Nejlepší dřevěné kompostéry 2024 a jak vybrat

Praktický otevřený kompostér.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
JRK dřevěné silo 2500 l
83 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dřevěný kompostér

  • V případě dřevěných kompostérů se jedná pouze o modely zahradních otevřených kompostérů. Pokud potřebujete jiný typ, budete muset volit z jiných materiálů.
  • Podle množství kompostovaného materiálu můžete vybírat z kompostérů opatřených jednou, dvěma nebo třemi komorami.
  • Stěžejní parametr je objem kompostéru. Ten přizpůsobte velikosti vašeho pozemku.

Dřevěný kompostér - náš výběr

JRK dřevěné silo 2500 l
přečíst recenzi
Výrobce: JRK
Typ kompostéru: otevřené
Objem: 2500 l
Materiál: dřevěné
Umístění: zahradní
Zobrazit více
Komposter z dřeva JRK o objemu 2500 l má rozměry 226x112x100 cm a váží 75 kg. Skládá se ze 6 kovových sloupků, 52 dřevěných lattí a 14 tyčovitých vzpěr. Objem může být rozšířen na 3800 l nebo 5100 l dokoupením dalších prvků. Díky skládací konstrukci je snadno přenositelný a upravitelný. Vyrobeno v EU.
Zobrazit méně
ZvP Silo SK 750 MODŘÍN
přečíst recenzi
Objem: 700 l
Materiál: dřevěné
Hmotnost: 38 kg
Zobrazit více
Dřevěné kompostovací silo SK750 z modřínového dřeva nabízí kompostování bez chemické impregnace. Tuto možnost zajišťuje tloušťka prken 20 mm a odolnost modřínového dřeva vůči povětrnostním vlivům. Desky produktu jsou upraveny pro snadné sestavení. Dodává se v demontu. Vyrobeno v České Republice.
Zobrazit méně
LANITPLAST S730
Výrobce: Lanit Plast
Objem: 480 l
Materiál: dřevěné
Hmotnost: 28 kg
Barva: zelená
Zobrazit více
Dřevěný komposter z přírodního dřeva (100x100x68 cm) s tlakovou impregnací proti plísním. Povrchová úprava dřeva doporučena (lazura, protiplísňový nátěr). Montáž vyžaduje ochranu stavebních dílů základním nátěrem. Určeno pro domácí použití. Dodáváno v rozloženém stavu. Hmotnost balení: 27 kg.
Zobrazit méně
Scobax S730 přírodní 100 x 100 x 68 cm 480 l
Výrobce: Scobax
Objem: 480 l
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Dřevěný komposter Scobax S730 disponuje vnějšími rozměry 100 x 100 x 68 cm a objemem 480 litrů. Vyrobený z přírodního dřeva s tlakovou impregnací, která zajišťuje jeho odolnost vůči vnějším vlivům. Určený pro kompostování zahradních a domácích odpadů.
Zobrazit méně

Dřevěné kompostéry s víkem

Gaboni dřevěný 1200 l
přečíst recenzi
Výrobce: Gaboni
Typ kompostéru: s víkem
Objem: 1200 l
Umístění: zahradní
S víkem: ano
Zobrazit více
Gaboni dřevěný kompostér o objemu 1200 l, vyrobený českým výrobcem. Materiál: masivní dřevo o tloušťce 19 mm. Rozměry: 100 x 105 x 122 cm. Povrchová úprava: přírodní olej. Vyšší komfort záručen díky střešnímu víku s panty a spodnímu poklopu pro snadné obsluhu. Dodáváno jako polosestavený kus.
Zobrazit méně
LANITPLAST S748
přečíst recenzi
Výrobce: Lanit Plast
Objem: 640 l
Materiál: dřevěné
Hmotnost: 54 kg
Barva: zelená
Zobrazit více
Dřevěný kompostér LANITPLAST S748 se vyrábí z tlakově impregnovaného dřeva, které má specifické nazelenalé zbarvení a je chráněno proti plísni. Jeho vnější rozměry činí 80x80x100 cm a objem je zhruba 640 litrů. Před montáží je doporučeno dovolit dílům vyschnout a následně je ošetřit vhodnou povrchovou úpravou pro venkovní dřevo.
Zobrazit méně
GABONI 55349 400 L
Výrobce: Gaboni
Typ kompostéru: s víkem
Objem: 400 l
Umístění: zahradní
S víkem: ano
Zobrazit více
Tento dřevěný kompostér od českého výrobce má rozměry 80 x 55 x 103 cm a objem 400 litrů. Konstrukce je vyrobena z masivního dřeva o síle 19 mm, povrchová úprava zahrnuje přírodní oleje a pryskyřice. Disponuje víkem s hliníkovými panty na vrchu pro plnění a spodním poklopem pro vybírání kompostu. Dodává se v rozloženém stavu, montáž je jednoduchá.
Zobrazit méně
Scobax S748 přírodní 80 x 80 x 100 cm 640 l
Výrobce: Scobax
Objem: 640 l
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Téma: dřevěný komposter Produkt: Scobax S748 přírodní 80 x 80 x 100 cm 640 l Popis produktu: Scobax S748 je komposter z přírodního dřeva s vnějšími rozměry 80 x 80 x 100 cm. Materiál podstoupil tlakovou impregnaci pro zvýšenou odolnost. Celkový objem pro kompost je 640 litrů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěný kompostér

Jak vybrat dřevěný kompostér

Typy

Na našem trhu najdete dva základní typy kompostérů a to:

  • Domácí – vermikompostéry jsou určeny na zpracování domácího a kuchyňského odpadu
  • Zahradní – primárně určen pro zahradní odpad

Pokud se ale zaměříte pouze na kompostéry vyrobené ze dřeva, budete se muset spokojit se zahradní variantou a to konkrétně s otevřeným kompostérem.

Kompostér na zahradě

Dřevěný kompostér můžete vyrobit i svépomocí, iStock /fotomem

Otevřený kompostér

Tento typ kompostéru se umisťuje přímo na zem. Většinou má tvar ohrádky se čtyřmi nebo šesti stranami. Dřevo je pak jedním z možných výrobních materiálů. Kompostér má otevřené dno, ale i horní část, takže je dobře přístupný všem mikroorganismům, které se na kompostování podílí. Výluh z kompostu pak proniká rovnou do půdy. Při jeho výběru se zaměřte na:

  • Možnost odejmutí přední části – usnadní přístup ke kompostu
  • Dostatečně velké otvory – umožní snadnější přehazování a odebírání kompostu
VýhodyNevýhody
Velký objem vhodný i pro velké zahradyNutnost častějšího ručního otáčení kompostu
Možnost kompostování široké škály organických materiálůV zimních měsících dochází ke zpomalení/zastavení rozkladu odpadu
Výluh pronikající přímo do půdyCelkově pomalejší kompostování
Nižší pořizovací cena 

Víte, že…?

Dřevěný kompostér
JRK dřevěné silo 2500 l

Ke kompostování se vždy používají pouze organické materiály. Mezi ty patří např. tráva, listí, zemina, rozdrcené větvičky. Z kuchyňského odpadu můžete použít odřezky a slupky z ovoce a zeleniny.

Počet komor

Kompostéry mohou být vybaveny jednou až třemi komorami. Vícekomorové kompostéry se vyrábí u všech typů.

Dřevěný kompostér v zahradě

V malé zahradě postačí i jednokomorový kompostér, iStock /Eric Bascol

Jednokomorový

Ideální pro malé zahrady. Jedná se o nejlevnější variantu. Nevýhodou může být, že v nich nemusí dojít k optimálnímu prohřátí kompostovaného odpadu, takže je nutné častější promíchávání. Tyto kompostéry neumožňují efektivní rozdělení materiálu.

Dvoukomorový

Dřevěné kompostéry s víkem
Gaboni dřevěný 1200 l

Typ vhodný pro větší pozemky, kde se předpokládá také více odpadu. První komora slouží k nakupení biologického odpadu. Následně se přehazuje do vedlejší komory, která je prázdná a pak zase zpátky. Tím dochází k promíchání, ale také zajištění adekvátních podmínek pro jeho rozklad. Samotné prohazování probíhá na základě druhu biologického materiálu zhruba každý 5. až 10. den. Kompost také můžete rozdělit tak, že v jedné komoře budete mít uložený kompost hotový a v druhé základ na kompost nový.

Tříkomorový

Tento kompostér má obdobnou funkci jako předchozí typ. Třetí komora usnadňuje přehazování kompostu. Jedna z komor opět slouží k uložení hotového kompostu.

Víte, že…?

Do kompostéru nikdy nedávejte odpad jako kamení, sklo nebo plasty. Také sem nedávejte plevel, který sice patří do organického materiálu, ale ke kompostování se nehodí. Důvodem je, že je tu reálná možnost, že v momentu, kdy takový kompost na zahrádce použijete, znovu vyroste a vy se ho budete muset opět zbavovat.

Materiál

Dřevěný kompostér
ZvP Silo SK 750 MODŘÍN

Dřevěné kompostéry jsou zpravidla velmi jednoduché a je zde možnost jejich výroba svépomocí. Hlavní výhodou, ale i nevýhodou je samotný materiál, který je čistě přírodní. To ale prakticky znamená, že podléhá rychlejšímu rozpadu působením vnějších vlivů. Pokud chcete zajistit jeho delší životnost, je dobré před prvním použitím kompostér natřít ochranným nátěrem.

Dřevěné kompostéry v zahradě

Velikost a počet kompostérů se odvíjí od velikosti zahrady, iStock /teine

Objem

Objem patří mezi stěžejní parametry a měl by být přizpůsoben velikosti zahrady, od které se také odvíjí množství případného biologického odpadu. Základní pravidlo je, že čím větší pozemek, tím větší kompostér budete potřebovat. Obecně se udává, že na 100 m2 pozemku je optimální hodnota 100 litrů. Orientačně se lze řídit následujícím doporučením:

  • Pozemek do 300 m2 – 200 až 300 litrů
  • Pozemek mezi 300 a 800 m2 – 300 až 800 litrů
  • Pozemek nad 1000 m2 – od 900 litrů

Víte, že…?

Ideální umístění kompostéru je takové, aby nenarušovalo vzhled vaší zahrady. Vhodné místo je na odlehlejším místě, ideálně pod stromy, protože kompost by neměl být na přímém slunci, které může celý proces zpomalit.

Výrobci a ceny

Dřevěné kompostéry s víkem
LANITPLAST S748

Mezi výrobce dřevěných kompostérů patří např. značky jako Scobalit, JRK, Meedo nebo Lanit plast.
Jejich ceny se pak pohybují v rozmezí od 900 Kč do 12000 Kč. Cenu pak ovlivňuje zejména velikost kompostéru nebo jeho celkové zpracování. Nejlevnější jsou jednokomorové modely. V horní cenové relaci najdete vícekomorové kompostéry o objemu až 4500 litrů.

Otázky a odpovědi

K čemu kompostér slouží?

Kompostér vám umožní zbavit se zbytků biologického odpadu ze zahrady, ale i z vaší kuchyně. Díky němu také časem získáte kvalitní přírodní hnojivo pro vaši zahradu.

Jaké parametry jsou u kompostérů nejdůležitější?

Nejprve si ujasněte, jaký typ kompostéru vlastně potřebujete. Podle velikosti vaší zahrady pak vyberte adekvátní objem, případně model s potřebným počtem komor.
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěný kompostér