12 nejlepších detektorů kabelů 2023

Najde uložené elektrické kabely.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
UNI-T UT682
80 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat detektor kabelu

  • Detektor kabelů najdete pod označením detektory kovů, případně kabelů ve stěnách. Tato zařízení se nejčastěji používají k detekci kovových objektů a elektrického vedení.
  • Mezi základní parametry při výběru patří zejména hloubka a přesnost lokalizovaných objektů. Škála detekovaných materiálů pak souvisí s kvalitou a cenou jednotlivých přístrojů.
  • Každý detektor je nutné před prací kalibrovat. Zde pak máte na výběr ze dvou základních možností a to buď automatickou, nebo manuální kalibraci.

Detektor kabelu - náš výběr

Detektory kabelu ve zdi

Detektory kabelu v zemi

Zobrazit kompletní nabídku detektorů kabelů

Jak vybrat detektor kabelu

Indikátor nálezu

Jak vám detektor oznámí, že v místě, na které byl přiložen, se nachází kabel nebo jiný předmět ? Drtivá většina přístrojů využívá dva způsoby – diodový semafor, a nebo pomocí digitální stupnice. Navíc některé přístroje jsou vybaveny i akustickým zvukovým signálem při nalezení předmětu ve stěně.

Diodový semafor

V případě, že zařízení detekuje elektrickou instalaci, kov, nebo jiný předem nastavený předmět, rozsvítí se na přístroji červené světlo, které indukuje nález. Pokud ve zdi není žádná překážka, svítí světlo naopak zelené.

Detektor kabelu
UNI-T UT682

Digitální stupnice

Jedná se o přesnější určení kabelu nebo jiného předmětu ve zdi. Stupnice na displeji přesně ukazuje a uživatele navádí na místo, kde je kabel umístěn. Dostáváte tedy zcela přesnou informaci.

Indikátor nálezu Výhody Nevýhody Použití
LED světlo Nižší cena Méně přesné Pro domácí kutily
Digitální stupnice Přesnější Vyšší cena Pro profesionály i domácí kutily

Přesnost

Prvním a možná nejdůležitějším parametrem je přesnost detekce. Jak je možné si logicky odvodit, čím přesnější detekce, tím lepší. Udává se v milimetrech jako odchylka. Takže při výběru se zaměřujte na co nejnižší hodnotu. Čím přesnější detekce, tím nižší riziko poškození kabelu, nebo jiného předmětu ve zdi.

Hloubka

Tento parametr nám určuje do jaké hloubky je detektor schopen vyhledat kabel nebo jiné předměty. Opět je zaznamenávám v milimetrech a platí, že čím vyšší číslo, tím ve větší hloubce detektor kabel rozpozná. Budete také vědět, v jaké hloubce se kabel nachází.

Detektory kabelu ve zdi
Einhell Classic TC-MD 50

Víte, že…?

Nepsaným pravidlem je, že kabely by měly vést jenom svisle a vodorovně, častokrát se však setkáváme s opakem. Zejména pak ve starších chatách nebo domech. Správný detektor je pak ideální pomocník, jak odhalit, kudy kabely přesně vedou a jak je při úpravách nepoškodit.

Kalibrace

Pro správnou funkci je nutné, aby byl přístroj dobře nastaven. Začátečníci a méně zkušení kutilové ocení možnosti automatické kalibrace. Kalibrovat přístroj je vhodné před každým úkonem. Minimalizujete tak případnou odchylku.

Materiály

Které všechny materiály měřič ve zdi rozpozná? I to je důležitá otázka. Jde vám jen o elektroinstalace nebo i o jiné materiály jako například plast, měď, mosaz a jiné? Před koupí si tak pečlivě prostudujte, na jaké materiály je detektor vhodný.

Detektory kabelu v zemi
Chauvin Arnoux Trasovač vedení C.A 6681

Víte, že…?

Detektory kabelů mají i další vybavení a funkce, jako je LED osvětlení. Určitě se také před koupí podívejte na počet baterií do přístroje.

Údržba

Starat se o detektor není vůbec složité. Základem je skladování na teplém a suchém místě. Vyvarujte se také extrémním teplotám. V závislosti na frekvenci využití budete také nuceni měnit baterie, aby přístroj správně fungoval. O zevnějšek stačí pečovat obyčejným vlhčeným ubrouskem.

Výrobci

Detektory kabelů koupíte převážně v hobby marketech, obchodech s nářadím a samozřejmě v různých e-shopech. Jasnou jedničkou na našem trhu je značka Bosch.

Detektor kabelu
TIPA LA-1012
  • Bosch – Profesionální výrobce a prověřená značka. Disponují velkou rozlišovací schopností. Dle typu detekují všechny materiály – kov, dřevo, hliník, plast a další. Vhodné jak pro domácí kutily, tak i pro profesionály.
  • Stanley – Cenově dostupné, ale spolehlivé detektory. Vhodné pro běžné domácí použití. Výrobce nabízí několik druhů s různým vybavením.
  • U-NIT – Profesionální přístroje, určené spíše pro firmy a profesionály, kteří se pohybují ve stavebnictví.Vybrat si můžete z několika druhů s nejrůznějším vybavením.
Detektory kabelu ve zdi
Bosch GMS 120 Professional 0.601.081.000
  • Einhell – Cenově dostupné a spolehlivé. Ideální pro domácí kutily a pro ty, kteří chtějí ušetřit.

Cena

  • Základní přístroje pro domácí použití a s omezenými funkcemi můžete bez problémů pořídit pod cenou 1000 Kč.
  • Detektory s dobrým poměrem cena / výkon (například pokud plánujete rekonstruovat starší dům nebo byt bez dokumentace) nakoupíte od 1 000 Kč do 2 500 Kč.
  • Profesionální přístroje s mnoha funkcemi, příslušenstvím a stojí i 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký typ přístroje se hodí pro domácí použití?

Záleží na tom, k čemu se chystáte detektor používat. Pokud se jedná pouze o lokalizaci elektroinstalace, postačí vám přístroje levnější pracující na základě detekce magnetického pole. Pro širší využití se řiďte materiály, které je přístroj schopný nalézt.

Jaké parametry sledovat?

Obecně se jako nejdůležitější kritéria pro výběr těchto přístrojů uvádí hloubka a odchylka detekce. Dále je důležitá škála materiálů, které přístroj zvládne lokalizovat. Rozdíly jsou i ve způsobu kalibrace.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku detektorů kabelů