Nejlepší dětské vzduchovky 2024 a jak vybrat

Poznejte nové modely nejen pro děti.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dětská Vzduchovka Daisy 105 Buck 4,5mm

Jak vybrat dětskou vzduchovku

 • V minulých letech býval jeden typ vzduchovky, který byl dostupný na trhu. Minulé časy už jsou ale pryč a dnes se sortiment hodně rozšířil. V současnosti je k dispozici široký sortiment vzduchovek pro děti.
 • Vzduchovky rozdělujeme podle pohonu na dva typy. Prvním pohonem je pružinový typ a druhý pohon je PCP.
 • Střelivo, které se pro střelbu ze vzduchovky používá, může být jednak diabola, broky nebo také plynové bombičky, záleží na typu pohonu.
 • Dalším důležitým parametrem je síla neboli výkon vzduchovky, který se uvádí v joulech (J). Dětské vzduchovky nemají příliš vysoký výkon, většinou se tato hodnota pohybuje okolo 7,5 J.

Dětská vzduchovka - náš výběr

Dětské vzduchovky Slavia

Zobrazit kompletní nabídku Dětská vzduchovka

Jak vybrat dětskou vzduchovku

Pohon

Vzduchovky rozdělujeme podle pohonu na dva typy. Prvním pohonem je pružinový typ a druhý pohon je PCP. Pojďme si jednotlivé druhy pohonu více přiblížit.

Chlapec se vzduchovkou

Vzduchovky jsou oblíbené zbraně nejen u dětí, iStock / Alfira Poyarkova

Pružinový pohon

Nejstarší systém střelby vzduchovek je právě pružinový. Tento typ vzduchovky využívá pro stlačení vzduchu v komoře právě pružinu. Tyto vzduchovky se mohou nabíjet buď s lámací hlavní, spodní nebo boční pákou. Nejběžnější nabíjení je s lámací hlavní, kdy sklopíte hlaveň dolů a tím natáhnete pružinu. Následně se vloží diabolka, hlaveň pak zvednete zpět na své místo a vzduchovka je připravena ke střelbě.

VýhodyNevýhody
Jednoduché ovládáníNutnost přebíjení po každém výstřelu
Široký výběr modelů 
Přesná i na větší vzdálenost 

PCP

Jedná se o takzvané „větrovky“, které využívají jako pohon plyn natištěn v kartuši. Tím, že je plyn (vzduch) teplotně stabilní, je možné kartuše opakovaně tlakovat. Dnes se používají dva způsoby, a to pomocí speciální pumpy nebo tlakové nádoby. Jejich výhodou je vysoká přesnost a hodně slabý téměř minimální zpětný ráz. Většina těchto vzduchovek má možnost nastavit si sílu střelby.

VýhodyNevýhody
Minimální zpětný rázVysoká pořizovací cena
Možnost střílet více ran na jedno nabitíNáročnější servis

CO2

Dětská vzduchovka
Dětská Vzduchovka Daisy 105 Buck 4,5mm

Tento typ pohonu představuje CO2, který je dodávaný v CO2 bombičce. Jakmile stisknete spoušť, uvolní se ventil a pustí tlak přes hlaveň. Bombičky jsou na jednorázové použití.

VýhodyNevýhody
Vysoká přesnostFunguje pouze při teplotě nad 10 °C
Nulový zpětný ráz 

Výkon

Dalším důležitým parametrem je síla neboli výkon vzduchovky, který se uvádí v joulech (J). Dětské vzduchovky nemají příliš vysoký výkon, většinou se tato hodnota pohybuje okolo 7,5 J.

Víte, že…?

Vzduchovka je lehká střelná zbraň, kterou pohání tlak stlačeného vzduchu. Jsou evidovány jako zbraně kategorie D. I když některé typy vzduchovek mohou používat děti, prodávají se pouze osobám starších 18 let.

Chlapec s dědečkem a vzduchovkou

Při střelbě by mělo být dítě pod dozorem dospělé osoby, iStock / Ekaterina Rekina

Typ střeliva a ráže

Dětské vzduchovky Slavia
Vzduchovka Slavia 634 COLOUR - ŠEDÁ / 4,5 + TERČE + 1x diabolky zdarma (250ks)

Střelivo, které se pro střelbu ze vzduchovky používá, může být jednak diabola, broky nebo také plynové bombičky, záleží na typu pohonu.

Vzduchovka, kterou vašemu dítěti vyberete, může mít dva typy ráže. Buďto se jedná o ráži 4,5 mm nebo 5,5 mm.

4,5 mm

Jednoznačně nejoblíbenější ráže na současném trhu. Vzduchovky s touto ráží mají větší přesnost na větší vzdálenosti, jsou proto vhodný pro střelbu na terč. U dětských vzduchovek střelba může dosáhnout rychlosti až km/h.

5,5 mm

Dětské vzduchovky Slavia
Vzduchovka Slavia 630 Standard / 4,5 + TERČE + 1x diabolky zdarma (250ks)

Střelivo této ráže je oproti 4,5 mm rozměrově větší a já také vyšší hmotnost. Výsledkem pak je, že tento typ ráže více poškozuje cíl při zásahu. Proto je tato ráže vhodný pro destruktivní střelbu. Rychlost střelby se pohybuje okolo 650 km/h.

Výrobci

Na výběr je široké spektrum značek. Dávejte pozor, aby výrobce, kterého zvolíte, byl kvalitní a osvědčený. Pojďme si krátce představit několik výrobců, se kterými neuděláte chybu.

 • Crosman – Společnost s letitou tradicí, která prodává vzduchovky po celém světě. Kvalita je zde zaručená.
 • Umarex – Německý výrobce, který se pohybuje na trhu téměř 50 let. Jejich sortiment jsou zbraně pro různé použití, samozřejmě včetně vzduchovek.
 • Daisy – Americká značka s více než stoletou tradicí. Vzduchovky této společnosti jsou u zákazníků velmi oblíbené, takže tato volba rozhodně není zlá.
 • Hatsan – Nejznámější a největší značka v Turecku. Je proslulá díky poměru kvality a ceny.

Cena

Ceny dětských vzduchovek začínají na nižší ceně, než vzduchovky pro dospělé. Nejčastěji se cena pohybuje mezi 1 500 – 8 000 Kč.

 • Do 2 000 Kč – Za tuto částku s přehledem pořídíte svému dítěti vzduchovku, která bude plit svůj účel. Většinou se ale jedná o kratší vzduchovky, které mají pažbu z plastového materiálu.
 • 2 000 – 5 000 Kč – V této kategorii se pohybují vzduchovky, jejichž pažba j vyrobena převážně ze dřeva. Patří sem modely, které jsou větší a střelivo, které se používá, jsou převážně diabola.
 • Nad 5 000 Kč – Tady už jsou produkty těch nejkvalitnějších výrobců na trhu. Materiál je kvalitní dřevo a střelivo bývá většinou v podobě ocelových broků.

Otázky a odpovědi

Z čeho je vzduchovka vyrobena?

Nejčastějším materiálem, který se používá na výrobu dětských vzduchovek je plast nebo kov. Záleží na tom, jaká je vaše představa. Kovové vzduchovky jsou těžší a jejich cena je vyšší, než u plastových vzduchovek.

Jak jsou dětské vzduchovky dlouhé?

Vzduchovky pro děti jsou oproti modelům pro dospělé kratší. Nejlepší je, aby si dítě mohlo samo vzít vzduchovku do rukou a vyzkoušet, která mu bude nejlépe sedět. Většinou se jejich celková délka pohybuje okolo 70 až 90 cm. Maximální délka může být 100 cm.
Zobrazit kompletní nabídku Dětská vzduchovka