Čtečka knih

Příběhy do autobusu i do vany.

ca. 2 800 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 7 000 CZK

Jak vybrat čtečku knih?

Četli byste rádi, ale nechce se vám tahat těžkou knihu? Nebo vás snad už od věčného nošení knih v tašce bolí záda? Pořiďte si elektronickou čtečku knih. Malé zařízení neváží ani 200 gramů, tedy méně než kterákoliv kniha. Nejnovější tituly, oblíbené knihy i online verze časopisů máte ihned k dispozici. Jestli se v této oblasti vůbec neorientujete, nezoufejte! Poradíme vám, jak na to.

Výhody a nevýhody čteček

Používání čtečky elektronických knih, neboli také e-booků, je uživatelsky příznivé. Existuje velké množství e-shopů s elektronickými knihami. Během několika minut můžete mít knížku ve svém zařízení a pustit se do čtení. Jen je třeba zvolit správný formát, e-knihu zaplatit a pomocí Wi-Fi nebo mobilního připojení stáhnout do své čtečky. Jako každý výrobek, má čtečka svoje výhody i nevýhody.

Výhody Nevýhody
velká paměť cena (vyšší počáteční investice)
nízká hmotnost formáty e-knih
nastavení velikosti písma  
slovník (ne u všech čteček)  

Displej

V současné době má naprostá většina čteček E-Ink displeje, neboli pracuje na principu technologie elektronického inkoustu. Zobrazení na něm připomíná natištěný papír a je tedy velmi blízký klasické tištěné knize.

Kompaktní
PocketBook 627 Touch Lux 4
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Typ displeje

Kromě již zmíněných E-Ink displejů, se na trhu můžete setkat i s klasickými LCD displeji. Ve skutečnosti jsou tato zařízení spíše tabletem, za čtečku jsou jen vydávána.

Samotné E-ink displeje jsou přitom vyráběné různě pokročilými technologiemi, které nabízí rozdílnou kvalitu zobrazení. U starších modelů čteček se můžete setkat s E-ink displeji vyrobenými technologií Pearl. Horší kvalita vykreslení jednotlivých písmen je vykoupena nižší cenou. Novější technologie, E-Ink Carta, nabízí lepší kontrast černé a bílé, což oceníte zejména při delší čtení.

Velikost dipleje

Dalším velmi důležitým parametrem displeje je jeho velikost neboli úhlopříčka. Větší velikost displeje čtečky, neznamená vždy výhru. Pohodlnější ovládání je příjemné, na druhou stranu vaše zařízení bude hůře skladovatelné, a bude mít také větší spotřebu baterie.

Voděodolná
Amazon Kindle Paperwhite 4
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Odborníci na čtečky doporučují pro čtení běžných textů a literatury displeje s velikostí 6 palců. Pokud často zobrazujete formáty A4, volte úhlopříčky okolo 7 palců a větší.

Víte, že…?

Jeden palec je přesně 2,54 centimetru. Tak získáte poměrně přesnou představu o úhlopříčce vašeho displeje.

Nasvícení displeje

Čtečky s displeji na bázi elektronického inkoustu se chovají jako kniha. Za dobrého světla uvidíte na text dobře, ale za tmy vůbec. Je tedy nutné na ně něčím posvítit.

HD rozlišení
Onyx InkBOOK Prime HD
ca. 3 400 CZK
Aktuálni cena

Výrobci vyšli vstříc moderním zákazníkům a zakomponovali do svých čteček nasvícení displeje. Světlo u čteček není tak ostré jako z LCD displejů, lze regulovat jeho jas a nově také barevnou teplotu. V případě, že jej již nepotřebujete, jednoduše ho vypnete. Nevýhodou sice může být menší výdrž baterie, ale věřte, že rádi vyměníte větší spotřebu baterie za pohodlí přístroje s nasvícením.

Některé čtečky dokonce dokáží regulovat nasvícení automaticky. Využívají k tomu dva přístupy. První spočívá v přizpůsobení nasvícení čtečky denní době. Přístroj podle času ví, kdy v daném dni vychází a zachází slunce a tomu přizpůsobí míru nasvícení, což není vždy úplně přesné. Druhou a lepší metodou je integrovaný světelný senzor. Ten snímá množství světla v okolí přístroje, a na základě této informace přizpůsobuje světlost displeje.

Další užitečnou vlastností, která začíná přicházet do výbavy lepších čteček je tzv. filtr modrého světla. Světlo ovlivňuje naše biorytmy a má důležitý dopad na psychiku člověka. Za jasného dne je velký obsah tzv. „modrého světla“.
Když je mu naše tělo vystaveno, tak produkuje dva hormony. Serotin, který má za následek naše štěstí a spokojenost. Tím druhým je Cortisol. Ten je naopak stresový hormon. Díky kombinaci těchto dvou hormonů se cítíme aktivní a spokojení. Jak asi tušíte, tak modré světlo nemá pozitivní vliv na usínání. Mozek je pořád podvědomě aktivní. Proto přicházejí čtečky s filtrem modrého světla. Díky jeho omezení není náš mozek tolik aktivní a snadno přejdete ze čtení do zdravého spánku. Pokud rádi čtete večer a máte problémy s usínáním, toto by vám mohlo pomoct.

Pro občasné čtenáře
PocketBook Basic 3 614
ca. 1 800 CZK
Aktuálni cena

Výdrž baterie

Jak už bylo řečeno výše, správná kapacita baterie se určuje složitě. Modely jsou softwarově i hardwarově odlišné a vykazují různou spotřebu. Standardně se kapacita baterie u čteček pohybuje okolo 1 500 mAh. Častěji výrobci uvádí výdrž baterie v hodinách, nekupujte ty modely, které mají výdrž menší než 2 týdny.

Podpora formátů

Existuje několik různých formátů elektronických knih. Mezi nejčastěji používané patří EPUB, MOBI a PDF.

EPUB MOBI PDF
nejčastěji používaný formát pouze Amazon Kindle (velmi rozšířený) méně vhodný pro čtečky

EPUB je rozšířený formát, který podporují především čtečky značky PocketBook. Většinu knih, které jsou dostupné v Čechách, koupíte v tomto formátu. Výjimkou tvoří Amazon, který využívá formátu MOBI. Tento formát uvidíte i na ostatních čtečkách, ale nezobrazí se vám obrázky v knihách. Přístroje od Amazonu jsou velmi rozšířené, proto knihy seženete také v tomto formátu. PDF je univerzálním formátem, který zobrazíte na všech typech zařízení, ale tento formát není vhodný kvůli velikosti displeje.

S funkcí předčítání
PocketBook 631 Touch HD
ca. 3 900 CZK
Aktuálni cena

Některé přístroje jsou vybaveny i audio výstupem a jsou proto vhodné na poslouchání audio knih. Text vám však předčítá robotický hlas a ne všechny přístroje podporují strojové čtení v českém jazyce. Přestože audio poslech knih nemůžeme u čteček doporučit, pro osoby s vážnou vadou zraku je to možnost, jak se seznámit s obsahem knihy.

Používaný jazyk

České menu není u čteček nic automatického, spíše je běžné mít zařízení v angličtině. Pokud je to pro vás velká překážka, prioritně pátrejte po přístrojích s českým menu. Druhou možností je vyžádání českého návodu u prodejce.

Velikost paměti

Pro běžné čtenáře je vnitřní velikost paměti 4GB zcela dostačující. Počet knih, které se vejdou do takového zařízení nelze přesně určit, záleží na velikosti jednotlivých titulů. Můžete však počítat, že do čtečky nahrajete minimálně několik tisíc titulů.

Pro náročné
Amazon Kindle Oasis 2
ca. 7 000 CZK
Aktuálni cena

Náročnější čtenáři mohou paměť rozšířit až na 32GB pomocí paměťové karty. Ověřte, zda ji vaše čtečka podporuje. Výrobky značky Amazon umožňují využít i cloudové uložiště. K dispozici je vám rázem neomezený virtuální prostor, nevýhodu ale je nutnost připojení k internetu.

Možnosti připojení

Čtečky knih se mezi sebou liší také podle možností připojení.

  • USB – slot pro USB patří mezi naprostý základ, kterým disponuje každá čtečka. Některé modely mají navíc i nabíječku, takže je možné je zapojit a nabíjet v elektrické síti.
  • Wi-Fi – pozor, ne všechny zařízení disponují možností připojení k Wi-Fi sítím. Výhodou připojení je možnost posílání knih, elektronických textů a aktuálních novinových článků prostřednictvím internetu.
  • Mobilní signál – připojení k vlastnímu mobilnímu datovému balíčku je výhodné především pro ty, kteří mají neomezený datový tarif a čtečku využívají na cestách, kde není přístup k Wi-Fi sítím.
  • Bluetooth – chcete-li připojovat přístroj k počítači, bezdrátovým sluchátkům nebo dalším multimédiím hodí se tato technologie určitě lépe než kabel.

Ovládání čtečky

Naprostá většina čteček elektronických knih má dotykový displej. Některé z nich mají navíc několik tlačítek pro nejpoužívanější funkce. Hledáte-li čtečku bez dotykového displeje, výběr se značně zúží. Stávají stále méně obvyklými, přesto na ně můžete na trhu stále narazit. Nutno podotknout, že dotykový displej se hodí pro různé druhy ovládání, je-li vám sympatičtější řešení s tlačítky, volte kombinaci dotykové displeje a tlačítek.

Funkce

Už dávno čtečky nejsou jen záležitostí čtení elektronických knih. V současné době umí mnoho dalších užitečných funkcí. Podívejte se na nejčastejší z nich.

Funkce Co dovede  
Poznámky vepisovat do textu vlastní text nebo zvýraznit potřebné části  
Přehrávač hudby pracuje s MP3 soubory. Volte vyšší kapacitu paměti  
Slovníky Využití překladatelských nebo jiných slovníků ve vaší čtečce  
Text to speech předčítání textu  
Internetový prohlížeč Wi-Fi nebo 3G síť odkudkoliv  

Víte, že…?

Užitečnou, ale nikoliv nezbytnou funkcí je voděodolnost zařízení. Hodí se zejména pro milovníky čtení ve vaně.

Oblíbení výrobci

Existuje řada výrobců čteček elektronických knih. Někteří z nich však tradičně patří nejoblíbenější. Jací to jsou?

  • PocketBook – čtvrtý největší světový výrobce čteček elektronických knih patří mezi stálice. Jeho čtečky patří společně s Amazonem Kindle mezi 5 nejprodávanějších zařízení podle Heureky. Na své si přijdou příznivci levnějších čteček, které jsou ale velmi dobře vybavené, stejně jako nároční uživatelé.
  • Amazon Kindle – výrobky Jeffa Bezose a jeho Amazonu suverénně ovládají žebříček nejprodávanějších výrobků. Pozor, čtečky Amazon podporují v plném rozlišení pouze formát Mobi.

Cena

Při výběru je samozřejmě jedním z důležitých kritérií výběru také cena. Pojďme si říci, co od zařízení z jednotlivých cenových kategorií můžeme čekat.

  • Cena do 2 000 Kč – pořizujete čtečku jen na nejzákladnější úkony a občasné čtení, třeba na dovolenou? V této kategorii naleznete opravdu základní modely se slabší výdrží baterie a méně kvalitním displejem.
  • Cena od 2 000 Kč do 3 500 Kč – běžný čtenář v této kategorii najde slušný výběr různých modelů čteček. Ideální v poměru cena versus výkon. Zařízení mají připojení k internetu, osvícené displeje a také dobrou výdrž baterie.
  • Cena nad 3 500 Kč – kromě pročítání knih zvládnou čtečky také prohlížení internetových stránek, poslech hudby nebo hraní her. Kvalitní osvícený displej, který je šetrný k vašim očím je samozřejmostí. Baterie jsou opravdu výkonné a vydrží i několik týdnů na jedno nabití. Tato kategorie je však poměrně široká a ty nejlepší čtečky se mohou vyšplhat až na 20.000 Kč.

Víte, že…?

Nezapomeňte na obal na čtečku. Je v podstatě nutností. Vyhnete se škrábancům na displeji, případně větším škodám.

Nomination
Kompaktní
Voděodolná
HD rozlišení
Pro občasné čtenáře
S funkcí předčítání
Pro náročné
Image
Product
PocketBook 627 Touch Lux 4
Amazon Kindle Paperwhite 4
Onyx InkBOOK Prime HD
PocketBook Basic 3 614
PocketBook 631 Touch HD
Amazon Kindle Oasis 2
Velikost displeje
6 "
6 "
6 "
6 "
6 "
7 "
Dotykový displej
Hmotnost
155 g
191 g
165 g
170 g
180 g
194 g
Podpora PDF
Rozlišení displeje
758 x 1024 px
1448 x 1072 px
1448 x 1072 px
800 x 600 px
1448 x 1072 px
1680 x 1264 px
Slot na paměťové karty
Typ displeje
E-ink
E-ink
E-ink
E-ink
E-ink
E-ink
Wi-Fi
Cena ca. 2 800 CZK ca. 3 200 CZK ca. 3 400 CZK ca. 1 800 CZK ca. 3 900 CZK ca. 7 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena