Domácí kompostér

Cirkulární ekonomika u Vás doma.

Každý den vzniká při zpracovávání potravin odpad, který pak končí ve velkém množství v popelnicích. Biologický odpad přitom tvoří až 30% běžného domovního odpadu. Tento odpad pak často hnije na skládkách, kde nemá možnost kvalitního rozkladu, což má negativní ekologický dopad. Domácí bio odpad vám však může posloužit jako kvalitní hnojivo pro rostliny v domácnosti. Jak tedy kompostovat v bytě snadno a bez zápachu?

Typy

V současné době je kompostování velice populární. K nejznámějšímu způsobu patří především takzvané vermikompostování. Jedná se o zpracování odpadu za pomoci žížal. Jejich působením vzniká velmi kvalitní organické hnojivo nazývané žížalí čaj.

Domácí kompostéry jsou vyrobené z ekologického plastu, mají líbivý vzhled, nevylučují nepříjemný zápach, díky čemuž jsou vhodné jak pro umístění v bytě nebo na terase. Domácí kompostéry lze rozdělit do několika skupin podle způsobu kompostování a velikosti kompostovací nádoby.

BOKASHI ORGANKO SKAZA sada 2 ks Barva: černá / zelená
Typ Popis
Kuchyňské nádoby K nejmenším typům patří různé nádoby určené na likvidaci bio odpadu. Ty neslouží přímo ke kompostování, ale lze do ní vkládat tento odpad, který je pak možné zanést do veřejných bio kontejnerů. Odpad je vkládán do recyklovatelných sáčků, nemusíte se tedy obávat případného zápachu a celý sáček po naplnění jednoduše vyhodíte.
Vermikompostér Je designově hezky vyrobený kompostér, určený k přeměně bio odpadu na kvalitní hnojivo. Jedná se o několikapatrovou nádobu, kde rozklad probíhá s pomocí kalifornských žížal. Lze ho umístit do míst, kde se teplota pohybuje okolo 20°C. Je tvořen několika kompostovacími patry. V nich jsou umístěny žížaly, které svým působením tvoří kvalitní kompost a dále pak tekuté hnojivo, kterému se říká žížalí čaj. Žížalí čaj obsahuje vysoké množství živin a enzymů. Ty pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům.
Bakterie Bokashi Jedná se o kompostéry s bakteriemi, které urychlují rozklad biologického odpadu. Díky nim se kuchyňský odpad přemění na kompost za 2 – 4 týdny. Odpad se v tomto případě ukládá do speciální kompostovací nádoby. Bakterie je možné přidávat ve chvíli, kdy vytvoříte souvislou cca 4 centimetrovou vrstvu odpadu. Poté, co tímto způsobem naplníte celý obsah, necháte vše asi 10 dní být. Po této době již máte kvalitní kompost. Během tohoto procesu vzniká tekutina, kterou je možné průběžně odpouštět ventilem ve spodní části nádoby. Tekutinu lze po naředění používat k hnojení pokojových rostlin.
Automatický kompostér Pro svoji činnost potřebuje elektrický proud. Bio odpad je v kompostérů míchán, provzdušňován a zahříván na teplotu 60°C. Kompostér je uzavřen a vybaven uhlíkovým filtrem, který zcela pohlcuje zápach. Kompostér je možné umístit do bytu nebo na balkon, kde může zůstat i přes zimní období. Je vhodný pro velké rodiny, protože je schopen zpracovat až 1,8 kg bio odpadu včetně masa a živočišných zbytků.

Víte, že…?

Prodejem kalifornských žížal se zabývá mnoho firem. Lze je najít na internetu pomocí tzv. žížalí mapy. Zde se dozvíte adresu vaší nejbližší žížalí farmy.

Materiál

Vermikompostéry jsou vyrobené většinou z plastu, nebo v kombinaci dřevo a plast. Nádoby na bio odpad pak mohou být designově krásně řešeny, kromě plastových je možné zakoupit různá kovová provedení, která vám poslouží i jako stylová dekorace.

Rozměry a umístění

Kompostéry mají často 3 nebo 4 patra. V některých případech je možné dokoupit další nádoby.

Kitchen Craft z bambusového vlákna 3 l šedá 23 x 17 x 17

Vermikompostéry, které odpad zpracovávají pomocí žížal, mají rozměry 40 – 60 cm šířka, 60 x 65 cm výška. Tyto kompostéry je možné umístit v bytě nebo venku ideálně při teplotě v rozmezí 15 – 25 °C, podmínkou však také je, aby na ně nesvítilo přímé slunce.

Kompostér Bakashi má objem v rozmezí 17 – 19 litrů a je ho možné umístit do bytu i ven.

Automatický kompostér má rozměr 51 x 51 x 30 a může být doma i venku.

Bokashi Organico 2.0 9,6 litrů

Cena a značka

Cena se odvíjí podle typu kompostéru. Nejlevnější jsou malé sběrné kuchyňské nádoby, nejdražší pak automatické kompostéry.

  • Do 1 000 Kč – za tuto cenu je možné koupit kuchyňské sběrné nádoby. V tomto případě však není cena konečná, protože je nutné dokupovat bio sáčky. Sáčky není nutné používat, plnou nádobu lze jednoduše vysypat do bio kontejneru, ale budete nuceni nádobu pravidelně vymývat. Kuchyňské bio nádoby vyrábí například Kilner, JRK nebo Kitchen Craft.
  • Do 2 000 Kč – můžete koupit Bokashi sadu. Ta obsahuje nádobu na odpad a substrát s Bokashi bakteriemi. Pořídit můžete i první menší typ vermikompostéru. Bokashi Kompostér je k dostání od Bokashi Organko.
Vermikompostér Plastia Urbalive antracit (Domácí kompostér české výroby. )
  • Do 3 000 Kč – v této cenové relaci zakoupíte vermikompostéry různých tvarů a velikostí. Na výběr máte 3 nebo 4 patrové provedení. Tyto kompostéry nabízí Plastia Urbaliv nebo VermiHut. Kompostéry Plastia Urbaliv umožňují dokupovat náhradní a přídavné části.
  • Automatický kompostér nabízí značka Food Cycler a jeho cena je cca 9 000 Kč.