Děrovací kleště

Udělají díru do plechu, dřeva i kůže.

ca. 300 CZK
ca. 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 100 CZK

Ať už patříte ke svátečním kutilům, nebo tvoříte denně, určitě jste potřebovali vytvořit díru. Zatímco při děrování plechu a dřeva si poradíte s vrtačkou, měkké materiály jako kůži, dřevo nebo látku vrtačka deformuje. V takovém případě do akce nastupují děrovací kleště. Jejich rukojeti vypadají jako klasické kombinované kleště a na čelistech najdete děrovací čepele. Jak si ale vyberete ty správné a neutratíte zbytečně moc?

Typy

Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi. Oba druhy mají svoje využití a nelze říci, který druh je lepší nebo horší.

S jedním děrovačem

Kleště nabízejí pouze jeden děrovač a vyznačují se nižší cenou. Oceníte je především u běžného hobby využití při děrování papíru, lepenky a látky. Jeden děrovač ale najdete také na autoklempířských děrovacích kleštích. Ty se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a dosahují vysoké efektivity při děrování plechu a dalších pevných materiálů.
Některé děrovací kleště nabízejí i jiné tvary než kulaté děrovače jako srdce, květy a další dekorativní tvary.
Čím silnější materiál máte, tím delší rukojeti hledejte. Delší rukojeti umožňují vyvinutí menšího tlaku na materiál.
Kleště s jedním děrovačem využijete především při běžných domácích pracích a vyrábění dekorací. Některé kleště také nabízejí vyměnitelnou sadu děrovacích čepelí, které snadno vyměníte podobně jako vrták ve vrtačce.

PRYM Kleště VARIO nýtovací a děrovací PRYM LOVE – modré
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

S otočným děrovačem

Tento typ kleští nabízí hned několik průměrů děrovačů. Otočné kolečko na čepelích nabízí čepele zpravidla od průměru 2 mm až do průměru 5 mm. Využijete je všude tam, kde pracujete hned s několika průměry děrování. Typicky se hodí pro děrování kožených pásků a zpracování kůže obecně.
Kleště s otočným děrovačem zpravidla nabízejí vyšší komfort při práci. Standardem jsou měkčené a protiskluzové rukojeti a vyznačují se lepší kvalitou materiálu. S otočným děrovačem nikdy nemanipulujte silou a pokud to kleště nedělají automaticky, před prací ho vždy zajistěte a zkontrolujte.

Víte, že…?

Speciálním typem děrovacích kleští jsou pneumatické kleště. Ty pro vytvoření tlaku nevyužívají lidskou sílu, ale vzduch. Tyto kleště patří k nářadí, které využijete ve velkých provozech a při děrování silných materiálů.

Použití

S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými. Kleště pevně uchopte za rukojeť a mezi čelisti vložte děrovaný materiál. Zmáčkněte rukojeť a fyzika udělá svoje. Při děrování dbejte především na to, aby byly čelisti kleští kolmo k materiálu. V opačném případě díru deformujete a případně ji nevytvoříte kolmo k materiálu.

REVOLVEROVÉ DĚROVACÍ KLEŠTĚ – NA KŮŽI 2-5 mm
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování. V takovém případě na děrovací čepel nasadíte druk, tedy malý ostrý nýt, který při děrování zároveň vytvoří obrubu a zpevní okraj díry. Druky se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo mědi.

Využití

Děrovací kleště využijí řemeslníci i kutilové napříč obory. Vše závisí na děrovaném materiálu a podle toho vybíráte nářadí. Nejčastěji na trhu najdete kleště na děrování kůže. Ty se vyznačují ostřejším děrovačem, který zvládne díry do průměru až 5 mm. Tyto kleště využijete například při tvorbě rekvizit a zpracování kůže. Díky jednoduchému a rychlému ovládání si je oblíbili i čalouníci.

Kleště potřebujete ale i při domácím tvoření. Děrovací kleště vytvoří díru do papíru, papírové lepenky nebo látky. S takovými kleštěmi je tvorba vánoční nebo velikonoční výzdoby hračka. Naproti tomu existují profesionální kleště pro autoklempíře. Ty se vyznačují delšími rukojeťmi a vytváří díry o průměru až 7 mm do silnějších materiálů.

Geko Falcovací/ děrovací kleště na plech G01666
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Kleště na děrování plechu zpravidla nabízejí více funkcí než jen děrování. Nejčastěji na nich najdete i čelist na falcování, tedy ohýbání plechu. To využijí především autoklempíři a strojaři.

Cena

Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc. Kleště vhodné pro běžné domácí použití pořídíte kolem 400 Kč, když si trochu připlatíte, seženete i sadu s druky pro vyztužení děr a navíc v plastovém kufru.

Cenová relace      
40 – 300 Kč Horší zpracování Děrování papíru, lepenky a látky  
300 – 800 Kč Kvalita vhodná pro kutily Vhodné do dílny Děrování kůže a tenkého plechu
800 Kč a více Kleště pro autoklempíře Kvalitní rukojeti Možnost falcování

Stejně jako u jiného nářadí, tak i u kleští se s cenou pojí kvalita. U kleští rozhoduje především kvalita rukojetí a děrovacích čepelí, na které vyvíjíte tlak při práci. I proto profesionální kleště nabízejí delší rukojeti, aby efektivně rozložili tlak po celé délce.

Karosářské falcovací a děrovací kleště – SW Stahl
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Značka

Děrovací kleště nabízí téměř všichni známí výrobci nářadí. Mezi nejběžnější kleště pro hobby využití patří nářadí od značky Extol, především pak v jejich hobby řadě Extol Craft. Díry do plechu pohodlně vytvoříte se značkami Jonnesway a Stahl. Mezi známé poloprofesionální výrobce nářadí patří firma Yato.