- Elektrické lanové navijáky jsou poháněné dvěma druhy motorů.
- Při výběru je klíčové zaměřit se také na typ lana, a to dle druhu výsledného používání.
- Důraz je nutné klást také na dostatečné napájení pomocí autobaterií.
Elektrický lanový naviják - náš výběr
Elektrické lanové navijáky 230 V
Elektrické lanové navijáky 12 V
Elektrický lanový naviják Güde
Jak vybrat elektrický lanový naviják
Tažná síla
Velmi důležitým kritériem u elektrického lanového navijáku je jeho tažná síla. Její hodnotu musí výrobce každého modelu udávat. Pokud si nejste jisti, jak velkou tažnou sílu potřebujete, je vždy nutné vynásobit hmotnost automobilu 1,5krát. Jako příklad uveďme, že pro vozidla s hmotností 2 tuny, je potřeba zvolit elektrický lanový naviják s tažnou sílou 3 tuny. I přesto se však doporučuje pořizovat naviják s rezervou, neboť vás později v terénu nic nepřekvapí.
Převodovka
Elektrické lanové navijáky se dnes vyrábí se třemi druhy převodovek. Dle očekávání má každý typ své výhody, ale rovněž i nevýhody.
Ozubená převodovka
Ozubená převodovka elektrického lanového navijáku využívá několik ozubených kol, přičemž větší se nachází na ose motoru, menší pak na ose samotného navijáku. Výhodou tohoto typu převodovky je jeho rychlost, naopak musíte počítat s velmi vysokým odběrem proudu. Obecně platí, že ozubená převodovka se vyskytuje spíše u starších typů elektrických lanových navijáků au nových ji nenajdete.
Planetová převodovka
Planetová převodovka využívá princip malých planetových kol obdobně jako v automatických převodovkách. Výhodou planetové převodovky jsou velice kompaktní rozměry, příznivá cena a také nízká hmotnost. Naopak nevýhodou je využití brzdy uvnitř bubnu, která se rychle zahřívá. Při práci je tak velmi nutné dodržovat pravidelné přestávky, během kterých převodovka vychladne.
Závitová převodovka
Závitová převodovka je někdy zvána též převodovkou šnekovou. Její převod je s motorem spojen pomocí ozubeného kola. Velkou výhodou závitových převodovek je malá brzdící síla, kdy dokáže náklad i snadno držet. Smířit se musíte jen s velmi nízkou rychlostí elektrického navijáku se závitovou převodovkou.
Typ převodovky | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Ozubená | Vysoká rychlost | Velký odběr proudu |
Planetová | Nízká cena, kompaktní rozměry | Rychlé zahřívání |
Závitová | Malá brzdící síla | Rychlé zahřívání |
Motor
Elektrické lanové navijáky využívá dva různé typy motorů. Může jít o motor s permanentním magnetem, nebo se sériovým vinutím. Oba typy motorů jsou náchylné na přehřátí. Elektrické lanové navijáky dokáží pracovat jen omezenou dobu, například po dobu 5 minut. Následně je nutné udělat přestávku. Už jen 15 minut nepřetržité práce odsoudí vaše zařízení k zániku. Důležité je dodat, že motor se může přehřát a následně spálit i při práci bez zatížení, tedy jen pokud pojede naviják, ale reálně nebudete nic tahat.
Lana
U elektrického lanového navijáku jsou také důležitá lana, přičemž vybírat můžete ze dvou druhů lan navijáků.
Ocelové lano
Drátěné ocelové lano je u elektrických lanových navijáků vůbec nejpoužívanější. Ocelová lana jsou totiž cenově dostupná, odolná vůči opotřebení i vysokým teplotám. Nevýhodami je možnost snadného poškození v případě nesprávného použití a také vysoká hmotnost.
Syntetické lano
Syntetická lana vynikají svou nízkou hmotností, která je přibližně desetinová při stejné délce lana ve srovnání s ocelovými lany. Na druhou stranu musíte myslet na to, že syntetické lano lze snáze poškodit, je náchylné na vysoké teploty a navíc je i dražší.
Baterie
Elektrický lanový naviják potřebuje pro svůj provoz elektrickou energii, kterou dodává autobaterie. S ohledem na možný vysoký odběr je vhodné zvolit co nejsilnější autobaterii. Dbejte na to, aby napětí kolísalo kolem hodnoty 10,5 voltu, díky čemuž prodloužíte životnost elektrického lanového navijáku. Pro jistotu lze využít i paralelní zapojení dvou autobaterií.
Některá vozidla jsou vybavena dvěma bateriemi, přičemž jedna je určena výhradně pro napájení elektrického lanového navijáku. I tak se ale doporučuje při práci nechat běžet motor, aby alternátor mohl baterii neustále dobíjet.
Cena
Mezi elektrickými lanovými navijáky vybírejte například ze značek Warn, Lodar či ComeUp.
- Zhruba od hranice 3 000 Kč pořídíte elektrický lanový naviják pro tahání lehčích předmětů s hmotností do 1 000 kilogramů.
- Pokud hledáte naviják se schopností vytáhnout například zapadlé auto, počítejte s cenou již kolem hranice 10 000 Kč, kdy se tažná síla dostane zhruba ke 4 000 kilogramů.
- Pro tahání těžších vozidel je zapotřebí takřka profesionální elektrický naviják, jehož cena může přesáhnout i hranici 20 000 Kč, avšak zde si již můžete být jisti, že tažná síla plně postačí i na auta s hmotností několik tun.