Elektrický kráječ

Praktický pomocník do každé rodiny.

ca. 1 700 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat elektrický kráječ

 • Kuchyňský kráječ je v dnešní době běžným pomocníkem v kuchyni. Jejich elektrické varianty patří mezi moderní spotřebiče, které zpracují celou řadu potravin od pečiva až po maso.
 • Mezi dvě nejdůležitější součásti kráječe patří elektromotor a krájecí kotouč. Z parametrů si pak všímejte výše příkonu a typu ostří kotouče.
 • Při výběru se zaměřte také na další přídavné funkce a vlastnosti přístroje. Nejdůležitější jsou pak ty, které zajišťují vyšší bezpečnost při práci.

Příkon

Příkon je ukazatel nejen energetické náročnosti přístroje, ale také jeho výkonnosti. Vyšší hodnoty příkonu tedy znamenají vyšší spotřebu energie, ale také lepší výkonnost, která má jednak vliv na rychlost krájení, ale také na to, jaké potraviny budete moci kráječem zpracovat.
U elektrických kráječů se můžete setkat s příkonem pohybujícím se v rozmezí 65 až 2000 W, přičemž nejvíce přístrojů disponuje hodnotami mezi 120 a 200 W. Ty jsou pro běžné použití v domácnosti naprosto dostačující.

Kotouč

Krájecí kotouč je vedle výkonného elektromotoru nejdůležitější součást přístroje. Základními vlastnostmi, o kterých je dobré se informovat, je kvalita ostří a míra nabroušení.

Výkonný
KLUGE 294.5

Průměr

Průměr kotouče ovlivňuje např. to, tak dobře se vám bude daná potravina krájet. Obecně se na krájení větších kusů potravin (chleba, maso) doporučuje větší kotouč. Kotouče se nejčastěji vyrábí v následujících průměrech:

 • 170 mm
 • 190 mm

Typ ostří

Na výběr máte také z následujících typů kotoučů:

Stabilní a robustní
Kuchyňský kráječ potravin – elektrický – DOMO DO521S
 • Hladké ostří – řez je přesnější; vhodnější na řezání tenkých plátků a pevnějších potravin např. uzenin, zeleniny nebo sýrů
 • Jemné zoubky – univerzální použití; umožňuje krájení pečiva, sýrů, salámů, masa, zeleniny, ovoce atd.

Kvalitnější kráječe jsou dodávány s oběma typy kotoučů, které je pak možné dle potřeby měnit.

Materiál

Jako základní materiál pro výrobu kuchyňských kráječů se používá plast nebo nerez. Výběr materiálu má pak přímý vliv na design přístroje (vzhled, barva), ale také jeho životnost. Z tohoto hlediska se jeví jako výhodnější nerezové provedení, ale pokud zvolíte plastový kráječ od ověřeného prodejce, může vám při správném zacházení sloužit také poměrně dlouho.
Krájecí kotouče by pak měly být vždy vyrobeny z nerezu nebo z materiálu, který je ještě kvalitnější. Nekvalitní kotouč poznáte tak, že nemá čistý řez.

Bezpečný
Gorenje R 506
Materiál Výhody Nevýhody
Plast Nižší pořizovací cena Kratší životnost
  Menší rozměry  
  Možnost složení  
Nerez Vyšší životnost Přístroj nelze složit
  Designově zajímavější provedení Vyšší hmotnost
    Dražší varianta

Víte, že…?

Krájecí kotouče těchto přístrojů bývají extrémně ostré, proto při jejich používání dbejte na bezpečnost. Většina přístrojů disponuje celou řadou bezpečnostních prvků, jako jsou chrániče prstů nebo bezpečnostní pojistky.

Funkce, příslušenství

Kromě základní funkcí – krájením, může tento přístroj nabídnout také další možnosti. Všímat si můžete např. následujících funkcí a vybavení:

 • Síla řezu – touto funkcí disponují téměř všechny modely, nejčastěji se jedná o rozmezí 1 – 30 mm; regulaci provádíte většinou prostřednictvím otočného kolečka; důležitá je plynulost změny
 • Regulace otáček – funkce ovlivňuje nastavení rychlosti krájení
 • Bezpečnostní/dětská pojistka – brání nechtěnému zapnutí přístroje
 • Chránič prstů – jeden ze základních bezpečnostních prvků; brání kontaktu prstů s ostřím kotouče
 • Kryt ostří – ochrana kotouče, v případě vyměnitelných kotoučů by měl mít každý svůj kryt
 • Naviják kabelu – funguje obdobně jako např. u vysavače; svine kabel do těla přístroje
 • Skládání – konstrukce kráječe umožňuje sklopit krájecí plochu
 • Pogumované nožky, přísavky – zajistí lepší stabilitu přístroje při jeho používání
 • Tácek, miska – jedná se o sběrný tácek na nakrájené potraviny, které zachytává
Odnímatelný pojezd
SENCOR SFS 4050

Víte, že…?

Mezi základní způsoby údržby elektrických kráječů patří jejich čištění a broušení ostří. Očistit kráječ je nutné zejména po zpracování uzenin, masa nebo ovoce a zeleniny. O nutnosti broušení se informujte u prodejce nebo výrobce. V případě nutnosti je pak svěřte raději odborníkovi.

Výrobci a ceny

Kvalitní elektrické kráječe vyrábí např. značky Ritter nebo Graef. Mezi ověřené výrobce ale patří i ETA, Bosch nebo Gorenje.
Cenově pak lze tyto přístroje rozdělit do několika kategorií:

 • Do 1000 Kč – plastové modely kráječů určené především na zpracování pečiva, sýrů a salámů; přístroje mají menší rozměry, jsou tedy dobře skladné
 • Do 2000 Kč – plastové i nerezové kráječe; maximální tloušťka řezu kolem 15 mm
 • Do 3500 Kč – nižší spotřeba el. energie; šířka řezu až 20 mm
 • Nad 3500 Kč – multifunkční zařízení také s možností zabudování do linky; vhodné k častému používání, případně do profesionálních provozů
Nerezový nůž
ETA 1094 90000

Otázky a odpovědi

Na které parametry je u kráječů nutné se zaměřit?

Nejdůležitějšími částmi tohoto přístroje je elektromotor, který má vliv na případný příkon a výkon přístroje a také krájecí kotouče. U těch se zaměřte na kvalitu materiálu – ostří, ale také typ, který zvolte podle toho, k čemu chcete kráječ nejčastěji používat.

Jaké bezpečnostní prvky by měl elektrický kráječ mít?

Bezpečnostních prvků může mít přístroj celou řadu od pogumovaných nožek pro lepší stabilitu až po chránič prstů, který zamezí kontaktu s ostřím. Výhodou je i bezpečnostní nebo dětská pojistka, které brání nechtěnému zapnutí přístroje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonný
Stabilní a robustní
Bezpečný
Odnímatelný pojezd
Nerezový nůž
Nastavení šířky řezu
Image
Produkt
KLUGE 294.5
Kuchyňský kráječ potravin – elektrický – DOMO DO521S
Gorenje R 506
SENCOR SFS 4050
ETA 1094 90000
Ritter Arcus 3 DUO PLUS
Maximální tloušťka řezu
15 mm
15 mm
15 mm
15 mm
20 mm
20 mm
Příkon
200 W
150 W
160 W
150 W
120 W
65 W
Hmotnost
3.1 kg
4,4 kg
4.3 kg
4.3 kg
2.2 kg
1 kg
Cena ca. 1 700 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 200 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.