Jak vybrat olejový kompresor
- Olejové kompresory patří k výkonným strojům, které najdou svoje využití v dílně domácího kutila i ve středně náročném provozu.
- Na trhu jich najdete celou řadu od těch nejlevnějších pro nenáročné uživatele, až po komplikované stroje v ceně několika desítek tisíc.
- Využijete je pro nafukování míčů, huštění pneumatik i pohon pneumatického nářadí, svojí podstatou ovšem nejsou vhodné do potravinářského průmyslu.
Olejový kompresor - náš výběr





Olejové kompresory 50l





Olejové kompresory 24l





Olejové kompresory 100l





Jak vybrat olejový kompresor
Využití
Princip olejového kompresoru spočívá v nasávání, stlačování a uskladňování vzduchu v tlakové nádrží – vzdušníku. Na rozdíl od bezolejových využívají olejové stroje k mazání běžného oleje, čímž se velmi blíží principu fungování běžného spalovacího motoru. Kvůli tomu se nehodí v potravinářském průmyslu, protože stlačí vzduch znečišťují olejové páry.
Sací výkon
Vstupní a výstupní tlak udávají sílu kompresoru. Kompresor musí vždy pokrýt provozní spotřebu nářadí připojeného ke stroji. Sací výkon se vždy udává v litrech vzduchu za minutu.
Výstupní výkon kompresoru | Využití |
---|---|
50 – 150 l/min | domácí dílny, huštění pneumatik, stříkání malých ploch |
100 – 250 l/min | montážní pracoviště, náročnější provozy, stříkání středních ploch, |
200 – 400 l/min | pneumatické nářadí, NC stroje s nižší spotřebou, stříkání velkých ploch |
400 – 700 l/min | profi provozy, pneuservisy, NC stroje, výkonné pneumatické nářadí |
Víte, že…?
Při výběru kompresoru ověřte, zda výrobce udává vstupní nebo výstupní výkon. Pro porovnání spotřeby vzduchu je důležitější údaj s výstupním tlakem. Pokud výrobce udává vstupní tlak, výstupní z něj snadno spočítáte. Jedná se přibližně o 60 % vstupního sacího výkonu.
Tlak
Při výběru kompresoru hledejte také údaj s maximálním provozním tlakem. Tento parametr ukazuje, na jaký tlak kompresor nafoukne vzdušník. Po dosažení této hodnoty tlakový ventil kompresoru vypne stroj a zamezí dalšímu přívodu vzduchu.
Tlak je důležitý parametr zejména při využití pneumatického nářadí. Výkonná bourací kladiva nebo utahováky pracují až od dosažení určitého tlaku.
- Běžné kompresory mají tlak kolem 10 barů. V této hladině najdete ideální kompresor pro huštění pneumatik.
- Výkonné kompresory do provozů mají maximální provozní tlak kolem 15 barů.
Objem vzdušníku
Vzdušník, neboli tlaková nádoba, kompresoru tvoří nejvýraznější část stroje. Jedná se o prostor, ve kterém kompresor stlačuje vzduch a následně pouští směrem ven pro další využití. Objem tohoto prostoru pak udává maximální množství stlačeného vzduchu.
- Na trhu najdete kompresory bez vzdušníku, které slouží výhradně pro krátkodobé a hobby využití. Tlakové nádoby kompresorů do dílny a méně náročného provozu mají objem mezi 20 až 50 litry.
- Největší profesionální kompresory mají vzdušník i kolem 100 litrů. V případě potřeby většího množství vzduchu se doporučuje využití externí tlakové nádoby.
Hmotnost
Na hmotnost kompresoru se zaměřte zejména v případě, že kompresor nemá svoje stále místo a vy jeho využití plánujete například v dílně, garáži i na zahradě.
- Nejlehčí kompresory váží kolem 10 kg. Tyto stroje ovšem nabídnou pouze základní zpracování bez kvalitního odvodu tepla.
- Kompresory pro náročnější provozy váží mezi 30 až 50 kg.
Víte, že…?
Vyšší hmotnost kompresoru vám často vykompenzují ergonomické prvky. Kompresory s hmotností přes 10 kg by měly být vybaveny pojízdnými kolečky a pogumovanými a dostatečně zesílenými rukojetěmi pro snadný přesun.
Příslušenství
Zejména pokud plánujete pořízení vašeho prvního kompresoru, doporučujeme nákup levnějšího stroje se základním příslušenstvím. Bez příslušenství je totiž kompresor pouze nádoba se stlačeným vzduchem. Výrobci do sad nejčastěji přidávají:
- ofukovací, stříkací a trysková pistole určené pro nanášení barvy a čištění povrchů stlačeným vzduchem,
- foukací pistole s manometrem, které využijete při huštění pneumatik,
- prodlužovací hadice a vzduchotechniku pro rozvod vzduchové instalace po dílně nebo garáži.
Cena
Cenu kompresoru určuje především kvalita jeho zpracování. Díky tomu pořídíte levné a méně kvalitní kompresory už kolem 5 000 Kč. Kvalitní olejový kompresor pro malé a středně velké dílny seženete mezi 10 000 až 20 000 Kč. Kolem 10 000 Kč seženete také kvalitní kompresor i do běžné dílny středně náročného uživatele. Kvalitní kompresory pro profesionální provozy pořídíte kolem 20 000 Kč a výše. Výjimkou ale nejsou i ceny blížící se 100 tisícům korun.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat olejový kompresor?
Jakého výrobce vybrat?
Různé typy produktů porovnejte zde.