Detektor kabelu

Najde uložené elektrické kabely.

Jak vybrat detektor kabelu

Málokdo si zaznamenává, v jakém místě ve zdi jsou vedeny elektrické kabely či jiné předměty. Problém taky může nastat, pokud jste koupili dům nebo byt, ke kterému nejsou plány, kde jsou kabely vedeny. Proto je dobré před vrtáním, bouráním či jinou úpravou zjistit, kudy kabely vedou. Ověřit si, kde se nachází, nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Pomůže nám k tomu pomocník o velikosti mobilního telefonu zvaný detektor kabelů.

Indikátor nálezu

Jak vám detektor oznámí, že v místě, na které byl přiložen, se nachází kabel nebo jiný předmět ? Drtivá většina přístrojů využívá dva způsoby – diodový semafor, a nebo pomocí digitální stupnice. Navíc některé přístroje jsou vybaveny i akustickým zvukovým signálem při nalezení předmětu ve stěně.

Diodový semafor

V případě, že zařízení detekuje elektrickou instalaci, kov, nebo jiný předem nastavený předmět, rozsvítí se na přístroji červené světlo, které indukuje nález. Pokud ve zdi není žádná překážka, svítí světlo naopak zelené.

Přenosný
TIPA Detektor kabelů LA-1012

Digitální stupnice

Jedná se o přesnější určení kabelu nebo jiného předmětu ve zdi. Stupnice na displeji přesně ukazuje a uživatele navádí na místo, kde je kabel umístěn. Dostáváte tedy zcela přesnou informaci.

Indikátor nálezu Výhody Nevýhody Použití
LED světlo Nižší cena Méně přesné Pro domácí kutily
Digitální stupnice Přesnější Vyšší cena Pro profesionály i domácí kutily

Přesnost

Prvním a možná nejdůležitějším parametrem je přesnost detekce. Jak je možné si logicky odvodit, čím přesnější detekce, tím lepší. Udává se v milimetrech jako odchylka. Takže při výběru se zaměřujte na co nejnižší hodnotu. Čím přesnější detekce, tím nižší riziko poškození kabelu, nebo jiného předmětu ve zdi.

Hloubka

Tento parametr nám určuje do jaké hloubky je detektor schopen vyhledat kabel nebo jiné předměty. Opět je zaznamenávám v milimetrech a platí, že čím vyšší číslo, tím ve větší hloubce detektor kabel rozpozná. Budete také vědět, v jaké hloubce se kabel nachází.

Multifrekvenční pulsy
UNI-T UT682 Tester kabelu UTP

Víte, že…?

Nepsaným pravidlem je, že kabely by měly vést jenom svisle a vodorovně, častokrát se však setkáváme s opakem. Zejména pak ve starších chatách nebo domech. Správný detektor je pak ideální pomocník, jak odhalit, kudy kabely přesně vedou a jak je při úpravách nepoškodit.

Kalibrace

Pro správnou funkci je nutné, aby byl přístroj dobře nastaven. Začátečníci a méně zkušení kutilové ocení možnosti automatické kalibrace. Kalibrovat přístroj je vhodné před každým úkonem. Minimalizujete tak případnou odchylku.

Materiály

Které všechny materiály měřič ve zdi rozpozná? I to je důležitá otázka. Jde vám jen o elektroinstalace nebo i o jiné materiály jako například plast, měď, mosaz a jiné? Před koupí si tak pečlivě prostudujte, na jaké materiály je detektor vhodný.

Detekuje poruchy
Beha Amprobe UAT-620-EUR Detektor kabelů 4994565

Víte, že…?

Detektory kabelů mají i další vybavení a funkce, jako je LED osvětlení. Určitě se také před koupí podívejte na počet baterií do přístroje.

Údržba

Starat se o detektor není vůbec složité. Základem je skladování na teplém a suchém místě. Vyvarujte se také extrémním teplotám. V závislosti na frekvenci využití budete také nuceni měnit baterie, aby přístroj správně fungoval. O zevnějšek stačí pečovat obyčejným vlhčeným ubrouskem.

Výrobci

Detektory kabelů koupíte převážně v hobby marketech, obchodech s nářadím a samozřejmě v různých e-shopech. Jasnou jedničkou na našem trhu je značka Bosch.

Do 12 cm
Bosch GMS 120 Professional 0.601.081.000
  • Bosch – Profesionální výrobce a prověřená značka. Disponují velkou rozlišovací schopností. Dle typu detekují všechny materiály – kov, dřevo, hliník, plast a další. Vhodné jak pro domácí kutily, tak i pro profesionály.
  • Stanley – Cenově dostupné, ale spolehlivé detektory. Vhodné pro běžné domácí použití. Výrobce nabízí několik druhů s různým vybavením.
  • U-NIT – Profesionální přístroje, určené spíše pro firmy a profesionály, kteří se pohybují ve stavebnictví.Vybrat si můžete z několika druhů s nejrůznějším vybavením.
LCD displej
EMOS M0501
  • Einhell – Cenově dostupné a spolehlivé. Ideální pro domácí kutily a pro ty, kteří chtějí ušetřit.

Cena

  • Základní přístroje pro domácí použití a s omezenými funkcemi můžete bez problémů pořídit pod cenou 1000 Kč.
  • Detektory s dobrým poměrem cena / výkon (například pokud plánujete rekonstruovat starší dům nebo byt bez dokumentace) nakoupíte od 1 000 Kč do 2 500 Kč.
  • Profesionální přístroje s mnoha funkcemi, příslušenstvím a stojí i 5 000 Kč.
Jméno
Přenosný
Multifrekvenční pulsy
Detekuje poruchy
Do 12 cm
LCD displej
Universální
Image
Produkt
TIPA Detektor kabelů LA-1012
UNI-T UT682 Tester kabelu UTP
Beha Amprobe UAT-620-EUR Detektor kabelů 4994565
Bosch GMS 120 Professional 0.601.081.000
EMOS M0501
Einhell Classic TC-MD 50
Výrobce
TIPA
Uni-T
Beha
Bosch
EMOS
EINHELL
Cena ca. 4 700 CZK ca. 900 CZK ca. 130 200 CZK ca. 2 000 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena