Nejlepší dávkovače medu 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Orion 141791 Dóza Dávkovač medu

Jak vybrat dávkovač medu

  • Med je oblíbená pochutina používaná v běžných domácnostech i restauračních zařízeních. Vzhledem k její konzistenci je pro dávkování vhodné volit nádoby, které toto usnadňují. Ty mohou mít různou podobu.
  • Při výběru dávkovače je možné přihlédnout k výrobním materiálům. Nejčastěji se lze setkat s kombinací sklo a plast. Plast může být u kvalitnějších modelů nahrazen nerezovou ocelí. Velmi zajímavá je pak kombinace keramické dózy a dřevěné naběračky.
  • Pro běžné použití jsou dostačující dávkovače o objemu kolem 0,25 litrů. Některé modely ale nabízí i objem větší.

Dávkovač medu - náš výběr

Orion 141791 Dóza Dávkovač medu
Zobrazit více
Orion 141791 je dávkovač medu s objemem 0,25l. Vyráběn je z plastu a skla, s kovovým mechanismem a gumovým těsněním. Umožňuje také dávkování jiných tekutin, např. čokolády nebo marinády. Po použití lze dávkovač uložit do skleněného stojánku. Mytí v myčce je možné bez víčka.
Zobrazit méně
WMF Barista Dávkovač medu 240 ml
Výrobce: WMF
Materiál: skleněné
Zobrazit více
Dávkovač medu WMF Barista je vyroben z nerezové oceli Cromargan® 18/10 a skla, s kapacitou pro 240 ml kapaliny. Jeho tvar je definován charakteristickým prohloubením uprostřed. Je vhodný do myčky nádobí. Rozměry: objem 0,24 litru, průměr 6,6 cm, výška 14 cm.
Zobrazit méně

Dřevěné dávkovače medu

Zobrazit kompletní nabídku Dávkovač medu

Jak vybrat dávkovač medu

Jaké typy dávkovačů existují

Med je oblíbená surovina hojně využívaná např. při pečení, dolaďování různých pokrmů nebo jako sladidlo do čaje. Při jeho aplikaci ale může vznikat nežádoucí lepkavý nepořádek. Tomuto by měly předcházet dávkovače medu, které mohou mít různé provedení. Jejich výběr je zpravidla otázkou osobních preferencí.

Med ve skleněné konvičce

Dávkovače medu mohou mít podobu malé konvičky, iStock / Lessimol

Dávkovače s otvorem ve dně

Tyto dávkovače zpravidla sestávají z odkapávací misky, do které se vkládá samotný dávkovač opatřený víkem a páčkou, která otevírá dno dávkovače, kterým se med propouští ven. Po následném uzavření dávkovače se uloží do odkapávače, což zamezuje vzniku následného nepořádku. Dávkovač je opatřen úchytem, který usnadňuje manipulaci s nádobou.

Dávkovače s výklopným víčkem

Jedná se o klasický model dávkovače, kdy nádoba je uzavřena víkem, které chrání obsah uvnitř. Před aplikací se víko jednoduše odklopí nejčastěji pomocí páčky. Následně se med naleje na pokrm či do nápoje. Nevýhodou těchto modelů je to, že zbytky medu mohou stékat po vnější straně dávkovače.

Dávkovač s pumpičkou

Dávkovač medu
Orion 141791 Dóza Dávkovač medu

Tyto dávkovače vypadají podobně jako např. dávkovače mýdla. Jsou opatřeny pumpičkou, která po stisknutí nadávkuje potřebné množství medu. Toto řešení je méně estetické a do moderních kuchyní se příliš nehodí. Na druhou stranu patří mezi nejlevnější variantu, protože bývá nejčastěji vyrobena z plastu.

Dávkovač s naběračkou

Zpravidla se jedná o dózu nejčastěji vyrobenou ze skla nebo keramiky jejíž součástí je speciální naběračka na med. Tu lze koupit i samostatně a použít ji do prakticky jakékoliv nádoby. Tyto dávkovače bývají vzhledem k použitým materiálům velmi esteticky zajímavé. Samotné dávkování medu může být ale náročnější a také může vznikat nepořádek kolem.

Nástavce na sklenice

Někteří výrobci nabízí speciální dávkovací nástavce, které se šroubují přímo na sklenice. Nutné je dodržet šířku uzávěru. Nástavce jsou praktické z toho důvodu, že není třeba med nikam přelévat. Na druhou stranu mohou být méně estetické na rozdíl od speciálních dávkovačů. Aplikace medu je podobná jako u modelů s otvorem ve dně nádoby.

Typ dávkovačeVýhodyNevýhody
S otvorem ve dněSnadná manipulace díky úchytuNe vždy jsou vhodné do myčky nádobí
 Odkapávací miska zabraňuje vzniku nepořádku kolem dávkovače 
 Lze použít i na jiné suroviny 
S výklopným víčkemJednoduché použitíMůže docházet k nepořádku kolem dávkovače
 Lze využít i na jiné suroviny 
S pumpičkouSnadná aplikaceMéně estetická varianta
 Med neukapává 
S naběračkouDíky použitým materiálům patří mezi designově nejzajímavějšíDávkování medu je méně pohodlné
 Naběračku lze koupit i samostatněMůže vznikat nepořádek kolem
 Nádoby mohou mít i větší objem 
NástavceŠroubují se přímo na sklenice ve kterých je med uloženýNutné dodržet průměr hrdla daného výrobcem
 
Med není nutné nikam přelévatMéně estetická záležitost

Víte, že…?

Dřevěné dávkovače medu
Palička (medonoska) na med (dřevěná)

Některé typy dávkovačů medu jsou vhodné také na dávkování dalších surovin. Může se jednat o nejrůznější sirupy, ale také rozpuštěnou čokoládu, marmelády nebo marinády.

Dřevěná palička na med ve sklenici

Oblíbené jsou i jednoduché dřevěné vařečky na med, iStock / comzeal

Z jakých materiálů se vyrábí

V případě dávkovačů medu se lze nejčastěji setkat s materiály jako je sklo, plast nebo dřevo. Setkat se lze také s nerezovou ocelí nebo keramikou

  • Sklo – ze skla bývají zpravidla vyrobené samotné nádoby, do kterých se med nalévá, případně odkapávače; materiál se snadno udržuje, ale je nutné počítat s tím, že je křehký a může se snadno rozbít
  • Keramika – používá se opět na výrobu nádob na med; nejčastěji pak v kombinaci s dřevěnou naběračkou
  • Plast – jedná se o doplňkový materiál používaný na víčka dávkovačů, často bývá pochromovaný, což dodává výrobku zajímavější design
  • Nerezová ocel – má obdobné využití jako plast, ale používá se u kvalitnějších, tedy i dražších dávkovačů; z nerezu mohou být vyrobeny i celé dávkovače, v tomto případě se ale zpravidla jedná o profi vybavení
  • Dřevo – tento materiál se používá výhradně na výrobu speciálních naběraček na med

Jaký zvolit objem

Dávkovače medu jsou nejčastěji určeny pro rychlé dávkování např. do čaje nebo pokrmy jako jsou palačinky nebo vafle. Mívají tedy menší rozměry, které usnadňují manipulaci s dávkovačem. Objem nádob se nejčastěji pohybuje mezi 0,2 až 0,35 litru. Tyto varianty jsou vhodné k umístění na stůl, aby byly neustále při ruce. Své využití nachází i v restauračních provozech např. jako součást švédských stolů. Dózy opatřené naběračkou na med mohou mít objem i kolem 0,5 litru. Pro opravdové milovníky medu nebo profesionální provozy lze volit dávkovače, které pojmou i větší množství medu, nejvíce pak kolem 5 litrů. Zde již se jedná o větší zařízení.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dávkovač medu?

Dávkovače mohou mít různou podobu. Její volba je záležitost osobního vkusu. Z dalších parametrů lze zmínit výrobní materiál nebo objem nádoby.

Kde mají dávkovače medu své uplatnění?

Dávkovače medu umožňují snadné dávkování této oblíbené pochutiny do nápojů, ale také např. při přípravě těsta nebo na ozdobení pokrmů jako jsou palačinky apod. Jsou tedy vhodné jak pro běžné domácnosti, tak i profesionální provozy (restaurace, hotely atd.)
Zobrazit kompletní nabídku Dávkovač medu