Jak vybrat domácí skleník
- Domácí skleník je určen pro pěstování květin, bylinek či jakékoliv jiné drobné pokojové zeleně, a to především v interiéru, popřípadě na balkoně.
- K dispozici jsou vám dvě varianty, kdy můžete zvolit buď skleník bez stojanu, nebo naopak se stojanem.
- Při výrobě se využívají materiály, jako je plast, dřevo, kov, sklo a folie. Je zcela na vás, jakou kombinaci si zvolíte.
- Hmotnost skleníku se většinou pohybuje mezi 4 – 15 kg, záleží na tom, jaký typ produktu si zvolíte, roli hraje také použitý materiál.
- Domácí skleník může být nejen užitečný pro pěstování rostlin, ale může také plnit dekorativní funkci.
Domácí skleník - náš výběr

Domácí skleníky do bytu
Domácí skleníky na balkon
Jak vybrat domácí skleník
Typy
Skleník, který je určený pro domácí využití, můžeme rozdělit do dvou skupin. Jedná se o skleník se stojanem a bez stojanu. Pojďme si říci, jaký je mezi nimi rozdíl.
Skleník se stojanem
Jedná se ve většině případů a větší variantu skleníku. Nabízí tak dostatek prostoru pro několik květináčů s bylinkami nebo okrasnou zahrádku. Stojany bývají převážně ze dřeva nebo plastu. Nevýhodou skleníku se stojanem je umístění, kdy je jasné, že je nutné umístění na podlaze.
Skleník bez stojanu
Mluvíme o menší verzi domácího skleníku, ve které můžete pěstovat drobné květiny či bylinky. Jejich výhodou je možnost umístění, kdy můžete skleník postavit například na komodu, stůl nebo kamkoliv jinam ve vašem interiéru. Existují však i modely, ve kterých lze pěstovat i zeleninu.

Domácí skleník urychlí růst užitkových rostlin i okrasných květin, iStock / Marina Tikhonova
Materiál
Co se týče materiálu, máte na výběr několik možností. První z možností je plast. Ten bývá u těchto výrobků velmi kvalitní a odolný vůči UV záření. Další variantou je kov a dřevo. S těmito materiály se setkáte především u designových kousků, které nejen, že plní funkci skleníku, ale zároveň slouží i jako dekorace. Ze dřeva či kovu jsou zhotoveny rámy skleníku. Výplň je potom ve většině případů skleněná. Existují také domácí skleníky, jejichž konstrukce je z kovu a výplň je zhotovena z folie.
Hmotnost
Jestliže zvolíte malý domácí skleník, který bude vyroben z plastu, jeho výhodou pro vás bude jistě hmotnost, která se pohybuje většinou okolo 4 kilogramů. Kovové a dřevěné skleníky jsou těžší, ještě ke všemu pokud zvolíte ty se stojanem. Jejich hmotnost se může vyšplhat klidně na 15 kg.
Design
Skleník ve vaší domácnosti nemusíte dávat na místo, kde nebude vidět. Může totiž sloužit i jako designový prvek, který krásně splyne s vaším interiérem. K dispozici jsou samozřejmě klasické varianty, jako je obdélníková plastová nádoba, která nikoho neurazí, ani nenadchne. Ovšem v dnešní době může mít váš skleník tvar domečku nebo například altánku. Kromě elegantního dřeva má svoje kouzlo i kovová varianta, kdy kovový rám může mít různou barvu podle vašeho vkusu či interiéru.
Víte, že…?
Váš skleník může působit například jako osvětlená chaloupka. Stačí do něj vložit LED světla. Díky tomu vytvoříte v místnosti příjemnou atmosféru. Pro ještě lepší dojem můžete do skleníku vložit sukulenty, oblázky či jiné doplňky.

Skleník může v bytě plnit i funkci dekorace, iStock / Malkovstock
Klasický skleník | Designový skleník |
---|---|
Atmosphera | Design House Stockholm |
Nohel Garden | Clayre |
Prosperplast |
Cena
Jistě vás zajímá, na kolik korun vás takový domácí skleník přijde. Nebojte se, jeho cena nemusí být nijak vysoká.
Ty nejlevnější modely se pohybují okolo 100 – 200 Kč, ovšem jejich materiál není příliš kvalitní.
- 300 – 1 000 Kč – Tady už pořídíte skleník z kvalitního materiálu, ovšem pokud vám nevadí menší velikost. Najdete zde jak designové, tak i klasické modely.
- Do 3 000 Kč – Za tuhle částku už můžete vybírat i mezi většími skleníky, kam se vám vejde více rostlin. Jejich materiál je kvalitní. Pohybují se zde modely, které jsou vyrobené z kovu, plastu i ze dřeva, většinou se jedná o varianty se stojanem.
- Nad 3 000 Kč – Jestliže chcete opravdu umělecké kousek, budete si muset připlatit. Tyto „designovky“ jsou ovšem vyrobeny z vysoce kvalitního dřeva i skla. Jejich cena se může pohybovat kolem až 20 000 Kč.