Nůžky na bylinky

Jak vybrat nůžky na bylinky

Při výběru nůžek na bylinky by měly být zohledněny následující faktory:

 • Čepele: Měly by být vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli, která zaručuje dlouhou životnost a ostré střihání.
 • Počet čepelí: Vícečepelové nůžky lépe zvládnou nadrobno nakrájet bylinky a usnadní přípravu jídel.
 • Ergonomie: Rukojeť by měla být pohodlná a vhodná pro obě ruce; nůžky by měly být lehké a snadno ovladatelné.
 • Čištění: Nůžky by měly být snadno čistitelné, nejlépe s možností rozebrání nebo vhodné pro myčku nádobí.
 • Bezpečnost: Bezpečnostní zámek nebo kryt na čepele zabraňuje nechtěným zraněním a usnadňuje skladování.
 • Univerzální použití: Kromě bylinek by měly být schopny zvládat i jiná měkká potravinářská vlákna.

Jaký je rozdíl mezi jednočepelovými a vícečepelovými nůžkami na bylinky

 • Jednočepelové nůžky na bylinky mají klasický design podobný kancelářským nůžkám a jsou vhodné pro základní stříhání bylinek.
 • Vícečepelové nůžky obsahují několik paralelních čepelí, což umožňuje stříhat bylinky na tenké proužky během jednoho střihu. Tato funkce je užitečná pro nadrobno nakrájené bylinky, které se používají pro zdobení pokrmů nebo pro přípravu omáček a marinád. Vícečepelové nůžky šetří čas a jsou efektivní, ale mohou vyžadovat opatrnější čištění, aby se mezi čepelí neshromažďovaly zbytky bylinek.

Jak udržet nůžky na bylinky ostré a v dobrém stavu

Pro zachování ostrosti a dobrého stavu nůžek na bylinky je důležité dodržovat pravidelnou údržbu:

 • Po každém použití nůžky očistěte; lze je opláchnout pod tekoucí vodou a nechat důkladně uschnout.
 • Občasné použití speciálního oleje pro nůžky pomáhá chránit čepele před korozi.
 • Je vhodné brousit čepele pomocí brousku na nože, pokud zjistíte, že nůžky stříhají hůře.
 • Ukládejte nůžky v suchém prostředí a pokud možno v uzavřené pozici s bezpečnostním zámkem nebo krytem.

Je možné nůžky na bylinky použít také na jiné ingredience

Nůžky na bylinky byly navrženy především pro stříhání čerstvých bylinek, ale často jsou dostatečně univerzální, aby se daly používat i pro jiné účely. Hodí se pro stříhání zelené cibulky, pažitky či jiných měkkých listových potravinářských vláken. Vícečepelové nůžky mohou být také užitečné pro přípravu tenkých proužků zeleniny pro saláty nebo dekoraci pokrmů. Nicméně pro tvrdší ingredience, jako je luštěnina, kořenová zelenina, nebo maso, jsou obecně čepele nůžek na bylinky příliš jemné a mohly by se otupit nebo poškodit.

Jak čistit nůžky na bylinky, které nejsou vhodné do myčky

Nůžky na bylinky, které nelze umýt v myčce, je třeba čistit ručně. Měly by být okamžitě po použití opláchnuty vlažnou vodou, aby se odstranily zbytky bylinek a šťávy. Poté použijte jemný čistící prostředek a houbu nebo kartáček na odstranění nečistot mezi čepelí. Po důkladném umytí nůžky opláchněte čistou vodou a nechte důkladně vyschnout, než je uložíte. Jen tak zajistíte, že se na čepelech nenashromáždí bakterie a nůžky zůstanou v hygienickém stavu.

Jak správně skladovat nůžky na bylinky

Správné skladování nůžek na bylinky je klíčové pro jejich ochranu a prodloužení životnosti. Nůžky by měly být vždy ukládány v suchém a čistém místě. Jestliže mají nůžky bezpečnostní zámek nebo kryt, vždy je po použití uzavřete, aby se zabránilo poškození čepelí nebo náhodnému zranění. Pokud je možné, uchovávejte nůžky odděleně od ostatních kuchyňských nástrojů, aby nedošlo k nárazům či otřesům, které by mohly čepele poškodit. U některých modelů je přiřazen speciální obal nebo stojánek, který zajišťuje ještě lepší ochranu.

Hana Kratochvílová

O autorce

O autorce

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.