Elektrický scooter

Jednoduchý a rychlý průjezd městem.

ca. 14 200 CZK
ca. 37 000 CZK
ca. 27 900 CZK
ca. 33 000 CZK

Jak vybrat elektrický scooter

 • U tohoto typu skútru je spalovací motor nahrazen ekologičtějším elektromotorem, což znamená žádné škodlivé zplodiny a žádný hluk.
 • Mezi hlavní parametry patří výkon a rychlost scooteru.
 • Kapacita baterie se průměrně pohybuje mezi 20 – 40 Ah.

Rychlost a výkon

U slabých skútrů jako jsou například e-babety, je výkon maximálně 250 W, který není vhodný pro náročnější kopce a terén. Také rychlost není moc vysoká, maximálně 25 km/h. Výkonnější stroje mohou naopak dosáhnout až 2 000 W. Tyto typy skútru si už poradí s běžnými cestami bez velkých potíží. Jejich rychlost se pohybuje kolem 45 km/h, což je pro dopravu ve městě naprosto ideální.

Baterie

Kapacita baterie se průměrně pohybuje mezi 20 – 40 Ah. U slabších strojů ale můžete narazit na nižší hodnoty, například 12 Ah. Můžete se setkat i s modely, které pojmou dvě baterie, čímž se zdvojnásobí i celková kapacita. Při výběru skútru se setkáte se dvěma typy akumulátorů, kterými jsou olověný a lithiový. Oba mají své pro i proti.

Terénní
VeGA Xtrem Cross 1000
Typ akumulátoru Výhody Nevýhody
Olověný akumulátor Bezúdržbový Vyšší hmotnost
  Nižší cena Nutnost pravidelného dobíjení
Lithiový akumulátor Modernější Vysoká cena
  Lehčí provedení  
  Nemusí se pravidelně dobíjet  

Sledovat stav baterie vám umožní displej, případně mobilní aplikace. Jistě vás zajímá, jak dlouho je třeba baterii dobíjet. Průměrně se čas dobíjení pohybuje okolo 5 – 7 hodin. Baterie mohou být buď vyjímatelné, nebo nevyjímatelné, což s sebou přináší jisté strasti.

Vyjímatelná baterie

Tato varianta je tou lepší. Baterie totiž není se skútrem pevně propojena, takže ji můžete kdykoliv a kamkoliv přenášet. Tuto výhodu oceníte právě při dobíjení baterie. Jednoduše ji odpojíte, vytáhnete a odnesete domů. Nemusíte tak hledat zásuvku k elektrické síti, což také oceníte při parkování.

Nevyjímatelná baterie

Je pevně spojena s konstrukcí skútru. Takže ji nemůžete vyjmout a odnést, což s sebou přináší další nevýhody, kterými je například nutnost zaparkovat v blízkosti elektrické energie.

1 500 W
Hecht Cocis Zero

Dojezd

Co se týče dojezdu, ten se průměrně pohybuje okolo 50 – 65 km. Můžete ale při výběru narazit i na varianty, jejichž dojezd může být až 120 km na plně nabitou baterii. Je tedy důležité rozmyslet si, jak dlouho trasu budete denně jezdit.

Víte, že…?

Na některé elektrické skútry nepotřebujete řidičské oprávnění. Jedná se o malé mopedy s elektrickým pohonem, kterými jsou tzv. e-Babety, e-Fichtle a e-Mopedy. Mají slabý výkon, který nesmí překročit 250 W. Jejich maximální rychlost je 25 km/h.

Hmotnost

Elektrické skútry bývají lehčí, než ty klasické. Díky nízké hmotnosti jsou lépe ovladatelné a jejich transport je snazší, což je výhodou především pro ženy nebo starší osoby. Obyčejně se jejich hmotnost pohybuje mezi 60 – 80 kilogramy. Samozřejmě i v tomto případě ale můžete narazit na velké rozdíly, kdy mohou stroje vážit i přes 120 kg.

Malý moped
Racceway E-Babeta

Nosnost

Dalším důležitým faktorem je nosnost e-skútru. Nosnost by se totiž neměla nikdy překročit, riskujete tím poruchu, nestabilní jízdu a rychlejší opotřebení. Obvykle je nosnost mezi 120 – 150 kilogramy, což není pro jednoho člověka problém. Ten nastává v případě, že chcete na skútru jezdit ve dvojici. Nemusíte mít ale strach, některé modely jsou totiž přizpůsobeny i jízdě pro spolujezdce. V neposlední řadě myslete také na možná zavazadla, která budete chtít převážet.

Brzdy

Z hlediska bezpečnost jsou nejdůležitější brzdy. Můžete se setkat hned se třemi typy brzd.

 • Bubnové – Bezúdržbové, ale nejméně účinné.
 • Diskové – Účinné a zároveň bezúdržbové.
 • Hydraulické – Nejúčinnější, avšak vyžadují náročnou údržbu.
Motor 250W
Racceway E-Fichtl

Design

Takový skútr do města je jistě i otázkou designu. Na trhu narazíte na nepřeberné množství různých podob tohoto stroje, které se odlišují jak barvou, tak i vzhledem. Můžete zvolit buď sportovní verzi, městský typ, nebo retro styl. Záleží zcela na vašem vkusu.

Údržba

Výhoda elektrických skútrů je bezpochyby jejich minimální údržba. Ale i tak byste si měli na některé věci dávat pozor. K tomu, abyste u vašeho stroje zajistili co nejdelší životnost, vám prozradíme několik typů, na co si dávat pozor.

 • Kontrolujte tlak v pneumatikách
 • Při delším stání používejte hlavní stojan
 • Baterii pravidelně nabíjejte a nenechávejte ji na mrazu nebo naopak v parnu
 • Dodržujte maximální nosnost
 • Jednou ročně nechte skútr prověřit v odborném servisu

Značky

Při výběru elektrického skútru narazíte na spoustu kvalitních výrobců. Abychom vám výběr alespoň trochu usnadnili, několik z nich vám více přiblížíme.

Racceway

Česká značka, která na trhu působí více než 20 let. Nabízí širokou škálu elektrických skútrů všech cenových kategorií, a to jak pro náročné, tak i nenáročné řidiče. Tento výrobce zaručuje kvalitu i dlouhou životnost.

NIU

NIU skútry patří mezi jedničky na mezinárodním trhu. Kvalita je zde na prvním místě, čemuž ale také odpovídá vyšší cena.

Hecht

Od tohoto výrobce se dočkáte elektrických skútrů, které můžeme přirovnat k vyšší střední třídě. Tato značka nezapomíná ani na seniory. Jejich stroje jsou vynikající především svojí stabilitou a jednoduchým ovládáním.

Cena

Při pořizování elektrického skútru musíte počítat s vyšší investicí. Ta se vám však vrátí v podobě vybavenosti, rychlosti a dojezdu.

 • Do 30 000 Kč – Za tyto peníze pořídíte především slabší stroje s nižší rychlostí, které můžete používat bez řidičského oprávnění.
 • 30 000 – 50 000 Kč – Tady už můžete zakoupit stroj, který bez problémů dosáhne maximální rychlosti 45 km/h a na jedno nabití ujede klidně 65 km. Předpokladem jsou i pokročilé funkce a výbava.
 • Nad 50 000 Kč – Pokud si připlatíte, narazíte na velmi výkonné stroje, které rychle akcelerují a nabízí dlouhý dojezd, až přes 100 km. Jsou kompatibilní s chytrým telefonem, mohou mít i GPS lokátor a kvalitní komponenty.

Otázky a odpovědi

Co vědět o baterii?

Sledovat stav baterie vám umožní displej, případně mobilní aplikace. Jistě vás zajímá, jak dlouho je třeba baterii dobíjet. Průměrně se čas dobíjení pohybuje okolo 5 – 7 hodin. Baterie mohou být buď vyjímatelné, nebo nevyjímatelné, což s sebou přináší jisté strasti.

Jak vybrat elektrický skútr?

Elektrický skútr vybírejte s ohledem na způsob využití. Důležitým parametrem je i hmotnost uživatele. Také kapacitu baterie a dojezd je nutné vybírat s ohledem na četnost používání skútru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Terénní
1 500 W
Malý moped
Motor 250W
Image
Produkt
VeGA Xtrem Cross 1000
Hecht Cocis Zero
Racceway E-Babeta
Racceway E-Fichtl
Max. rychlost
30 km/h
40 km/hod
25 km/h
25 km/h
Výkon
1000 W
1500 W
0.25 kW
0.25 kW
Dojezd
35 km
60 km
80 km
Cena ca. 14 200 CZK ca. 37 000 CZK ca. 27 900 CZK ca. 33 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.