Dvoupístový kompresor

Do dílny, garáže i na zahradu.

ca. 7 200 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat dvoupístový kompresor?

  • Kompresor patří k užitečným strojům, které využijete v dílně, garáži i na zahradě.
  • Pístové kompresory se pak dělí podle způsobu, jakým svoje hnací ústrojí mažou.
  • Vstupní a výstupní výkon patří k nejdůležitějším parametrům při výběru kompresoru. Musí být takový, aby zvládl obsloužit připojená zařízení.
  • Velikost tlakové nádoby neboli vzdušníku určuje, kolik vzduchu kompresor pojme na jedno nafoukání.

Mazání

Dvoupístové kompresory fungují podobně jako spalovací motory. Při pohybu směrem nahoru píst nasaje vzduch a při pohybu směrem dolů ho stlačuje a vyfukuje do tlakové nádrže. Stejně jako spalovací motor, tak i motor v kompresoru vyžaduje mazání. Pístové kompresory se pak dělí podle způsobu, jakým svoje hnací ústrojí mažou.

Olejové

Jak již název napovídá, olejové kompresory vyžadují pro mazání olej. Ten se nachází v olejové vaně a vstřikuje se do válce pod pístem klikovou hřídelí. Při pohybu směrem dolů ho pak pístní kroužek stírá zpět do olejové nádoby.
Tento typ motoru vyžaduje větší údržbu, pravidelné výměny a především hlídání množství oleje. Pokud množství oleje klesne nízko, hrozí zadření motoru kompresoru. Při mazání olejem také vznikají olejové výpary, které se usazují v tlakové nádobě. Tento typ motoru není vhodný pro potravinářské účely.

Kvalitní
Scheppach HC 53 dc (5906102901)

Bezolejové

Naproti tomu bezolejové kompresory využívají pro mazání kluzné materiály se samomazací funkcí. Díky tomu se do tlakové nádoby nedostávají olejové papíry a kompresor využijete v potravinářství a gastronomii například při čepování piva.
Na rozdíl od olejových kompresorů tento typ nevyžaduje tak častou údržbu, zároveň má ale výrazně kratší životnost. Od olejového tento typ poznáte tak, že na kompresoru nenajdete olejovou vanu a měrku pro kontrolu hladiny oleje.

Typ kompresoru Výhody Nevýhody  
Olejový Delší životnost Nevhodný pro potravinářské účely, nutná údržba  
Bezolejový Nenáročná údržba Krátká životnost, neovlivníte stav motoru  

Výkon

Vstupní a výstupní výkon patří k nejdůležitějším parametrům při výběru kompresoru. Musí být takový, aby zvládl obsloužit připojená zařízení. Mezi ta patří ofukovací pistole nebo pneumatické nářadí, které potřebuje vyšší sílu kompresoru. Výkon se udává v litrech přijatého vzduchu za minutu.

  • 50 – 170 l/min – ideální pro domácí kompresory na občasné využití
  • 150 – 260 l/min – vhodný výkon na stříkání středně velkých ploch a pro provoz méně náročného pneumatického nářadí
  • 260 – 410 l/min – kompresory určené do malých dílen a ke stříkání větších ploch, vhodné pro provoz pneumatického nářadí a malých NC strojů
Silný motor
Tagred TA360

Víte, že…?

Někteří výrobci uvádějí pouze vstupní výkon kompresoru, tedy objem přijatého vzduchu za minutu. Pro vás je ale důležitější výstupní výkon. Ten si snadno spočítáte. Výstupní výkon je zpravidla kolem 60 % vstupního. Zbytek vzduchu se spotřebuje na chlazení.

Využití

Při výběru si také ujasněte, jak často bude kompresor v provozu. Kompresory určené pro příležitostný provoz na pár minut, například pro nafouknutí míče nebo nahuštění pneumatik, hůře odvádějí teplo a při dlouhodobém provozu se mohou poškodit.
Naopak kompresory určené pro denní využití mají hliníkové tělo, které lépe odvádí teplo a zajišťuje plynulý provoz. Takové kompresory najdete například v méně náročných dílnách, neztratí se ale ani v běžné garáži. Vhodné jsou také pro potravinářské účely.

Vzdušník

Velikost tlakové nádoby neboli vzdušníku určuje, kolik vzduchu kompresor pojme na jedno nafoukání. Nejmenší kompresory nabízejí 20litrové tlakové nádoby. Pokud ale sháníte kvalitnější stroj, investujte do kompresoru s nádobou o objemu alespoň 50 litrů.

Spolehlivý
Güde 50015 400/10/50N

Příslušenství

Kompresor bez příslušenství je jen pouhá nádrž se stlačeným vzduchem. Pro jeho provoz potřebujete nástroje určené pro konkrétní práce. Při foukání pneumatik využijete tlakovou pistoli, v domácnosti se vám neztratí ani ofukovací pistole. Nezapomeňte také na prodlužovací hadici a náhradní vzduchové rychlospojky.

Víte, že…?

Kompresory nejsou zrovna lehké stroje. Ty ve střední třídě váží klidně kolem 30 kg. Při výběru tak věnujte pozornost tomu, aby byl kompresor vybavený pojezdovými kolečky a pogumovanými madly pro snadný přenos.

Cena

Na to, o jak šikovného pomocníka se jedná, není kompresor příliš vysokou investicí. Běžný domácí kompresor seženete kolem 5 000 Kč. Pokud sháníte výkonnější stroj, připravte si zhruba 10 000 Kč. Ty nejvýkonnější stroje pro náročnější provozy stojí kolem 15 000 Kč. Cena se přitom odvíjí od kvality zpracování, výkonu a velikosti vzdušníku.

S přímým náhonem
Tuson 130024

Značky

Mezi oblíbené výrobci kompresorů střední třídy patří značka Scheppach, která se věnuje výrobě zahradních a dílenských strojů. Jestliže sháníte levnější stroj s nižším výkonem, sáhněte po kompresoru značky Comprecise. Mezi oblíbené patří také tradiční výrobci nářadí Güde nebo ParkSide.

Otázky a odpovědi

K čemu je kompresor vhodný?

Kompresor patří k užitečným strojům, které využijete v dílně, garáži i na zahradě. Zejména pístové kompresory patří mezi běžné vybavení do garáže i do dílny. Díky jejich široké nabídce a využití si našly svoje místo u běžných uživatelů i v méně náročných dílnách. S pístovým kompresorem snadno nafouknete míč, nahustíte pneumatiku, ale využijete ho i při stříkání menších ploch nebo ofukování.

Jaký je příkon kompresoru?

I ty nejméně výkonné kompresory disponují příkonem kolem 1 000 W, počítejte ale i s dvojnásobnou hodnotou. Výjimkou nejsou ani stroje s příkonem 3 000 W. Velké kompresory určené pro náročné využití a provoz pneumatického nářadí mají příkon 5 000 W a více.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Silný motor
Spolehlivý
S přímým náhonem
Tichý
Image
Produkt
Scheppach HC 53 dc (5906102901)
Tagred TA360
Güde 50015 400/10/50N
Tuson 130024
Comprecise OLT-89/6
Výrobce
Scheppach
Tagred
GÜDE
Tuson
Comprecise
Maximální tlak
10 bar
8 bar
10 bar
8 bar
8 bar
Cena ca. 7 200 CZK ca. 5 700 CZK ca. 6 900 CZK ca. 6 300 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.