Nejlepší zatemňovací látky 2024 a jak vybrat

Na závěsy i rolety.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Závěsová látka blackout šíře 280 cm, barva 5 (39) hnědá

Jak vybrat zatemňovací látku

  • Zatemňovací látka se nejčastěji používá na výrobu závěsů nebo rolet. Tyto materiály mají vysokou zastiňovací schopnost.
  • Obecně lze rozlišit látky blackoutové a dimoutové.
  • Míra propustnosti světla sice není přesně danou hodnotou, ale může alespoň orientačně rozhodnout, zda je zvolená látka nejvhodnější k danému účelu.
  • Mezi další důležité parametry patří vzhled látky a samozřejmě gramáž.

Zatemňovací látka - náš výběr

Zatemňovací látky černé

Zatemňovací látky 140 cm

Zobrazit kompletní nabídku zatemňovacích látek

Jak vybrat zatemňovací látku

  • Zatemňovací látka se nejčastěji používá na výrobu závěsů nebo rolet. Tyto materiály mají vysokou zastiňovací schopnost.
  • Obecně lze rozlišit látky blackoutové a dimoutové.
  • Míra propustnosti světla sice není přesně danou hodnotou, ale může alespoň orientačně rozhodnout, zda je zvolená látka nejvhodnější k danému účelu.
  • Mezi další důležité parametry patří vzhled látky a samozřejmě gramáž.

Jaké typy materiálů existují

V případě zatemňovacích látek lze rozlišit dvojí typ materiálu, které se od sebe liší propustností světla, respektive mírou zatemnění, která se udává v procentech.

Žena opravuje závěs

Zatemňovací látka se používá nejčastěji na závěsy, iStock /Verelly

Blackout

Jedná se o 100% zatemňovací látku. Ta se hodí na výrobu závěsů nebo rolet např. do promítacích místností, ale i do ložnic pro možnost denního spánku. Blackoutovou látku lze jednoduše poznat tak, že má na rubové straně světlu nepropustný jakoby gumový zátěr. Díky němu nedochází k žádnému propouštění světla a místnost, ve které bude závěs z této látky, bude zcela zatemněna. Rubová strana je vždy jednobarevná, lícová je pak zpravidla dekorativní. Materiál je hodně tuhý a tedy i méně splývavý. Při zpracování látky je nutné volit vhodný střih.

Dimout

Blackout je v dnešní době ustálený název pro všechny zatemňovací látky, i když většina z nich je právě dimoutová látka. Tento materiál zastiňuje víc než klasický závěs, ale přesto částečně světlo propouští. Míra této propustnosti je dána typem látky, ale také barvou, kdy u světlejších odstínů je zpravidla větší. Na tkaní této látky se používá speciální technologie – látka má tři základní vrstvy. Prostřední z nich je z černé příze, která brání propouštění světla. Hlavní výhodou dimoutových látek je fakt, že jsou dekorativní z obou stran. Závěsy z tohoto materiálu jsou měkké a splývavé. Navíc nabídka na trhu je velmi široká.

MateriálVýhodyNevýhody
100% blackoutZajišťuje naprostou nepropustnost světlaDekorativní pouze z jedné strany
 Vhodný na výrobu závěsů i roletTuhý a hůře zpracovatelný materiál
DimoutVelká nabídka na trhuZatemnění je pouze částečné
 Oboustranně dekorativní 
 Splývavý a měkký materiál 

Víte, že…?

Zatemňovací látka
Závěsová látka blackout šíře 280 cm, barva 5 (39) hnědá

Pokud je žádoucí, aby byla daná místnost zcela zatemněná, tak je nutné, kromě vhodně zvoleného materiálu na výrobu závěsů, dobře vyřešit i případný únik světla kolem samotného závěsu. Toto lze vyřešit vhodně zvolenou garnýží nebo dostatečným přesahem závěsu nebo rolety.

Rolety v oknech

Zatemňovací látka se liší propustnostní světla, iStock /Maryana Serdynska

Míra propustnosti světla

U každé zatemňovací látky by mělo být uvedeno, z kolika procent blokuje světlo. Hodnoty bývají nejčastěji 70, 80, 90 nebo 95 procent a čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe. Jedná se ale pouze o procentuální odhad výrobce, nikoli přesně měřenou hodnotu. Proto je třeba brát míru propustnosti pouze jako orientační parametr.
To, jestli bude látka vyhovovat, lze jednoduše vyzkoušet a to pohledem proti světlu. Blackoutové látky mají zátěr, který 100% brání průniku světla. U dimoutových materiálů lze takto subjektivně zhodnotit, zda bude zastiňovat dostatečně podle představ nakupujícího.

Barva nebo vzor

Dalším důležitým kritériem pro výběr tohoto typu látky je samozřejmě barevné zpracování. Častěji se jedná o jednobarevné látky široké škály odstínů, ale k mání jsou samozřejmě i nejrůznější vzory včetně dětských motivů. U zatemňovacích látek je vzor ale většinou pouze z lícové strany, rubová strana bývá jednobarevné, u blackoutových látek opatřená gumovým zátěrem.

Gramáž látky

Zatemňovací látky černé
zatemňovací látka kenya černá

Gramáž je poměrně důležitá hodnota, která se udává v gramech na metr čtvereční (g/m2) a měla by být uvedena u každé látky. Gramáž jako takovou nelze porovnávat napříč různými materiály, protože každá látka je jinak těžká. Zatemňovací látky mají hodnoty poměrně vysoké. Nejčastěji se pohybuje mezi 200 a 260 g/m2.

Víte, že…?

Gramáž látky lze jednoduše ověřit i v domácích podmínkách. Základem je zvážení kousku látky čtvercového tvaru o rozměru 1 x 1 metr. Vážit lze i jakkoliv jinak velký kus látky a gramáž vypočítat pomocí trojčlenky. Běžně se stává, že deklarovaná hodnota výrobcem se od té skutečnosti může lišit i o 30 %.

Obývací pokoj se závěsy

Zatemňující látky koupíte v mnoha designech, iStock /in4mal

Metráž nebo hotový výrobek

Tento typ látek jde samozřejmě koupit v metráži. Prodávají se v různých šířkách, ale nejčastěji to bývá šíře 140, 150 nebo 280. Délka látky se pak volí dle konkrétních potřeb.
Místo látek lze také zvolit již hotové závěsy nebo rolety. Ty se vyrábí v různých rozměrech. Někteří prodejci látek pak nabízí zhotovení závěsu přímo na míru dle konkrétních potřeb zákazníka.

Ceny látek

Zatemňovací látky 140 cm
Zatemňovací látka Blackout BKS-402 Béžová - šířka 140 cm

V metráži se cena zatemňovacích látek pohybuje v rozmezí 100 až 800 Kč za metr látky. Cenu ovlivňuje šíře materiálu, ale také konkrétní typ. Dimoutové látky bývají zpravidla levnější než blackoutové. Hotové závěsy jsou samozřejmě dražší než samotná látka v metráži.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zatemňovací látku?

Výběr látky je třeba přizpůsobit účelu, ke kterému bude látka určena. Volit lze 100 % nepropustné blackoutové látky nebo dimoutové materiály, které světlo částečně propouští.

Jsou v nabídkách také látky se vzory?

Pro zatemňovací látky je typické jednobarevné zpracování, ale v dnešní době lze samozřejmě koupit látky různých vzorů. Výjimkou nejsou ani dětské motivy.
Zobrazit kompletní nabídku zatemňovacích látek