Jak vybrat dřevěný kompostér
- V případě dřevěných kompostérů se jedná pouze o modely zahradních otevřených kompostérů. Pokud potřebujete jiný typ, budete muset volit z jiných materiálů.
- Podle množství kompostovaného materiálu můžete vybírat z kompostérů opatřených jednou, dvěma nebo třemi komorami.
- Stěžejní parametr je objem kompostéru. Ten přizpůsobte velikosti vašeho pozemku.
Dřevěný kompostér - náš výběr
Dřevěné kompostéry s víkem
Jak vybrat dřevěný kompostér
Typy
Na našem trhu najdete dva základní typy kompostérů a to:
- Domácí – vermikompostéry jsou určeny na zpracování domácího a kuchyňského odpadu
- Zahradní – primárně určen pro zahradní odpad
Pokud se ale zaměříte pouze na kompostéry vyrobené ze dřeva, budete se muset spokojit se zahradní variantou a to konkrétně s otevřeným kompostérem.
Otevřený kompostér
Tento typ kompostéru se umisťuje přímo na zem. Většinou má tvar ohrádky se čtyřmi nebo šesti stranami. Dřevo je pak jedním z možných výrobních materiálů. Kompostér má otevřené dno, ale i horní část, takže je dobře přístupný všem mikroorganismům, které se na kompostování podílí. Výluh z kompostu pak proniká rovnou do půdy. Při jeho výběru se zaměřte na:
- Možnost odejmutí přední části – usnadní přístup ke kompostu
- Dostatečně velké otvory – umožní snadnější přehazování a odebírání kompostu
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Velký objem vhodný i pro velké zahrady | Nutnost častějšího ručního otáčení kompostu |
Možnost kompostování široké škály organických materiálů | V zimních měsících dochází ke zpomalení/zastavení rozkladu odpadu |
Výluh pronikající přímo do půdy | Celkově pomalejší kompostování |
Nižší pořizovací cena |
Víte, že…?
Ke kompostování se vždy používají pouze organické materiály. Mezi ty patří např. tráva, listí, zemina, rozdrcené větvičky. Z kuchyňského odpadu můžete použít odřezky a slupky z ovoce a zeleniny.
Počet komor
Kompostéry mohou být vybaveny jednou až třemi komorami. Vícekomorové kompostéry se vyrábí u všech typů.
Jednokomorový
Ideální pro malé zahrady. Jedná se o nejlevnější variantu. Nevýhodou může být, že v nich nemusí dojít k optimálnímu prohřátí kompostovaného odpadu, takže je nutné častější promíchávání. Tyto kompostéry neumožňují efektivní rozdělení materiálu.
Dvoukomorový
Typ vhodný pro větší pozemky, kde se předpokládá také více odpadu. První komora slouží k nakupení biologického odpadu. Následně se přehazuje do vedlejší komory, která je prázdná a pak zase zpátky. Tím dochází k promíchání, ale také zajištění adekvátních podmínek pro jeho rozklad. Samotné prohazování probíhá na základě druhu biologického materiálu zhruba každý 5. až 10. den. Kompost také můžete rozdělit tak, že v jedné komoře budete mít uložený kompost hotový a v druhé základ na kompost nový.
Tříkomorový
Tento kompostér má obdobnou funkci jako předchozí typ. Třetí komora usnadňuje přehazování kompostu. Jedna z komor opět slouží k uložení hotového kompostu.
Víte, že…?
Do kompostéru nikdy nedávejte odpad jako kamení, sklo nebo plasty. Také sem nedávejte plevel, který sice patří do organického materiálu, ale ke kompostování se nehodí. Důvodem je, že je tu reálná možnost, že v momentu, kdy takový kompost na zahrádce použijete, znovu vyroste a vy se ho budete muset opět zbavovat.
Materiál
Dřevěné kompostéry jsou zpravidla velmi jednoduché a je zde možnost jejich výroba svépomocí. Hlavní výhodou, ale i nevýhodou je samotný materiál, který je čistě přírodní. To ale prakticky znamená, že podléhá rychlejšímu rozpadu působením vnějších vlivů. Pokud chcete zajistit jeho delší životnost, je dobré před prvním použitím kompostér natřít ochranným nátěrem.
Objem
Objem patří mezi stěžejní parametry a měl by být přizpůsoben velikosti zahrady, od které se také odvíjí množství případného biologického odpadu. Základní pravidlo je, že čím větší pozemek, tím větší kompostér budete potřebovat. Obecně se udává, že na 100 m2 pozemku je optimální hodnota 100 litrů. Orientačně se lze řídit následujícím doporučením:
- Pozemek do 300 m2 – 200 až 300 litrů
- Pozemek mezi 300 a 800 m2 – 300 až 800 litrů
- Pozemek nad 1000 m2 – od 900 litrů
Víte, že…?
Ideální umístění kompostéru je takové, aby nenarušovalo vzhled vaší zahrady. Vhodné místo je na odlehlejším místě, ideálně pod stromy, protože kompost by neměl být na přímém slunci, které může celý proces zpomalit.
Výrobci a ceny
Mezi výrobce dřevěných kompostérů patří např. značky jako Scobalit, JRK, Meedo nebo Lanit plast.
Jejich ceny se pak pohybují v rozmezí od 900 Kč do 12000 Kč. Cenu pak ovlivňuje zejména velikost kompostéru nebo jeho celkové zpracování. Nejlevnější jsou jednokomorové modely. V horní cenové relaci najdete vícekomorové kompostéry o objemu až 4500 litrů.