Nejlepší vodítka pro děti 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ski vodítko - dětské výukové popruhy - POMOCNÍK PRO BEZPEČNÝ POHYB DĚTÍ NA LYŽÍCH

Jak vybrat vodítko pro děti

  • Používání vodítek pro děti je téma, které vzbuzuje protichůdné emoce a to zejména v souvislosti s klasickým typem. Druhou možností je pak lyžařské vodítko, které se používá jako pomůcka při výuce lyžování.
  • Při výběru jsou stěžejní dva parametry, které spolu úzce souvisí. Jedná se o doporučený věk pro konkrétní model a rozměry, případně nastavitelnost jednotlivých vodítek.
  • Při výběru je možné zohlednit také vzhled vodítka. Vyrábí se v různých barevných provedeních, případně mohou být doplněny o dětské motivy.

Vodítko pro děti - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Vodítko pro děti

Jak vybrat vodítko pro děti

Jaký typ zvolit

Obecně lze tyto výrobky rozdělit do dvou základních kategorií. Každý typ se pak liší účelem použití.

Maminka vede malou holčičku na dětském vodítku

Díky vodítku budete mít svého potomka stále u sebe, iStock /JohnAlexandr

Dětské vodítko

Dětská vodítka jsou zpravidla prezentována jako bezpečnostní pomůcka, která dává dítěti mantinely ve volném pohybu. Praktické jsou zejména pro maminky aktivnějších dětí, které mimo jednoho malého chodce mají ještě např. miminko v kočárku. Dětská vodítka se používají např. ve městech, kde více hrozí, že dítě vběhne pod auto nebo např. tam, kde se počítá s vyšší kumulací lidí a dítě by se mohlo snadno ztratit. Podle způsobu zapínání je lze rozdělit do dvou základních typů a to ve stylu kšírek nebo k připevnění na zápěstí.

Typ vodítkaKladyZápory
KšírkyObepíná celé tělo dítěte, takže není mimo délku vodícího pruhu omezeno v pohybuVyšší pořizovací cena
 Dají se použít i jako opora při prvních krůčcíchNáročnější při nasazování
 Při správném uchycení je lze použít jako kšíry k jídelní židličce nebo kočárku 
Na zápěstíSnadné a rychlé nasazeníJe nutné dávat pozor na prudší pohyby – při silnějším zatažení může dítě spadnout, poranit si ruku, vykloubit rameno apod.
 Nižší pořizovací cena 
Dospělí učí dítě lyžovat

Specifickou skupinou jsou lyžařská vodítka, iStock /microgen

Lyžařské vodítko

Lyžařská vodítka slouží jako praktická pomůcka při výuce lyžování malých dětí. Díky němu lze natrénovat např.

  • Najíždění do obloučků – vyžaduje zkušené zacházení
  • Nácvik přenášení váhy
  • Korekce rychlosti malého lyžaře
Vodítko pro děti
Ski vodítko - dětské výukové popruhy - POMOCNÍK PRO BEZPEČNÝ POHYB DĚTÍ NA LYŽÍCH

Zejména poslední zmiňované může být ale při častém používání problém. Pokud se dítě bude stále spoléhat na to, že ho při zvýšené rychlosti vždy někdo zastaví, nebude umět cíleně svou rychlost korigovat a mít ji pod kontrolou. Z těchto důvodů je třeba lyžařské vodítko používat jen někdy a u dětí mladších pěti let spíše vůbec.

Víte, že…?

Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobek určený pro malé děti, je velmi důležité, aby splňoval veškeré bezpečnostní požadavky. Vodítka by tedy měly být ideálně certifikované evropskou bezpečnostní normou EN 13210.

Věkové určení

U dětských vodítek typu kšírky je podle konkrétního typu zpravidla uveden věk strong>od 6 do 14 měsíců nebo od 1 roku do 5 let. Zejména první typ je vhodný pro nácvik prvních krůčků dítěte. U vodítek na zápěstí nebývá věkové určení uvedeno, ale předpokládá se, že dítě již samostatně chodí. Je tedy vhodné spíše pro starší děti. Lyžařská vodítka mají zpravidla univerzální velikost a proto je i zde věkové rozpětí poměrně široké. Zpravidla se udává možnost použití u dětí od 2 do 7 let.

Dítě na vodítku

Vodítko je určené pro děti batolecího věku, iStock /JohnAlexandr

Délka vodícího popruhu

  • U šňůrek a popruhů na ruku může být délka variabilní. Toto vodítko je často řešeno pružinkou, která je natahovací a umožňuje tak rozpětí pohybu od 43cm do 200 cm. Součástí jsou také dva pásky na ruku – jeden pro dítě, druhý pro rodiče. U obou pásku je nutné si ověřit, jestli je jejich průměr dostatečný, aby nebyl příliš volný nebo naopak utažený. I u těchto pásků je zpravidla jista variabilita nastavení.
  • V případě kšírek je velmi důležitá možnost nastavení popruhů kolem těla dítěte. Minimální délka je určující pro nejnižší věkovou hranici, maximální pak pro dobu, po kterou bude moci dítě vodítko používat. Konkrétní hodnoty nejsou v tomto případě běžně uváděny. Řídit se lze pouze orientačně věkem nebo konkrétní model raději vyzkoušet. Lyžařský opasek může mít délku až 240 cm, záleží pak na tom, ve kterém místě se uchopí, což lze prakticky kdekoli, tedy i v přímé blízkosti dítěte.

Volba designu

Vzhled vodítek pro děti vychází z konkrétního typu. Nejmenším dětem bude pravděpodobně jedno, jak bude vodítko vypadat, ale starší děti již ocení např. dětské motivy nebo oblíbenou barevnost. Větší variabilitu, co se vzhledu týká, nabízí vodítka typu kšírky. Mají různobarevné provedení a některé modely jsou na přední sponě zdobené dětským obrázkem (např. beruška nebo medvídek). Vodítka na ruku se také vyrábí v různých barvách, ale může se stát, že při nákupu v internetovém obchodě nebude umožněna volba konkrétní barvy.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat vodítko pro děti?

Při výběru vhodného typu vodítka je důležité zohlednit zejména věk dítěte, případně účel použití. Některé modely totiž nabízí více možností, jak vodítko použít. Mezi základní parametr patří i případné rozměry a možnosti nastavení vodítka. Vybíral lze z různých designů.

Proč vodítko na dítě pořídit?

Mezi nejčastější argumenty výrobců patří zajištění vyšší bezpečnosti např. tam, kde by mohlo dítě snadno vběhnout do vozovky nebo se mohlo ztratit. Vodítka typu kšírky ale slouží i jako opora při prvních krůčcích dítěte, případně je lze použít do kočárku nebo jídelní židličky.
Zobrazit kompletní nabídku Vodítko pro děti