Nejlepší krájecí desky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Prkénko krájecí plastové BANQUET Culinaria Plastia
83 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat krájecí desku

 • Krájecí desky jsou nedílným vybavením každé kuchyně. Dle použitého materiálu je lze rozdělit do několika základních typů. Mezi nejčastější varianty ale patří desky dřevěné nebo plastové.
 • Mezi základní parametry patří vhodná velikost. Vždy je dobré mít po ruce několik různě velkých prkének, které lze využít k různým účelům.
 • Krájecí desky se vyrábí v několika základních tvarech. Při výběru mohou být důležité další prvky, mezi které patří např. drážky pro zachycení tekutin, držadla, záchytné desky nebo protiskluzové nožky.

Krájecí deska - náš výběr

Vlnka Bukové prkénko
přečíst recenzi
Materiál: dřevěná
Zobrazit více
Vlnka Bukové prkénko je výrobek z České republiky. Vyrobil se z bukového dřeva s certifikací potvrzující šetrné lesnické praxe. Má rozměry 25 x 20 x 2,2 cm. Používá se pro krájení různých potravin, jako jsou zelenina, maso a sýr. Dřevo má antibakteriální vlastnosti a zachovává živiny v potravinách.
Zobrazit méně

Plastové krájecí desky

Plast Team Prkénko krájecí plastové 34,5x25,4cxm, tenké 2mm, mix barev
Zobrazit více
Schválený produkt: Prkénko na krájení z plastu od firmy Plast Team. Rozměry 34,5x25,4 cm, jeho tloušťka je pouhé 2 mm. Tato deska je dostupná v různých barvách.
Zobrazit méně

Dřevěné krájecí desky

BANQUET Prkénko krájecí dřevěné BRILLANTE Bamboo 35 x 25 x 3 cm, mozaika
Výrobce: Banquet
Zobrazit více
Prkénko BANQUET BRILLANTE Bamboo je vyrobeno z bambusu a je opatřeno dřevitou mozaikovou strukturou. Je dlouhé 35 cm. Mohou na něm být krájeny rozmanité potraviny. Pro údržbu je vhodné mytí rukou. Hmotnost tohoto krájecího prkénka je 1,852 kg.
Zobrazit méně
AMADEA Dřevěné řeznické prkénko skládané, masivní dřevo, 29,5x39,5x5 cm
přečíst recenzi
Materiál: dřevěná
Zobrazit více
Výrobek z bukového dřeva s názvem AMADEA Dřevěné řeznické prkénko skládané má rozměry 29,5x39,5x5 cm. Může být využito díky madlům na stranách pro pohodlnější manipulaci. Povrch prkénka je upraven přírodním olejem. Tento výrobek pochází z České republiky.
Zobrazit méně

Bambusové krájecí desky

Bambusové krájecí prkno 45x30 cm - WMF
Zobrazit více
Bambusové krájecí prkno WMF o rozměrech 45x30 cm má uzavřený povrch, což zabraňuje proříznutí a usazování bakterií. Obsahuje také drážky pro zachycení tekutin. Jeho povrch je měkčí než čepele nožů, což minimalizuje opotřebování nožů. Vyžaduje ruční mytí.
Zobrazit méně
Jahu s.r.o. Bambusové prkénko(36x26cm)
Materiál: bambusová
Zobrazit více
Das Bambus-Prkénko der Firma Jahu s.r.o. hat die Maße 36 × 26 × 1,5 cm. Es handelt sich um ein multifunktionales Stück, geeignet zum Schneiden und Servieren von Lebensmitteln. Dank der Verwendung von Bambusholz bietet es Resistenz gegen Feuchtigkeit und Verformung. Fügt hinzu, dass Bambus natürliche Antibakterielle Eigenschaften besitzt.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Krájecí deska

Jak vybrat krájecí desku

Typy krájecích desek dle materiálů

Desky a prkénka na krájení vždy byly nedílnou součástí každé pracovní desky. Jsou určeny pro každodenní používání ke krájení a sekání všech potřebných surovin určených k vaření. Podle použitých materiálů lze rozlišit několik základních typů krájecích desek.

Krájecí deska

Tradičním krájecí desky jsou vyrobeny ze dřeva, iStock / Sanny11

Dřevo a bambus

Dřevěná prkénka patří bezesporu mezi nejoblíbenější z nabízených. Vyrábí se v různých velikostech i tvarech. Na výrobu se nejčastěji používají dřeviny jako je buk, dub, ořech, jedle nebo topol. Luxusnější výrobky mohou být z cizokrajných dřevin např. teak a akácie. Velmi efektně vypadají také desky z bambusu.

V případě dřevěných prkének je nutné se zaměřit na kvalitu zpracování. Nežádoucí jsou různé praskliny nebo otvory, prkénko nesmí vytvářet třísky a být nadměrně savé. Jako takové patří k šetrnějším k ostří nožů. To proniká do povrchu, tedy nedochází k jeho poškození. V těchto zářezech se ale mohou množit bakterie, protože je nelze zcela vyčistit. Problém může způsobovat také absorpce pachů, případně barviv z potravin. Dřevěná prkénka zpravidla nelze mít v myčce a doporučují se častěji měnit. Také je vhodné mít více kusů a každý používat na jiný typ potravin.

Plast

Krájecí deska
Prkénko krájecí plastové BANQUET Culinaria Plastia

Plastová prkénka patří hned po dřevěné variantě k další nejčastější volbě. Používá se kvalitní plast, na kterém lze krájet prakticky jakékoliv potraviny včetně syrového masa. Z hlediska hygieny jsou na tom obdobně jako dřevo, ale na rozdíl od něj se mohou mýt v myčce nádobí. Nicméně častým mytím v příliš horké vodě se mohou začít deformovat a následně ztrácet stabilitu. Prodávají se samostatně nebo v celých sadách. Příznivá je také jejich pořizovací cena.

MateriálVýhodyNevýhody
DřevoPestrá škála různých velikosti i celkového provedeníNutné dát pozor na kvalitní zpracování
 Šetrné pro ostří nožůNáročnější údržba
  Ve vzniklých zářezech se mohou množit bakterie
  Absorbují pachy a barviva z potravin
PlastSnadnější údržba díky možnosti mytí v myčceHorká voda může desky deformovat
 Nižší pořizovací cena 

Další materiály

Krájecí prkénka se vyrábí i z více netradičních materiálů, mezi které patří např.:

 • Ocel – splňují vysoké hygienické normy, proto jsou využívány zejména v profi kuchyních; materiál ale výrazně poškozuje ostří, nůž na hladkém povrchu klouže
 • Mramor – jedná se o vysoce designovou záležitost; i tato prkénka splňují hygienické normy; mimo krájení jsou vhodné také pro servírování; i tento materiál více tupí ostří
 • Sklo – i tato prkénka mají vysokou estetickou hodnotu; jsou antibakteriální, neabsorbují žádné pachy, snadno se udržují; stejně jako u předchozích možností i zde je nutné počítat s hladkým povrchem, na kterém nože více kloužou a tupí se ostří

Jakou zvolit velikost

Velikost prkénka je de facto subjektivní záležitost. Krájecí plocha by měla být vždy dostatečně velká, ale zároveň musí odpovídat daným potřebám. Vždy je vhodné mít k dispozici několik různých velikostí prkének. Pro rozkrojení jablka nebo přípravy pokrmů pro jednotlivce lze volit menší rozměry, při vaření pro velkou rodinu, tedy přípravě většího množství surovin, bude potřeba větší pracovní prostor.

Žena krájí zeleninu na plastovém prkénku

Větší možnosti ohledně vzhledu nabízí desky vyrobené z plastu, iStock / yacobchuk

 • Vzhled a zpracování
Plastové krájecí desky
Plast Team Prkénko krájecí plastové 34,5x25,4cxm, tenké 2mm, mix barev

Krájecí desky se vyrábí v různých tvarech. Nejčastěji se jedná o obdélník nebo čtverec. Narazit lze ale i na prkénka oválná nebo kruhová. Mimo tvar se lze zaměřit také na další detaily. Mezi ty patří následující možnosti:

 • Drážky – slouží k hromadění tekutin, respektive brání jejich vytékání na pracovní desku linky
 • Držadla – usnadňují manipulaci s prkénkem; jsou praktická, zejména pokud deska slouží také k servírování
 • Záchytná deska – slouží k oddělení zbytků z připravovaných potravin a „čistých“ částí apod.; desku lez vyjmout a použít případně jako podnos
 • Protiskluzové nožky – zajišťují stabilní usazení prkénka na pracovní desce stolu; bezpečnostní prvek

Víte, že…?

Aby prkénko neklouzalo, lze pod něj položit vlhkou utěrku. Pokud se plocha krájecí desky potře octem, je možné krájet i větší množství cibule, aniž by výrazně dráždila oči. Potírání dřevěných prkének jedlým olejem eliminuje absorpci pachů a barviv z potravin.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat krájecí desku?

Výběr krájecích desek zpravidla vychází z osobních preferencí. Mezi základní kritéria patří výrobní materiál a velikost. Při výběru je možné vzít v potaz také celkový vzhled a jejich zpracování.

Jaké krájecí desky jsou vhodné také k servírování?

Pro účely servírování se hodí spíše větší desky, ale vždy záleží na množství připravených potravin. Z materiálů je vhodné např. dřevo, ale také mramor nebo sklo. Pro snazší manipulaci je vhodné, pokud je deska opatřena držadlem.
Zobrazit kompletní nabídku Krájecí deska