Jak vybrat dron
- Fenomén dnešní doby si získává velkou oblibu nejen mezi mladými milovníky všeho nového, do jeho tajů stále více pronikají i dospělí. Nechávají se zlákat nabízenými možnostmi a věnují se aktivnímu odpočinku.
- Ještě před návštěvou obchodu byste si měli ujasnit, jaký druh létavce vlastně potřebujete. Základní kritérium pro jejich dělení spočívá v počtu vrtulí, jimiž jsou osazeny.
- Volba akumulátoru je při nákupu dronu zásadní, neboť přímo ovlivňuje dobu letu.
- V posledních letech vyprofilovaly tři základní druhy přístrojů podle náročnosti jejich sestavení.
- Drony lze rozdělit i podle zamyšleného použití.
Dron - náš výběr
Drony s kamerou
Drony pro děti
Mini drony
Závodní drony
Jak vybrat dron
Typ
Není dron jako dron. Ještě před návštěvou obchodu byste si měli ujasnit, jaký druh létavce vlastně potřebujete. Základní kritérium pro jejich dělení spočívá v počtu vrtulí, jimiž jsou osazeny. Ač se vám může na první pohled zdát, že jde jen o detail, opak je pravdou. Více informací poskytuje následující tabulka:
Typ dronu | Počet vrtulí | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|---|
Trikoptéra | 3 | Výborná obratnost, ideální pro začátečníky | Malá nosnost, nízká odolnost proti poryvům větru |
Kvadrokoptéra | 4 | Dostatečná nosnost, rozumná stabilita | Nevhodné pro specializované činnosti (závody, akrobacie) |
Hexakoptéra | 6 | Výrazná nosnost, perfektní odolnost proti povětrnostním vlivům, vysoká rychlost | Malá obratnost |
Oktakoptéra | 8 | Vhodné pro vysokou zátěž, obrovská rychlost | Obtížné ovládání |
Víte, že…?
Jestliže s létáním začínáte, volte raději dron s menším počtem vrtulí. Bude sice náchylnější k poškození a příliš toho neunese, díky snadné ovladatelnosti jej však snadněji udržíte na obloze. Takové oktakoptéry mohou létat i více než 100 km/h a jejich ovládání je poměrně necitlivé, proto jsou určeny jen do rukou profesionálů.
Použití
Drony lze rozdělit i podle zamyšleného použití. Jak již lidská přirozenost velí, s nárůstem jejich obliby se začala rozšiřovat i škála uplatnění. Z toho důvodu můžeme rozdělit hned několik kategorií podle využití:
- Univerzální drony – pro pokročilejší začátečníky, umí od všeho trochu, ale nic dokonale, obvykle jen základní výbava
- Závodní drony – velmi obratné stroje s vysokou rychlostí a zrychlením, vybaveny kamerou s prvním pohledem
- Akrobatické drony – perfektní stabilita a možnost předvádět různorodé akrobatické kousky, schopnost létat vzhůru nohama
- Drony pro natáčení a focení – vhodné pro pořizování snímků a videí z neotřelých úhlů a prostor, vybavené kvalitní kamerou a fotoaparátem
- Selfie drony – pro pořizování selfie fotek na náročnějších místech, synchronizace s mobilním telefonem
Baterie
Co by to bylo za elektrické zařízení bez pořádné baterie? Volba akumulátoru je při nákupu dronu zásadní, neboť přímo ovlivňuje dobu letu. Na tu má kromě kapacity baterie (v miliampérech) vliv i styl letu a povětrnostní podmínky. Výrobcem udávané hodnoty platí výhradně pro levitaci v bezvětří. Aktivní let nebo dokonce akrobatické kousky se postarají o daleko rychlejší úbytek procent.
Výdrž běžně dostupných přístrojů se standardně pohybuje v rozmezí od 7 do 60 minut. S rostoucí dobou bohužel stoupá i hmotnost akumulátoru, čímž se zase snižuje nosnost. Při nákupu se tedy pohybujte někde ve zlatém středu mezi dostatečně dlouhou výdrží a možností nošení těžších břemen.
V současné době se na trhu nachází zařízení vybavená dvěma základními typy baterií:
- Li-Ion – levnější, netrpí samovybíjením, rychleji se opotřebují, po 300 nabitích začne maximální kapacita klesat, nejsou odolné proti extrémním vedrům a mrazům
- Li-Pol – dražší, mají menší rozměry a lépe zvládají extrémní podmínky, lze je nabíjet i při plném vybití, trpí samovybíjením
Sestavování
Každý začínající pilot kupuje svůj první model s velkým očekáváním často se mísícím s obavami. Nejvíce se zákazníci obávají skládání a následného ovládání. I proto se v posledních letech vyprofilovaly tři základní druhy přístrojů podle náročnosti jejich sestavení. Orientovat se v nich můžete podle zkratek RTF, ARF, BNF:
- Ready to Fly (RTF) – modely pro začátečníky, ihned po vybalení z krabice jsou připraveny vzlétnout, stačí jen dobít baterie
- Almost Ready to Fly (ARF) – určeny náročným zákazníkům, nutno sestavit, některé díly nutno dokoupit podle svých preferencí
- Bind and Fly (BNF) – kompletně sestavené, ale bez ovladače, nutno dokoupit nebo spárovat s kompatibilním náčiním
Materiál
Potřebujete stroj, který si poradí i s drsnějšími nárazy? Buďte obzvláště pečliví při volbě adekvátního materiálu. V obchodech jsou k mání hned čtyři základní typy:
- Plast – nejnižší cena, nízká hmotnost, vysoká rychlost, dlouhá výdrž baterie, vysoké riziko rozbití při pádu nebo nárazu
- Dural – rozumná cena, nízká hmotnost, vyšší odolnost a tvrdost, vhodný pro sportovní stroje
- Laminát – rozumná cena, vysoká odolnost proti nárazům a pádům, skvělá tvárnost, vyšší hmotnost
- Karbon – vysoká cena, velmi nízká hmotnost, výrazná křehkost, vhodný pro závodní drony
Víte, že…?
Vždy volte takový druh materiálu, nabízející nejlepší parametry pro vámi vykonávanou činnost. Zatímco milovníci závodění skvěle upotřebí karbon pro jeho nízkou hmotnost, s taháním břemen náročnými prostory si zase lépe poradí laminát. Plast vybírejte pouze pokud se poohlížíte po nejlevnějším modelu pro začínající piloty.
Kamera
Pravdou je, že obyčejné létání sem a tam by asi nikoho kromě nadšenců příliš nebavilo. Hlavní lákadlo těchto robůtků se skrývá v kamerách, jimiž je valná většina nabízených modelů vybavena. Na trhu se prodávají dva základní druhy dronů podle možnosti umístění kamery:
- Drony s integrovanou kamerou – zabudovaná přímo do těla přístroje, řešení pro začátečníky
- Drony s externí kamerou – s volným prostorem pro umístění kamery, vyšší odolnost proti nárazům, nižší výdrž baterie
Při koupi zařízení s externí kamerou si vždy ověřte vzájemnou kompatibilitu. Ne všechny typy kamer jsou podporovány všemi modely dronů.
Pokud jde o záznamové zařízení, vyplatí se sledovat hned několik důležitých parametrů:
- Rozlišení – určuje kvalitu záznamu, minimálně by mělo být 1 280 × 720 (HD), v ideálním případě 1 920 × 1 080 pixelů (Full HD)
- FPV kamera – First Person View, možnost sledovat let z přímé osoby prostřednictvím telefonu nebo tabletu
- Termokamera – využitelná profesionály během lokalizace požárů, osob nebo průzkumu terénu
- Audiozáznam – možnost zaznamenání zvuku, jen u drahých modelů, jinak rušen vlivem hlučnosti motoru a větru
- Přenos videa – zasílání natočeného materiálu na mobilní telefon nebo počítač, případně online streamování
Při nákupu dronu umožňujícího kombinaci s externí kamerou rozhodně věnujte pozornost i provedení tzv. gimbalu – zařízení pro stabilizaci kamery. Jeho úroveň má významný vliv i na tlumení poryvů větru a dalších vibrací.
Tvar
Neméně zásadním parametrem je i tvar dronu. Jeho důležitost si uvědomíte v momentě, kdy létavec spadne nebo narazí do pevné překážky. Právě tvar zásadně ovlivňuje odolnost, ale i aerodynamiku letu:
- Písmeno X – nejčastější, nízká hmotnost, náchylnost k poškozením a rozbití ramen
- Písmeno H – odolnější proti poškození, náročnější a dražší konstrukční řešení
Ovládání
Situace není zrovna přehledná ani v oblasti ovládání. Na trhu se setkáte hned se čtyřmi základními způsoby řízení robůtka, přičemž každý z nich má mnoho pozitiv, ale i negativ:
- Pouze pomocí smartphonu nebo tabletu
- Výhradně pomocí dálkového ovladače
- Kombinací smartphonu nebo tabletu a dálkového ovladače
- Pomocí virtuálních brýlí a dálkového ovladače
Smartphone nebo tablet
Zkrátka chytrá zařízení. Robůtka propojíte prostřednictvím Bluetooth nebo Wi-Fi se svou elektronikou a hned můžete začít létat. Někteří výrobci podporují i speciální aplikace, s nimiž je ovládání ještě jednodušší.
Největší problém spočívá v nestabilitě připojení. Slabý signál může být zejména v husté zástavbě kdykoliv rušen a dron náhle bez varování padá k zemi. Kvůli chybějící hmatové odezvě se připravte na omezený rozsah a časté nepřesnosti v ovládání.
Dálkové ovládání
Valná většina modelů bývá dodávána s praktickým dálkovým ovladačem. Jestliže jste si v dětství rádi hráli s dálkově ovládanými modely autíček, budete ve svém živlu. Ovladač je vybaven dvěma analogovými páčkami zajišťujícími perfektní odezvu.
Největší výhoda tohoto typu ovládání spočívá ve stabilitě připojení. Nemusíte se bát, že dron po překonání několika málo metrů ztratí spojení a stane se neovladatelným. Profesionální letci by si svůj život bez dálkového ovládání prakticky nedokázali představit.
Smartphone nebo tablet a dálkový ovladač
Kombinace obou výše uvedených způsobů ovládání vede k zachování pozitiv obou z nich. Ovladač je užit k ovládání stroje, zatímco chytrá elektronika se stará o ukládání záznamu letu či jeho online streamování na sociální sítě.
Virtuální brýle
Z velké obliby se v poslední době těší virtuální brýle. Ve spojení s FPV kamerou totiž lze sledovat let robota z prvního pohledu. Jinak nedostupné obrazy a nádherná panoramata tedy můžete mít jako na dlani.
Nevýhoda tohoto řešení spočívá ve faktu, že zákony České republiky zamezují létání podle záběrů kamery. Při řízení dronu jej zkrátka musíte vidět svýma očima. Nouzové řešení se nachází v osobě pomocníka, jenž se ujme samotné pilotáže, zatímco vy se budete kochat záběry kamer.
Dodatečné funkce a příslušenství
Poslední kapitolu rádce věnujeme tradičně různorodému příslušenství a doplňkovým funkcím. Výrobci jimi nikdy nešetří, neboť se jedná o nejlepší způsob, jak na sebe zákazníka upozornit. S vyšším počtem doplňujících funkcí samozřejmě roste i uplatnění přístroje v praxi. Proto se jim při nákupu vždy pečlivě věnujte:
- Online streaming – online přenos natáčeného záznamu na smartphone nebo tablet
- Záznam – možnost uložení natočených stop na paměťové karty nebo vlastní uložiště dronu
- Bluetooth – k připojení ke telefonům nebo tabletům pro potřeby ovládání
- WiFi – k přenosu videa a fotografií během online streamování i mimo něj
- GPS – navigace uživatele i robota, důležitá pro záznam místa přistání
- Návrat domů – po ztrátě spojení se zařízení automaticky vrátí na místo vzletu
- Follow Me – dron následuje svého pilota v určité výšce, výborné k natáčení sportovních výkonů
- Waypoints – určení bodů na mapě, jimiž má dron při své cestě proletět
- Journey – dron vzlétne do výšky a začne se pomalu přibližovat ke svému pilotovi
Nejvýznamnější značky
Nalezli jste při korzování supermarketem lákavě vyhlížející dron? A k tomu všemu za úžasně nízkou cenu? Jste-li začátečník, žádný problém, ale zkušenější pilot by si jeho pořízení měl rozmyslet. S největší pravděpodobností se jedná o model neznačkového výrobce, který vydrží ve vzduchu jen několik málo minut a následně se bude dlouhé hodiny dobíjet. Nehledě na tuhé ovládání a nízkou odolnost proti nárazům.
Raději se poohlédněte po létavcích z dílny ověřených a renomovaných firem:
- SYMA
- DJI
- Yuneec
Vzhledem k tomu, že mimo komunitu se jedná o neznámá jména, považujeme za důležité uvést o každém z nich alespoň pár slov.
SYMA
Společnost SYMA vznikla před více než 10 lety v čínské Šanghaji. Od počátku se věnovala navrhováním a konstrukci létajících hraček pro děti. Své zkušenosti zúročila i při sestavování vlastních dronů a dnes patří mezi jejich největší světové výrobce. Nabízí nejlevnější modely pro začátečníky, ale i mohutné oktakoptery určené k náročnějším pracovním úkonům.
DJI
Frank Wang založil roku 2006 v čínské Šen-čenu firmu DJI, která se kromě výroby dronů zaměřuje i na produkci kvalitní audiovizuální techniky a kamer. Velkou devízou modelů značky je jejich perfektní stabilizace a široká škála funkcí od GPS až po perfektní LED signalizační systém.
Od roku 2015 je společnost považována za hlavního hráče v oblasti civilního využití dronů. Obrovskou oblibu mají její produkty u amatérských i profesionálních filmařů.
Yuneec
Společnost Yuneec ušla poměrně zajímavou cestu a z předního výrobce rádiově ovládaných letadel se stal jeden z největších hráčů na poli s drony. Za velký průlom považujeme spolupráci čínské firmy s americkým kolosem Intel, jež svými technologiemi výrazně posunuje celý segment trhu vpřed. Za zmínku stojí třeba experimenty s 3D obrazem kamery či uplatnění vysoce kvalitních HD kamerových systémů.
Cena
Vzhledem k tomu, že drony mívají široké uplatnění, nelze se divit, že i cenová rozmezí jsou poměrně výrazná. Nám se podařilo identifikovat tři základní intervaly, v nichž se patrně budete při nákupu pohybovat. Z praktických důvodů se nevěnujeme segmentu určenému pro profesionály, jehož finanční náročnost začíná zhruba někde na 50 000 Kč:
- Do 5 000 Kč
- 5 000–15 000 Kč
- Nad 15 000 Kč
Cena do 5 000 Kč
V základní cenové skupině se vyskytují především drony určené pro děti a naprosté začátečníky. Pyšní se jenom základní výbavou a jejich kamerový systém mnohdy kvalitou příliš neoslní. Hlavním výrobním materiálem je plast a vyznačují se nízkou hmotností. Jen výjimečně jsou prodávány spolu s dálkovým ovládáním, takže vám nezbude než vzít zavděk chytrým telefonem nebo tabletem.
V záplavě různých zařízení vybírejte ty, s nimiž se lze vydat do exteriéru. Počítejte též s krátkou výdrží baterie. Proč však zbytečně platit velké peníze, když se teprve učíte a riziko nárazů je příliš vysoké?
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
Ve druhé cenové kategorii je již nabídka výrazně lákavější. Kromě trikoptér můžete volit i ze strojů se čtyřmi nebo šesti vrtulemi. Výdrž baterie již není omezena jen na několik málo minut a obraz získaný z kamer je při troše snahy dobře čitelný. Zvolit si můžete i stroj s externím záznamovým zařízením a jistě oceníte i přiložené dálkové ovládání.
Cena nad 15 000 Kč
Dostáváme se do nejvyšších pater, v nichž loví milovníci hobby létání. Objevují se již první těžké oktakoptéry, k jejichž řízení je zapotřebí trochu cviku. Baterie vydrží dostatečně dlouho a použitým materiálem bývá i karbon či laminát. Obraz natáčejí Full HD kamery a samozřejmostí je široká škála možností propojení s dalšími platformami případně online streamování obrazu.