Drezurní sedlo

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu.

ca. 11 100 CZK
ca. 7 700 CZK
ca. 22 500 CZK
ca. 6 200 CZK

Jak vybrat drezurní sedlo

  • Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Drezura koní je jezdecká disciplína, ve které jde nejen o to, aby kůň s jezdcem prováděli určité cviky, ale jde především o maximální soulad a souznění mezi koněm a jezdcem.
  • Drezurní sedla jsou vyrobena nejčastěji z kůže. Ta je natažena na dřevěné konstrukci.
  • Zvolit musíte správnou velikost posedlí a zaměřit se musíte na komoru sedla.

Materiál

Co se týče materiálu, při výběru drezurního sedla se nejčastěji setkáte s kůží. Kůže je nejen přírodní, ale také ušlechtilý materiál, který se k výrobě sedlářských výrobků užívá již staletí. Velkou výhodou tohoto materiálu je jeho pevnost, odolnost a dlouhá životnost. Většinou mají kožená drezurní sedla dřevěnou kostru. V některých případech jsou sedla vyráběná z umělé kůže. Další možností výběru jsou kvalitní drezurní sedla s elastickou kostrou a možnými výztuhami z péřové oceli.

Komora sedla

Tento parametr je důležitý zejména pro vašeho koně. Komora sedla místo, které je nejblíže kohoutku koně. Záleží tedy na konkrétním koni. Anglický plnokrevník bude jistě potřebovat jinou komoru než soudkovitý hafling. Mějte na paměti, že komora nesmí kohoutek ze stran příliš svírat. Nad kohoutkem však musí být dostatek prostoru, aby nedocházelo k odírání. Šířka komory se pak přizpůsobuje šířce kohoutku. Komory rozlišujeme podle typu a šířky.

Syntetická kůže
Premier Equine Drezurní sedlo
Komory podle typu  
Otevřená Tento typ komory je vhodný pro koně s vysokým kohoutkem.
Polootevřená Jedná se o nejběžnější typ. Je určená pro koně se středně výrazným až vyšším kohoutkem.
Uzavřená Optimální pro koně s nevýrazným kohoutkem.
Komory podle šířky  
Úzká Jsou vhodné pro plemena jako je například plnokrevník, tedy pro koně, kteří mají jemnější stavbu těla, jsou úzcí v plecích a zároveň mají výrazný kohoutek.
Střední Jedná se o nejpoužívanější typ, sedí většině koní. Jak napovídá název, střední komora je určená pro koně se středně výrazným kohoutkem.
Široká Ideální pro hucula nebo haflinga, tedy pro koně, kteří mají nevýrazný kohoutek a široká záda.
Extra široká Tady je ideální využití u koní s nevýrazným kohoutkem a kulatými zády. Je tedy určena především pro chladnokrevníky.

Velikost posedlí

Tento parametr není ani tak důležitý pro koně, ale spíše pro vás, tedy jezdce, konkrétně pro vaši výšku a stavbu těla. Velikost posedlí se udává v palcích, kdy platí, že 1 palec je roven 2,54 cm. Při výběru vám budou dobrým ukazatelem i holeně. Podle toho, zda jsou kratší nebo delší, můžete vybírat délku bočnic. Velikost posedlí se odvíjí podle velikosti postavy.

  • 15, 16 a 17 palců – Tahle velikost je vhodná pro děti nebo dospělé, kteří mají menší postavu.
  • 17,5 palce – Je to nejpoužívanější velikost posedlí. Je určena pro muže nebo ženy se střední postavou.
  • 18 a více palců – Ideální pro muže nebo ženy s robustnější postavou.

Údržba

Vzhledem k tomu, že drezurní sedla se vyrábějí převážně z kůže, která je vysoce kvalitní, musíte počítat s tím, že vyšší jsou i nároky na péči. Kožená drezurní sedla vyžadují pravidelnou údržbu a to za pomoci speciálních prostředků.

Syntetické
Waldhausen Drezurní sedlo Economic

Víte, že…?

Ideální je, když máte možnost drezurní sedlo před koupí vyzkoušet. Buď na specializovaných prodejnách, které tuto možnost někdy nabízejí nebo s odborníkem. Specialista přijede do stáje a posoudí, jaké sedlo je dobré zvolit a především zda koni pasuje nebo ne.

Cena

Při výběru drezurního sedla nezapomeňte, že kromě toho, aby sedlo vyhovovalo vám, musí v první řadě vyhovovat vašemu koni. Pokud zvolíte špatně, může se u koně objevit nejen bolest zad, ale obtíže, které mohou přerůst až v chronický problém.

Hodnota, za kterou pořídíte drezurní sedlo, je velmi rozmanitá. Záleží zejména na použitém materiálu, dále pak na vytvarování bočnic.

Pro koně se širokým hřbetem
WINTEC Drezurní sedlo HART PRO WIDE
  • 6 000 – 15 000 Kč – Za tuto částku pořídíte sedlo, které sice svoji funkci splní, ale výrobním materiálem bude umělá kůži v kombinaci se semišem nebo jiným materiálem. Tyto sedla nebývají pro jezdce příliš komfortní.
  • 15 000 – 40 000 Kč – Za tuhle sumu pořídíte velmi slušné drezurní sedlo od kvalitního výrobce, které bude vyrobeno z pravé kůže. Bočnice zde už bývají vytvarované tak, aby vám i koni poskytovaly komfort.
  • Nad 40 000 Kč – Tady už jsou na výběr opravdu velmi komfortní drezurní sedla od předních výrobců. Sedla mohou být vyrobeny dokonce z protiskluzové kůže.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi klasickým a drezurním sedlem?

Oproti klasickému sedlu se drezurní varianta liší. Jezdec sedí v tomto sedle hluboko a nohy má spuštěné téměř až k zemi. Sedlo má hluboké posedlí, dlouhé bočnice a zadní rozsocha je výrazně zvýšená. Jeho znakem je také krátký podbřišník s dlouhými zápinkami, které zprostředkovávají těsný kontakt holení s koněm, a ten je důležitý k tomu, aby pobídky byly co nejpřesnější.

Jak vybrat drezurní sedlo?

Drezurní sedlo vybírejte podle potřeb svých i potřeb Vašeho koně. Drezurní sedlo není možné koupit bez předešlého vyzkoušení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Syntetická kůže
Syntetické
Pro koně se širokým hřbetem
Speciální lehký materiál
Image
Produkt
Premier Equine Drezurní sedlo
Waldhausen Drezurní sedlo Economic
WINTEC Drezurní sedlo HART PRO WIDE
Waldhausen Sedlo drezurní syntetické měnitelné komory
Výrobce
Premier Equine
Waldhausen
Wintec
Waldhausen
Cena ca. 11 100 CZK ca. 7 700 CZK ca. 22 500 CZK ca. 6 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.