Nejlepší dřevěné dekorace na zahradu 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
FaKOPA Prasátko dřevěná dekorace do bytu nebo na zahradu Jéssica

Jak vybrat dřevěné dekorace na zahradu

 • Zahradní dekorace dotváří vzhled zahrad, oživují zeleň a zútulňují její prostor. Na našem trhu existuje celá řada možností, jak zahradu vylepšit.
 • Dřevo je jednou z možností, co se výrobního materiálu týká. Samozřejmě lze volit i další např. kámen nebo keramiku. Alternativou dřeva může být tzv. polyresin, který umožňuje jeho imitaci.
 • Při dekoraci zahrad je třeba volit i vhodnou velikost doplňků. I v tomto případě platí, že méně je někdy více. To platí i při volbě konkrétního stylu dekorací.

Dřevěná dekorace na zahradu - náš výběr

Dřevěná houba Eras 30 x 30 x 30 cm
Zobrazit více
Dřevěná houba Eras je ručně vyrobená dekorace pro zahradu s rozměry 30 x 30 x 30 cm. Je vyrobena z dřeva a disponuje přirozenou vnější strukturou, která se mění podle specifického kusu dřeva použitého k výrobě. Ideální pro venkovní použití.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěná dekorace na zahradu

Jak vybrat dřevěné dekorace na zahradu

Pohled na zahradní zátiší

Zahradu můžete vybavit různými prvky, iStock /Delpixart

Typy zahradních dekorací

Na našem trhu je celá škála nejrůznějších dekoračních předmětů, kterými lze dotvořit exteriér. Nejčastěji se ale jedná o následující možnosti:

 • Sochy a figurky – vytváří netradiční atmosféru; jsou vhodné zejména k instalaci na skalkách, u vchodů na zahradu nebo domů; může se jednat o plastiky postav, zvířecí figurky, pohádkové bytosti, ale i plastiky abstraktních tvarů; typičtí pro tuto kategorii jsou zahradní trpaslíčci
 • Hmyzí domky – jedná se nejen o dekorační, ale také praktický prvek; dřevěná konstrukce je vyplněna nejrůznějšími přírodninami, které poskytují útočiště pro nejrůznější hmyz; hmyzí domečky ocení obzvlášť děti, protože nabízí možnost pozorování třeba i zajímavých exemplářů
 • Zahradní dekorační studny – vytváří zajímavé zákoutí s jistou mírou nostalgie; jejich vzhled zpravidla navozuje atmosféru starých časů
 • Můstky – jedná se o stylové přemostění zahradních jezírek, potůčků nebo jiných vodních zdrojů vyskytujících se na zahradě, případně jimi lze přemostit záhony
 • Dekorativní osvětlení – používá se zejména u konkrétních příležitostí jako jsou např. Vánoce, Dušičky apod.

Víte, že…?

Kromě standardní nabídky nejrůznějších výrobců lze, co se zahradních dekorací týká, výrazně experimentovat. Staré kolo od vozu může být netradiční záhon pro bylinky, do starého žebřiňáku nebo vozíků lze naaranžovat balkonové rostliny

Dřevo v hlavní roli

Materiálů, které se používají na zahradní dekorace, je nepřeberná řada. Kromě dřeva lze uvést např. mramor, kámen, kov, sklo, keramika nebo umělé materiály jako je polyresin nebo polyston. Vždy se ale jedná o materiály, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům za daných podmínek.

Zahradní jezírko

Dřevo je oblíbený přírodní materiál, iStock /katkov

Dřevo

Dřevěná dekorace na zahradu
FaKOPA Prasátko dřevěná dekorace do bytu nebo na zahradu Jéssica

Dřevo je klasický materiál, který se více než hodí pro dokreslení vzhledu zahrad, protože se v první řadě jedná o přírodní materiál. O dřevo jako takové je ale nutné pravidelně pečovat, aby byla zajištěna jeho co nejdelší životnost. Mezi základní údržbu patří moření a lakování, což ale např. v případě figurek a soch je poměrně náročný úkon. Dřevěné dekorace mohou být, s ohledem na konkrétní typ, v přírodních tónech nebo barvené.

Polyresin

Polyresin je moderní materiál. Prakticky se jedná o druh pryskyřice, který je při vysokých teplotách snadno tvarovatelný, takže umožňuje vytváření nejrůznějších dekoračních předmětů. Mezi hlavní vlastnosti pak patří vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, ale také vlivům počasí. Dekorace vytvořené z tohoto materiálu se tedy více než hodí k umístění do zahrad. Materiál také při odlévání umožňuje vytvářet i ty nejjemnější detaily, proto se často používá k imitaci přírodních materiálů jako je právě dřevo.

MateriálVýhodyNevýhody
DřevoPřírodní materiálVlhkost má vliv na snižování životnosti
 Široká nabídka nejrůznějších typů dekorací od malých plastik přes hmyzí domky až po zahradní můstkyNutná je pravidelná údržba
  Masivní dřevo stojí více
PolyresinUmožňuje imitaci dřevaZpravidla se používá pouze na výrobu figurek nebo menších plastik
 Výrobky jsou velmi odolné i vůči změnám počasí 
 Nižší pořizovací cena dekorací 

Víte, že…?

Zahradní dřevěné dekorace lze vyrobit také svépomocí. Může se jednat o menší řezbářskou práci, ale také výrobu prvků v životní velikosti. Děti ocení např. nejrůznější zvířátka vyrobená z pokácených starých stromů. Při výrobě pak není nutné se zatěžovat detaily, ale postačí držet se základních tvarů a pracovat s náznaky.

Na velikosti záleží

Dřevěná dekorace na zahradu
Dřevěná houba Eras 30 x 30 x 30 cm

Při výběru jakýchkoli zahradních dekorací je nutné vycházet z velikosti zahrady. Do malých zahrad je vhodné volit menší plastiky, případně jednu větší, která bude tvořit dominantu prostoru. Velká prostranství je možné rozdělit to menších zákoutí a použít i více větších dekoračních prvků. Inspirace lze získat např. v parcích, zámeckých zahradách nebo jen při procházce kolem jiných zahrad.

Mlýnské kolo v zahradě

Dřevěné dekorace mohou mít různou velikost, iStock /Magryt

Design v konkrétním stylu

Co se dekorací týká, existuje několik možných stylů, kterých se lze při dekorování zahrady držet:

 • Boho – svěží design, který navozuje relaxační atmosféru; využívá zejména zemité světlejší barevné tóny
 • Vintage – využívá starých předmětů nebo dekorací ve starém stylu
 • Skandinávský – propojuje přírodní materiály s kovem a kožešinami; jedná se o moderní pojetí
 • Rustikální – moderně pojatý venkovský design, který opět vychází z přírodních materiálů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dřevěné dekorace na zahradu?

Zahradní dekorace je třeba vybírat s ohledem na velikost zahrady. Samotných typů je celá řada a je na zvážení, které prvky budou pro konkrétní zahradu nejvhodnější.

Dřevo nebo jiný materiál?

Dřevo je velmi oblíbený materiál, který do zahrad více než patří. Volit lze ale i z jiných možností. Alternativou dřeva může být i např. polyresin, který umožňuje jeho imitaci.
Zobrazit kompletní nabídku Dřevěná dekorace na zahradu