25 nejlepších dětských jídelních židliček 2023
Jak vybrat nejlepší jídelní židličku pro Vaše zlatíčko. Poradíme Vám s výběrem.
Dětská jídelní židlička
- Dětská jídelní židlička může disponovat pultíkem, nebo plnit funkci 2v1. V tomto případě ji můžete používat i pro starší děti do cca 3 let věku.
- Velmi oblíbené jsou i rostoucí židličky.
- Důležitým kritériem při nákupu je správná volba materiálu. Zde máte na výběr mezi nestárnoucím dřevem a moderním plastem.
- Bezpečnost pro vaše miminko zaručí pouze certifikované výrobky.
Dětská jídelní židlička - náš výběr





Dětské dřevěné jídelní židličky





Rostoucí dětské jídelní židličky





Dětské jídelní židličky s nastavitelnou výškou





Dětské jídelní židličky Kinderkraft





Dětská jídelní židlička
Typy jídelních židliček
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Co vyhovuje jednomu, nemusí nutně vyhovovat druhému. Výrobci to dobře vědí, a tak vymýšlejí stále nové a vylepšené modely i takových kousků nábytku, jakými jsou dětské židličky.
Má vůbec smysl za ni utrácet? Nestačí dát dítěti pod zadeček polštář a posadit jej na obyčejnou židli, případně jej držet na klíně? Odborníci se shodují v tom, že nestačí. Na židli není tělo dítěte v přirozené, a především zdravé poloze. Nohama nedosáhne na zem, což způsobuje špatné prokrvení končetin, a široký sedák mu neumožňuje pohodlně se opřít.
Důležitá je i bezpečnost. Ze židle může dítě snadno spadnout, zatímco židlička by měla být opatřena bezpečnostními popruhy nebo alespoň pultíkem či zábranou před bříškem tak, aby dítě mělo omezený prostor pohybu. Na klíně sice dítěti zabráníte v pádu, ale stolování nebude pohodlné pro vás, ani pro vašeho potomka.
Židličky 2v1
Nestárnoucí dřevěná klasika, kterou dobře znají i naši rodiče. Dřevěné židličky s půlohrádkou místo opěrátka a s možností složení ve stoleček a židličku.
Moderní verze přinesla polstrování, vyšší zádovou opěrku, která respektuje správné držení těla, ale i plastové varianty, které jsou o poznání lehčí.
Moderní židličky
Moderní jídelní židličky jsou výškově nastavitelné, vypolstrované, lehké, polohovací i skládací. Záleží jen na vás, jaké dáte přednost. Na první pohled se od sebe nijak zvlášť neliší, na ten druhý zjistíte, že mezi nimi panují značné rozdíly.
Některým chybí nastavení správné výšky, takže vám z nich dítě rychle odroste. Pokud vaše děťátko ještě plně samo nesedí a chcete začít s prvními příkrmy, volte takové, které mají polohovatelné sedátko. Možnost praní nebo snadná omyvatelnost celé židličky je z hlediska hygieny zcela zásadní.
Rostoucí
Rostoucí židličky jsou velmi populární. Poslouží malému dítku, stejně jako školákovi. Nejmenší dětičky mají navíc k dispozici zábranu před bříškem a také bezpečnostní pásy. Tvar židličky zajišťuje správné držení těla. Při pořízení počítejte s vyšší cenou, ale s ohledem na délku používání se vám investice rozhodně vrátí.
Židlička upevněná ke stolu
Nechcete si doma škrábat lakovanou podlahu nebo zakopávat o nohy židličky? Možná, že také hodně cestujete a potřebujete něco, co bude opravdu velmi skladné. V takovém případě je židlička upevněná ke stolu ideální. Váží většinou okolo tří kilogramů. Většina těchto židliček je už od výrobce vybavena také praktickou cestovní taškou, takže ji stačí jen vzít a vyrazit na výlet.
Tato židlička je vhodná pro dítě, které už samo bez opory sedí. Využijete ji tedy nejdříve od 6 měsíců věku. Nehodí se pro příliš živé nebo neklidné děti. Při jejím používání tedy buďte opatrní a rozhodně nikdy nenechávejte dítě z dohledu.
Booster (sedák k židli)
Tento vynález okouzlil mnoho rodičů. Jedná se o jakýsi zvyšovač, který se upevňuje na klasickou židli. Je určen pouze k občasnému používání. Pozor, jídelní sedák má výrobcem pevně danou výšku, a proto se může stát, že i při jeho použití dítě ke stolu nedosáhne.
Tip: Pro cestovatele jsme objevili ještě jednu vychytávku. Tou jsou nafukovací jídelní židličky, které se díky speciálnímu ventilu samy nafouknou a dvěma bezpečnostními popruhy připnou k židli.
Materiál
V současné době naleznete na trhu pouze dvě varianty – dřevěné a plastové židličky. Obě mají svá pro i proti, a záleží tak pouze na rodiči, jakému z nich dá přednost.
Dřevěná jídelní židlička
V případě, že nejste zastánci plastových výrobků, sáhněte po dřevěné variantě jídelní židličky. Tato léty prověřená klasika se prodává většinou jako 2v1, což znamená, že kromě sedátka máte i stoleček s velkou plochou, kde si dítě může kreslit nebo hrát.
Univerzální dřevěný vzhled se hodí nejen na chalupu, ale také do moderního bytu. Nevýhodou těchto židliček je poměrně nízká variabilita. Chybí polohování sedátka, tudíž je využijete až od doby, kdy vaše dítko zvládne samo bez opory sedět.
Plastová jídelní židlička
Plastové jídelní židličky se u rodičů těší velké oblibě. Jsou multifunkční a dostatečně variabilní na to, aby se přizpůsobili individuálním potřebám vašeho dítěte. Lze je přizpůsobovat aktuální výšce dítěte. Výškově nastavitelný pultík, polohovatelné opěradlo i opěrka nohou – to vše patří ke standardu.
Výrobci plastových jídelních židliček se často inspirují dřevěným provedením a možností 2v1. Takže v posledních letech přibývají i možnosti úpravy na oblíbený stoleček.
Některé modely jsou vybaveny i košíkem na odkládání drobností. Nejlepší židličky můžete využívat v prvních měsících života jako polohovatelnou kolébku.
Tyto židličky jsou konstruovány jako moderní vybavení domácnosti, které má zajímavý vzhled a minimální nároky na údržbu. Plastový povrch lze snadno omývat, to platí i o polstrování, které je většinou rovněž omyvatelné. Odnímatelný plastový pultík lze v případě potřeby umýt v myčce nádobí.
Bezpečnost a stabilita
Bezpečnost by měla být, co se dětského zboží týče, až na tom prvním místě. Bohužel se stále na trhu objevují výrobky, které ne úplně vyhovují náročným dětským uživatelům. Jistě se shodneme na to, že pro své děti potřebujete stoprocentně bezpečný a stabilní model židličky. Jaký by měl tedy být?
Bezpečnost
Správné a úplné označení židličky značí, že výrobce zná požadavky příslušné normy, a že je prodávaný výrobek v pořádku. Židlička musí být trvale a čitelně označena:
- odkazem na ČSN EN 14988-1 +A1:2013
- jménem (značkou) výrobce, distributora nebo prodejce;
- údaji umožňujícími identifikaci výrobku.
- varováním v českém jazyce: „Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru.“
Nehodám a vypadnutí dítěte zabraňují zpravidla tříbodové bezpečnostní pásy, u některých modelů židliček také přídavný pultík, který můžete podle potřeby odejmout. Pozorně si v obchodě prohlédněte, zda jsou fixační pásy dostatečně dlouhé, pevné a nemají ostré spony.
Možná rizika
Každý výrobek, včetně židliček může přinášet určitá rizika. Na co si dát pozor? Podívejte se do následující tabulky.
Co kontrolovat | Důvod |
---|---|
Konstrukce židličky | Vždy musí být dostatečně stabilní. Počítejte s tím, že dítě v židličce nebude vždy jen klidně sedět. Pozor na převrácení. |
Rohy, hrany, hroty | Vždy musí být zaoblené nebo zakryté. Rovněž by se neměly vyskytovat žádné malé části, které může dítě spolknout. |
Díry, mezery, otvory | Otvory o rozměrech mezi 7 mm a 12 mm, které jsou hlubší než 10 mm, představují pasti pro dětské prstíčky. |
Povrch | Povrch židličky musí být dobře dostupný, pratelný nebo omyvatelný. |
Další důležité parametry
Základní rozdělení už znáte, a dokonce víte, co by taková dobrá jídelní židlička pro vašeho potomka měla splňovat. Co dalšího byste měli při výběru sledovat? Pojďme se podívat na nejdůležitější části dětských židliček.
Zádová opěrka
V případě, že vaše dítko samo bez opory nesedí, volte jednoznačně dětskou židličku s polohovatelnou opěrkou zad.
Kromě polohování je důležité zaměřit se na správnou výšku. Opěrky, které dosahují sotva do poloviny zadíček dítěte jsou naprosto nevhodné. Výjimečně je samozřejmě můžete použít, ale na každodenní krmení se nehodí. Výška zádové opěrky by měla být alespoň 25 cm.
Pultík
Pokud vybíráte židličku s pultíkem, zaměřte se na to, aby byl dostatečně prostorný, pevný a stabilní. Mělo by být možné jej bez problémů odejmout, nejen v případě, že budete chtít židličku přisunout k velkému stolu, ale také při každodenní údržbě.
Co se údržby týče, plastové pultíky jsou jednoznačně lepší volbou. Po odejmutí jej vložíte do myčky a máte po starostech. Pozor, aby se vám do té vaší vešel.
Opěrka nohou
Opěrka nohou vašemu potomkovi zajistí pohodlí. Ideální jsou polohovatelné a výškově nastavitelné podnožky, které rostou spolu s dítětem. Židličky bez opěrky nohou nejsou vhodné.
Polstrování
Pratelný a omyvatelný potah židličky je základ. Věřte, že spoustu jídla skončí na židličce.
Polstrování by mělo být dostatečně měkké, aby se dítěti sedělo co nejpohodlněji. Pro děti mladší 6 měsíců je vhodné vybírat jídelní židle, které mají i vnitřní zmenšovací vložku. Malé děti mají ještě poměrně těžkou hlavičku, zmenšovací vložka jim poskytne dostatečnou oporu.
Snadná údržba
Moderní plastové jídelní židličky jsou lehké, skladné a pohodlně omyvatelné. Pokud budete na trhu hledat a nespokojíte se s nejlevnějšími a „nejobyčejnějšími“ modely, můžete za slušné peníze pořídit výškově nastavitelný model, který poroste několik let spolu s dítětem (některé můžete s drobnými modifikacemi využívat dokonce až do školního věku potomka). Velké množství židliček disponuje také praktickými kolečky s brzdami.
Cena
Než koupíte jídelní židličku, doporučujeme vždy ke konkrétnímu modelu přečíst uživatelské recenze. Samozřejmě platí, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat dalšímu, ale alespoň si uděláte obrázek o tom, jak jsou ostatní rodiče s výrobkem spokojeni, co jim vyhovuje a co naopak chybí.
Tradičně vítězí značky Cam, Peg-Pérego, Bright Stars, Babymoov, Mima, Iglesina, Caretero. Z dřevěných židliček se velmi dobře v posledním testování umístila značka Herlag, Bernkop, nebo rostoucí židle Hauck.
- Cena do 1 000 Kč: V této cenové kategorii seženete podsedáky na židli, ale i základní modely jídelních židliček. Mějte na paměti, že jsou určeny dětem, které plně samy sedí, tedy nejdříve od 6 měsíců. Židličkám chybí polohování zádové opěrky, stejně jako pohodlná podnožka.
- Cena od 1 000 do 2 000 Kč: Výrobky z této kategorie jsou určeny většinou dětem do 3 let. Vybírat ze široké škály plastových modelů, které jsou lehké a dobře udržovatelné. Najít tu můžete i židličky 2v1, tedy takové, kde po rozložení vznikne samostatný stůl a židle.
- Cena od 2 000 do 3 000 Kč: Židličky, které se v uživatelských testech umisťují na prvních příčkách koupíte zhruba kolem 3 000 Kč. Mají více možností polohování zádové opěrky, ty lepší mají polstrování z eco kůže. Najdete tu také velmi propracované dřevěné židličky.
- Cena od 3 000 Kč: Poměrně široká škála různých druhů židliček, které uspokojí i ty nejnáročnější rodiče. Najdete tu kompaktní, super lehké polohovatelné modely plastových židliček, designová provedení, židličky z masivu, stejně jako rostoucí židle, jejichž cena se pohybuje zhruba kolem 5 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké funkce může židlička plnit?
Kdy je možné miminko do židličky posazovat?
Různé typy produktů porovnejte zde.