25 nejlepších dětských mikroskopů 2023

To pravé pro malé zvědavce.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Mac Toys Mikroskop na baterie dětský set v kufříku
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dětský mikroskop

  • Typ – mikroskopy lze rozdělit na dva typy, jsou to průsvitové mikroskopy a mikroskopy na pozorování neprůsvitných objektů.
  • Materiál – při nákupu se jednoznačně zaměřte na výrobky, které mají kovové tělo, a vyvarujte se levnějším plastovým výrobkům.
  • Zvětšení – optimální zvětšení pro stereomikroskopy je cca 10x, 20x, 40x.
  • Optika a ostření – mikroskop by měl dávat ostrý a jasný obraz, hlavní je tedy optická soustava.

Dětský mikroskop - náš výběr

Levenhuk LabZZ M101
přečíst recenzi
Výrobce: Levenhuk
Provedení: školní
LED osvětlení: ano
Maximální zvětšení: 640
Bresser Junior 20x
přečíst recenzi
Výrobce: Bresser
Provedení: stereoskopické
LED osvětlení: ano
Maximální zvětšení: 20

Dětské mikroskopy v kufříku

Dětské mikroskopy sada

Dětské mikroskopy Levenhuk

Levenhuk LabZZ M3
přečíst recenzi
Výrobce: Levenhuk
Provedení: školní
Maximální zvětšení: 1200
Digitální: ne
Levenhuk LabZZ M101
přečíst recenzi
Výrobce: Levenhuk
Provedení: školní
LED osvětlení: ano
Maximální zvětšení: 640
Levenhuk Rainbow 50L PLUS
přečíst recenzi
Výrobce: Levenhuk
Provedení: školní
LED osvětlení: ano
Maximální zvětšení: 1280
Levenhuk DTX 90 10X-300X
přečíst recenzi
Výrobce: Levenhuk
Provedení: školní
LED osvětlení: ano
Maximální zvětšení: 300

Dětské mikroskopy Bresser

Zobrazit kompletní nabídku dětských mikroskopů

Jak vybrat dětský mikroskop

Typy

Mikroskopy lze rozdělit na dva typy, jsou to průsvitové mikroskopy a mikroskopy na pozorování neprůsvitných objektů. Při rozhodování o tom, jaký typ bude vhodný, musíte nejdříve zjistit, co chce vaše dítě pozorovat.

Typ Popis
Mikroskopy průsvitové Pokud vybíráte mikroskop, ve většině případů si představujete některý z těchto typů. Těmito mikroskopy se pozorují tenké průsvitné preparáty. Světlo umístěné ve spodní části mikroskopu prosvěcuje vzorek umístěný většinou na podložním sklíčku a mikroskop vytváří obraz z tohoto prosvíceného objektu. Děti tak mohou pozorovat kapky vody, řezy z listů, stonků, květů a plodů. Práce s těmito přípravky je složitější, je třeba větší zručnost a zkušenost. Pracuje se zde preparačními nástroji, jehlami, pinzetami, pipetami atd. Při práci tak dítě často vyžaduje pomoc dospělé osoby.
Mikroskopy na pozorování povrchů neprůsvitných objektů Těmto výrobkům se říká také stereolupy nebo stereomikroskopy. Tento typ není tak známý, přesto může malé badatele velmi zaujmout. Těmito mikroskopy mohou pozorovat různý hmyz, semínka rostlin, nit, vlas, sůl, cukr, prostě mnoho různých věcí a rostlin. Práce je v tomto případě jednoduchá a není potřeba vzorky nějak složitě připravovat. Dítě tak může pracovat zcela samostatně, bez pomoci dospělého. Většina těchto mikroskopů má možnost spodního nasvícení a děti tak mohou pozorovat i průsvitné objekty.

Materiál

Při nákupu se jednoznačně zaměřte na výrobky, které mají kovové tělo, a vyvarujte se levnějším plastovým výrobkům. Plastový mikroskop nedrží tolik tvar, čočky nedrží na pevno, což velmi znesnadňuje nebo znemožňuje ostření. Správný mikroskop by měl mít také skleněnou optiku. Jasný a zřetelný obraz, který poskytuje skleněná optika, tolik neunavuje oči.

Dětský mikroskop
Mac Toys Mikroskop na baterie dětský set v kufříku

Zvětšení

Optimální zvětšení pro stereomikroskopy je cca 10x, 20x, 40x. Můžete narazit na speciální mikroskopy, které nabízejí i větší zvětšení, pro běžné používání si ale vystačíte s 20 x – 40 x.

  • Průsvitové mikroskopy nabízí zvětšení až 1 600 x, což je přehnané a obraz v tak velkých zvětšeních je zcela nepoužitelný.
  • Běžné zvětšení pro pozorování je cca 400x – 600x.

U mikroskopů je hlavním parametrem rozlišovací schopnost.
Zvětšení = zvětšení objektivu x zvětšení okuláru

Dětské mikroskopy v kufříku
Bresser Junior Set

Rozlišení je schopnost rozlišit dva blízké objekty, tedy to, kolik detailů v obraze vidíte.

Optika a ostření

Mikroskop by měl dávat ostrý a jasný obraz, hlavní je tedy optická soustava. Tu tvoří objektiv a okulár.

Objektivy

Většina kvalitních mikroskopů má objektivy s dostačující kvalitou. Většinou se jedná o výměnné objektivy se zvětšením 4x, 10x, 40x, které dávají dobrou ostrost obrazu

Dětské mikroskopy sada
Mikroskop dětský vědecký na baterie set s doplňky v krabici Světlo

Okuláry

Okuláry jsou dodávané s označením širokoúhlé WF se zvětšením 5x, 10x, 16x. Jejich kvalita je dobrá a dávají obraz s dostačujícím rozlišením při menším zvětšení.

Obecně lze říci, že optická soustava je u levnějších mikroskopů docela dobrá a dává dětem nezkreslený obraz detailů z pozorovaných objektů.

Samozřejmě, že čím vyšší cena, tím kvalitnější bude obraz.

Dětské mikroskopy Levenhuk
Levenhuk LabZZ M3

Ostření

Stereomikroskopy mají běžné jednostupňové hřebenové ostření a při menším zvětšení, které poskytují, je to plně dostačující.

  • Průsvitové mikroskopy mají většinou ostření jednostupňové. To se týká levnějších modelů, většina výrobců používá kovový hřebenový převod, který ale nebývá zrovna lehké ovládat.
  • Proto je lepší koupit dražší typ s duálním ostřením, které má velkou výhodu, protože umožní rychlejší hrubé zaostření a velmi přesné doostření.

Víte, že…?

Posuv vzorků se týká pouze průsvitových mikroskopů, protože u stereomikroskopu se pozorovaný objekt pouze položí na stolek. Pokud je to potřeba, je možné ho upevnit pomocí pružných kovových klipsen. U průsvitových mikroskopů je posun většinou řešen křížovým stolkem.

Dětské mikroskopy Bresser
Bresser Junior Mikroskop 40x-640x

Výrobci a cena

Při koupi mikroskopu nehraje věk dítěte žádnou roli. Většina dětských typů obsahuje plastové díly, chybí jim dobře ostřící systémy, nemají křížové stolky a často i méně kvalitní osvětlení.

Dětské mikroskopy můžete koupit za cenu, která nebude větší než 400 Kč. V tomto případě se jedná spíše o hračky, které jsou vhodné v případě, že dítě bere pozorování pouze jako hru.

Kvalitnější mikroskopy jsou postavené tak, že se na nich nedá mnoho zničit, naopak jsou kovové a méně náchylné k náhodnému poškození. Má-li tedy váš potomek skutečný zájem o pozorování a investice se tak vyplatí, kupujte kvalitní výrobky, jejich cena se pohybuje od 500 – 5 000 a více Kč.

Dětský mikroskop
Levenhuk LabZZ M101

Zlatou střední cestu představují výrobky, které vás vyjdou na cenu v rozmezí 1 500 – 2 000 Kč. Mají kvalitní optiku, široký rozsah zvětšení od 40x – 400x. Horní a spodní LED osvětlení. Mikroskopy jsou dodávány s velkým množstvím příslušenství, nechybí hotové mikroskopické preparáty, podložní a krycí sklíčka, různé nástroje a další.

Mezi přední výrobce patří Levenhuk, Bresser, Celestron. Vybírat můžete mnoho různých tvarů a typů mikroskopů těchto značek. Výrobci pak k mikroskopům umožňují zakoupit velké množství různého příslušenství, jako je nádobka na hmyz, čistící pero k čištění optiky, různé typy víček atd.

Otázky a odpovědi

Je možné koupit dětský USB mikroskop?

Nejlevnější USB mikroskopy mohou udělat radost zvídavým dětem, ale i nadšeným amatérům. Svoje místo najdou u sběratelů nebo geologů, kterým i tyto levné přístroje ukážou okem neviditelné detaily. Důležitým aspektem výběru je v tomto případě zvětšení a přisvícení. Pro běžnou domácí potřebu si vystačíte s mikroskopem, který zkoumaný objekt zvětší 100 až 200×. Tyto přístroje také nekladou důraz na kvalitní zobrazení na počítačovém monitoru, patří ale k těm nejlevnějším.

Vyplatí se koupit levný mikroskop?

Každé dítě je zvědavé a v určitém věku chce poznávat přírodu a vše kolem sebe. Koupit můžete levné hračky, které mikroskop připomínají pouze vzhledem, nečekejte ale žádnou kvalitu. Většinou mají plastové díly, chybí jim dobré ostřící systémy, nemají křížové stolky pro posouvání pozorovaných preparátů a ani kvalitní osvětlení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dětských mikroskopů