10 nejlepších dřevorubeckých lopatek 2023

Vyprošťování zakleslých stromů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ZBIROVIA Lopatka dřevorubecká ZB3022

Jak vybrat dřevorubeckou lopatku

  • Dřevorubecká lopatka slouží například k otáčení kmene při odvětvování, nebo při dalších činnostech, kdy je nutné kmeny pootočit.
  • Slouží také k vyprošťování zakleslých stromů nebo při manipulaci na rampách
  • Při výběru dbejte na to, aby dřevorubecká lopatka byla vybavena rukojetí s protiskluzovým povrchem.

Dřevorubecká lopatka - náš výběr

Dřevorubecká lopatka bahco

Zobrazit kompletní nabídku dřevorubeckých lopatek

Jak vybrat dřevorubeckou lopatku

Délka

Dřevorubecké lopatky se v prvé řadě liší různou délkou a vždy tak záleží, zda využijete spíše kratší a skladnější typ, nebo i díky možnému efekty páky oceníte dřevorubeckou lopatku s větší délkou. Běžné typy dřevorubeckých lopatek mívají délku 80 centimetrů, delší modely se pyšní délkou 130 centimetrů. Nalézt však můžete i typ s teleskopickou tyčí, pomocí které lze délku operativně prodloužit.

Na trhu se nachází rovněž speciální druh dřevorubeckých lopatek s délkou přibližně 57 centimetrů, který je určen speciálně pro práci stromolezců, kterým by se s dlouhým nářadím obtížně manipulovalo. Kratší typ dřevorubeckých lopatek je samozřejmě také lehčí.

dřevorubecká lopatka
ZBIROVIA Lopatka dřevorubecká ZB3022

Hmotnost

Při práci s dřevorubeckou lopatkou je neméně důležitá také hmotnost. Ta se naštěstí díky moderním materiálům drží spíše v nižších hodnotách a menší modely váží maximálně 2,5 kilogramu. Dřevorubecké lopatky s délkou 130 centimetrů bývají zhruba o kilogram těžší a váží kolem 3,5 kilogramů. Již výše zmíněné dřevorubecké lopatky pro stromolezce jsou speciálně lehké a jejich hmotnost se zpravidla dostane pod hranici 1 kilogramu.

Výhody

Dřevorubecké lopatky jsou velmi robustní a pevné nástroje, které nejen usnadňují práci s mohutnými kmeny stromů, ale přináší i několik zásadních předností a výhod.

  • destička i hák na těle dřevorubecké lopatky jsou ze speciální oceli
  • násady jsou vytvarovány ergonomicky pro pohodlné držení a opatřeny protiskluzovým povrchem, který zajistí, že vám dřevorubecká lopatka nevyklouzne při práci z rukou
  • obsluha dřevorubecké lopatky není nijak složitá a vždy stačí jen jeden člověk
dřevorubecká lopatka bahco
Bahco Dřevorubecká lopatka 1030 dlouhá

Barva

Ačkoliv se to nemusí zdát, u dřevorubecké lopatky je velmi důležitá její barva, především pak barva samotné násady. Typicky na trhu najdete dřevorubecká lopatky s černou, nebo oranžovou násadou. Doporučuje se sáhnout spíše po modelech v oranžovém zbarvení, přičemž důvod je prostý. Pokud dřevorubeckou lopatku položíte například ke stromu nebo do borůvčí, snáz ji najdete, neboť oranžová barva v lese nejde tak snadno přehlédnout. V případě černé násady by následné hledání odložené dřevorubecké lopatky mohlo být obtížné.

Obracák

Některé typy dřevorubeckých lopatek jsou vybaveny ještě tzv. obracákem, což je zjednodušeně řečeno speciální hák ve spodní části samotné dřevorubecké lopatky. Pomocí tohoto háku lze například velmi snadno obracet či otáčet kmeny stromů za použití vcelku běžné síly. Ostrý ocelový hák se do kmene stromu zaklesne a pohybem lopatky dojde k jeho kýženému přetočení.

Víte, že…?

Při koupi nové dřevorubecké lopatky dbejte na reflexní barvu nářadí. Doporučuje se oranžový odstín, který snadno rozpoznáte v trávě či opřený o kmen stromu, a to i na větší vzdálenosti.

dřevorubecká lopatka
ZBIROVIA lopatka dřevorubecká PHZB3021

Využití

Dřevorubecká lopatka má v lesnictví poměrně široké spektrum využívání. V základu je využívána při kácení stromů, kdy lze kmen stromu pomocí dřevorubecké lopatky usměrnit na požadované místo. Stejně tak je častým typem použití otočení větších kmenu v nepřístupných terénech, a to za pomocí obracáku, tedy háku, který je umístěn na těle dřevorubecké lopatky.

Délka dřevorubecké lopatky využití  
57 centimetrů stromolezci  
80 centmetrů usměrnění pádu stromu  
130 centimetrů otáčení již pokácených a vzrostlých kmenů

Značky

Dřevorubecké lopatky mívají v nabídce všichni přední výrobci běžného lesnického nářadí. Spolehnout se proto můžete na značky Husqvarna, Stihl, Yato nebo Bahco.

Ceny

Ceny dřevorubeckých lopatek se vždy odvíjí od možností, co nabízejí. Nejlevnější jsou jen samotné lopatky bez háku, které pořídíte již od pár set korun. Přibližně od 700 Kč již vždy najdete dřevorubeckou lopatku s hákem, který je přitom vyměnitelný, pokud by například došlo k jeho opotřebování nebo poškození. Cena narůstá s zvyšující se délkou, případně kvalitnější, kdy jsou použité odolnější a současně lehčí materiály.

dřevorubecká lopatka bahco
Bahco Dřevorubecká lopatka 1022 krátká

Otázky a odpovědi

Jaké jsou hlavní výhody dřevorubecké lopatky?

Dřevorubecká lopatka patří mezi klasické nástroje, k jejíž obsluze postačí jen jeden člověk. Současně je vždy vyrobeno z kvalitních materiálů, a to oceli, případně hliníku. Její násada bývá ergonomická a vybavená protiskluzovým materiálem, díky čemuž nehrozí, že by se vám dřevorubecká lopatka vysmekla během práce.

Proč je v případě dřevorubecké lopatky důležitá její barva?

Dřevorubeckou lopatku budete primárně používat v lesích, kdy se hodí, aby vyloženě nesplývala s okolní přírodou. Výhodou je tedy reflexní zbarvení, například do oranžového odstínu, díky kterému dřevorubeckou lopatku snadno uvidíte i v hustším porostu či opřenou o kmen stromu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dřevorubeckých lopatek