Elektrická sekačka

Trávník bude jako ze žurnálu.

ca. 3 500 CZK
ca. 7 500 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 5 600 CZK

Jak vybrat elektrickou sekačku

 • Elektrická sekačka je vhodná pro údržbu menších ploch a středně velkých ploch.
 • Základním parametrem všech moderních strojů je výkon udávající sílu motoru.
 • Chcete mít posekáno co nejdříve? Snažte se vybrat co největší šířku sečení, jelikož každý centimetr navíc poznáte.
 • O uživatelský komfort se postarají různé funkce.

Kam se hodí?

Jak si jistě pamatujete z našeho obecného článku, v obchodech objevíte hned několik různých pohonů sekaček. Každý z nich se pyšní trochu jinými vlastnostmi a hodí se na jiné pozemky. Totéž platí i o elektřině. Jako první vás asi napadne omezená mobilita vlivem nutnosti neustálého připojení ke zdroji energie. Ani výkon často nebývá zrovna vysoký, s čímž souvisí také menší záběr a jakýmsi pomyslným vrcholem je náchylné plastové šasi. Na druhou stranu musíme zmínit podobně rozsáhlý přehled výhod:

 • Nižší cena
 • Nižší míra hluku
 • Menší hmotnost
 • Ekologický provoz
 • Snadnější manipulace a údržba
Na malou zahradu
HECHT 1638R

Všechny výše uvedené vlastnosti činí z elektrické sekačky perfektního společníka pro majitele menších zahrad. A to zejména v těch místech, kde jsou dobře dostupné zásuvky.

Výkon

Základním parametrem všech moderních strojů je výkon udávající sílu motoru. Odvíjí se od něj jak rychlost, tak efektivita sečení a mnohdy i šířka záběru. U sekaček standardně začíná na 1 000 Wattech, přičemž u elektromotorů se maximálně setkáte s 2 500 W. Svůj výběr provádějte hlavně s ohledem na velikost udržované plochy.

Víte, že…?

Na trhu pátrejte po modelech o síle alespoň 1 500 W. Cokoliv pod touto hranicí se hodí maximálně pro občasné sekání maličké předzahrádky u domu ve městě.

S funkcí mulčování
HECHT 1803 S 5 in 1

Šířka a výška sekání

Chcete mít posekáno co nejdříve? Snažte se vybrat co největší šířku sečení, jelikož každý centimetr navíc poznáte. U elektřiny je maximální šíře 48 cm, vždy si však důkladně zmapujte udržovanou plochu. Máte-li na zahradně spoustu prvků nastavěných v malých vzdálenostech, je lepší zvolit užší model. Neustále vyhýbání se překážkám vám totiž dobu sekání zbytečně protáhne.

Pokud jde o výšku, pohybuje se běžně od 2 do 7 cm. Volit lze z hned několika stupňů nastavení podle toho, do jak vysokého porostu se pouštíte. Plánujete-li vstoupit do vzrostlého trávníku, raději jej nejprve posekejte na vyšší stupeň a následně přejeďte ještě jednou.

Sběrný koš

Chcete mít svůj trávník dokonale čistý beze stop nasekané trávy? Jistě se poohlížíte po modelu vybaveném adekvátním sběrným košem. Pro jejich výrobu se běžně užívá dvou základních materiálů:

Tichá
BOSCH AdvancedRotak 650 0.600.8B9.200
 • Plast – vyšší cena, lepší odolnost, sklon k lámavosti
 • Tkanina – nižší cena, sklony k trhání, lepší skladnost

Objem sběrných nádob je různý, minimum činí 25, maximum pak 60 litrů. Nezapomínejte ani na vyhrazení prostoru, kam budete nasekanou trávu ukládat.

Dodatečné funkce

Bez různorodých doplňků by už to snad dneska ani nešlo. Ačkoliv jsou elektrické sekačky oproti svým benzínovým protějškům jednodušší a nenabízejí tak rozsáhlou výbavu, přeci jen výrobci nějaké ty trumfy v rukávu mají. Mezi nejlepší pomocníky řadíme:

Silná a tichá
Makita ELM4121
 • Výškově nastavitelné madlo – možnost nastavit výšku madla podle postavy sekajícího
 • Funkce mulčování – nasekaná tráva není sbírána do koše, ale drcena na drobné částečky sloužící jako hnojivo
 • Pojezd – vlastní pohon, díky němuž není zapotřebí při manipulaci vynakládat tolik síly, méně obvyklý u elektrických

Nejvýznamnější značky

Vydali jste se na nákup do svého oblíbeného hypermarketu a najednou vaši pozornost upoutala krabice s elektrickou sekačkou? Zvláště, když se zrovna po nějakém tom společníkovi poohlížíte? Ještě se neradujte a raději se dobře zamyslete. Jestliže logo výrobce ani jeho název dobře nepoznáváte, využijte svého chytrého telefonu a zadejte si jej do vyhledávače. Pokud ani ten není o mnoho chytřejší, raději běžte dále, i když všechno vyhlíží sebelépe.

Zejména s nástupem jara se totiž v obchodech objevují různé laciné stroje z dílen naprosto neznámých výrobců. Po jejich pořízení hrajete tak trochu loterii – buď budou fungovat skvěle a dlouho, nebo je po několika sečeních ani nenastartujete. Jedná-li se o druhý případ, počítejte s tím, že nic nevyreklamujete, pravděpodobně ani nebudete tušit, kam se obrátit. Naproti tomu lze doporučit výrobky firem Fieldmann, Al-ko, Hecht, Black & Decker, Bosch, Einhell nebo Wolf-Garten.

Cena

Oproti svým benzínovým rivalům třímají elektrické sekačky v rukou jeden podstatný trumf – jsou skutečně levné. Přesvědčili jsme se o tom při tvorbě cenové analýzy, díky níž se nám podařilo identifikovat dva základní intervaly:

 • Do 5 000 Kč
 • Nad 5 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

Ve skupině do 5 000 korun naleznou svého favorita všichni majitelé menších pozemků. Výkon se pohybuje v rozmezí od 1 000 do 1 600 W, což plně dostačuje. Šířka záběru nepřesahuje 45 cm, jak je pro elektrické stroje typické. Počítejte s menším košem o objemu do 50 litrů. Šasi valné většiny modelů je vyrobeno z plastu, výjimkou ovšem není ani ocel.

Cena nad 5 000 Kč

Jestliže hledáte elektrické sekačky nejvyšších kvalit, připravte si finanční obnos nad 5 000 korun. Za něj získáte odolný skelet z tvrdého plastu či vysoce jakostní oceli. Elektromotor o výkonu nad 1 600 W si poradí i se vzrostlou trávou. Objem sběrného koše přesahuje 60 litrů. Šířka dosahuje maxima, tedy 48 centimetrů.

Otázky a odpovědi

Jak těžkou sekačku koupit?

Mezi významná pozitiva elektrických sekaček řadíme nízkou hmotnost, jež zásadním způsobem přispívá ke snadné manipulaci. Bývá v rozmezí od 12 do 30 kilogramů, díky čemuž se nemusí práce obávat ani starší nebo méně zdatní jedinci.

Jakou sekačku koupit?

V současné době jsou velmi oblíbené akumulátorové sekačky, které lze zařadit mezi elektrické výrobky. Akumulátorová sekačka má prakticky stejný výkon i vlastnosti, při práci Vás však nebude limitovat přívodní kabel.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na malou zahradu
S funkcí mulčování
Tichá
Silná a tichá
Image
Produkt
HECHT 1638R
HECHT 1803 S 5 in 1
BOSCH AdvancedRotak 650 0.600.8B9.200
Makita ELM4121
Hmotnost
13 kg
26.4 kg
20 kg
17.5 kg
Objem koše
45 l
60 l
50 l
50 l
Sběrný koš
Šířka záběru
38 cm
46 cm
41 cm
41 cm
Příkon
1600 W
1800 W
1700 W
1600 W
Typ pohonu
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Pojezd
Skelet
plastové
ocelové
ocelové
Cena ca. 3 500 CZK ca. 7 500 CZK ca. 5 200 CZK ca. 5 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.