Detektor plynu

Šikovný výrobek, který zachraňuje životy.

ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 5 100 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat detektor plynu

  • Detektory plynů Vás akustickým signálem upozorní na možné nebezpečí a vy máte větší možnost celou situaci vyřešit bez možného neštěstí.
  • Detektory plynů lze rozdělit do několika skupin.
  • Komplexní plynové detektory sledují kromě oxidu uhelnatého i koncentraci dalších plynů.
  • Aby detektor fungoval tak, jak má, musí být správně umístěn. Je proto nutné zvolit místnost, kde předpokládáte největší možný únik plynu.

Typy detektorů plynu

Detektory plynů lze rozdělit do několika skupin. Jednotlivé modely se od sebe liší především svojí citlivostí a způsobem napájení.

Při výběru se zaměřte i na dostatečnou intenzitu poplašného signálu. Tu zvolte především podle toho, kde bude detektor umístěn. Hlasitější detektor oceníte v případě, že bude umístěn například ve sklepě nebo garáži. Detektor umístěný v obytných místnostech nemusí být tolik hlasitý.

S displejem
Elektrobock LM-201A

Víte, že…?

Od roku 2008 je zákonná povinnost instalovat hlásiče do všech nových a některých rekonstruovaných budov pro bydlení a ubytování. Je ale doporučováno tyto hlásiče instalovat i nad rámec této povinnosti.

Detektor upozorňující na přítomnost oxidu uhelnatého

Oxid uhelnatý je neviditelný plyn bez chuti a zápachu, který je velmi těžko zjistitelný lidskými smysly. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že zabraňuje přenosu kyslíku krví. V místě, kde je zvýšená koncentrace tohoto plynu, tak u postiženého dochází k bolestem hlavy, nevolnostem a závratím. Jeli koncentrace opravdu vysoká, dochází k bezvědomí a následné smrti.

Jestliže doma nemáte ohřívač vody (karmu), můžete předpokládat, že se vás toto nebezpečí netýká. Ke špatnému spalování však může docházet také v krbu nebo v jiných lokálních topidlech. Na vině může být špatná instalace, drobná závada, ucpaný kouřovod, neprováděné revize nebo i nedostatečně větraná místnost.

Top volba
Hutermann ALARM CO-603

Detektor plynu

Zemní plyn není jedovatý a ani zdraví škodlivý, je ale vysoce hořlavý a se vzduchem tvoří výbušnou směs. Pokud v místnosti s vysokou koncentrací zemního plynu dojde k manipulaci s ohněm nebo jen k zapnutí osvětlení nebo některého elektrického spotřebiče, může dojít k výbuchu s tragickými následky.

Komplexní plynové detektory

Tyto detektory sledují kromě oxidu uhelnatého i koncentraci dalších plynů, jako právě zmíněný zemní plyn.

Umístění a napájení

Aby detektor fungoval tak, jak má, musí být správně umístěn. Je proto nutné zvolit místnost, kde předpokládáte největší možný únik plynu. U zemního plynu se jedná především o místnost s plynovým kotlem nebo kuchyň. V případě oxidu uhelnatého je to pak garáž, místnost s krbovými kamny nebo tam, kde je umístěn ohřívač vody.

2v1
SAFE-808 COM

Samotná instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji téměř každý. Hlásič se umisťuje zpravidla na strop, pro minimální ochranu se doporučuje instalovat hlásič také do předsíně nebo na schodiště. Detektor na oxid uhelnatý nebo hořlavý plyn umisťujte vždy s ohledem na návod výrobce.

Při umisťování je nutné zohlednit také vliv oken a dveří, případně dispozici místnosti. Snažte se vybrat místo, kde nehrozí nadměrné zanášení prachem nebo jinými nečistotami, které mohou poškodit jeho funkční mechanismus. Detektor by neměl být umístěn ani na za nábytkem, závěsy nebo jinými překážkami bránícími proudění vzduchu, a neměl by být umístěn ani na příliš vlhkém nebo teplém místě, tedy přímo nad dřezem nebo sporákem.

Je vhodné se o každém typu hlásiče poradit s prodejcem. Ten je také povinen předložit vám při koupi průvodní dokumentaci. V případě, že se tak nestane, je lepší obrátit se na jiného prodejce.

Dlouhá životnost
Honeywell CO XC70 CS

Napájení

Napájení je závislé na ceně přístroje. Nejlevnější typy jsou napájeny pomocí klasických vyměnitelných baterií.
Další možností je pak adaptér pro připojení ke zdroji elektrické energie. A posledním řešením jsou pak přístroje vybavené integrovanou baterií, která vydrží až několik tisíc hodin a své vybití vám sama ohlásí. Tyto detektory je nutné po vybití baterie vyměnit za nové.

Cena a značka

Hlásiče plynu mohou zachraňovat lidské životy, jejich cena přitom není nijak vysoká. Běžný hlásič stojí kolem tisíce korun a vydrží bez jakéhokoliv servisu, kalibrace nebo výměny baterie i několik let. Obecně se dá říci, že kvalitní značkový detektor pořídíte v ceně od 500 – 1500 Kč.

Součástí dražších detektorů je i LCD displej, na kterém jsou zobrazeny aktuální hodnoty naměřených koncentrací.

Česká kvalita
Jablotron EI208W

Značka

V tomto případě je vhodné zakoupit pouze spotřebiče schválené národně uznávanou zkušebnou a instalaci provádějte podle návodu výrobce. V každém případě se vyhněte se levným a nekvalitním výrobkům.

Mezi kvalitní výrobky patří zejména ty od značek jako Honeywell, Evolveo, Hutermann, Jablotron nebo Solight.

Bezpečnost

I když budete mít instalovány detektory, nezapomínejte ani na prevenci úniku oxidu uhelnatého:

Přenosný
Testo 317-3
Rada
– nechte si každoročně odborně překontrolovat topný systém, odvětrávací průduchy, komín, kouřovod. Dodržujte doporučované termíny revizí
– nepoužívejte kuchyňský sporák nebo vařič k vytápění obytné místnosti
– nenechávejte běžet motor svého automobilu v uzavřené garáži ani na volnoběh, oxid uhelnatý může vniknout do obytných prostor

Otázky a odpovědi

Co je oxid uhličitý?

Oxid uhličitý je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Je těžší než vzduch, v pevném skupenství je znám také jako suchý led. Jeho molekula je tvořena jedním atomem uhlíku a dvěma atomy kyslíku. Oxid uhličitý se vyznačuje vyšší hustotou než vzduchu. Dobře se rozpouští ve vodě. Je nehořlavý a z chemického hlediska jde o stabilní látku, je přirozeným plynem, který se objevuje v zemské atmosféře. V posledních letech jeho koncentrace stoupá.

Co je oxid uhelnatý CO?

Oxid uhelnatý působí na nervový systém, cévy i srdce. CO je bezbarvý plyn, není cítit a proto ho nelze nijak rozeznat. Vzniká nedokonalým spalováním plodin z karmy, plynového kotle, krbu i kotle na pevná paliva. Jako ochranu před tímto nebezpečným plynem můžete pořídit hlásič CO.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S displejem
Top volba
2v1
Dlouhá životnost
Česká kvalita
Přenosný
Adaptér do sítě
Do vlhka
Image
Produkt
Elektrobock LM-201A
Hutermann ALARM CO-603
SAFE-808 COM
Honeywell CO XC70 CS
Jablotron EI208W
Testo 317-3
Retlux RDT 401 50002709
Kidde 10LLCO
Cena ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 800 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 300 CZK ca. 5 100 CZK ca. 400 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.