Nejlepší dětské zatemňovací závěsy 2024 a jak vybrat

Jednoduchý a designový způsob zatemnění.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Zatemňovací dětské závěsy black out efekt 2x130x250cm - Teddy bear blue

Jak vybrat dětské zatemňovací závěsy

  • Pro lidský organismus je střídání světla a tmy velmi důležité, především u dětí. K tomu, abyste pro spánek vašeho potomka zajistili tmu, vám pomohou právě zatemňovací závěsy
  • Vybírat můžete mezi dvěma typy. Jedná se o blackoutové nebo dimoutové závěsy. Rozdíl mezi nimi spočívá v hustotě zatemnění.
  • Vybírat může ze 2 hlavních typů materiálů, jedná o syntetický nebo přírodní materiál.

Dětské zatemňovací závěsy - náš výběr

BBL Dětské závěsy - 160 x 120 cm - tyrkysový sloník
Zobrazit více
BBL dětské závěsy s motivem tyrkysového sloníka mají rozměry 120 cm na šířku a 160 cm na délku. Sada obsahuje dvě závěsy a dvě dekorativní mašle. Vyrobeny jsou ze 100% barevné bavlny a jsou určeny pro vizuální úpravu a soukromí dětských pokojů.
Zobrazit méně
Sandratex Dětské závěsy z bavlny 140×215cm Barbie 3.
Zobrazit více
Sandratex Dětské závěsy z bavlny s motivem Barbie mají rozměry 140 cm na šířku a 215 cm na délku. Balení obsahuje dva kusy.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dětské zatemňovací závěsy

Jak vybrat dětské zatemňovací závěsy

Typy

Na trhu jsou k dispozici 2 typy dětských zatemňovacích závěsů. Rozdělujeme je podle hustoty zatemnění. Jedná se o blackoutové a dimoutové závěsy.

Dětský pokoj

Zatemňovací závěsy se liší mírou zatemnění, iStock /tomap49

Blackoutové závěsy

Tento typ závěsů vám v dětském pokoji zaručí 100 % zatemnění. Blackoutové závěsy totiž mají z rubové strany jednobarevný, světlu nepropustný „gumový“ zátěr, který zajistí úplnou světelnou neprostupnost. Výhodou blackoutových závěsů je možnost úplného zatemnění místností. Nevýhodou bývá větší tuhost těchto závěsů a rubová strana opatřena jednobarevným, zpravidla bílým nebo šedým zátěrem.

Dimoutové závěsy

Jsou tkány speciální technologií, kdy je látka tvořena třemi vrstvami. Prostřední vrstva je vyrobena z černé příze, která nepropouští světlo. Takto vyrobené závěsy mají výhodu v tom, že jsou podstatně měkčí, splývavější a vypadají esteticky pěkně z obou stran – zevnitř i zvenčí. Prostřední černá zastiňovací vrstva při běžném pohledu není patrná. Také výběr designu je u tohoto typu závěsů mnohem větší. Jejich nevýhodou však je, že nezastiňují zcela, ale jen zhruba na 80 – 95 % podle typu látky a její barvy.

Dětské zatemňovací závěsy
Zatemňovací dětské závěsy black out efekt 2x130x250cm - Teddy bear blue

Běžně se však s oběma typy na celém světě setkáte pod společným názvem „blackout“. V následující tabulce si shrneme výhody a nevýhody obou typů zatemňovacích závěsů.

Víte, že…?

V lidském těle probíhají stovky různých procesů, které jsou zodpovědné za to, jak náš organismus funguje. Podstatná část z nich je založená na přirozeném střídání světla a tmy, v každou denní dobu tělo totiž produkuje jiné chemické látky. Pokud však ke střídání světla a tmy nedochází, organismus začne strádat, což se projevuje nejen větší únavou, ale později i obezitou, depresemi a vážnými nemocemi.

Materiál

Dětské zatemňovací závěsy se vyrábí z mnoha materiálů, ale pro naše účely je rozdělíme na 2 hlavní druhy. Jedná o syntetické a přírodní. Více se o nich dozvíte v následující tabulce.

MateriálPopis
SyntetickýVětšinou se jedná o polyester. Jejich předností je nenáročná údržba. Nevýhodou je fakt, že po nějaké době může závěs ze syntetiky ztratit svůj vzhled.
PřírodníJakmile vyperete závěsy z přírodního materiálu v pračce, musíte je vyžehlit. Mezi přírodní materiály patří například bavlna, len nebo hedvábí. Jejich výhodou je, že jsou věčné a drží si svůj tvar po velmi dlouhou dobu.
Chlapec sedí za závěsem

Na výběr máte několik materiálů i velikostí, iStock /SbytovaMN

Velikost

Dětské zatemňovací závěsy
Závěsy zatemňovací blackout dětské 2x140x250cm - Slůně

Abyste správně odhadli potřebnou velikost závěsu, změřte šířku okna a získaný rozměr vynásobte dvakrát až třikrát. Tak získáte rezervu pro řasení látky. Co se týče výšky zatemňovacího závěsu, měl by ideální končit 1 – 3 cm nad podlahou. Není neobvyklé, když se setkáte s tím, že závěsy se takzvaně „válí po zemi“. V současné době se jedná o módní trend. Pokud se chystáte k vlastnoručnímu ušité zatemňovacích závěsů do dětského pokoje, měli byste nechat od podlahy minimálně 5 cm, a to kvůli obšití.

Kus nebo metráž

Zatemňovací závěsy můžete koupit buď kusové nebo metrážové. Výhodou kusové varianty je především možnost okamžitého zavěšení bez nutnosti jakékoliv úpravy. Je ale třeba počítat s tím, že rozměry jsou předem dané a není možné je změnit.

U metrážových závěsů se při výběru orientujete především podle výšky. Při vybírání byste měli sledovat parametr „šířka“, „délka“ je to, co si volíte podle okna. U závěsových tyčí nebo závěsů s ocelovými lanky měřte závěsy od horního okraje. Při volbě závěsových kolejnic pak měřte od stropu.

Cena

Dětské zatemňovací závěsy
Závěsy zatemňovací blackout dětské 2x140x250cm - Baby animals

Částka, kterou utratíte při pořizování dětských zatemňovacích závěsů, se pohybuje v rozmezí 500 – 2 000 Kč. Záleží především na aspektech, jako je volba výrobce, požadované délka a šířka závěsu a v neposlední řadě také materiál závěsu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dětské zatemňovací závěsy?

Nejprve si rozmyslete, jak vysoké zatemnění požadujete a vyberte blackoutové nebo dimoutové závěsy. Zajímat by vás měl také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Rozmyslete si, jestli chcete kusové nebo metrážové závěsy. Nezapomeňte zvolit vhodnou velikost.

Jaké designy dětských zatemňovacích závěsů jsou k dispozici?

Zatemňovací závěsy pro děti mohou mít různý vzhled. Můžete vybírat mezi jednobarevnými závěsy nebo závěsy s dětskými motivy. Jestliže je pokoj vašeho dítěte už tak zaplněný dětskými pohádkovými postavami, můžete zvolit decentnější závěsy v jednobarevném provedení. Pokud naopak chcete místnost oživit právě závěsy, vybírejte z pohádkových postav, zvířátek, autíček a dalších.
Zobrazit kompletní nabídku Dětské zatemňovací závěsy