Kostky pro nejmenší

Jak vybrat kostky pro nejmenší

  • Dětské kostky se vyrábí z různých materiálů. Pro úplně nejmenší děti jsou vhodné měkké kostky z gumy nebo textilu, roční dítě mohou zaujmout plastové kostičky různého typu. Kostky ze dřeva jsou vhodnější pro děti starší a to od cca 3 let věku.
  • Hra s kostkami podporuje různé oblasti vývoje dítěte. Některé jsou zaměřené pouze na stimulaci zraku, jiné podporují zejména rozvoj jemné motoriky. Interaktivní kostky podporují vývoj různých oblastí.
  • Podle typu a účelu kostek lze volit i z různě velkých balení. Interaktivní kostky se zpravidla prodávají jednotlivě, pro malé děti jsou dostačující balení do 10 kusů kostek.

Typy kostek podle materiálu

Kostky pro malé děti lze podle zvoleného materiálu rozdělit do dvou základních skupin a to na měkké a tvrdé.

Měkké kostičky

Na jejich výrobu se používají materiály jako je pěna, guma nebo textil. Všechny tyto materiály jsou měkkoučké, nemají ostré hrany, takže si s nimi nemůže ublížit ani to nejmenší dítě. Kostky z těchto materiálů jsou prakticky vhodné už od narození. Nevýhodou těchto materiálů může být údržba. Některé látkové verze mohou obsahovat části, které nejsou vhodné do pračky. Gumové a pěnové kostky se tváří, že jsou dobře omyvatelné, ale i na nich se mohou zachytávat nečistoty, které jsou hůře odstranitelné.

Maminka s holčičkou při hře s kostkami

Koskty jsou u dětí oblíbené celou řadu let, iStock / fizkes

Tvrdé kostky

Do této skupiny lze zařadit kostky následující materiály:

  • Plast – jejich hlavní výhodou je nízká váha, takže i když spadnou nebo s nimi dítě hodí, nic se nestane; kostičky mají výrazné barvy nebo na nich mohou být různé obrázky; materiál je zdravotně nezávadný, omyvatelný, takže vhodný i pro nejmenší děti, které ještě svět poznávají prostřednictvím svých úst
  • Dřevo – dřevěné kostky jsou vždy kvalitně zpracované, zpracování je obdobné jako u plastu, mohou být tedy různobarevné nebo obsahovat obrázky; dřevěné kostky jsou vhodnější pro děti od cca 3 let; jsou těžší, mohou mít ostřejší hrany a mladší dítě si s nimi může při nesprávné manipulaci ublížit
Materiál Výhody Nevýhody
Měkké materiály Nemají ostré hrany U některých typů může být náročnější údržba
  Jsou lehoučké  
  Dítě si s nimi nemůže ublížit  
  Lze použít již od narození  
Plast Většinou nízká váha Plast může být pro některé rodiče méně atraktivní materiál
  Snadná údržba  
  Zdravotně nezávadný materiál  
Dřevo Kvalitní zpracování Jsou vhodnější až pro starší děti

Víte, že…?

Při výběru materiálu lze zohlednit i to, kde si dítě s kostkami bude hrát. Např. pěnové nebo plastové kostičky lze používat i ve vaně nebo v dětských bazéncích.

Holčička si hraje na zemi

Hra s kostkami pomáhá rozvíjet mnohé dovednosti, iStock / ANNA SUNGATULINA

Zaměření kostek

Kostky pro nejmenší mají nejrůznější zpracování, nejrůznější podoby. Každý typ pak může sloužit k rozvoji jiných schopností a dovedností. V případě nejmenších dětí slouží kostky především k rozvoji zrakového vnímání a motorických dovedností.

Stimulace zraku

K tomuto účelu slouží kostičky s různými obrázky nebo vzory. V současné době jsou zejména u nejmenších miminek oblíbené verze v černobílém provedení, které je dostatečně kontrastní, a tedy podporují zrakové vnímání i těch opravdu nejmenších. Tyto kostky mohou později rozvíjet také poznávací a komunikační schopnosti při poznávání a pojmenovávání jednotlivých obrázků. Kostky tohoto typu bývají vyrobeny z měkkých materiálů nebo i plastu.

Motorické dovednosti

Ve chvíli, kdy dítě začne hračky samo brát do rukou a hrát si s nimi, je na čase začít podporovat jemnou motoriku. K tomuto účelu slouží didaktické kostky, které mimo obrázky obsahují také různé herní prvky, nejčastěji spojené se zvuky. Může se jednat o otáčecí kuličky, ozubená kolečka, telefonní ciferník, otáčecí stránky apod. Do této kategorie lze zařadit i kostky, které se skládají na sebe podle velikosti, ale i klasické kostky, které lze sestavovat na sebe, tvořit z nich komíny, mosty a následně i další složitější stavby.

*Interaktivní kostky

Oblíbené jsou také interaktivní kostky, které sestávají z několika různých her v jednom. Tyto kostičky již mohou podporovat rozvoj dalších dovedností a schopností. Často jsou zaměřeny na poznávání barev, tvarů, písmen. Podporují dítě v jejich zvídavosti a samostatnosti. I zde jsou často prvky, které podporují rozvoj jemné motoriky.

Jedna nebo více kostek

Při výběru kostiček je také možné zohlednit to, kolik dílků dané balení obsahuje.

  • 1 kostka – nejčastěji se jedná o interaktivní kostky, které samy o sobě nabízí více herních prvků; existuje i alternativa pro děti od narození a to měkké nejčastěji textilní kostičky, které se zavěšují do kočárků nebo hrazdiček.
  • Do 10 kusů – tato balení jsou naprosto dostačující pro malé děti do cca 1,5 až 2 let; záleží ale na zájmech dítěte
  • Větší balení kostiček – tyto jsou již vhodnější pro starší děti; zpravidla se jedná o kostky pro vytváření různých staveb apod.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kostky pro nejmenší?

Při výběru kostek je v první řadě nutné zohlednit věk dítěte, pro které budou kostky určené. S tímto parametrem souvisí zejména použitý materiál. Dalším kritériem je to, co má kostka u dítěte rozvíjet. V neposlední řadě lze vzít v potaz velikost balení. To ale zpravidla také souvisí s typem kostek.

Jaké kostky jsou vhodné pro novorozence?

Pro děti od narození jsou určené měkké kostky, nejčastěji určené k zavěšení na kočárek nebo hrazdičku. Jejich součástí mohou být různé obrázky, vzory, ale také prvky sloužící ke stimulaci ala zrcátka, chrastítka apod.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.