Dřevěný kompostér

Praktický otevřený kompostér.

ca. 5 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat dřevěný kompostér

  • V případě dřevěných kompostérů se jedná pouze o modely zahradních otevřených kompostérů. Pokud potřebujete jiný typ, budete muset volit z jiných materiálů.
  • Podle množství kompostovaného materiálu můžete vybírat z kompostérů opatřených jednou, dvěma nebo třemi komorami.
  • Stěžejní parametr je objem kompostéru. Ten přizpůsobte velikosti vašeho pozemku.

Typy

Na našem trhu najdete dva základní typy kompostérů a to:

  • Domácí – vermikompostéry jsou určeny na zpracování domácího a kuchyňského odpadu
  • Zahradní – primárně určen pro zahradní odpad
Do velké zahrady
JRK dřevěné silo 2500 l

Pokud se ale zaměříte pouze na kompostéry vyrobené ze dřeva, budete se muset spokojit se zahradní variantou a to konkrétně s otevřeným kompostérem.

Otevřený kompostér

Tento typ kompostéru se umisťuje přímo na zem. Většinou má tvar ohrádky se čtyřmi nebo šesti stranami. Dřevo je pak jedním z možných výrobních materiálů. Kompostér má otevřené dno, ale i horní část, takže je dobře přístupný všem mikroorganismům, které se na kompostování podílí. Výluh z kompostu pak proniká rovnou do půdy. Při jeho výběru se zaměřte na:

  • Možnost odejmutí přední části – usnadní přístup ke kompostu
  • Dostatečně velké otvory – umožní snadnější přehazování a odebírání kompostu
Malý
Scobalit Massif 100 x 100 x 70 cm 600 l
Výhody Nevýhody
Velký objem vhodný i pro velké zahrady Nutnost častějšího ručního otáčení kompostu
Možnost kompostování široké škály organických materiálů V zimních měsících dochází ke zpomalení/zastavení rozkladu odpadu
Výluh pronikající přímo do půdy Celkově pomalejší kompostování
Nižší pořizovací cena  

Víte, že…?

Ke kompostování se vždy používají pouze organické materiály. Mezi ty patří např. tráva, listí, zemina, rozdrcené větvičky. Z kuchyňského odpadu můžete použít odřezky a slupky z ovoce a zeleniny.

Počet komor

Kompostéry mohou být vybaveny jednou až třemi komorami. Vícekomorové kompostéry se vyrábí u všech typů.

Jednokomorový

Ideální pro malé zahrady. Jedná se o nejlevnější variantu. Nevýhodou může být, že v nich nemusí dojít k optimálnímu prohřátí kompostovaného odpadu, takže je nutné častější promíchávání. Tyto kompostéry neumožňují efektivní rozdělení materiálu.

S víkem
Scobalit S748 přírodní 80 x 80 x 100 cm 640 l

Dvoukomorový

Typ vhodný pro větší pozemky, kde se předpokládá také více odpadu. První komora slouží k nakupení biologického odpadu. Následně se přehazuje do vedlejší komory, která je prázdná a pak zase zpátky. Tím dochází k promíchání, ale také zajištění adekvátních podmínek pro jeho rozklad. Samotné prohazování probíhá na základě druhu biologického materiálu zhruba každý 5. až 10. den. Kompost také můžete rozdělit tak, že v jedné komoře budete mít uložený kompost hotový a v druhé základ na kompost nový.

Tříkomorový

Tento kompostér má obdobnou funkci jako předchozí typ. Třetí komora usnadňuje přehazování kompostu. Jedna z komor opět slouží k uložení hotového kompostu.

Víte, že…?

Do kompostéru nikdy nedávejte odpad jako kamení, sklo nebo plasty. Také sem nedávejte plevel, který sice patří do organického materiálu, ale ke kompostování se nehodí. Důvodem je, že je tu reálná možnost, že v momentu, kdy takový kompost na zahrádce použijete, znovu vyroste a vy se ho budete muset opět zbavovat.

S impregnací
LANITPLAST S748

Materiál

Dřevěné kompostéry jsou zpravidla velmi jednoduché a je zde možnost jejich výroba svépomocí. Hlavní výhodou, ale i nevýhodou je samotný materiál, který je čistě přírodní. To ale prakticky znamená, že podléhá rychlejšímu rozpadu působením vnějších vlivů. Pokud chcete zajistit jeho delší životnost, je dobré před prvním použitím kompostér natřít ochranným nátěrem.

Objem

Objem patří mezi stěžejní parametry a měl by být přizpůsoben velikosti zahrady, od které se také odvíjí množství případného biologického odpadu. Základní pravidlo je, že čím větší pozemek, tím větší kompostér budete potřebovat. Obecně se udává, že na 100 m2 pozemku je optimální hodnota 100 litrů. Orientačně se lze řídit následujícím doporučením:

  • Pozemek do 300 m2 – 200 až 300 litrů
  • Pozemek mezi 300 a 800 m2 – 300 až 800 litrů
  • Pozemek nad 1000 m2 – od 900 litrů
Dřevěný
Gutta dřevěný kompostér 1000 x 1000 mm

Víte, že…?

Ideální umístění kompostéru je takové, aby nenarušovalo vzhled vaší zahrady. Vhodné místo je na odlehlejším místě, ideálně pod stromy, protože kompost by neměl být na přímém slunci, které může celý proces zpomalit.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce dřevěných kompostérů patří např. značky jako Scobalit, JRK, Meedo nebo Lanit plast.
Jejich ceny se pak pohybují v rozmezí od 900 Kč do 12000 Kč. Cenu pak ovlivňuje zejména velikost kompostéru nebo jeho celkové zpracování. Nejlevnější jsou jednokomorové modely. V horní cenové relaci najdete vícekomorové kompostéry o objemu až 4500 litrů.

Otázky a odpovědi

K čemu kompostér slouží?

Kompostér vám umožní zbavit se zbytků biologického odpadu ze zahrady, ale i z vaší kuchyně. Díky němu také časem získáte kvalitní přírodní hnojivo pro vaši zahradu.

Jaké parametry jsou u kompostérů nejdůležitější?

Nejprve si ujasněte, jaký typ kompostéru vlastně potřebujete. Podle velikosti vaší zahrady pak vyberte adekvátní objem, případně model s potřebným počtem komor.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do velké zahrady
Malý
S víkem
S impregnací
Dřevěný
Laťkový
Image
Produkt
JRK dřevěné silo 2500 l
Scobalit Massif 100 x 100 x 70 cm 600 l
Scobalit S748 přírodní 80 x 80 x 100 cm 640 l
LANITPLAST S748
Gutta dřevěný kompostér 1000 x 1000 mm
Meedo Laťkový 100x100x80 cm impregnovaná borovice
Cena ca. 5 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 4 200 CZK ca. 4 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.