Detektor elektrického vedení

Najde kabely ve zdech.

ca. 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat detektor elektrického vedení

 • Detektory elektrického vedení pomohou s odhalením kabelů a předmětů, kterými protéká elektrický proud, ve stěně. Při nákupu se rozlišují podle přesnosti, hloubky detekce a vyhledaných materiálů.
 • Různé materiály mají různou hloubku detekce. Měď, což je nejčastější materiál pro výrobu kabelů s elektrickým vedení, běžně odhalí detektory do hloubky 50 mm.
 • Při výběru detektoru elektrického vedení se zaměřte i na jeho příslušenství a další funkce. Běžnou detekcí kabelů dnes funkce těchto šikovných zařízení nekončí…

Navrtané kabely jsou nebezpečné pro zdraví i vaši peněženku. Co ale dělat, když potřebujete přidělat poličku v bytě a nevíte, kudy vede elektřina? Z nesnází vás vytáhne detektor elektrického vedení. Tato šikovná věcička by neměla chybět v kufru žádného hobby kutila. Na trhu najdete detektory za pár stovek, ale i pokročilá zařízení, která odhalí nejen elektrický proud, ale také další překážky ve zdi.

Přesnost detekce

Při hledání překážek ve zdi je přesnost zařízení základním klíčem úspěchu. Některé levné detektory vám pouze oznámí, že se ve zdi něco nachází, neřeknou vám ale co a kde. Ty pokročilé vás ale k překážce navedou s přesností na jednotky centimetrů. Díky tomu získáte jasnou představu nad tím, co se skrývá v omítce.

Dostupný
EMOS M0501

Hloubka detekce

Detektor elektrického vedení a dalších kovů porovnává změny v indukčnosti snímaných materiálů. Indukčností se v tomto případě myslí míra schopnosti vedení elektrického proudu a tím pádem i míra schopnosti vytvoření vlastního elektromagnetického pole.
Různě vodivé materiály tak mají různou indukčnost a podle toho se i liší hloubka, ve které detektor kovu překážku z daného materiálu odhalí. Průměrné hodnoty u běžných detektorů se přitom pohybují v těchto rozmezích:

 • ocel – 70 až 100 mm,
 • měď – 30 až 60 mm
 • vedení pod napětím – 50 mm,
 • dřevěné konstrukce a jiné nekovové prvky – 20 až 30 mm.

Detekované materiály

Samozřejmě ne každý detektor elektrického vedení a kovů odhalí všechny materiály. Některý vás pomocí sonoru upozorní na pevné překážky (například plastové vedení vodovodních trubek), ale už neurčí hloubku.
Pokud sháníte detektor elektrického vedení pro základní využití, vystačíte si s tím, který odhalí kovové prvky. Stěžejní je v tomto případě měď – to je nejčastější materiál, ze kterého se elektrické vedení vyrábí. Ve starších panelových domech se ale setkáte i s hliníkem. Detektor by tak měl snímat širší spektrum kovových materiálů.

Akustická a světelná signalizace
EXTOL detektor digitální 8831321

Kalibrace

Základní kalibrace, tedy nastavení před detekcí elektrického vedení, by měla probíhat automaticky. Díky tomu zvládnou práci se zařízením i méně zkušení uživatelé, kterým pojmy jako indukce a vodivost materiálu nic neříkají.
Na druhou stranu ale detektory využívají i zkušení řemeslníci. Dobrý detektor vedení jim tak nabídne dostatečný rozsah nastavení na míru. Díky tomu vytáhnou z funkcí přístroje skutečně maximum a výrazně tím zvýší rozsah jeho využití.

Další funkce

Málokterý detektor elektrického vedení končí tím, že pouze ukazuje přítomnost živého kabelu ve stěně. Dnešní detektory mají tyto funkce:

Funkce Popis    
LED displej Některé detektory vedení mají signalizaci pouze akustickým signálem. LED displej na detektoru umožňuje přesnější lokalizaci.    
Podsvícení displeje Když už má detektor displej, tak ať na něj vidíte! V tmavých místnostech vám je displej bez podsvícení k ničemu.    
Světlo Čelní světlo na detektoru se vám hodí při odhalování skrytého elektrického vedení ve spížích, sklepě a jiných tmavých prostorech.    

Víte, že…?

Na způsob signalizace elektrického vedení ve stěně se zaměřte důkladněji. Aby zařízení zabránilo mylného označení nebo přehlédnutí, mělo by disponovat vizuální a akustickou signalizací. Na přítomnost kabelu vás tak upozorní pronikavý zvuk i dioda na detektoru.

Obsluha jedním tlačítkem
Laserliner StarFinder Plus 080.972A

Značky

Detektory elektrického vedení vyrábí většina firem zabývajících se elektrotechnikou a elektrickým nářadím. Na trhu se nicméně vyskytuje celá řada čínských kopií. Na to nezapomínejte v případě pořízení levného detektoru.
Mezi kvalitní výrobce detektorů elektrického vedení řadíme tyto:

 • Einhell,
 • Bosch (modrá řada),
 • Emos,
 • Stanley,
 • Black & Decker.

Cena

Pořízení detektoru elektrického vedení ve stěně není nákladná záležitost. Přístroje se základními funkcemi bez displeje pořídíte za zhruba 500 korun. Ty nákladnější kolem 1 000 Kč nabízejí funkce jako LED diodu a více druhů signalizace. Vyšší cena také pozitivně ovlivňuje rozsah a přesnost detekce.

Multifunkční detektor
TOOLCRAFT TO-5137836

Otázky a odpovědi

Jaké rozdíly jsou mezi detektory elektrického proudu?

Mezi nejlevnějšími a nejdražšími přístroji jsou rozdíly přímo propastné. Od základního zařízení s nepřesnou detekcí, které odhalí pouze měděné a kovové dráty, se dostanete až k profesionálním krabičkám určeným do rukou náročných řemeslníků. Při vašem výběru zohledněte zejména hloubku lokalizace a její přesnost. To jsou základní parametry, které vás při výběru zajímají.

Odhalí detektor elektrického vedení i jiné materiály?

Pokud zainvestujete a koupíte dražší přístroj, tak s největší pravděpodobností ano. Některé detektory kromě kovovým materiálů odhalí i dřevěné konstrukce nebo plastové trubky s vodovodní instalací.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dostupný
Akustická a světelná signalizace
Obsluha jedním tlačítkem
Multifunkční detektor
Vysílač a přijímač
Univerzální
Image
Produkt
EMOS M0501
EXTOL detektor digitální 8831321
Laserliner StarFinder Plus 080.972A
TOOLCRAFT TO-5137836
Laserliner AC Tracer, 083.050A
Laserliner Plus Víceúčelová hledačka
Cena ca. 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.