25 nejlepších dřevníků 2023

Dřevník na chatu i do bytu - pro teplo domova.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Garden King Přístřešek na dřevo 163 x 154 x 88 cm PM-1265
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dřevník

  • Dřevník je primárně určen k uskladnění dřeva, některé dřevníky plní funkci zahradních domků nebo přístřešků.
  • Výrobním materiálem dřevníku není pouze dřevo, delší životnost mají dřevníky kovové nebo pletivové.
  • Zásadním parametrem při výběru dřevníku je velikost, která je závislá nejen na prostoru, který dřevníku vymezíte.

Dřevník - náš výběr

DŘEVNÍK WOOD Rojaplast
přečíst recenzi
Výrobce: Rojaplast
Hmotnost: 25 kg
Barva: hnědé
Materiál: borovicové
Magg 110147
přečíst recenzi
Výrobce: Magg
Hmotnost: 10 kg
Materiál: kovové
Šířka: 60 cm
Rojaplast 6602
přečíst recenzi
Výrobce: Rojaplast
Hmotnost: 29 kg
Barva: hnědé
Materiál: borovicové

Kovové dřevníky

Magg 110147
přečíst recenzi
Výrobce: Magg
Hmotnost: 10 kg
Materiál: kovové
Šířka: 60 cm
Duramax 53645 imitace dřeva
přečíst recenzi
Výrobce: Duramax
Hmotnost: 48 kg
Barva: hnědé
Materiál: kovové
J.A.D. Tools 10124
přečíst recenzi
Výrobce: J.A.D. TOOLS
Hmotnost: 8.5 kg
Materiál: kovové
Barva: černé
J.A.D Tools 10120
přečíst recenzi
Hmotnost: 5.8 kg
Barva: černé
Materiál: kovové
Šířka: 25 cm

Dřevěné dřevníky

Dřevníky BHM Germany

BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 40x125 cm, černá
přečíst recenzi
Výrobce: BHM Germany
Barva: černé
Výška: 125 cm
Hloubka: 25 cm
BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 60x125 cm, černá
přečíst recenzi
Výrobce: BHM Germany
Barva: černé
Výška: 125 cm
Hloubka: 25 cm
BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 80x80 cm, černá
přečíst recenzi
Výrobce: BHM Germany
Barva: černé
Výška: 80 cm
Hloubka: 25 cm
BHM Germany Stojan na dřevo Karin, 60x150 cm, matná černá
přečíst recenzi
Výrobce: BHM Germany
Materiál: kovové
Barva: černé
Výška: 150 cm
BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 80x125 cm, černá
přečíst recenzi
Výrobce: BHM Germany
Barva: černé
Výška: 125 cm
Hloubka: 25 cm

Dřevníky G21

Zobrazit kompletní nabídku dřevníků

Jak vybrat dřevník

Správné uskladnění

Dřevo je přírodní materiál, který snadno podléhá povětrnostním vlivům. Nepříznivé klimatické podmínky se na něm dříve či později podepíší. Pokud necháte hromadu dřeva ležet na holé zemi, dříve nebo později se z něj stane zetlelá hromada nevhodná pro podpal. Dřevo je však cenný a vzácný materiál a byla by škoda o něj tímto zanedbáním přijít. Proto je nutné vymyslet způsob, jak jej co nejlépe skladovat.

Aby dřevo správně prosychalo, je nutné ho správně uskladnit. Pokud chcete, aby bylo topení dřevem, co nejvíce ekonomické a ekologické, je třeba mít opravdu proschlá polena s obsahem vlhkosti méně než 20%.

Dřevník
Garden King Přístřešek na dřevo 163 x 154 x 88 cm PM-1265
  • Aby dřevo dobře vyschlo, musí mít ze všech stran dostatečnou cirkulaci vzduchu.
  • Nesmí ležet přímo na zemi.
  • Mezi dřevem a zemí je třeba nechat 15 až 20 cm volného prostoru.

Dřevo je proto nutné ho podložit. Použít můžete dřevěné hranoly, cihly, pražce, prostě cokoli, co vám pomůže dřevo vypodložit. V případě, že je podklad pod uskladněným dřevem vyroben z palet nebo hranolů, je dobré vysypat ho štěrkem. Dřevo bude lépe prosychat a výrazně také zvýšíte životnost dřevěných materiálů podlahy.

  • Další věcí, která je pro správné prosychání důležitá je střecha.
Kovové dřevníky
VeGA Stojan na dřevo KOMFORT 180-DG

K zakrytí dřeva shora se nedoporučuje plachta, protože se pod ní sráží vlhkost. Pokud ale vyrobíte jednoduchou konstrukci, na kterou plachtu ukotvíte, můžete plachtu bez obav použít.

Kde skladovat

Jednou z možností, jak dřevo uskladnit, je využít přesah střechy domu, pod který můžete dřevo umístit. Není ale vhodné skládat dřevo přímo ke stěně.

Jestliže nepatříte ke kutilům, můžete pro správné skladování dřeva zakoupit speciální dřevníky, vyrobené za účelem správného uskladnění palivového dřeva. Jedná se o dřevěné nebo kovové konstrukce. Jdou konstruovány tak, aby díky pevným stěnám poskytly optimální ochranu. Zároveň mají přední stranu volně přístupnou, aby bylo možné dřevo odebírat nebo doplňovat.

Dřevěné dřevníky
DŘEVNÍK WOOD Rojaplast

Velikost

Než začnete plánovat koupi dřevníku, musíte mít jasnou představu o jeho velikosti. Velikost je dána množstvím dřeva, které za zimu spálíte. Před tím, než budete dřevem topit, musí být řádně proschlé, což trvá 3 až 4 roky. To znamená, že dřevník by měl být schopen uschovat dřevo alespoň na 3 roky.

Jak spočítat kapacitu dřevníku už víte. Při přípravě místa je důležité dbát na to, abyste měli seskládané dřevo do minimálně třech na sobě nezávislých oddílů. Dřevo budete během let obměňovat, musíte mít tedy možnost ho ubírat a skládat. Pokud budete mít jednotlivé prostory oddělené, nebudete muset dělat žádná další opatření v případě, že by vám celá hromada začala padat.

Typy dřevníků

Pokud již znáte velikost dřevníku, můžete začít přemýšlet o vhodném typu. Dřevěné dřevníky připomínají autobusovou zastávku, nebo zahradní chatku, vypadají velni přirozeně a zapadnou do jakéhokoliv prostředí.

Dřevníky BHM Germany
BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 40x125 cm, černá

Stejně dobře vám poslouží také zinkovaný dřevník, který je téměř bezúdržbový a má dlouhou životnost. Tento typ se hodí k moderním stavbám.

Větší zásobu dřeva můžete uskladnit ve větším zahradním domku, který můžete zároveň využít k uskladnění zahradního nářadí nebo nábytku.

Typy dřevníků Využití
Stojan na dřevo Stojany na dřevo poslouží pro uskladnění menšího množství dřeva. Zpravidla bývají postavené u domu nebo venkovního posezení. Jsou vhodné pro celoroční používání. Dřevo je uloženo nad zemí, nedochází tedy k trouchnivění a plesnivění. Dřevo má zajištěnou cirkulaci vzduchu. Stojany ve většině případů nejsou zastřešeny, proto je nutné umístění přímo ke zdi tak, aby ne něj nepršelo. Některé bývají vybaveny polyesterovou plachtou, která je ochrání před deštěm. Ve většině případů se jedná o kovovou nebo dřevěnou konstrukci. Velikost stojanů je různá, menší typy mají rozměr 130(š) x 168(v) x 60(h), 244(š) x 118 (v) x 25(h), zde je uvedeno pouze několik možných rozměrů. Škála velikostí je široká a je z čeho vybírat.
Přístřešek Různě velké přístřešky umožňují uskladnit větší množství dřeva. Jedná se o různé konstrukce s podlahou a střechou. Mohou mít pouze boční stěny, případně boční a zadní stěnu. Splňují však správnou cirkulaci vzduchu. Vybírat můžete mezi dřevěnými, kovovými nebo pletivovými typy. Do interiéru lze pořídit i skleněný dřevník. Dřevěné typy mohou být doplněny o praktickou uzavřenou část. Ta poslouží jako místo na popelnici, nebo na uskladnění nářadí. Pletivové mají tvar rotundy, vchod lze uzamknout. V případě, že tento typ využijete na chatě, nemusíte se o uskladněné dřevo bát. Přístřešky umožňují uskladnit větší množství dřeva. V případě, že tato větší velikost nebude odpovídat vašim potřebám, je samozřejmě možné zakoupit více kusů. Pro příklad uveďme několik rozměrů. Dřevník s prostorem na nářadí má například rozměr 3m (š) x 1,8 – 1,9 m (v), toto je rozměr pouze dřevníku. Další možností může být klecový dřevník o rozměrech 0,9 m (š) x 1,96 m (v) x 0,25 m (h). Některé dřevníky jsou rozděleny na více částí a jejich délka může být i 5 metrů.
Zahradní domek Zahradní domek můžete využít na dřevo, které ještě není ideálně suché a tedy úplně vhodné pro zátop. Toto řešení je praktické, domek lze v nepřítomnosti zabezpečit. Využít ho můžete také k uskladnění zahradního nářadí nebo nábytku. V případě, že dřevo uskladníte do zahradního domku, je nutné ho pravidelně odvětrávat. Není tedy vhodné vybírat takový typ, který je zcela uzavřen. Zahradní domek může být jak dřevěný, tak bezúdržbový plastový nebo plechový.

Materiál

Jak již bylo řečeno, dřevníky lze zakoupit v různých tvarech a provedeních. Také velikost jednotlivých typů je individuální a uspokojí potřeby každého. Jednotlivé materiály mají svoje výhody. Dřevěný krásně zapadne, kovový a pletivový má neomezenou životnost, plachtový má širokou škálu využití.

Dřevníky G21
G21 Přístřešek na dřevo WOH 181 242 x 75 cm zelený

Kovový dřevník

Klecové drátěné dřevníky jsou díky použitým materiálům absolutně odolné a bezúdržbové. Nemusíte je chránit před deštěm ani sluncem. Je vyroben z masivní celokovové konstrukce. Podlaha je nad zemí, což umožňuje správnou cirkulaci vzduchu. Je jednoduchý na montáž i demontáž.

Pletivový dřevník

Jedná se o klec, která umožňuje udržet dřevo na jednom místě. Je vyroben z pozinkovaného ocelového drátu a plechu. Střecha je hliníková, lze ji zakoupit v několika barevných provedení. Dvířka je možné uzamknout. Také tento typ dřevníku má dlouhou životnost, bude sloužit desítky let.

Dřevěný dřevník

Dřevěné dřevníky jsou různých tvarů a rozměrů. Některé mají podobu zahradního domku, jiné jsou vyrobeny z desek, které umožňují větrání. Konstrukce ze dřeva je silná, odolná proti vnějším vlivům. Hodí se k chatám a chalupám. Moderní přístřešky na dřevo zapadnou do konceptu jakékoliv zahrady a jejího okolí.

Dřevník
Magg 110147

Plachtový dřevník

Tento typ má mnoho výhod. Je mobilní, můžete ho vzít s sebou i na dovolenou nebo kamkoliv potřebujete. Jsou lehké, levné a skladné. Montáž je rychlá a jednoduchá. Plachtový dřevník může sloužit i jako kůlna, garáž, použít ho můžete i jako fóliovník.
Plachtový dřevník je opatřen nepromokavou podlahou, je prodyšný a lze ho otevírat z přední a zadní strany. Tím je zajištěna maximální cirkulace vzduchu.

Stojan ke krbu

Stojany ke krbu jsou menší, lze do nich naskládat několik polen, jsou ale velice praktické. Zásobu dřeva máte vždy po ruce i interiér navíc můžete doplnit o estetický kousek, který ladí s vybavením místnosti.

Skleněný dřevník

Skleněný dřevník je originální a praktický doplněk. Usnadní vám skladování dřeva u krbu, díky své velikosti nebudete muset dřevo doplňovat každý den. Je vyroben ze speciálního kaleného bezpečnostního skla o tloušťce 8 – 10 mm. Je odolný proti nárazům i rychlým změnám teplot. Montáž i demontáž je snadná, zvládne ji každý.

Kovové dřevníky
Duramax 53645 imitace dřeva

Víte, že…?

Dřevo lze sušit také v praktických sušárnách. Tato sušárna má montovanou konstrukci z trubkové oceli, která je potažena voděodolnou a průsvitnou krycí plachtou s UV filtrem a parotěsnou podlahu z polyetylenu. Správnou cirkulaci zajišťují větrací otvory. V tomto typu sušárny schne dřevo až 2x rychleji.

Cena

Cenové rozpětí dřevníků je veliké. Záleží především na velikosti a materiálu. Dřevníky vám vyrobí také na míru. Mnoho firem se specializuje na výrobu dřevníků, stání pro auta, zahradních domků a dalších staveb vhodných na zahradu.

  • Jednoduché stojany lze zakoupit již za cenu 2 500 – 5 000 Kč. Jedná se o menší dřevěné nebo ocelové konstrukce. Dřevěný stojan je vybaven střechou, ocelové jsou doplněny o plachtu. Jsou vhodné pro uskladnění menšího množství dřeva, ideálně přímo ke stěně obydlí nebo venkovního posezení. Mezi výrobce patří Herold, Keter, Heta, Shelterlogic, Rojaplast.
Dřevěné dřevníky
Rojaplast 6602
  • Od 10 000 – 20 000 Kč koupíte dřevníky větších rozměrů, v případě dřevěného typu, je možné koupit dřevník doplněný o uzamykatelný prostor, který lze využívat jako sklad nářadí. Můžete do něj uschovat například popelnici nebo zahradní nářadí čí nábytek. Dalšími možnostmi jsou pak plechové nebo klecové dřevníky, které mohou být uzamykatelné. Mezi výrobce patří Herold, Henry, Kluh.
  • Opravdu velké nebo designově pěkně vyvedené dřevníky pořídíte od 20 000 Kč a více. Dřevěné varianty mohou připomínat zahradní domek, mají ale dostatek odvětrávacích částí a nejsou uzamykatelné. I v případě kovových dřevníků se jedná o větší rozměry, popřípadě o více kusů menších rozměrů.

Víte, že…?

Jestliže se pustíte do stavby dřevníku svépomocí, mějte na paměti, že stěny dřevníku by měly umožnovat snadnou cirkulaci vzduchu. Jako materiál pro výrobu dřevníku můžete použít staré palety, kari síť nebo klasické desky. Pokud se rozhodnete pro plachtové zastřešení, ujistěte se, že je řádně vyspádovaná a upevněná.

Dřevníky BHM Germany
BHM Germany Stojan na dřevo Keri, 60x125 cm, černá

Otázky a odpovědi

Jaké funkce může dřevník mít?

Dřevník může být využíván jako zahradní domek. V tomto případě by měl být doplněn o uzamykatelné dveře. Zabezpečit můžete celý dřevník nebo pouze jeho část. Některé dřevníky mají vymezený prostor na uskladnění popelnic.

Jaký typ má nejdelší životnost?

Prakticky věčné jsou dřevníky vyrobené z kovu nebo pletiva. Kovový dřevník můžete opět využít jako zahradní domek , avšak koupit můžete také kovový dřevník v podobě stojanu. Velmi kvalitní jsou také praktické pletivové dřevníky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dřevníků