotických kultur přírodního původu. Na trhu ho dostanete v balení po 1, 2, 5, 10 a 20 litrech.

Rozklad
Proxim Proseptik Bio tablety do septiku 6 x 20 g

Jedním z největších výrobců s dlouholetou tradicí je společnost Baktoma. Zaměřují se na prodej bakterií do žumpy a septiků, ale také na prodej bakterií do ČOV. Suché bakterie, které je před použitím potřebné aktivovat smícháním s vodou, nabízí i Bacti ZS.

K dostání jsou malá 100 g balení, která pořídíte do 100 Kč, ale také 15 kg balení, ta vyjdou na cca 7 000 Kč. Nejčastěji se však setkáte s balením o hmotnosti 0,5 nebo 1 kg.

Další možností jsou pak bakterie v tekutém stavu, v tomto případě je možné zakoupit kanystr o objemu 1 – 5 litru. Cena dostupných výrobků se pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 Kč, záleží na velikosti balení.

Tekutý
Septikšok bakterie do žump a septiků 200 ml

Otázky a odpovědi

Co jsou hladové bakterie?

Některé přípravky na přírodní bázi obsahují speciální hladové bakterie. Při aplikaci přípravku do odpadního systému jako jsou septiky, žumpy nebo domovní čistírny, dochází k množení bakterií, které začnou okamžitě rozkládat všechny organické odpady na kysličník uhličitý a vodu.

Jak poznám, že přípravky fungují?

Po aplikaci přípravku by mělo dojít k odstranění zápachu z odpadového systému. Velmi rychle by se měla rozložit také plovoucí vrstva, která v septiku nebo žumpě bývá.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Účinné
Bio
Přírodní
Rozklad
Tekutý
Image
Produkt
Baktoma Bacti ZS bakterie do žump a septiků 0,5 kg
Golem S Bio čistič septiků a jímek 100 g
Bio-enzym Bio P1 do septiku 100 g
Proxim Proseptik Bio tablety do septiku 6 x 20 g
Septikšok bakterie do žump a septiků 200 ml
Cena ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.