20 nejlepších disperzních lepidel 2023

Běžný pomocník pro děti i dospělé.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DRUCHEMA Tenyl disperzní lepidlo 75g
99 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat disperzní lepidlo

  • Disperzní lepidla patří k základním typům, které mohou používat děti i dospělí.
  • Při výběru disperzního lepidla můžete narazit na základní dělení do tříd.
  • Disperzní lepidla vždy existují v tekuté nebo pastové formě, což samozřejmě usnadňuje jejich nanášení.

Disperzní lepidlo - náš výběr

Disperzní lepidla na dřevo

Disperzní lepidla na PVC

Disperzní lepidla na obklady

Zobrazit kompletní nabídku disperzních lepidel

Jak vybrat disperzní lepidlo

Typy

Při výběru disperzního lepidla můžete narazit na základní dělení do tříd. To vám vždy napoví, v jaké míře je konkrétní lepidlo odolné vůči vodě či okolní vlhkosti.

  • D2: Pod tímto označením naleznete disperzní lepidla vhodné při použití v interiérech, což znamená, že jim okolní vlhkost či vodě vyloženě nesvědčí.
Disperzní lepidlo
DRUCHEMA Tenyl disperzní lepidlo 75g
  • D3: I označení D3 skrývá lepidla určená pro použití v interiérech, avšak těmto již okolní vlhkost nevadí, což je předurčuje pro použití v koupelnách, prádelnách nebo sklepních prostorách.
  • D4: Hledáte-li skutečně pevné disperzní lepidlo, které odolává i nepříznivým meteorologickým podmínkám, je vhodný typ D4. Těmto lepidlům nevadí vzdušná vlhkost, ani působení vody, tudíž se hodí i na práci venku, kdy slepené předměty budou vystaveny například dešti.
Typ disperzního lepidla Odolnost Určení
D2 žádná interiér
D3 proti vlhku interiér
D4 proti vlhku a vodě interiér / exteriér

Způsob nanášení

Disperzní lepidla vždy existují v tekuté nebo pastové formě, což samozřejmě usnadňuje jejich nanášení. V zásadě se skládá z polymerů rozpuštěných ve vodě, díky čemuž je disperzní lepidlo skutečně ekologické. Jakmile lepidlo nanesete, dochází k vysychání a odpařování v daný moment již nepotřebné vody. Z tohoto důvodu je však nezbytné nutné, aby lepené povrchy byly savé. V krajních případech postačí, aby byl savý alespoň jeden ze dvou povrchů, které hodláte přilepit.

Disperzní lepidla na dřevo
HENKEL Ponal Super 3 5 kg

Lepené materiály

Nejlépe disperzní lepidla fungují pro slepování dřeva, lepenky, kartonu, papíru či plovoucích podlah. Vždy záleží na konkrétním typu disperzního lepidla, o kterém si záhy povíme více. Naopak disperzní lepidlo není vhodné k lepení skel, plastových materiálů nebo plechů, a to z důvodu, že ani jeden ze zmínených materiálů není savý a disperzní lepidlo by tak vlastně vůbec neúčinkovalo.

Po přilepení a odpaření přebytečné vody z lepidla je disperzní lepidlo pevné, ale současně i pružné. Velkou výhodou je, že lepidla dokonale odolávají vodě. Na druhou stranu je poměrně snadné slepené materiály opětovně rozdělit, a to i v domácích podmínkách. Slepené plochy je pro tyto účely nutné adekvátně nahřát či napařit, díky čemuž lepidlo povolí.

Víte, že…?

Disperzní lepidlo doporučujeme nanášet v tenkých vrstvách. Nadměrné množství nanešeného lepidla může způsobit, že při spojení materiálů dojde k jeho nechtěnému vytlačení ven.

Disperzní lepidla na PVC
SCHÖNOX FLOORLASTIC EXTRA Disperzní lepidlo na PVC 20 kg

Značky

Jak jsme si naznačili již v samotném úvodu, disperzní lepidla jsou běžnou součástí našich životů a setkávat se s nimi můžete dnes a denně, což dosvědčí i několik velmi známých značek, o kterých jste museli minimálně slyšet.

Herkules

Vůbec nejznámější disperzní lepidlo v našich končinách se nazývá Herkules. Mnoho z vás jej jistě využívalo již od školních let, přičemž nejde o žádné překvapení. Herkules je totiž ideálním pomocníkem při slepování papíru, korku či dřeva a kůže.

Pattex

Disperzní lepidla Pattex existují v několika variantách a patrně jste o nich slyšeli z různých reklam. Jde o moderní typ disperzního lepidla, které se snadno nanáší a dle zvolené varianty dokáže slepit papír, dřevo, kůži i textil. Jeho výhodou je skutečně rychlé tvrdnutí, což se někdy skutečně může hodit.

Disperzní lepidla na obklady
KNAUF Superkleber Disperzní lepidlo na obklady 1 kg

Dispercoll

Zatímco dvě výše zmíněná disperzní lepidla jsou určena široké veřejnosti, pod značkou Dispercoll se nachází různé druhy spíše profesionálněji zaměřených disperzních lepidel. Jejich výhodou je, že velmi rychle tuhnou a těžší dřevěné materiály není zapotřebí na dlouhoi dobu fixovat.

Víte, že…?

Před lepením je nutné obě slepované plochy důkladně očistit od prachu, nečistot a také mastnosty, čímž zlepšíte lepící účinky. Nanášení lepidla je možné například i obyčejným štětcem.

Cena

Cenové rozpětí disperzních lepidel je velmi široké. Malé lahvičky dobře známého Herkulesu pořídíte již v řádu několika málo desetikorun. Přičemž pokud lepíte běžné výše zmíněné materiály častěji, vyplatí se například větší půlkilová balení, jejichž cena se pohybuje kolem 150 Kč. Nijak zásadně dražší nejsou ani značková disperzní lepidla Pattex, opět záleží na velikosti balení, avšak většinu druhů pořídíte kolem 100 Kč.

Disperzní lepidlo
Duvilax disperzní lepidlo 1 kg

Zdánlivě nejdražší jsou lepidla Dispercoll určená pro řemeslníky, avšak i tady platí, že se cena odvíjí od velikosti balení. Existují i varianty s cenou pod hranicí 100 Kč. Vždy je nutné si dobře rozmyslet, jak velké plochy budete lepit a dle toho zvolit vhodné balení. Například 5kilogramové balení lepidla typu D2 vychází průměrně na 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je disperzní lepidlo?

S lepidlem se v životě setkal patrně každý z nás. Ne všichni však možná tušíme, že jsme ve svých rukách měli i tzv. disperzní lepidla. Samotný název zní již vcelku odborně, ale záhy si ukážeme, že jde o zcela běžného pomocníka při lepení, a to již od útlého věku. Mezi disperzní lepidla se totiž řadí i všem velmi dobře známý Herkules.

Jak vybrat disperzní lepidlo?

Výběr není složitý. Jednoduše vyberete formu lepidla, která Vám nejvíce vyhovuje. Poté stačit zvolit pouze značku lepidla.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku disperzních lepidel