Dětský mikroskop

To pravé pro malé zvědavce.

ca. 1 400 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat dětský mikroskop

Každé dítě je zvědavé a v určitém věku chce poznávat přírodu a vše kolem sebe. Koupit můžete levné hračky, které mikroskop připomínají pouze vzhledem, nečekejte ale žádnou kvalitu. Většinou mají plastové díly, chybí jim dobré ostřící systémy, nemají křížové stolky pro posouvání pozorovaných preparátů a ani kvalitní osvětlení. Co vše ale může kvalitní dětský mikroskop nabídnout?

Typy

Mikroskopy lze rozdělit na dva typy, jsou to průsvitové mikroskopy a mikroskopy na pozorování neprůsvitných objektů. Při rozhodování o tom, jaký typ bude vhodný, musíte nejdříve zjistit, co chce vaše dítě pozorovat.

Typ Popis
Mikroskopy průsvitové Pokud vybíráte mikroskop, ve většině případů si představujete některý z těchto typů. Těmito mikroskopy se pozorují tenké průsvitné preparáty. Světlo umístěné ve spodní části mikroskopu prosvěcuje vzorek umístěný většinou na podložním sklíčku a mikroskop vytváří obraz z tohoto prosvíceného objektu. Děti tak mohou pozorovat kapky vody, řezy z listů, stonků, květů a plodů. Práce s těmito přípravky je složitější, je třeba větší zručnost a zkušenost. Pracuje se zde preparačními nástroji, jehlami, pinzetami, pipetami atd. Při práci tak dítě často vyžaduje pomoc dospělé osoby.
Mikroskopy na pozorování povrchů neprůsvitných objektů Těmto výrobkům se říká také stereolupy nebo stereomikroskopy. Tento typ není tak známý, přesto může malé badatele velmi zaujmout. Těmito mikroskopy mohou pozorovat různý hmyz, semínka rostlin, nit, vlas, sůl, cukr, prostě mnoho různých věcí a rostlin. Práce je v tomto případě jednoduchá a není potřeba vzorky nějak složitě připravovat. Dítě tak může pracovat zcela samostatně, bez pomoci dospělého. Většina těchto mikroskopů má možnost spodního nasvícení a děti tak mohou pozorovat i průsvitné objekty.

Materiál

Při nákupu se jednoznačně zaměřte na výrobky, které mají kovové tělo, a vyvarujte se levnějším plastovým výrobkům. Plastový mikroskop nedrží tolik tvar, čočky nedrží na pevno, což velmi znesnadňuje nebo znemožňuje ostření. Správný mikroskop by měl mít také skleněnou optiku. Jasný a zřetelný obraz, který poskytuje skleněná optika, tolik neunavuje oči.

Pro začátečníky
Bresser Biotar DLX 300x – 1200x
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Zvětšení

Optimální zvětšení pro stereomikroskopy je cca 10x, 20x, 40x. Můžete narazit na speciální mikroskopy, které nabízejí i větší zvětšení, pro běžné používání si ale vystačíte s 20 x – 40 x.

Průsvitové mikroskopy nabízí zvětšení až 1 600 x, což je přehnané a obraz v tak velkých zvětšeních je zcela nepoužitelný. Běžné zvětšení pro pozorování je cca 400x – 600x.

U mikroskopů je hlavním parametrem rozlišovací schopnost.
Zvětšení = zvětšení objektivu x zvětšení okuláru

Celokovový
Celestron 44104
ca. 3 500 CZK
Aktuálni cena

Rozlišení je schopnost rozlišit dva blízké objekty, tedy to, kolik detailů v obraze vidíte.

Optika a ostření

Mikroskop by měl dávat ostrý a jasný obraz, hlavní je tedy optická soustava. Tu tvoří objektiv a okulár.

Objektivy

Většina kvalitních mikroskopů má objektivy s dostačující kvalitou. Většinou se jedná o výměnné objektivy se zvětšením 4x, 10x, 40x, které dávají dobrou ostrost obrazu

Ergonomický
Levenhuk Rainbow 2L
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Okuláry

Okuláry jsou dodávané s označením širokoúhlé WF se zvětšením 5x, 10x, 16x. Jejich kvalita je dobrá a dávají obraz s dostačujícím rozlišením při menším zvětšení.

Obecně lze říci, že optická soustava je u levnějších mikroskopů docela dobrá a dává dětem nezkreslený obraz detailů z pozorovaných objektů.

Samozřejmě, že čím vyšší cena, tím kvalitnější bude obraz.

S adaptérem
Levenhuk LabZZ M3
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Ostření

Stereomikroskopy mají běžné jednostupňové hřebenové ostření a při menším zvětšení, které poskytují, je to plně dostačující.

Průsvitové mikroskopy mají většinou ostření jednostupňové. To se týká levnějších modelů, většina výrobců používá kovový hřebenový převod, který ale nebývá zrovna lehké ovládat. Proto je lepší koupit dražší typ s duálním ostřením, které má velkou výhodu, protože umožní rychlejší hrubé zaostření a velmi přesné doostření.

Víte, že…?

Posuv vzorků se týká pouze průsvitových mikroskopů, protože u stereomikroskopu se pozorovaný objekt pouze položí na stolek. Pokud je to potřeba, je možné ho upevnit pomocí pružných kovových klipsen. U průsvitových mikroskopů je posun většinou řešen křížovým stolkem.

S adaptérem na smartphone
Bresser National Geographic 40x-640x
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Výrobci a cena

Při koupi mikroskopu nehraje věk dítěte žádnou roli. Většina dětských typů obsahuje plastové díly, chybí jim dobře ostřící systémy, nemají křížové stolky a často i méně kvalitní osvětlení.

Dětské mikroskopy můžete koupit za cenu, která nebude větší než 400 Kč. V tomto případě se jedná spíše o hračky, které jsou vhodné v případě, že dítě bere pozorování pouze jako hru.

Kvalitnější mikroskopy jsou postavené tak, že se na nich nedá mnoho zničit, naopak jsou kovové a méně náchylné k náhodnému poškození. Má-li tedy váš potomek skutečný zájem o pozorování a investice se tak vyplatí, kupujte kvalitní výrobky, jejich cena se pohybuje od 500 – 5 000 a více Kč.

Pro menší děti
Levenhuk LabZZ M2
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Zlatou střední cestu představují výrobky, které vás vyjdou na cenu v rozmezí 1 500 – 2 000 Kč. Mají kvalitní optiku, široký rozsah zvětšení od 40x – 400x. Horní a spodní LED osvětlení. Mikroskopy jsou dodávány s velkým množstvím příslušenství, nechybí hotové mikroskopické preparáty, podložní a krycí sklíčka, různé nástroje a další.

Mezi přední výrobce patří Levenhuk, Bresser, Celestron. Vybírat můžete mnoho různých tvarů a typů mikroskopů těchto značek. Výrobci pak k mikroskopům umožňují zakoupit velké množství různého příslušenství, jako je nádobka na hmyz, čistící pero k čištění optiky, různé typy víček atd.

Jméno
Pro začátečníky
Celokovový
Ergonomický
S adaptérem
S adaptérem na smartphone
Pro menší děti
Image
Produkt
Bresser Biotar DLX 300x – 1200x
Celestron 44104
Levenhuk Rainbow 2L
Levenhuk LabZZ M3
Bresser National Geographic 40x-640x
Levenhuk LabZZ M2
Výrobce
Bresser
Celestron
Levenhuk
Levenhuk
Levenhuk
Maximální zvětšení
1200
400
1200
900
Cena ca. 1 400 CZK ca. 3 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 000 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena