Nejlepší detektory kabelů 2024 a jak vybrat

Najde uložené elektrické kabely.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
UNI-T UT682
74 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat detektor kabelu

  • Detektor kabelů najdete pod označením detektory kovů, případně kabelů ve stěnách. Tato zařízení se nejčastěji používají k detekci kovových objektů a elektrického vedení.
  • Mezi základní parametry při výběru patří zejména hloubka a přesnost lokalizovaných objektů. Škála detekovaných materiálů pak souvisí s kvalitou a cenou jednotlivých přístrojů.
  • Každý detektor je nutné před prací kalibrovat. Zde pak máte na výběr ze dvou základních možností a to buď automatickou, nebo manuální kalibraci.

Detektor kabelu - náš výběr

UNI-T UT682
přečíst recenzi
Výrobce: Uni-t
Zobrazit více
Detektor kabelů UNI-T UT682 se skládá z vysílače a příjmače a umožňuje identifikaci telefonních, síťových, koaxiálních, silových a jiných kabelů. Nabízí testování zkratu, přerušených obvodů, hledání přerušení a testování pořadí kabelů pomocí 9 LED (LED1-LED8, LED G). Testovací dosah pro audio a video signál činí ≥1000m a ≥100m. Napájení zařízení zajišťuje 9V baterie.
Zobrazit méně
TIPA LA-1012
přečíst recenzi
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Detektor kabelů LA-1012 je přenosný měřicí přístroj sestávající z vysílače a přijímače, určený pro detekci, trasování kabelů a vodičů. Vysílač generuje signál s frekvencí 125 kHz, umožňuje detekci napětí 12-400V. Přijímač zobrazuje úroveň příjmu a současně detekuje přítomnost síťového napětí. Pracovní teplota zařízení se pohybuje mezi 0 až 40°C.
Zobrazit méně
MASTECH MS 6812
přečíst recenzi
Zobrazit více
Detektor kabelů MASTECH MS 6812 slouží k identifikaci a sledování vodičů ve skupině, aniž by byla porušena izolace. Tento přístroj umožňuje detekci přerušení či poškození drátu a zjistit stav telefonní linky. Jedná se o technický přístroj napájený dvěma 9V bateriemi, s rozměry vysílače 145 x 35 x 25 mm a přijímače 238 x 43 x 26 mm.
Zobrazit méně
Metrel A 1191 R10K
Výrobce: Metrel
Typ detektoru: přijímače laserového paprsku
Zobrazit více
Detektor kabelů Metrel A 1191 R10K je přístroj určený pro nalezení pojistek a kabelů. Tento model má možnost nastavení citlivosti detekce, což umožňuje přesnější lokalizaci elektrických prvků. Metrel A 1191 R10K tak může být nástrojem pro přesnější identifikaci a diagnostiku elektroinstalace.
Zobrazit méně
Bosch GMS 100 M Professional 0.601.081.100
přečíst recenzi
Výrobce: Bosch
Hmotnost: 0.27 kg
Zobrazit více
Detektor Bosch GMS 100 M Professional 0.601.081.100 nabízí detekci železných a neželezných kovů, vedení pod napětím a bez nutnosti kalibrace. Hloubka lokalizace činí až 100 mm pro ocel a 80 mm pro měď, elektrická vedení lze detekovat do 50 mm. Vyznačuje se ochranou IP 54 a váží pouhých 0,26 kg.
Zobrazit méně

Detektory kabelu ve zdi

Einhell Classic TC-MD 50
přečíst recenzi
Výrobce: EINHELL
Typ detektoru: kovů
Hmotnost: 0.13 kg
Zobrazit více
Detektor kabelů Einhell Classic TC-MD 50 je určen pro domácí kutily a řemeslníky. Detekuje železné kovy a vedení pod napětím do hloubky 50 mm, neželezné kovy do 38 mm a dřevo do 19 mm. Obsahuje zvukový varovný signál, ochranné kluzáky a měkký úchop pro jednoruční obsluhu.
Zobrazit méně
Bosch GMS 120 Professional 0.601.081.000
přečíst recenzi
Výrobce: Bosch
Typ detektoru: kovů
Hmotnost: 0.27 kg
Zobrazit více
Detektor kabelů Bosch GMS 120 Professional je nástroj pro lokalizaci různých materiálů až do hloubky 120 mm. Nabízí automatickou kalibraci, tříbarevný LED kroužek a osvětlený displej. Umožňuje detekci železných a neželezných kovů, nosných dřevěných konstrukcí, vedení pod napětím. Napájení zajišťuje 1x 9V 6LR61 baterie. Rozměry: 200 mm délka, 85 mm šířka, 32 mm výška. Ochrana: IP 54.
Zobrazit méně
EMOS M0501
přečíst recenzi
Výrobce: EMOS
Typ detektoru: elektrických instalací
S LCD displejem: ano
Indikace: optické
S pogumovaným tělem: ano
Zobrazit více
Detektor kabelů EMOS M0501 je nástroj nejen pro kutily, ale i profesionály, který pomáhá zabránit nechtěnému poškození vedení ve zdi. Napájený 9 V baterií, která je součástí balení, nabízí optickou a akustickou signalizaci, automatické vypnutí a detekci dřeva, kovu a AC vedení. Jeho rozměry činí 28 × 72 × 155 mm.
Zobrazit méně
MASTECH MS6818
přečíst recenzi
Zobrazit více
Detektor kabelů MASTECH MS6818 slouží k vyhledávání silnoproudých i slaboproudých vedení ve zdi, podlaze či zemi, ať již pod napětím do 400 V nebo bez napětí. Umožňuje detekci přerušených vodičů, zkratů, pojistek, metalických potrubí a externího napětí (12 ~ 400V AC/DC). Disponuje vysíláním signálu 125 kHz a rozlišením hloubky až 2,5 m.
Zobrazit méně
TIPA LA-1012
přečíst recenzi
S LCD displejem: ano
Zobrazit více
Detektor kabelů LA-1012 je přenosný měřicí přístroj sestávající z vysílače a přijímače, určený pro detekci, trasování kabelů a vodičů. Vysílač generuje signál s frekvencí 125 kHz, umožňuje detekci napětí 12-400V. Přijímač zobrazuje úroveň příjmu a současně detekuje přítomnost síťového napětí. Pracovní teplota zařízení se pohybuje mezi 0 až 40°C.
Zobrazit méně

Detektory kabelu v zemi

Beha Amprobe UAT-620-EUR
Výrobce: Beha-Amprobe
Hmotnost: 1.9 kg
Zobrazit více
Beha Amprobe UAT-620-EUR je zařízení na lokalizaci podzemních vedení až do hloubky 30 metrů a měření jejich uložení až do 6 metrů. Přístroj pracuje v bezpečnostní kategorii CAT IV 600 V a umožňuje detekci napájených i vypnutých vodičů, kabelů a potrubí. Obsahuje ovladatelný vysílač a přijímač s vysokokontrastním displejem.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Detektor kabelu

Jak vybrat detektor kabelu

Indikátor nálezu

Jak vám detektor oznámí, že v místě, na které byl přiložen, se nachází kabel nebo jiný předmět ? Drtivá většina přístrojů využívá dva způsoby – diodový semafor, a nebo pomocí digitální stupnice. Navíc některé přístroje jsou vybaveny i akustickým zvukovým signálem při nalezení předmětu ve stěně.

Diodový semafor

V případě, že zařízení detekuje elektrickou instalaci, kov, nebo jiný předem nastavený předmět, rozsvítí se na přístroji červené světlo, které indukuje nález. Pokud ve zdi není žádná překážka, svítí světlo naopak zelené.

Digitální stupnice

Jedná se o přesnější určení kabelu nebo jiného předmětu ve zdi. Stupnice na displeji přesně ukazuje a uživatele navádí na místo, kde je kabel umístěn. Dostáváte tedy zcela přesnou informaci.

Indikátor nálezuVýhodyNevýhodyPoužití
LED světloNižší cenaMéně přesnéPro domácí kutily
Digitální stupnicePřesnějšíVyšší cenaPro profesionály i domácí kutily
Kabel na trávě

Detektor objeví kabely ve zdi i v zemi, iStock / JJ Gouin

Přesnost

Detektor kabelu
UNI-T UT682

Prvním a možná nejdůležitějším parametrem je přesnost detekce. Jak je možné si logicky odvodit, čím přesnější detekce, tím lepší. Udává se v milimetrech jako odchylka. Takže při výběru se zaměřujte na co nejnižší hodnotu. Čím přesnější detekce, tím nižší riziko poškození kabelu, nebo jiného předmětu ve zdi.

Hloubka

Tento parametr nám určuje do jaké hloubky je detektor schopen vyhledat kabel nebo jiné předměty. Opět je zaznamenávám v milimetrech a platí, že čím vyšší číslo, tím ve větší hloubce detektor kabel rozpozná. Budete také vědět, v jaké hloubce se kabel nachází.

Víte, že…?

Nepsaným pravidlem je, že kabely by měly vést jenom svisle a vodorovně, častokrát se však setkáváme s opakem. Zejména pak ve starších chatách nebo domech. Správný detektor je pak ideální pomocník, jak odhalit, kudy kabely přesně vedou a jak je při úpravách nepoškodit.

Kalibrace

Detektory kabelu ve zdi
Einhell Classic TC-MD 50

Pro správnou funkci je nutné, aby byl přístroj dobře nastaven. Začátečníci a méně zkušení kutilové ocení možnosti automatické kalibrace. Kalibrovat přístroj je vhodné před každým úkonem. Minimalizujete tak případnou odchylku.

Materiály

Které všechny materiály měřič ve zdi rozpozná? I to je důležitá otázka. Jde vám jen o elektroinstalace nebo i o jiné materiály jako například plast, měď, mosaz a jiné? Před koupí si tak pečlivě prostudujte, na jaké materiály je detektor vhodný.

Víte, že…?

Detektory kabelů mají i další vybavení a funkce, jako je LED osvětlení. Určitě se také před koupí podívejte na počet baterií do přístroje.

Muž s kabely přes rameno

Detektory kabelů využijí nejenom profesionálové, iStock / Paul Bradbury

Údržba

Detektory kabelu v zemi
Chauvin Arnoux Trasovač vedení C.A 6681

Starat se o detektor není vůbec složité. Základem je skladování na teplém a suchém místě. Vyvarujte se také extrémním teplotám. V závislosti na frekvenci využití budete také nuceni měnit baterie, aby přístroj správně fungoval. O zevnějšek stačí pečovat obyčejným vlhčeným ubrouskem.

Výrobci

Detektory kabelů koupíte převážně v hobby marketech, obchodech s nářadím a samozřejmě v různých e-shopech. Jasnou jedničkou na našem trhu je značka Bosch.

  • Bosch – Profesionální výrobce a prověřená značka. Disponují velkou rozlišovací schopností. Dle typu detekují všechny materiály – kov, dřevo, hliník, plast a další. Vhodné jak pro domácí kutily, tak i pro profesionály.
  • Stanley – Cenově dostupné, ale spolehlivé detektory. Vhodné pro běžné domácí použití. Výrobce nabízí několik druhů s různým vybavením.
  • U-NIT – Profesionální přístroje, určené spíše pro firmy a profesionály, kteří se pohybují ve stavebnictví.Vybrat si můžete z několika druhů s nejrůznějším vybavením.
  • Einhell – Cenově dostupné a spolehlivé. Ideální pro domácí kutily a pro ty, kteří chtějí ušetřit.

Cena

  • Základní přístroje pro domácí použití a s omezenými funkcemi můžete bez problémů pořídit pod cenou 1000 Kč.
  • Detektory s dobrým poměrem cena / výkon (například pokud plánujete rekonstruovat starší dům nebo byt bez dokumentace) nakoupíte od 1 000 Kč do 2 500 Kč.
  • Profesionální přístroje s mnoha funkcemi, příslušenstvím a stojí i 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký typ přístroje se hodí pro domácí použití?

Záleží na tom, k čemu se chystáte detektor používat. Pokud se jedná pouze o lokalizaci elektroinstalace, postačí vám přístroje levnější pracující na základě detekce magnetického pole. Pro širší využití se řiďte materiály, které je přístroj schopný nalézt.

Jaké parametry sledovat?

Obecně se jako nejdůležitější kritéria pro výběr těchto přístrojů uvádí hloubka a odchylka detekce. Dále je důležitá škála materiálů, které přístroj zvládne lokalizovat. Rozdíly jsou i ve způsobu kalibrace.
Zobrazit kompletní nabídku Detektor kabelu