Nejlepší lupy s osvětlením 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Konus Lux-50 ruční bifokální lupa 3,5x/5x
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lupu s osvětlením

 • Lupa s ale i bez osvětlením patří mezi kompenzační pomůcky pro osoby se sníženou zrakovou schopností. Podle velikosti se lupy dělí na modely do ruky, stojánkové a stojanové.
 • Osvětlení může být integrované do konstrukce lupy nebo lze využít světlo jako přídavné zařízení. Vybírat lze z běžného nebo LED osvětlení.
 • Dalším poměrně důležitým parametrem je rozsah zvětšení. To je třeba volit podle konkrétní zrakové vady.

Lupa s osvětlením - náš výběr

Konus Lux-50 ruční bifokální lupa 3,5x/5x
přečíst recenzi
Zvětšení: 5 x
Zobrazit více
Konus Lux-50 je ruční bifokální lupa s průměrem 50 mm. Nabízí dva zvětšovací faktory, 3,5x a 5x. K rysům tohoto přístroje patří také LED osvětlení pro lepší viditelnost. Lupa funguje na dva typy AA baterií, které nejsou součástí balení.
Zobrazit méně
Geti lupa stolní s LED osvětlením zvětšení 3 x
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Zvětšení: 3 x
Dioptrie: 8
Zobrazit více
Stolní lupa Geti se 56 LED diodami pro osvětlení a 3x zvětšením nabízí flexibilitu díky polohovatelnému stojanu se svorkou a dlouhému rameni (400 mm). Průměr čočky je 127 mm s počtem 8 dioptrií. Napájení je 230 V~AC / 50 Hz, příkon 9 W a světelný tok 700 lm.
Zobrazit méně
Digiphot Lupa na čtení s LED osvětlením 3,5x; 10x
Výrobce: DigiPhot
Zobrazit více
Digiphot Lupa na čtení je vybavena LED osvětlením se 12 studenými a 6 teplými diodami. Poskytuje 3,5x zvětšení s možností přidání modulu pro 10x zvětšení. Umožňuje nastavení intenzity a barvy světla. Lupa využívá tři AAA baterie, které nejsou součástí balení.
Zobrazit méně

Stolní lupy s osvětlením

Geti lupa stolní s LED osvětlením zvětšení 3 x
přečíst recenzi
Výrobce: GETI
Zvětšení: 3 x
Dioptrie: 8
Zobrazit více
Stolní lupa Geti se 56 LED diodami pro osvětlení a 3x zvětšením nabízí flexibilitu díky polohovatelnému stojanu se svorkou a dlouhému rameni (400 mm). Průměr čočky je 127 mm s počtem 8 dioptrií. Napájení je 230 V~AC / 50 Hz, příkon 9 W a světelný tok 700 lm.
Zobrazit méně
Carson DeskBrite Stolní lupa s COB LED osvětlením 2x; 5x
Výrobce: Carson
Zobrazit více
Stolní lupa Carson DeskBrite s osvětlením COB LED nabízí 2x zvětšení s 5x segmentem. Je vybavena asférickou čočkou o průměru 109 mm, s nižší spotřebou energie a vyšší intenzitou světla než standardní LED. Napájení zajišťuje AC adaptér nebo 3 AA baterie.
Zobrazit méně

Čtecí lupy s osvětlením

Carson CP-32 profi lupa s LED 9x
přečíst recenzi
Výrobce: Carson
Zobrazit více
Carson CP-32 je ruční lupa se světlem, poskytující 9x zvětšení. Má asférickou čočku s průměrem 38 mm a LED osvětlení. Je napájená 3 AAA bateriemi (nejsou součástí balení). Lupa je lehká (70,8 g) a kompaktní (12,7 x 5,7 x 2,22 cm). Součástí balení je řemínek a pouzdro.
Zobrazit méně

Náhlavní lupy s osvětlením

Zobrazit kompletní nabídku Lupa s osvětlením

Jak vybrat lupu s osvětlením

Jaké typy existují

Lupy obecně se vyrábí jak ve variantě s osvětlením, tak bez něj. Lupy s osvětlením se hodí zejména při zhoršených světelných podmínkách. Podle velikosti je lze rozdělit do tří základních kategorií.

Žena čte s pomocí lupy

Lupa s osvětlením může mít různou podobu, iStock / AndreyPopov

Lupa do ruky

V tomto případě se jedná o malé lupy, které je možné nosit stále při sobě. Výrobky jsou ale vhodné pouze pro krátkodobé používání, nikoli ke čtení dlouhých souvislých textů. Vzhledem k účelu použití se vyrábí pouze ve variantě napájení pomocí baterie nebo akumulátoru. Opět se vyrábí jak ve variantě s LED osvětlením, tak běžným světlem. Obecně se pak podle typu světla rozdělují do dvou kategorií:

 • S mechanickým osvětlením – osvětlení je nutné vždy zapnout a po ukončení práce zase vypnout
 • S automatickým osvětlením – světlo se zapíná automaticky při uchopení rukojeti; po jejím uvolněním se světlo vypne; samovolnému zapínání světla brání pevné pouzdro

Stojánkové

Tento typ je tvořen rukojetí s osvětlením, na kterém je připevněná objímka s lupou. Ta tvoří neprůhlednou stěnu. Základna je pak umístěna na textu. Vše dohromady pak vytváří optimální podmínky pro použití lupy, respektive je zajištěna:

 • Konstantní vzdálenost čočky od čteného textu
 • Větší intenzita světla
 • Vyšší kontrast v zorném poli lupy
Lupa s osvětlením
Konus Lux-50 ruční bifokální lupa 3,5x/5x

Rozsah zvětšení pak může být 2,5 až 14,7krát. Napájení lze volit jak prostřednictvím baterií, tak klasicky ze sítě. V případě osvětlení je možné volit ze všech dostupných typů. Tyto lupy jsou vhodné zejména pro osoby s vysokou potřebou světla.

Lupa s ohebným stojánkem

V podstatě se jedná o typ stojánkové lupy. Rozdíl je v možnosti různých variant polohy čočky díky ohebnému stojanu, kterým je lupa vybavena. Světlo je řešeno buď klasickými žárovkami nebo LED osvětlením. To je zpravidla integrované do stojanu lupy. U tohoto typu se zpravidla používá bateriové napájení (tužkové nebo čočkové baterie).

Muž při výrobě šperků

Lupy s osvětlením využije na různých místech, iStock / Cristian Martin

Stojanové lupy

Oproti předchozím typům se jedná o větší lupu, která nabízí poměrně velký pracovní prostor pod čočkou. Ta je upevněna na rameni, které může být kloubové nebo tvarovatelné, což zvyšuje komfort při používání lupy díky možnostem nastavení do vhodné vzdálenosti dle aktuálních potřeb uživatele. T tento typ lupy může být doplněn vhodným osvětlením.

Typ lupyKladyZápory
Do rukyJe stále po ruceNení vhodná pro dlouhodobé používání
 U varianty s automatickým osvětlením není třeba myslet na vypnutí světla 
 Nízká pořizovací cena 
Stojánkové Možná volba ze všech typů osvětleníNabízí menší pracovní prostor
 Jednoduché používání 
 Vyšší intenzita světla 
StojanovéVelký pracovní prostorVyšší pořizovací cena
 Možnost nastavení polohy čočky 

Víte, že…?

Stolní lupy s osvětlením
Geti lupa stolní s LED osvětlením zvětšení 3 x

V případě, že se jedná o kompenzační pomůcku, je možné při koupi využít možnost proplacení lupy zdravotní pojišťovnou. Ta ale přispívá pouze na některé typy, proto je nutné tuto skutečnost před nákupem ověřit.

Druh světla

Osvětlení představuje významný podíl na kvalitě práce s lupou. U výše uvedených typů je osvětlení integrovanou součástí. Existují ale také lupy bez světelného zdroje, na které je možné světlo dodatečně připevnit jako přídavné zařízení. Využít lze také stolní lampy. Ty by ale měly splňovat daná kritéria, mezi která patří např.:

 • Neprůhledné stínítko, které je otočné kolem ramene
 • Ohebné rameno
 • Možnost regulace intenzity světla

Jako náhradní světelný zdroj lze použít také klasickou čelovou svítilnu nebo malé kapesní svítilny.
Také u tohoto výrobku je možné volit z několika možností, co se typu osvětlení týká. Zpravidla je možné se setkat s následujícími možnostmi:

 • Klasické žárovky – nabízí žluté světlo, které je pro oči příjemné a při dlouhodobém používání je nezatěžuje
 • LED osvětlení – zpravidla bílé světlo; toto osvětlení má dlouhou životnost

Rozsah zvětšení

Čtecí lupy s osvětlením
HomeLife čtecí lupa s LED osvětlením čočky 2,5x/6x

Jedná se o poměrně zásadní parametr. Jeho volbu je nutné přizpůsobit konkrétním potřebám, respektive dané oční vadě. Některé modely mohou být vybaveny i dvěma čočkami, které nabízí různou míru zvětšení. Obecně se udává rozmezí zhruba 2,5 až 14,7krát dle konkrétního modelu lupy. Nutné je počítat s tím, že větší zvětšení znamená zmenšení velikosti zorného pole.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat lupu s osvětlením?

Dle účelu použití je možné volit ze tří základních typů a to lupy do ruky, kterou je možné mít stále po ruce, stojanové nebo stojánkové. U posledních dvou zmiňovaných je rozdíl zejména ve velikosti pracovního prostoru.

Jaký je rozdíl mez běžným a LED osvětlením?

Základní rozdíl je v barvě světla. Běžné žárovky mají žluté světlo, které méně zatěžuje oči a to zejména při dlouhodobém používání. Výhodou LED osvětlení je samozřejmě vyšší úspora a dlouhá životnost.
Zobrazit kompletní nabídku Lupa s osvětlením