Jak vybrat detektor plynu
- Detektory plynů Vás akustickým signálem upozorní na možné nebezpečí a vy máte větší možnost celou situaci vyřešit bez možného neštěstí.
- Detektory plynů lze rozdělit do několika skupin.
- Komplexní plynové detektory sledují kromě oxidu uhelnatého i koncentraci dalších plynů.
- Aby detektor fungoval tak, jak má, musí být správně umístěn. Je proto nutné zvolit místnost, kde předpokládáte největší možný únik plynu.
Detektor plynu - náš výběr



Detektory plynu na baterie




Chytré detektory plynu




Detektory plynu Hütermann



Detektory plynu Evolveo


Jak vybrat detektor plynu
Typy detektorů plynu
Detektory plynů lze rozdělit do několika skupin. Jednotlivé modely se od sebe liší především svojí citlivostí a způsobem napájení.
Při výběru se zaměřte i na dostatečnou intenzitu poplašného signálu. Tu zvolte především podle toho, kde bude detektor umístěn. Hlasitější detektor oceníte v případě, že bude umístěn například ve sklepě nebo garáži. Detektor umístěný v obytných místnostech nemusí být tolik hlasitý.
Víte, že…?
Od roku 2008 je zákonná povinnost instalovat hlásiče do všech nových a některých rekonstruovaných budov pro bydlení a ubytování. Je ale doporučováno tyto hlásiče instalovat i nad rámec této povinnosti.
Detektor upozorňující na přítomnost oxidu uhelnatého
Oxid uhelnatý je neviditelný plyn bez chuti a zápachu, který je velmi těžko zjistitelný lidskými smysly. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že zabraňuje přenosu kyslíku krví. V místě, kde je zvýšená koncentrace tohoto plynu, tak u postiženého dochází k bolestem hlavy, nevolnostem a závratím. Jeli koncentrace opravdu vysoká, dochází k bezvědomí a následné smrti.
Jestliže doma nemáte ohřívač vody (karmu), můžete předpokládat, že se vás toto nebezpečí netýká. Ke špatnému spalování však může docházet také v krbu nebo v jiných lokálních topidlech. Na vině může být špatná instalace, drobná závada, ucpaný kouřovod, neprováděné revize nebo i nedostatečně větraná místnost.
Detektor plynu
Zemní plyn není jedovatý a ani zdraví škodlivý, je ale vysoce hořlavý a se vzduchem tvoří výbušnou směs. Pokud v místnosti s vysokou koncentrací zemního plynu dojde k manipulaci s ohněm nebo jen k zapnutí osvětlení nebo některého elektrického spotřebiče, může dojít k výbuchu s tragickými následky.
Komplexní plynové detektory
Tyto detektory sledují kromě oxidu uhelnatého i koncentraci dalších plynů, jako právě zmíněný zemní plyn.
Umístění a napájení
Aby detektor fungoval tak, jak má, musí být správně umístěn. Je proto nutné zvolit místnost, kde předpokládáte největší možný únik plynu. U zemního plynu se jedná především o místnost s plynovým kotlem nebo kuchyň. V případě oxidu uhelnatého je to pak garáž, místnost s krbovými kamny nebo tam, kde je umístěn ohřívač vody.
Samotná instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý. Hlásič se umisťuje zpravidla na strop, pro minimální ochranu se doporučuje instalovat hlásič také do předsíně nebo na schodiště. Detektor na oxid uhelnatý nebo hořlavý plyn umisťujte vždy s ohledem na návod výrobce.
Při umisťování je nutné zohlednit také vliv oken a dveří, případně dispozici místnosti. Snažte se vybrat místo, kde nehrozí nadměrné zanášení prachem nebo jinými nečistotami, které mohou poškodit jeho funkční mechanismus. Detektor by neměl být umístěn ani na za nábytkem, závěsy nebo jinými překážkami bránícími proudění vzduchu, a neměl by být umístěn ani na příliš vlhkém nebo teplém místě, tedy přímo nad dřezem nebo sporákem.
Je vhodné se o každém typu hlásiče poradit s prodejcem. Ten je také povinen předložit vám při koupi průvodní dokumentaci. V případě, že se tak nestane, je lepší obrátit se na jiného prodejce.
Napájení
Napájení je závislé na ceně přístroje. Nejlevnější typy jsou napájeny pomocí klasických vyměnitelných baterií.
Další možností je pak adaptér pro připojení ke zdroji elektrické energie. A posledním řešením jsou pak přístroje vybavené integrovanou baterií, která vydrží až několik tisíc hodin a své vybití vám sama ohlásí. Tyto detektory je nutné po vybití baterie vyměnit za nové.
Cena a značka
Hlásiče plynu mohou zachraňovat lidské životy, jejich cena přitom není nijak vysoká. Běžný hlásič stojí kolem tisíce korun a vydrží bez jakéhokoliv servisu, kalibrace nebo výměny baterie i několik let. Obecně se dá říci, že kvalitní značkový detektor pořídíte v ceně od 500 – 1500 Kč.
Součástí dražších detektorů je i LCD displej, na kterém jsou zobrazeny aktuální hodnoty naměřených koncentrací.
Značka
V tomto případě je vhodné zakoupit pouze spotřebiče schválené národně uznávanou zkušebnou a instalaci provádějte podle návodu výrobce. V každém případě se vyhněte se levným a nekvalitním výrobkům.
Mezi kvalitní výrobky patří zejména ty od značek jako Honeywell, Evolveo, Hutermann, Jablotron nebo Solight.
Bezpečnost
I když budete mít instalovány detektory, nezapomínejte ani na prevenci úniku oxidu uhelnatého:
Rada |
---|
– nechte si každoročně odborně překontrolovat topný systém, odvětrávací průduchy, komín, kouřovod. Dodržujte doporučované termíny revizí |
– nepoužívejte kuchyňský sporák nebo vařič k vytápění obytné místnosti |
– nenechávejte běžet motor svého automobilu v uzavřené garáži ani na volnoběh, oxid uhelnatý může vniknout do obytných prostor |
Otázky a odpovědi
Co je oxid uhličitý?
Co je oxid uhelnatý CO?
Různé typy produktů porovnejte zde.