15 nejlepších clon na plotu 2023

Poskytne Vám soukromí.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
KSTL Clona na plot 1,5 x 10 m (zelená)

Jak vybrat clonu na plot

  • Vyhledávaným doplňkem, který umožní získat větší soukromí a je navíc poměrně cenově dostupným je clona na plot.
  • Hlavní podstatou clony je snížení intenzity slunečního záření.
  • Clony se vyrábí nejčastěji ve výškách 1 m, 1,5 m a 2 m. Na délku pak dle potřeby zákazníka od 5 m do 50 m.
  • Na údržbu jsou clony nenáročné, svoji úlohu plní po celý rok. U přírodních clon může docházet k loupání, proto je dobré počítat s drobným nepořádkem.

Clona na plot - náš výběr

Pvc clona na plot

Clona na plot stínící

Zobrazit kompletní nabídku clon na plotu

Jak vybrat clonu na plot

Typy

Hlavní podstatou clony je snížení intenzity slunečního záření. Clony je možné využít i pro zastínění teras, pergol nebo třeba dětského pískoviště. Vytváří intimní prostředí proti povětrnostním vlivům a slunci.
Využít ji však můžete i například na lešení nebo pro přikrytí nevhodného materiálu. Použitím můžete snížit průhlednost až o 90%.

Přírodní

Hezký a příjemný pocit vyvolávají přírodní clony jako je proutí, bambus nebo rákos, případně kombinace obojího. Tyto přírodní clony sníží průhlednost méně, než clony umělé. Tyto materiály lze natírat nebo třeba lakovat do přesně požadovaného odstínu.
Zároveň poslouží i jako dekorace, tudíž mohou najít své využití i jinak, než jako zastínění na plot.
Jsou cenově dostupnější, vyrábí se v šířkách od 1 m do 2 m.

clona na plot
KSTL Clona na plot 1,5 x 10 m (zelená)

Umělé

Tyto clony jsou vyrobeny ze syntetického materiálu, nejčastěji PVC nebo HDPE. Tyto materiály jsou velmi pevné a odolné vůči mechanickému poškozen. Rozdělujeme je na dva základní typy – přírodní imitace a tkaninu.

  • Přírodní imitace – Stejně jako u přírodních clon se setkáme nejčastěji s imitací bambusu nebo rákosu. K dispozici jsou v nejrůznějších barvách, takže zde odpadá problém s jejich natřením nebo lakováním. V drtivé většině případů jsou vyrobeny z kvalitního PVC.
  • Tkanina – Tkaniny se liší především procentem zastíněním, které se pohybuje od 60% do 90%. Tato procenta vyjadřují, kolik denního světla tkanina nepropustí, tedy do jaké míry je průsvitná. Zjednodušeně se dá říct, že čím vyšší procento zastínění, tím méně přes tkaninu uvidíte.
pvc clona na plot
DEMA Clona na plot, bambusová rohož z PVC 140x500 cm, hnědá

Pozor – dokonalou neprůhlednost nevytvoříme ani se clonami se schopností 90% zastínění. Je proto třeba umístit 2 plachty přes sebe, abychom měli jistotu neprůhlednosti.

Víte, že…?

Pozor – průsvitnost není totéž jako průhlednost

Umělý živý plot

Bezúdržbové a přitom velmi estetické zastínění plotu nabízí umělý živý plot. Svoji popularitu získal hlavně za bezúdržbovost. Přírodní živé ploty lákají na svoji krásu, ale mnohdy nám nedochází, kolik práce se za nimi skrývá. Od zasazení, stříhání až po shrabávání listí.
Umělý živý plot je tak ideální, pokud se clonou nechcete mít žádnou další práci a pořizujete si ji na delší časové období.

clona na plot stínící
PRODOMOS line Síť na plot stínící antracit 100% stínění PRODOMOS 1,8 x 25 m (230g/m2)
Typy clon Výhody Nevýhody
Přírodní Nižší cena, Vzhled, Dají se barevně upravit, I pro dekorativní účely Nutnost menší údržby
Umělé Odolnější, Možnost dalšího využití, Neestetický vzhled, Vyšší cena
Umělý živý plot Bezúdržbové, Hezký vzhled, Dlouhá životnost Vyšší cena

Velikost

Clony se vyrábí nejčastěji ve výškách 1 m, 1,5 m a 2 m. Na délku pak dle potřeby zákazníka od 5 m do 50 m.
Objednat si tak můžete clonu kolem celé vaší zahrady.

Umístění

Instalace clony probíhá z vnitřní strany plotu. Je možné je umístit na jakýkoliv plot. Důležité je clonu pořádně upevnit, aby vydržela nápor větru a deště. Je vhodné volit materiál odolný, a vhodný přímo na zastínění.

Víte, že…?

Clonu můžete využít například i jako střešní krytinu.

clona na plot
Nature Zahradní protipohledová clona na plot PE 1,5 x 10 m zelená

Údržba

Na údržbu jsou clony nenáročné, svoji úlohu plní po celý rok. U přírodních clon může docházet k loupání, proto je dobré počítat s drobným nepořádkem.
Pokud bambus nebo rákos obarvíte na nalakujete na jiný vzhled, počítejte, že jej budete muset jednou za 2-3 roky obnovit.
Umělé clony a umělý živý plot jsou zcela bezúdržbové a vydrží vám bez problémů několik let.

Víte, že…?

Ideální je, když před koupí jakékoliv clony vždy nějakou její část uvidíte přímo na plotě.

Cena

Cena se vždy odvíjí od délky a výšky clony. Výška clony se pohybuje od 1 m do 2 m, délku vám můžou ve vytipovaném obchodě upravit i na míru. Můžete si tak například pořídit clonu o velikosti 1,5 x 50 metrů. Vždy je důležité zjistit, jakou velikost budete potřebovat.
Například pokud máte plot o délce 30 m, počítejte s cenou za bambusovou clonu okolo 12000 Kč při výšce 1,5 m. Je dobré si pro všechny případy nechat i nějakou malou rezervu.

pvc clona na plot
DEMA Clona na plot, bambusová rohož z PVC 100x500 cm, šedá
  • Přírodní – Tyto clony si můžete pořídit od 200 Kč za metr
  • Umělé – Zde se cena pohybuje od 500 Kč za metr
  • Umělý živý plot – Tady cena šplhá až k 1000 Kč za metr

Nabídka je široká a záleží na vás, které stínění vám bude vyhovovat nejvíce. K dostání jsou od značek jako NOHEL GARDEN, TENAX SPA, NATURE a další.

Otázky a odpovědi

Proč mít clonu na plot?

Vyhledávaným doplňkem, který umožní získat větší soukromí a je navíc poměrně cenově dostupným je clona na plot. Každý, kdo si pořizuje plot, chce mít soukromí. Ať už jen sedíte u kávy na terase, koupete se v bazénu či hrajete s dětmi, určitě netoužíte po zvědavém oku souseda. Nebo pokud potřebujete část zahrady odstínit kvůli nadměrnému množství sluníčka, je clona na plot je ideálním řešení těchto problémů. Záleží už je na vás, který z dostupných typů vám bude nejbližší.

Jak vybrat clonu na plot?

Nejprve se rozhodněte, zda je pro Vás vhodnější přírodní nebo umělá clona. Ti, kdo zvolí umělou clonu, vyberou pouze vhodnou výšku, délku a barvy clony.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku clon na plotu