Nejlepší drtiče ovoce 2024 a jak vybrat

Na domácí mošt i slivovičku,

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HUKA 6800 řezačka řepy, drtič na ovoce
47 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat drtič ovoce

  • Drtiče jsou vhodné pro všechny, kdo pravidelně zpracovávají větší množství ovoce.
  • Vybírat můžete mezi manuálním a elektrickým drtičem. Méně vhodnější jsou drtiče na vrtačku.
  • Drtící nádoba je nejčastěji vyrobená z nerezu, někdy se však setkáte i s plastem.
  • Řezací ústrojí musí být opatřeno bezpečnostní brzdou a mělo by být vyrobeno z nerezové oceli, která se velmi dobře udržuje.

Drtič ovoce - náš výběr

Drtič ovoce VARES FRUIT SHARK 1,6 kW, celonerezový
přečíst recenzi
Zobrazit více
Drtič ovoce od firmy VARES má název FRUIT SHARK, je vyroben z nerezových materiálů a napájen elektromotorem o výkonu 1,6 kW. Tento model se může pyšnit průměrným výkonem stroje 200–300 kg za hodinu, kdy může zpracovávat plody o maximální velikosti 10 cm. Drtič je vybaven tepelnou ochranou motoru a jeho výška je 68 cm, přičemž celková hmotnost drtiče je 28 kg.
Zobrazit méně

Drtiče ovoce Vares

Drtič ovoce VARES FRUIT SHARK 1,6 kW, celonerezový
Zobrazit více
Drtič ovoce od firmy VARES má název FRUIT SHARK, je vyroben z nerezových materiálů a napájen elektromotorem o výkonu 1,6 kW. Tento model se může pyšnit průměrným výkonem stroje 200–300 kg za hodinu, kdy může zpracovávat plody o maximální velikosti 10 cm. Drtič je vybaven tepelnou ochranou motoru a jeho výška je 68 cm, přičemž celková hmotnost drtiče je 28 kg.
Zobrazit méně
Drtič ovoce a zeleniny VARES FRUIT SHARK MEGALODON 2,5 kW, celonerezový
Zobrazit více
Drtič ovoce a zeleniny VARES FRUIT SHARK MEGALODON je vybavený elektromotorem o výkonu 2,5 kW a pracuje s otáčkami 2800 ot/min. Průměrná vykonnost stroje dosahuje 300-500 kg/h, a maximální průměr drceného ovoce je 10 cm. Zařízení je opatřeno systémem pro jednoduché čištění bez nástrojů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Drtič ovoce

Jak vybrat drtič ovoce

Jak funguje

Na trhu je k dostání několik možných variant drtičů. Liší se od sebe především tvarem a mechanismem, kterým je ovoce drceno.

  • Drcení ovoce může být řešeno ústrojím, které je ve tvaru nerezového kotouče. Toto ústrojí je opatřeno řezacími noži a vrtulkou.
  • Další možností jsou pak válce s noži, umístěná na spodní části násypky. Pokud je součástí stroje řezací ústrojí, mají drtiče tvar nerezového válce, ve druhém případě se jedná o nižší, ale širší typy s trychtýřovou násypkou.

Ovoce zpracované ústrojím drtiče ovoce končí v případě prvního typu v připravené nádobě. Druhý typ drtiče s válci však nádobou na drť nedisponuje. V tomto případě ovoce padá do jakékoliv nádoby, kterou pod drtič umístíte. Tento způsob může být nepraktický v případě, že nadrcená směs padá i různě do stran.

Typy

Drtiče jsou vyráběny ve třech různých provedeních. Na výběr máte drtiče ruční, elektrické nebo typy poháněné vrtačkou.

Drtič ovoce
HUKA 6800 řezačka řepy, drtič na ovoce

Manuální drtiče patří k nejlevnějším, vhodné spíše pro menší množství zpracovávaného ovoce. Ruční drtič je konstrukčně velmi jednoduché zařízení, jedná se vlastně o násypku, která je usazena na ocelovém rámu. Uvnitř násypky jsou pak válce, které jsou roztáčeny pomocí kliky. A protože se jedná o manuální drtiče, musí kliku roztáčet lidská síla, což je činnost značně namáhavá, zejména při zpracovávání právě tvrdých jablek.

Muž zpracovává ovoce v drtiči

Ruční drtič vyžaduje Vaši asistenci a velkou sílu, iStock / KrimKate


Elektrický drtič je výkonnější, dražší a je vyroben z odolnějších materiálů. V tomto případě nejčastěji z potravinářské nerezové oceli. Díky tomu má dlouhou životnost a bude se vám snadno čistit. Práce je zde minimální, stačí pouze nasypat ovoce do násypky a zapnout knoflík. Drtič je poháněn elektromotorem přes řemenový převod, nebo je motor zabudovaný pod násypkou drtiče. Hravě tak zpracujete jakékoliv množství různého druhu ovoce.

Drtiče na vrtačku jsou uváděny jako okrajové řešení. Co se týká ceny, můžeme je označit jako zlatou střední cestu. I tento typ může být poháněn elektromotorem přes řemenový převod, který je v tomto případě roztáčen pomocí ruční vrtačky. Najdou se však i jinak konstrukčně řešené modely. Aby byla vrtačka schopná kolo roztočit, měla by mít výkon cca 350 W a dále je nutné, aby byla vybavena zpětným chodem.

Jablka v drtiči ovoce

Lisy na ovoce mají různě velkou plnící nádobu, iStock / Martin Hambleton

Kritérium výběru

Drtiče jsou poměrně jednoduchá zařízení, nečekejte žádné přídavné funkce. Přesto byste měli při výběru vhodného zařízení zohlednit některé skutečnosti:

SoučástkaDetail
Materiál drtící nádobyDrtící nádoba je nejčastěji vyrobená z nerezu, někdy se však setkáte i s plastem. V tomto případě upřednostněte první možnost, a to zejména kvůli živostnosti a snadnému čištění
Nosný rámMěl by být vyroben z ocelového profilu nebo kulatiny. Dále je vhodné, aby byl rám opatřen komaxitovým potravinářským nástřikem.
MotorMusí mít dostatečný výkon a měl by být opatřen tepelnou pojistkou, která zabrání případnému přehřátí. Dále by neměla chybět ani pojistka proti samovolnému rozběhu po výpadku elektrického proudu.
OtáčkyKvalitní elektrický drtič má otáčky alespoň dva tisíce za minutu.
Řezací ústrojíMusí být opatřeno bezpečnostní brzdou a mělo by být vyrobeno z nerezové oceli, která se velmi dobře udržuje. Co se týká samotných řezacích nožů, v tomto případě volte takové, které jsou vyrobeny z kalené oceli.
Zásobní nádobaPro bezpečnost vaši a zejména vašich dětí by měla být opatřena zpětnou záklopkou. To znemožní strčit ruce do řezací mechaniky stroje.
Nádoba pro nadrcený materiálZde zohledněte taková zařízení, které mají nádobu součástí balení.

Víte, že…?

Drtiče ovoce Vares
VARES Fruit SHARK - drtič ovoce

Někdy je možné setkat se z názorem, že je ovoce možné drtit také pomocí drtiče určeného na drcení větví. Tento postup ale není vhodné praktikovat. Ovoce není v tomto případě nadrceno správně, horší však je to, že nože u drtičů větví nejsou nijak ošetřeny a šťáva je tak znehodnocená.

Zpracovávání jablek na drtiči

Drtič ovoce lze vyrobit i svépomocí, iStock / Pavol Klimek

Cena

Cena drtičů je poměrně vysoká a je tedy vhodné vybírat tyto výrobky od kvalitních výrobců. Ti vám zaručí případný servis nebo nákup náhradních dílů. V některých případech vám zakoupený model předvedou, nastaví, uvedou do provozu a také vás mohou proškolit, aby byla práce s drtičem bezpečná.

Do 5 000 Kč – i pořízení ručního drtiče je poměrně finančně náročné. Jedná se však o zařízení vyrobené z kvalitních materiálů. Jedná se zejména o modely, které nejsou opatřeny sběrnou nádobou.

Drtič ovoce
DEMA Drtič ovoce 1,1 kW 230 W / 50 Hz

Od 5 000 – 15 000 Kč – elektrické drtiče a drtiče na vrtačku pořídíte nejčastěji za cenu, které lehce překračuje 10 000 Kč. Zakoupit můžete všechny typy těchto drtičů.

Otázky a odpovědi

Kdy je potřeba drtič ovoce?

Tyto výrobky jsou určeny pro ty, kdo každoročně zpracovávají velké množství různého ovoce. Jedná se o velké nádoby, které v běžné domácnosti nevyužijete. Pro zpracování menšího množství si vystačíte s malým mlýnkem na ovoce nebo odšťavňovačem.

Jaký typ zvolit?

I zde záleží na množství zpracovávaného ovoce. Při občasném používání Vám postačí manuální drtič, který je levnější a vyžaduje určitou fyzickou sílu. Snadnější drcení Vám umožní elektrický drtič, který je však dražší.
Zobrazit kompletní nabídku Drtič ovoce