Nejlepší tažná zařízení 2024 a jak vybrat

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
COMPASS redukce zásuvky tažného zařízení 13/7 pólů
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat tažné zařízení

Při výběru tažného zařízení je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které zaručí, že zařízení bude vhodné pro vaše potřeby a bude bezpečně fungovat s vaším vozidlem:

  • Maximální tažná hmotnost vozidla: Především je nezbytné zkontrolovat maximální tažnou hmotnost vašeho vozidla, kterou lze najít v technickém průkazu;
  • Typ konektoru: Zvolte správný typ konektoru (7pinový nebo 13pinový), který odpovídá vaší karavanu či přívěsu;
  • Typ tažného zařízení: Jsou k dispozici pevné, odnímatelné nebo sklápěcí systémy, vyberete li ten, který nejvíce vyhovuje vašim potřebám a frekvenci používání;
  • Montáž: Zkontrolujte, zdali je možná montáž tažného zařízení na vaše vozidlo a zda nejsou nutné další úpravy;
  • Právní předpisy a homologace: Tažné zařízení musí vyhovovat aktuálním právním předpisům a mít typové schválení pro použití v provozu;
  • Cena a kvalita: Vyvažte vaše rozpočtové možnosti a kvalitu tažného zařízení, přičemž věnujte pozornost i možnosti po-prodejního servisu a záruky.

Vzhledem k široké range dostupných tažných zařízení je klíčové zvolit to, které nejenže splňuje vaše očekávání a požadavky ale také vyhovuje specifikacím vašeho vozidla.

Tažné zařízení - náš výběr

COMPASS redukce zásuvky tažného zařízení 13/7 pólů
přečíst recenzi
Výrobce: Compass
Zobrazit více
Compass redukce zásuvky umožňuje připojení vozidla s 13pólovou zásuvkou k přívěsu se 7konektorovou zástrčkou. Je vyrobená z plastu a kompatibilní s elektrickými systémy napětí 12-24 V.
Zobrazit méně
ACI Redukce ze 13 pin na 7 pin zásuvku (13 pin na autě/7 pin na přívěsu)
přečíst recenzi
Zobrazit více
Redukce ACI umožňuje připojení 7pólového přívěsu k 13pólové zásuvce vozu. Je navržena pro snadnou montáž bez nutnosti dalších adaptérů.
Zobrazit méně
Redukce zásuvky tažného zařízení 13-7 pólů Elta
přečíst recenzi
Výrobce: Elta
Zobrazit více
Plastová redukce zásuvky tažného zařízení Elta umožňuje připojení 13-pólové zásuvky vozidla k 7-pólové zástrčce přívěsu. Kompatibilní se staršími i novějšími elektroinstalacemi.
Zobrazit méně
Univerzální elektropřípojka 7pin 190cm
přečíst recenzi
Zobrazit více
Univerzální elektroinstalační sada s 7pinovou zásuvkou je kompatibilní s vozidly bez Check-Control a CAN-BUS systémů. Obsahuje 190cm kabeláž rozdělenou do dvou svazků pro připojení levých a pravých světel. Sada zahrnuje pryžovou podložku, konektory, průchodku a montážní materiál. Výroba je umístěna v EU.
Zobrazit méně
Tažné zařízení Škoda Octavia I sedan+kombi 96-05 / Octavia Tour I 05-10, pevné
přečíst recenzi
Výrobce: Galia
Max. zatížení: 1600 kg
Max. svislé zatížení: 75 kg
Typ čepu: šroubové
D-Hodnota: 8.91 kN
Výřez nárazníku: neviditelný výřez
Zobrazit více
Tazné zařízení je konstruováno pro připojení návěsu či přívěsu k vozidlu. Toto zařízení je obvykle vyrobeno z oceli, která zaručuje dlouhou životnost a robustní konstrukci. Je důležité zkontrolovat maximální tažnou sílu zařízení, která je udána výrobcem zařízení.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Tažné zařízení

Jak vybrat tažné zařízení

Co znamená maximální tažná hmotnost a jak ji můžu zjistit pro své vozidlo

Maximální tažná hmotnost je největší hmotnost, kterou může vaše vozidlo legálně táhnout. Zahrnuje hmotnost jak přívěsu, tak i nákladu, který je na něm přepravován. Tuto hodnotu lze najít v technickém průkazu vašeho vozidla nebo v jeho návodu k obsluze. Je důležité nikdy nepřekračovat tuto hmotnost, protože by mohlo dojít k poškození vozidla, ztrátě stability nebo mohou nastat problémy při brzdění. Dodržení maximální tažné hmotnosti je rovněž základem pro bezpečnost na silnicích a je nezbytné její dodržení pro dodržení silničních předpisů.

Jaký rozdíl je mezi 7pinovým a 13pinovým konektorem a který bych měl zvolit

Rozdíl mezi 7pinovým a 13pinovým konektorem spočívá v počtu funkcí, které můžou být připojeným přívěsem nebo karavanem ovládány.

  • Sedmipinový konektor obvykle pokrývá základní funkce, jako jsou světla a směrová světla.
  • Třináctipinový konektor umožňuje napájení dalších funkcí, jako je interní osvětlení, chladnička a dokonce stabilizační systémy v karavanech.

Výběr závisí na typu vašeho přívěsu a potřebných funkcích. Pokud máte moderní přívěs s mnoha elektrickými funkcemi, pravděpodobně budete potřebovat 13pinový konektor. Pro běžný provoz přívěsu s omezenými funkcemi bude postačovat 7pinový konektor.

Jak si mohu být jistý, že tažné zařízení bude legální a má potřebná schválení

Tažné zařízení
COMPASS redukce zásuvky tažného zařízení 13/7 pólů

Aby bylo tažné zařízení legální, musí mít oficiální typové schválení prodané oblasti, což znamená, že splňuje všechny požadované bezpečnostní, technické a provozní předpisy. V České republice musí tažné zařízení splňovat požadavky vyplývající ze zákona, a to včetně homologace, která je součástí evropského schvalovacího procesu. Homologaci lze obvykle poznat podle štítku nebo označení na samotném tažném zařízení. Před nákupem byste měli také zkontrolovat, zda si vyžadováno další schválení nebo registraci u příslušných dopravních úřadů po jeho instalaci na vaše vozidlo.

Zobrazit kompletní nabídku Tažné zařízení