Domácí vodárna

Pomůže bojovat se suchem.

ca. 8 600 CZK
ca. 11 900 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat domácí vodárnu

 • Domácí vodárny jsou přístroje, které umožňují transport vody z jednoho místa na druhé. Na našem trhu najdete několik typů přístrojů.
 • Průtok vody udává, jaké množství kapaliny je zařízení schopné z nádoby vytáhnout.
 • Dopravní výška vodárny je druhým nejdůležitějším parametrem pro výběr.
 • Potřebné bary poskytuje tlaková nádoba s pryžovou membránou.

Rozhodli jste se konečně začít používat studnu, která již mnoho let stojí na zahradě u domu? Rádi byste čerpali průzračnou vodu z potoku tekoucího okolo? Doba, kdy byste se museli tahat s okovy je již dávno pryč a všechnu složitou práci můžete přenechat strojům, konkrétně domácím vodárnám. Věnujeme jim následující text, v němž se pokusíme pojmenovat všechna podstatná kritéria pro jejich správný výběr.

Průtok

Chcete odčerpanou vodu používat k pití, zalévání zahrádky, nebo ji snad přesunujete z jedné nádoby do druhé? Ať tak či onak, klíčovou roli hraje za všech okolností průtok vody. Udává, jaké množství kapaliny je zařízení schopné z nádoby vytáhnout. Vzhledem k tomu, že každá činnost je trochu jiná, optimální průtok se bude vždycky o něco lišit:

Ponorné čerpadlo
Easypump E-deep 1200 ZB00039886
 • Přísun pitné vody – 2–4 m3/hod.
 • Zalévání – 1,5 m3/hod.
 • Přečerpání – 3 m3/hod.

Uvedené hodnoty jsou orientační, ale rozhodně je nepodceňujte. Jestliže je vaše spotřeba vody vyšší, připravte se na ne zrovna potěšující výpadky dodávky. Nejpozornější buďte při čerpání vody pro potřeby domácnosti. Výše uvedený údaj platí pro menší rodiny do čtyř členů, vícegenerační domy potřebují výrazně vyšší průtok.

Víte, že…?

Chcete-li přesně zjistit potřebný průtok pro efektivní přečerpání vody z jedné nádoby do druhé, můžete využít matematického výpočtu. Stačí objem nádoby určené k přečerpání vydělit požadovaným časem v minutách a následně vynásobit 60.

Integrovaný frekvenční měnič
Grundfos Scala2 3-45A 98562862

Dopravní výška

Dopravní výška vodárny je druhým nejdůležitějším parametrem pro výběr. Na první pohled může být pro laika nepochopitelný, během nákupu jej ale nepřehlížejte. Zásadním způsobem totiž ovlivňuje celkovou funkčnost zařízení.
Dopravní výška je udávána součtem dvou dílčích parametrů:

 • Sací výška – z jaké hloubky a vzdálenost čerpadlo zvládne kapalinu nasát
 • Výtlačná výška – výška, do které je čerpadlo schopné vodu vytlačit

U sací výšky se rozlišuje mezi potrubím položeným naležato a svisle. Zatímco 10 metrů ležatého potrubí nám dává 1 m sací výšky, u potrubí do hloubky je poměr 1:1. Při počítání výtlačné výšky potom nezapomeňte zajistit optimální tlak, přičemž na každých 10 metrů plně dostačuje 1 bar.

Zahradní systém
DAB Divertron 1200M

Víte, že…?

Podle požadované sací výšky si vybírejte i typ čerpadla. Povrchové jsou schopné dosáhnout do maximální hloubky 9 metrů, od této hranice již nakupujte výhradně ponorné modely.

Tlaková nádoba

Již výše jsme zmínili, že k vytažení vody z hlubin musí být vyvinut adekvátní tlak. V opačném případě zkrátka těch pár metrů na povrch nepřekonáte a samotná vodárna bude k ničemu. Potřebné bary poskytuje tlaková nádoba s pryžovou membránou. Ověřte si kvalitu svařovaného kontejneru, který by měl být dostatečně odolný, neboť při příliš vysokém tlaku může dojít i k jeho roztržení.

Podle potřeby lze volit z nádob ležatých a stojatých. Vždy zohledňujte hlavně požadovaný tlak a průtok vody.

Elektronický tlakový spínač
Güde GDT 1200 94240

Hlučnost

Nachází se studna, z níž čerpáte vodu, v bezprostřední blízkosti vašeho domu? Máte sousedy, které rozhodí i drobný rámus? Potom vás jistě bude zajímat hlučnost domácí vodárny, kterou bohužel výrobci standardně neuvádějí. Počítejte proto s tím, že zcela tiše pracují pouze ponorné systémy, jelikož u nich se vše podstatné odehrává pod vodou, jež případný hluk tlumí.

Chladicí systém povrchových čerpadel již bohužel nějaký ten nepříjemný zvuk generuje. Jelikož jej lze omezit jen velmi obtížně, trvejte během návštěvy obchodu na testovacím zapnutí přístroje a udělejte si alespoň rámcovou představu.

Umístění a čištění

Adekvátní umístění zařízení sehrává klíčovou roli v jeho životnosti. Domácí vodárny bývají obvykle umísťovány do sklepů nebo technických místností, kde svým chodem příliš neruší, a přitom jsou neustále na očích. Při nepřetržitém zimním provozu se postarejte o jejich ochranu před mrazem nebo vypusťte veškerou vodu. V opačném případě dojde k jejímu zamrznutí a následnému roztržení celého aparátu.

Účinný provoz
GARDENA 3600/4 9022-29

Vodárnu též poctivě čistěte. Pravidelně proudem vody oplachujte filtry i předfiltry, které lze jednoduše vyjmout. Díky adekvátní péči bude přístroj fungovat dlouhá léta bez sebemenších problémů.

Dodatečné příslušenství a funkce

Standardně se v této kapitole věnujeme hlavně přehledu různých pomocných systémů a doplňků. Vzhledem k tomu, že domácí vodárnu samotnou tvoří hned několik vzájemně propojených prvků, tuto kapitolu jim věnujeme. Na rozdíl od jiných případů se ovšem jedná o příslušenství potřebné ke správnému fungování celého systému, přičemž většinou si jej bohužel musíte dokoupit samostatně:

 • Sací hadice – vyztužená hadice k vysávání vody
 • Výtlačná hadice – hadice vedoucí z vodárny, podle účelu zahradní nebo do interiéru
 • Gekaspojka – spojka pro snadné napojení hadic k vodárně
 • Předfiltr – zbaví vodu části nečistot ještě před přesunem do samotného filtračního systému
 • Pancéřová hadice – pro zakomponování nové hadice k již fungujícímu systému

Za zmínku stojí i trojice základních bezpečnostních funkcí a pojistek, bez nichž by byl provoz vodárny rizikový nebo nemožný:

 • Zpětná klapka – zabraňuje návratu vody zpět do studny a udržuje konstantní tlak
 • Tepelná pojistka – ochrana před zkratem, vypnutí zařízení po dosažení kritické teploty
 • Ochrana proti chodu na sucho – kontrola stavu vody v nádrži, zastaví chod při poklesu hladiny

Nejvýznamnější značky

Domácí vodárny nenakupujeme každý den, proto není divu, že mnohdy máme problém se v nabídce obchodů zorientovat. Je lepší volit nižší cenu nebo upřednostnit perfektní parametry? Jakou roli vlastně hraje jméno firmy, která daný model zkonstruovala? Z finančního hlediska doporučujeme vždy hledat zlatý střed mezi rozumnými náklady za pořízení a kvalitou.

Druhá otázka skýtá mnohem snadnější odpověď. Vyhněte se laciným napodobeninám a vybírejte pouze výrobky z dílny léty ověřených společností. Jedině tak budete mít jistotu dlouhého provozu a široké sítě servisních center. Mezi ty nejlepší výrobce na trhu řadíme:

 • EasyPump
 • Kopro
 • Metabo
 • Pumpa

EasyPump

Značka EasyPump je jednou z vlajkových lodí italského koncernu DWT Group zabývajícího se produkcí motorů, čerpadel, ale i elektroniky. Sestává z několika dříve samostatných firem, z nichž mnohé se pyšní i více než stoletou tradicí. Orientace skupiny na jediný segment trhu má za následek čilou inovační činnost a perfektní úroveň každého výrobku.

Kopro

Společnost Kopro spatřila světlo světa roku 1997 v Prostějově. Od počátku své existence se profilovala jako výrobce čerpací techniky, přičemž její největší segment tvoří vysoce kvalitní ponorná čerpadla. Postupem času se k nim přidaly i domácí vodárny, díky nimž se firmě podařilo expandovat i na další trhy mimo Českou republiku.

Metabo

Německý koncern Metabo je na rozdíl od svých rivalů rozkročen mnohem šířeji. Za dobu své takřka stoleté existence zařadil do svého portfolia stovky různorodých výrobků od řemeslnického nářadí, přes zahradní techniku, až po čerpadla a domácí vodárny. Zařízení v typickém červenozeleném barevném provedení patří k tomu nejdražšímu, co lze na trhu nalézt, odměnou vám však bude dlouholetý a zcela bezproblémový provoz.

Pumpa

Znovu se vracíme do české kotliny, konkrétně do města Brna, kde se roku 1991 začala psát historie značky Pumpa. Ta se během takřka třiceti let své existence zařadila mezi přední světové výrobce čerpací techniky. Stojí za několika oblíbenými produktovými řadami, z nichž za zmínku stojí kupříkladu Calpeda, Zenit nebo Speroni. Jedná se o jednu z nejdynamičtěji se rozvíjejících společností v České republice.

Cena

Poslední část textu věnujeme již tradičně přehledu cen. Pořízení domácí vodárny nepředstavuje tak nákladnou záležitost, jak by se snad na první pohled mohlo zdát. Vždy si ale dobře promyslete, k čemu budete systém používat, a jak vysoký výkon od něj očekáváte. Tyto informace mějte na paměti při samotném nákupu. Poradit vám může i naše analýza, na jejímž základě jsme identifikovali hned tři cenové intervaly:

 • Do 7 500 Kč
 • 7 500−15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč

Cena do 7 500 Kč

V nejnižších patrech se vyskytují čerpadla vhodná hlavně pro zavlažování nebo přečerpání vody z jedné nádoby do druhé. Volit můžete z povrchových i ponorných modelů, takže zcela záleží na vašich potřebách. Maximální množství čerpané vody jen zřídka přesahuje hranici 3,5 m3 za hodinu. Výtlak se pohybuje okolo 40 metrů a ponorná hloubka dle druhu zařízení od 8 do 28 m.

Cena od 7 500 do 15 000 Kč

Ve střední třídě již výrazně dominují čerpadla ponorná s průtokem nad 6 m3 za hodinu, jenž plně dostačuje pro potřeby většiny domácností. Přístroj lze stejně dobře uplatnit i v provozech, kde je zapotřebí přesunout velké množství kapaliny z místa na místo. Výtlak standardně přesahuje 60 metrů. Tlaková nádoba s kapacitou nad 60 l potom poskytuje dostatečnou sílu pro zajištění stabilního průtoku vody.

Za zmínku stojí také ponorná hloubka pohybující se od 40 do 57 metrů. Dosáhnete i na vzdálenější nebo hluboko ukryté zdroje vody. Kvalitní konstrukční materiály zajistí optimální fungování po mnoho let, ačkoliv se ještě stále nejedná o naprostou špičku.

Cena nad 15 000 Kč

Ve vrcholné kategorii již naleznete výhradně ponorná čerpadla s ponornou hloubkou až 80 metrů. S jejich pomocí dostanete vodu prakticky odkudkoliv a výtlak, taktéž přesahující 80 m, ji pomůže dostat na povrch. Nejsilnější zařízení se pyšní průtokem přesahujícím 10 metrů krychlových za hodinu a zvládnou zásobovat i několik rodinných domků najednou. Připravte se však na poměrně výraznou hmotnost začínající na 25 kilogramech. Částečně se na ní podílí i rozměrná tlaková nádoba, jejíž objem jen zřídka bývá nižší než 80 litrů.

Ačkoliv parametry u nejdražších výrobků nebývají tolik odlišné od střední kategorie, rozdíl na první pohled poznáte. Spočívá hlavně v kvalitě použitých materiálů, která je ještě o třídu výše.

Otázky a odpovědi

Co je ponorné čerpadlo?

Ponorná čerpadla se instalují do vody, takže nepotřebují další přídavná zařízení jako je např. sací potrubí. Konstrukce je vytvořena tak, že čerpadlo vodu nesaje, ale vytlačuje nad sebe. Výhodou těchto přístrojů je dobrý výkon, který umožňuje čerpání vody i do velkých výšek. Hodí se tedy např. pro čerpání vody z hlubokých studní nebo přímo vrtů. Primárně se používají k transportu čisté, maximální mírně znečištěné vody.

Co je povrchové čerpadlo?

Tato čerpadla, jak už název napovídá, se instalují na povrchu, nikoli ve vodě. Voda se pak následně do přístroje vhání potrubím. Mezi hlavní výhody patří univerzálnost v používání, i když se primární používají k čerpání vody ze studní. Díky jejich umístění lze počítat s lehčí manipulací, je zde možnost libovolného přenášení a tedy využívání na nejrůznějších místech (zahrada i domácnost). Obecně se ale dají používat pouze v nízkých hloubkách do cca 8 metrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Ponorné čerpadlo
Integrovaný frekvenční měnič
Zahradní systém
Elektronický tlakový spínač
Účinný provoz
Image
Product
Easypump E-deep 1200 ZB00039886
Grundfos Scala2 3-45A 98562862
DAB Divertron 1200M
Güde GDT 1200 94240
GARDENA 3600/4 9022-29
Výrobce
EasyPump
GRUNDFOS
DAB
GÜDE
GARDENA
Maximální ponorná hloubka
12 m
45 m
13 m
12 m
7 m
Výkon motoru
1100 W
550 W
750 W
1200 W
800 W
Výtlačná výška (výtlak)
46 m
45 m
48 m
40 m
40 m
Hmotnost
11 kg
12.8 kg
11 kg
11 kg
15.2 kg
Druh čerpadla
ponorná
povrchová
ponorná
ponorná
Maximální čerpané množství
5700 l/hod
4800 l/hod
6000 l/hod
3600 l/hod
Cena ca. 8 600 CZK ca. 11 900 CZK ca. 7 900 CZK ca. 3 300 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.