Olejový kompresor

Výkonný stroj do dílny i provozu.

Jak vybrat olejový kompresor

Olejové kompresory patří k výkonným strojům, které najdou svoje využití v dílně domácího kutila i ve středně náročném provozu. Na trhu jich najdete celou řadu od těch nejlevnějších pro nenáročné uživatele, až po komplikované stroje v ceně několika desítek tisíc. Využijete je pro nafukování míčů, huštění pneumatik i pohon pneumatického nářadí, svojí podstatou ovšem nejsou vhodné do potravinářského průmyslu.

Využití

Princip olejového kompresoru spočívá v nasávání, stlačování a uskladňování vzduchu v tlakové nádrží – vzdušníku. Na rozdíl od bezolejových využívají olejové stroje k mazání běžného oleje, čímž se velmi blíží principu fungování běžného spalovacího motoru. Kvůli tomu se nehodí v potravinářském průmyslu, protože stlačí vzduch znečišťují olejové páry.

Svoje využití olejové kompresory ovšem najdou ve všech dílnách. Před samotnou koupí si zodpovězte otázku, jak často kompresor použijete. Pokud sháníte stroj pro huštění pneumatik a příležitostné ofukování, stačí vám levný stroj pro hobby využití. Stroje pro náročnější provozy a častější provoz nabízejí sofistikovanější chlazení. Poloprofesionální stroje využívají hliníkové chladiče, stroje určené pro náročné provozy využívají litinový blok.

Pumpa mazaná olejem
Scheppach HC 25 (5906115901)

Sací výkon

Vstupní a výstupní tlak udávají sílu kompresoru. Kompresor musí vždy pokrýt provozní spotřebu nářadí připojeného ke stroji. Sací výkon se vždy udává v litrech vzduchu za minutu.

Výstupní výkon kompresoru Využití
50 – 150 l/min domácí dílny, huštění pneumatik, stříkání malých ploch
100 – 250 l/min montážní pracoviště, náročnější provozy, stříkání středních ploch,
200 – 400 l/min pneumatické nářadí, NC stroje s nižší spotřebou, stříkání velkých ploch
400 – 700 l/min profi provozy, pneuservisy, NC stroje, výkonné pneumatické nářadí

Víte, že…?

Při výběru kompresoru ověřte, zda výrobce udává vstupní nebo výstupní výkon. Pro porovnání spotřeby vzduchu je důležitější údaj s výstupním tlakem. Pokud výrobce udává vstupní tlak, výstupní z něj snadno spočítáte. Jedná se přibližně o 60 % vstupního sacího výkonu.

Tlak

Při výběru kompresoru hledejte také údaj s maximálním provozním tlakem. Tento parametr ukazuje, na jaký tlak kompresor nafoukne vzdušník. Po dosažení této hodnoty tlakový ventil kompresoru vypne stroj a zamezí dalšímu přívodu vzduchu.

Silný motor
Tagred TA360

Tlak je důležitý parametr zejména při využití pneumatického nářadí. Výkonná bourací kladiva nebo utahováky pracují až od dosažení určitého tlaku. Běžné kompresory mají tlak kolem 10 barů. V této hladině najdete ideální kompresor pro huštění pneumatik. Výkonné kompresory do provozů mají maximální provozní tlak kolem 15 barů.

Objem vzdušníku

Vzdušník, neboli tlaková nádoba, kompresoru tvoří nejvýraznější část stroje. Jedná se o prostor, ve kterém kompresor stlačuje vzduch a následně pouští směrem ven pro další využití. Objem tohoto prostoru pak udává maximální množství stlačeného vzduchu.
Na trhu najdete kompresory bez vzdušníku, které slouží výhradně pro krátkodobé a hobby využití. Tlakové nádoby kompresorů do dílny a méně náročného provozu mají objem mezi 20 až 50 litry. Největší profesionální kompresory mají vzdušník i kolem 100 litrů. V případě potřeby většího množství vzduchu se doporučuje využití externí tlakové nádoby.

Hmotnost

Na hmotnost kompresoru se zaměřte zejména v případě, že kompresor nemá svoje stále místo a vy jeho využití plánujete například v dílně, garáži i na zahradě. Nejlehčí kompresory váží kolem 10 kg. Tyto stroje ovšem nabídnou pouze základní zpracování bez kvalitního odvodu tepla. Kompresory pro náročnější provozy váží mezi 30 až 50 kg.

Spolehlivý
Güde 50015 400/10/50N

Víte, že…?

Vyšší hmotnost kompresoru vám často vykompenzují ergonomické prvky. Kompresory s hmotností přes 10 kg by měly být vybaveny pojízdnými kolečky a pogumovanými a dostatečně zesílenými rukojetěmi pro snadný přesun.

Příslušenství

Zejména pokud plánujete pořízení vašeho prvního kompresoru, doporučujeme nákup levnějšího stroje se základním příslušenstvím. Bez příslušenství je totiž kompresor pouze nádoba se stlačeným vzduchem. Výrobci do sad nejčastěji přidávají:

  • ofukovací, stříkací a trysková pistole určené pro nanášení barvy a čištění povrchů stlačeným vzduchem,
  • foukací pistole s manometrem, které využijete při huštění pneumatik,
  • prodlužovací hadice a vzduchotechniku pro rozvod vzduchové instalace po dílně nebo garáži.
Do dílny
Kraft&Dele KD 401

Značky

Olejové kompresory nabízí celá řada výrobců, kteří se liší kvalitou a cílovou skupinou zákazníků. Pokud sháníte hobby stroj do malé dílny nebo garáže, sáhněte po značce Extol Craft, která nabízí široké portfolio nářadí pro méně náročné uživatele.
Kompresory do středně náročné dílny pořídíte u značek Scheppach, Güde nebo Kraft&Dele. Zejména poslední zmiňovaná značka se řadí k velmi kvalitním výrobcům a nabízí kompresory s objemnými tlakovými nádobami. Mezi její výhody ale patří hmotnost, která dosahuje až 100 kg.

Cena

Cenu kompresoru určuje především kvalita jeho zpracování. Díky tomu pořídíte levné a méně kvalitní kompresory už kolem 5 000 Kč. Kvalitní olejový kompresor pro malé a středně velké dílny seženete mezi 10 000 až 20 000 Kč. Kolem 10 000 Kč seženete také kvalitní kompresor i do běžné dílny středně náročného uživatele. Kvalitní kompresory pro profesionální provozy pořídíte kolem 20 000 Kč a výše. Výjimkou ale nejsou i ceny blížící se 100 tisícům korun.

Jméno
Pumpa mazaná olejem
Silný motor
Spolehlivý
Do dílny
Pro vzduchové nářadí
Image
Produkt
Scheppach HC 25 (5906115901)
Tagred TA360
Güde 50015 400/10/50N
Kraft&Dele KD 401
Proteco 51.02-K-2200-100
Maximální tlak
8 bar
8 bar
10 bar
8 bar
8 bar
Výrobce
Scheppach
Tagred
GÜDE
Kraft&Dele
Proteco
Cena ca. 2 500 CZK ca. 5 400 CZK ca. 6 200 CZK ca. 3 100 CZK ca. 6 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena