Jak vybrat dvoupístový kompresor?
- Kompresor patří k užitečným strojům, které využijete v dílně, garáži i na zahradě.
- Pístové kompresory se pak dělí podle způsobu, jakým svoje hnací ústrojí mažou.
- Vstupní a výstupní výkon patří k nejdůležitějším parametrům při výběru kompresoru. Musí být takový, aby zvládl obsloužit připojená zařízení.
- Velikost tlakové nádoby neboli vzdušníku určuje, kolik vzduchu kompresor pojme na jedno nafoukání.
Dvoupístový kompresor - náš výběr





Dvoupístové kompresory 12 V


Dvoupístové kompresory 100l



Dvoupístové kompresory Scheppach





Jak vybrat dvoupístový kompresor?
Mazání
Dvoupístové kompresory fungují podobně jako spalovací motory. Při pohybu směrem nahoru píst nasaje vzduch a při pohybu směrem dolů ho stlačuje a vyfukuje do tlakové nádrže. Stejně jako spalovací motor, tak i motor v kompresoru vyžaduje mazání. Pístové kompresory se pak dělí podle způsobu, jakým svoje hnací ústrojí mažou.
Olejové
Jak již název napovídá, olejové kompresory vyžadují pro mazání olej. Ten se nachází v olejové vaně a vstřikuje se do válce pod pístem klikovou hřídelí. Při pohybu směrem dolů ho pak pístní kroužek stírá zpět do olejové nádoby.
Tento typ motoru vyžaduje větší údržbu, pravidelné výměny a především hlídání množství oleje. Pokud množství oleje klesne nízko, hrozí zadření motoru kompresoru. Při mazání olejem také vznikají olejové výpary, které se usazují v tlakové nádobě. Tento typ motoru není vhodný pro potravinářské účely.
Bezolejové
Naproti tomu bezolejové kompresory využívají pro mazání kluzné materiály se samomazací funkcí. Díky tomu se do tlakové nádoby nedostávají olejové papíry a kompresor využijete v potravinářství a gastronomii například při čepování piva.
Na rozdíl od olejových kompresorů tento typ nevyžaduje tak častou údržbu, zároveň má ale výrazně kratší životnost. Od olejového tento typ poznáte tak, že na kompresoru nenajdete olejovou vanu a měrku pro kontrolu hladiny oleje.
Typ kompresoru | Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|---|
Olejový | Delší životnost | Nevhodný pro potravinářské účely, nutná údržba | |
Bezolejový | Nenáročná údržba | Krátká životnost, neovlivníte stav motoru |
Výkon
Vstupní a výstupní výkon patří k nejdůležitějším parametrům při výběru kompresoru. Musí být takový, aby zvládl obsloužit připojená zařízení. Mezi ta patří ofukovací pistole nebo pneumatické nářadí, které potřebuje vyšší sílu kompresoru. Výkon se udává v litrech přijatého vzduchu za minutu.
- 50 – 170 l/min – ideální pro domácí kompresory na občasné využití
- 150 – 260 l/min – vhodný výkon na stříkání středně velkých ploch a pro provoz méně náročného pneumatického nářadí
- 260 – 410 l/min – kompresory určené do malých dílen a ke stříkání větších ploch, vhodné pro provoz pneumatického nářadí a malých NC strojů
Víte, že…?
Někteří výrobci uvádějí pouze vstupní výkon kompresoru, tedy objem přijatého vzduchu za minutu. Pro vás je ale důležitější výstupní výkon. Ten si snadno spočítáte. Výstupní výkon je zpravidla kolem 60 % vstupního. Zbytek vzduchu se spotřebuje na chlazení.
Využití
Při výběru si také ujasněte, jak často bude kompresor v provozu. Kompresory určené pro příležitostný provoz na pár minut, například pro nafouknutí míče nebo nahuštění pneumatik, hůře odvádějí teplo a při dlouhodobém provozu se mohou poškodit.
Naopak kompresory určené pro denní využití mají hliníkové tělo, které lépe odvádí teplo a zajišťuje plynulý provoz. Takové kompresory najdete například v méně náročných dílnách, neztratí se ale ani v běžné garáži. Vhodné jsou také pro potravinářské účely.
Vzdušník
Velikost tlakové nádoby neboli vzdušníku určuje, kolik vzduchu kompresor pojme na jedno nafoukání. Nejmenší kompresory nabízejí 20litrové tlakové nádoby. Pokud ale sháníte kvalitnější stroj, investujte do kompresoru s nádobou o objemu alespoň 50 litrů.
Příslušenství
Kompresor bez příslušenství je jen pouhá nádrž se stlačeným vzduchem. Pro jeho provoz potřebujete nástroje určené pro konkrétní práce. Při foukání pneumatik využijete tlakovou pistoli, v domácnosti se vám neztratí ani ofukovací pistole. Nezapomeňte také na prodlužovací hadici a náhradní vzduchové rychlospojky.
Víte, že…?
Kompresory nejsou zrovna lehké stroje. Ty ve střední třídě váží klidně kolem 30 kg. Při výběru tak věnujte pozornost tomu, aby byl kompresor vybavený pojezdovými kolečky a pogumovanými madly pro snadný přenos.
Cena
Na to, o jak šikovného pomocníka se jedná, není kompresor příliš vysokou investicí. Běžný domácí kompresor seženete kolem 5 000 Kč. Pokud sháníte výkonnější stroj, připravte si zhruba 10 000 Kč. Ty nejvýkonnější stroje pro náročnější provozy stojí kolem 15 000 Kč. Cena se přitom odvíjí od kvality zpracování, výkonu a velikosti vzdušníku.
Značky
Mezi oblíbené výrobci kompresorů střední třídy patří značka Scheppach, která se věnuje výrobě zahradních a dílenských strojů. Jestliže sháníte levnější stroj s nižším výkonem, sáhněte po kompresoru značky Comprecise. Mezi oblíbené patří také tradiční výrobci nářadí Güde nebo ParkSide.
Otázky a odpovědi
K čemu je kompresor vhodný?
Jaký je příkon kompresoru?
Různé typy produktů porovnejte zde.