Nejlepší děrovací kleště 2023 a jak vybrat

Udělají díru do plechu, dřeva i kůže.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
EXTOL PREMIUM Kleště karosářské otočné falcovací/děrovací, 290mm
93 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat děrovací kleště

 • Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi.
 • S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými.
 • Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování.
 • Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc.

Děrovací kleště - náš výběr

Děrovací kleště na plech

Děrovací kleště na kůži

Revolverové děrovací kleště

Falcovací a děrovací kleště

Zobrazit kompletní nabídku děrovacích kleští

Jak vybrat děrovací kleště

 • Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi.
 • S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými.
 • Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování.
 • Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc.

Typy

Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi. Oba druhy mají svoje využití a nelze říci, který druh je lepší nebo horší.

S jedním děrovačem

Kleště nabízejí pouze jeden děrovač a vyznačují se nižší cenou. Oceníte je především u běžného hobby využití při děrování papíru, lepenky a látky.

 • Jeden děrovač ale najdete také na autoklempířských děrovacích kleštích. Ty se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a dosahují vysoké efektivity při děrování plechu a dalších pevných materiálů.
 • Některé děrovací kleště nabízejí i jiné tvary než kulaté děrovače jako srdce, květy a další dekorativní tvary.

S otočným děrovačem

Tento typ kleští nabízí hned několik průměrů děrovačů. Otočné kolečko na čepelích nabízí čepele zpravidla od průměru 2 mm až do průměru 5 mm. Využijete je všude tam, kde pracujete hned s několika průměry děrování. Typicky se hodí pro děrování kožených pásků a zpracování kůže obecně.

Víte, že…?

Děrovací kleště
EXTOL PREMIUM Kleště karosářské otočné falcovací/děrovací, 290mm

Speciálním typem děrovacích kleští jsou pneumatické kleště. Ty pro vytvoření tlaku nevyužívají lidskou sílu, ale vzduch. Tyto kleště patří k nářadí, které využijete ve velkých provozech a při děrování silných materiálů.

Použití

S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými. Kleště pevně uchopte za rukojeť a mezi čelisti vložte děrovaný materiál. Zmáčkněte rukojeť a fyzika udělá svoje. Při děrování dbejte především na to, aby byly čelisti kleští kolmo k materiálu. V opačném případě díru deformujete a případně ji nevytvoříte kolmo k materiálu.

Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování. V takovém případě na děrovací čepel nasadíte druk, tedy malý ostrý nýt, který při děrování zároveň vytvoří obrubu a zpevní okraj díry. Druky se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo mědi.

Nástroje vhodné k děrování kůže

Používání děrovacích kleští je velmi jednoduché, iStock / miriam-doerr

Využití

Děrovací kleště na plech
DEMA Děrovací kleště na plech, sada v kufříku 20630D

Děrovací kleště využijí řemeslníci i kutilové napříč obory. Vše závisí na děrovaném materiálu a podle toho vybíráte nářadí. Nejčastěji na trhu najdete kleště na děrování kůže. Ty se vyznačují ostřejším děrovačem, který zvládne díry do průměru až 5 mm. Tyto kleště využijete například při tvorbě rekvizit a zpracování kůže. Díky jednoduchému a rychlému ovládání si je oblíbili i čalouníci.

Kleště potřebujete ale i při domácím tvoření. Děrovací kleště vytvoří díru do:

 • papíru
 • papírové lepenky
 • látky

S takovými kleštěmi je tvorba vánoční nebo velikonoční výzdoby hračka. Naproti tomu existují profesionální kleště pro autoklempíře. Ty se vyznačují delšími rukojeťmi a vytváří díry o průměru až 7 mm do silnějších materiálů.

Víte, že…?

Děrovací kleště na kůži
REVOLVEROVÉ DĚROVACÍ KLEŠTĚ - NA KŮŽI 2-5 mm

Kleště na děrování plechu zpravidla nabízejí více funkcí než jen děrování. Nejčastěji na nich najdete i čelist na falcování, tedy ohýbání plechu. To využijí především autoklempíři a strojaři.

Děrovací nástroje

Děrovací kleště se nejčastěji používají k děrování kůže, iStock / grafvision

Cena

Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc. Kleště vhodné pro běžné domácí použití pořídíte kolem 400 Kč, když si trochu připlatíte, seženete i sadu s druky pro vyztužení děr a navíc v plastovém kufru.

Cenová relace   
40 – 300 KčHorší zpracováníDěrování papíru, lepenky a látky 
300 – 800 KčKvalita vhodná pro kutilyVhodné do dílnyDěrování kůže a tenkého plechu
800 Kč a víceKleště pro autoklempířeKvalitní rukojetiMožnost falcování

Stejně jako u jiného nářadí, tak i u kleští se s cenou pojí kvalita. U kleští rozhoduje především kvalita rukojetí a děrovacích čepelí, na které vyvíjíte tlak při práci. I proto profesionální kleště nabízejí delší rukojeti, aby efektivně rozložili tlak po celé délce.

Značka

Revolverové děrovací kleště
Ellix Revolverové děrovací kleště

Děrovací kleště nabízí téměř všichni známí výrobci nářadí. Mezi nejběžnější kleště pro hobby využití patří nářadí od značky Extol, především pak v jejich hobby řadě Extol Craft. Díry do plechu pohodlně vytvoříte se značkami Jonnesway a Stahl. Mezi známé poloprofesionální výrobce nářadí patří firma Yato.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží děrovací kleště?

Ať už patříte ke svátečním kutilům, nebo tvoříte denně, určitě jste potřebovali vytvořit díru. Zatímco při děrování plechu a dřeva si poradíte s vrtačkou, měkké materiály jako kůži, dřevo nebo látku vrtačka deformuje. V takovém případě do akce nastupují děrovací kleště. Jejich rukojeti vypadají jako klasické kombinované kleště a na čelistech najdete děrovací čepele.

Jak vybrat děrovací kleště?

Čím silnější materiál máte, tím delší rukojeti hledejte. Delší rukojeti umožňují vyvinutí menšího tlaku na materiál. Kleště s jedním děrovačem využijete především při běžných domácích pracích a vyrábění dekorací. Některé kleště také nabízejí vyměnitelnou sadu děrovacích čepelí, které snadno vyměníte podobně jako vrták ve vrtačce. Kleště s otočným děrovačem zpravidla nabízejí vyšší komfort při práci. Standardem jsou měkčené a protiskluzové rukojeti a vyznačují se lepší kvalitou materiálu. S otočným děrovačem nikdy nemanipulujte silou a pokud to kleště nedělají automaticky, před prací ho vždy zajistěte a zkontrolujte.
Zobrazit kompletní nabídku děrovacích kleští