Dětské pleny

Vyberte svému miminku ty nejlepší plenky. Jednorázové či látkové?

ca. 800 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat dětské pleny

  • Čekáte-li miminko, určitě si lámete hlavu nad tím, jaké plenky budete používat. Vždyť přebalování patří k nejzákladnějším činnostem.
  • Základním rozdílem mezi papírovými a látkovými plenami je opakovatelnost použití.
  • Správnou velikost plenky poznáte tak, že se nikde nekrčí, neodstává od zadečku a přiléhá k tělíčku vašeho miminka. Lepící popruh musí být přímo v pase děťátka.

Typy dětských plen

Základním rozdílem mezi papírovými a látkovými plenami je opakovatelnost použití. Při správné péči můžete látkové pleny používat i několik let a zvládnou posloužit více dětem. Jednorázové papírové pleny, jak už název sám napovídá, po jednom použití vyhodíte.

Jednorázové

Plenky na jedno použití se těší velké oblibě především díky pohodlnosti při používání. Stačí vyměnit čistou plenku a tu špinavou vyhodit do koše.

Oblíbené
Pampers Premium Care 2 MINI 4-8 kg 240 ks
Výhody Nevýhody
Vysoká savost Velká zátěž pro životní prostředí
Dobře drží a neomezují v pohybu Vysoká cena
Jednoduché použití Nevhodné pro děti s citlivou pokožkou

Tip: Pokud vám záleží na životním prostředí, ale nechcete používat látkové pleny, zkuste ekologické papírové plenky, Ty jsou vyrobeny z přírodních materiálů, hodí se i pro děti s citlivou pokožkou, a některé jsou dokonce kompostovatelné. Nevýhodou je však vyšší cena.

Látkové pleny

Takzvané látkování se dnes těší opět velké oblibě. Látkové plenky jsou, i přes vyšší počáteční investici, finančně úspornější. Jsou ekologicky méně náročné, ale je s nimi spojeno více práce. Je třeba prostě počítat s častým praním.

Výhody Nevýhody
Měkké a šetrné k pokožce Skladování použitých plen
Využití pro více dětí Časté praní
Vhodné pro správný vývoj kyčlí Vyšší prvotní investice
Ekologičtější  

Jakou vybrat velikost

Správnou velikost plenky poznáte tak, že se nikde nekrčí, neodstává od zadečku a přiléhá k tělíčku vašeho miminka. Lepící popruh musí být přímo v pase děťátka.

Kvalitní
Dada Extra Care 1 Newborn 2-5 kg 23 ks

Velikosti jednorázových plen

Velikost 1 – novorozenecké plenky: Hodí se pro miminka od 2 do 5 kg. Některé plenky ( Bella Happy) mají i speciální průstřih, který chrání citlivý pupeční pahýl.

Velikost 2 – mini plenky: Plenky vhodné pro miminka od 3 do 6 kg. V tomto období mají děťátka ještě tekutou stolici, proto je nutné najít správný střih, který zabrání protečení.

Velikost 3 – midi plenky: Jsou určené pro děťátka od 4 do 9 kg. Tato velikost vám již nějakou dobu vydrží, můžete si koupit třeba 2 balení do zásoby.

Kvalitní
Dada Extra Care 1 Newborn 2-5 kg 23 ks

Velikost 4 – maxi plenky: Plenky pro děti od 7 do 14 kg. Často se ještě rozdělují na další kategorii, která vydrží až do 18 kg (pro případ, že budete potřebovat použít plenky ve vyšším věku na noc). U těchto plenek je důležité zaměřit se na pohodlí dítěte při pohybu. Počítejte s tím, že zhruba od 1 až 1,5 roku může vašeho drobečka zajímat nočník. Ideální na toto období jsou natahovací plenkové kalhotky.

Velikosti látkových plen

Univerzální velikost do 15 kg: Kalhotky se nastavují patentky nebo suchým zipem.

Přesné velikosti podle váhy: Liší se dle konkrétní značky.

Pro nejmenší
Pampers Harmonie 1 2 kg-5 kg půl 102 ks

Látkové čtvercovky: Klasické čtvercové TETRA plenky ve velikostech S, M, L. Využívají se nejen k přebalování, ale i jako bryndák, stínící plena do auta nebo na kočár, podložka, případně i osuška.

Cena

Plenky rozhodně nepatří k nejlevnějšímu vybavení. Zároveň se vám nevyplatí na nich šetřit, nechcete přece riskovat opruzený zadeček vašeho děťátka.

  • Je pro vás cena zásadní? Nebojte se prvotní vyšší investice a zvolte látkové pleny. Zejména pokud plánujete dalšího potomka. Náklady se postupně sníží na minimum. Celkové náklady za jedno dítě se pohybují od 5 000 do 12 000 Kč v závislosti na typu a značce látkových plen.
Látkové
BABYONO Mušelínové 70×70 Šedo-bílé s medvídkem 3 ks
  • Cestujete často? Nebo pro vás představa hromadících se použitých plenek v koupelně není úplně lákavá. Jednorázové plenky jsou ideálním řešením, navíc se dají sehnat i v ekologické variantě. Počítejte s pravidelnými měsíčními výdaji kolem 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nevýhody jednorázových plen?

Jednorázové plenky neoddiskutovatelně zatěžují životní prostředí. Podle posledních studií tvoří až 50 % odpadu domácnosti, která má děti. Jedno dítě za své plenkové období vyprodukuje cca 1 tunu tuhého domovního odpadu.

Má používání látkových plen dopad na životní prostředí?

Látkové pleny jsou k životnímu prostředí celkově šetrnější. Spotřebovávají minimum neobnovitelných zdrojů, nevytvářejí žádný tuhý domovní odpad. Přesto však při praní zatěžují odpadní vody a spotřebovávají energii.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Oblíbené
Kvalitní
Kvalitní
Pro nejmenší
Látkové
Ekologické
Image
Product
Pampers Premium Care 2 MINI 4-8 kg 240 ks
Dada Extra Care 1 Newborn 2-5 kg 23 ks
Dada Extra Care 1 Newborn 2-5 kg 23 ks
Pampers Harmonie 1 2 kg-5 kg půl 102 ks
BABYONO Mušelínové 70×70 Šedo-bílé s medvídkem 3 ks
Baby Charm Super Dry Flex 4 Maxi 9 – 14 kg 37 ks
Výrobce
PROCTER & GAMBLE
ONTEX
ONTEX
Pampers
BabyOno
Baby Charm
Počet kusů
240 ks
23 ks
23 ks
102 ks
3 ks
37 ks
Typ
absorbční
absorbční
absorbční
absorbční
Cena ca. 800 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 500 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.