Děrovací kleště

Udělají díru do plechu, dřeva i kůže.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 500 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat děrovací kleště

  • Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi.
  • S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými.
  • Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování.
  • Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc.

Typy

Na trhu najdete nejčastěji kleště s otočnými a pevnými čepelemi. Oba druhy mají svoje využití a nelze říci, který druh je lepší nebo horší.

S jedním děrovačem

Kleště nabízejí pouze jeden děrovač a vyznačují se nižší cenou. Oceníte je především u běžného hobby využití při děrování papíru, lepenky a látky.

Revolverové
FESTA děrovací kleště
  • Jeden děrovač ale najdete také na autoklempířských děrovacích kleštích. Ty se vyznačují vysokou kvalitou zpracování a dosahují vysoké efektivity při děrování plechu a dalších pevných materiálů.
  • Některé děrovací kleště nabízejí i jiné tvary než kulaté děrovače jako srdce, květy a další dekorativní tvary.

S otočným děrovačem

Tento typ kleští nabízí hned několik průměrů děrovačů. Otočné kolečko na čepelích nabízí čepele zpravidla od průměru 2 mm až do průměru 5 mm. Využijete je všude tam, kde pracujete hned s několika průměry děrování. Typicky se hodí pro děrování kožených pásků a zpracování kůže obecně.

Víte, že…?

Speciálním typem děrovacích kleští jsou pneumatické kleště. Ty pro vytvoření tlaku nevyužívají lidskou sílu, ale vzduch. Tyto kleště patří k nářadí, které využijete ve velkých provozech a při děrování silných materiálů.

Děrovací, nýtovací kleště
Děrovací, nýtovací kleště, sada 3ks KD10552 KRAFT&DELE KD10552

Použití

S děrovacími kleštěmi se pracuje stejně jako s klasickými. Kleště pevně uchopte za rukojeť a mezi čelisti vložte děrovaný materiál. Zmáčkněte rukojeť a fyzika udělá svoje. Při děrování dbejte především na to, aby byly čelisti kleští kolmo k materiálu. V opačném případě díru deformujete a případně ji nevytvoříte kolmo k materiálu.

Některé kleště nabízejí také možnost tzv. drukování. V takovém případě na děrovací čepel nasadíte druk, tedy malý ostrý nýt, který při děrování zároveň vytvoří obrubu a zpevní okraj díry. Druky se nejčastěji vyrábějí z hliníku nebo mědi.

Využití

Děrovací kleště využijí řemeslníci i kutilové napříč obory. Vše závisí na děrovaném materiálu a podle toho vybíráte nářadí. Nejčastěji na trhu najdete kleště na děrování kůže. Ty se vyznačují ostřejším děrovačem, který zvládne díry do průměru až 5 mm. Tyto kleště využijete například při tvorbě rekvizit a zpracování kůže. Díky jednoduchému a rychlému ovládání si je oblíbili i čalouníci.

Pro švadleny
Prym nýtovací a děrovací kleště Vario PRYM na patentky, druky, očka, knoflíky, nýty, průchodky, kovové, 8,5 x 19cm

Kleště potřebujete ale i při domácím tvoření. Děrovací kleště vytvoří díru do papíru, papírové lepenky nebo látky. S takovými kleštěmi je tvorba vánoční nebo velikonoční výzdoby hračka. Naproti tomu existují profesionální kleště pro autoklempíře. Ty se vyznačují delšími rukojeťmi a vytváří díry o průměru až 7 mm do silnějších materiálů.

Víte, že…?

Kleště na děrování plechu zpravidla nabízejí více funkcí než jen děrování. Nejčastěji na nich najdete i čelist na falcování, tedy ohýbání plechu. To využijí především autoklempíři a strojaři.

Cena

Děrovací kleště na trhu najdete v levných variantách od 40 Kč až po drahé varianty od renomovaných značek, za které zaplatíte i několik tisíc. Kleště vhodné pro běžné domácí použití pořídíte kolem 400 Kč, když si trochu připlatíte, seženete i sadu s druky pro vyztužení děr a navíc v plastovém kufru.

Karosářské otočné
Kleště karosářské otočné falcovací/děrovací, 290mm EXTOL PREMIUM 8813660
Cenová relace      
40 – 300 Kč Horší zpracování Děrování papíru, lepenky a látky  
300 – 800 Kč Kvalita vhodná pro kutily Vhodné do dílny Děrování kůže a tenkého plechu
800 Kč a více Kleště pro autoklempíře Kvalitní rukojeti Možnost falcování

Stejně jako u jiného nářadí, tak i u kleští se s cenou pojí kvalita. U kleští rozhoduje především kvalita rukojetí a děrovacích čepelí, na které vyvíjíte tlak při práci. I proto profesionální kleště nabízejí delší rukojeti, aby efektivně rozložili tlak po celé délce.

Značka

Děrovací kleště nabízí téměř všichni známí výrobci nářadí. Mezi nejběžnější kleště pro hobby využití patří nářadí od značky Extol, především pak v jejich hobby řadě Extol Craft. Díry do plechu pohodlně vytvoříte se značkami Jonnesway a Stahl. Mezi známé poloprofesionální výrobce nářadí patří firma Yato.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží děrovací kleště?

Ať už patříte ke svátečním kutilům, nebo tvoříte denně, určitě jste potřebovali vytvořit díru. Zatímco při děrování plechu a dřeva si poradíte s vrtačkou, měkké materiály jako kůži, dřevo nebo látku vrtačka deformuje. V takovém případě do akce nastupují děrovací kleště. Jejich rukojeti vypadají jako klasické kombinované kleště a na čelistech najdete děrovací čepele.

Jak vybrat děrovací kleště?

Čím silnější materiál máte, tím delší rukojeti hledejte. Delší rukojeti umožňují vyvinutí menšího tlaku na materiál. Kleště s jedním děrovačem využijete především při běžných domácích pracích a vyrábění dekorací. Některé kleště také nabízejí vyměnitelnou sadu děrovacích čepelí, které snadno vyměníte podobně jako vrták ve vrtačce. Kleště s otočným děrovačem zpravidla nabízejí vyšší komfort při práci. Standardem jsou měkčené a protiskluzové rukojeti a vyznačují se lepší kvalitou materiálu. S otočným děrovačem nikdy nemanipulujte silou a pokud to kleště nedělají automaticky, před prací ho vždy zajistěte a zkontrolujte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Revolverové
Děrovací, nýtovací kleště
Pro švadleny
Karosářské otočné
S příslušenstvím
K vysekávání děr v kůži
Image
Produkt
FESTA děrovací kleště
Děrovací, nýtovací kleště, sada 3ks KD10552 KRAFT&DELE KD10552
Prym nýtovací a děrovací kleště Vario PRYM na patentky, druky, očka, knoflíky, nýty, průchodky, kovové, 8,5 x 19cm
Kleště karosářské otočné falcovací/děrovací, 290mm EXTOL PREMIUM 8813660
DEMA Děrovací kleště na plech, sada v kufříku
Tolsen Kleště děrovací revolverové STEEL
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK ca. 500 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena