Nejlepší elektrické scootery 2023 a jak vybrat

Jednoduchý a rychlý průjezd městem.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Listopad 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
EcoWheel GR7+ 40Ah 1000W

Jak vybrat elektrický scooter

 • U tohoto typu skútru je spalovací motor nahrazen ekologičtějším elektromotorem, což znamená žádné škodlivé zplodiny a žádný hluk.
 • Mezi hlavní parametry patří výkon a rychlost scooteru.
 • Kapacita baterie se průměrně pohybuje mezi 20 – 40 Ah.

Elektrické scootery EcoWheel - náš výběr

EcoWheel GR7+ 40Ah 1000W
Výrobce: EcoWheel
Výkon: 100 W
Nosnost: 200 kg
Max. rychlost: 50 km/h
Dojezd: 120 km
Hmotnost: 55 kg
Zobrazit více Zobrazit méně
Kapacita baterie: 40000 mAh
Chopper: ano
Se sedlem: ano
Pro dva: ano

Elektrické scootery Elektropower

Elektropower SUNRA 7
přečíst recenzi
Výrobce: ElektroPower
Výkon: 400 W
Nosnost: 120 kg
Max. rychlost: 25 km/h
Dojezd: 50 km
Hmotnost: 59 kg
Zobrazit více Zobrazit méně
Kapacita baterie: 12000 mAh
Se sedlem: ano
Rozměry: 150x66x100 cm
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický scooter

Jak vybrat elektrický scooter

 • U tohoto typu skútru je spalovací motor nahrazen ekologičtějším elektromotorem, což znamená žádné škodlivé zplodiny a žádný hluk.
 • Mezi hlavní parametry patří výkon a rychlost scooteru.
 • Kapacita baterie se průměrně pohybuje mezi 20 – 40 Ah.

Rychlost a výkon

U slabých skútrů jako jsou například e-babety, je výkon maximálně 250 W, který není vhodný pro náročnější kopce a terén. Také rychlost není moc vysoká, maximálně 25 km/h. Výkonnější stroje mohou naopak dosáhnout až 2 000 W. Tyto typy skútru si už poradí s běžnými cestami bez velkých potíží. Jejich rychlost se pohybuje kolem 45 km/h, což je pro dopravu ve městě naprosto ideální.

Modrý skútr

Nejdůležitější je zvolit potřebný výkon a kapacitu baterie, iStock /

Baterie

Kapacita baterie se průměrně pohybuje mezi 20 – 40 Ah. U slabších strojů ale můžete narazit na nižší hodnoty, například 12 Ah. Můžete se setkat i s modely, které pojmou dvě baterie, čímž se zdvojnásobí i celková kapacita. Při výběru skútru se setkáte se dvěma typy akumulátorů, kterými jsou olověný a lithiový. Oba mají své pro i proti.

Typ akumulátoruVýhodyNevýhody
Olověný akumulátorBezúdržbovýVyšší hmotnost
 Nižší cenaNutnost pravidelného dobíjení
Lithiový akumulátorModernějšíVysoká cena
 Lehčí provedení 
 Nemusí se pravidelně dobíjet 

Sledovat stav baterie vám umožní displej, případně mobilní aplikace. Jistě vás zajímá, jak dlouho je třeba baterii dobíjet. Průměrně se čas dobíjení pohybuje okolo 5 – 7 hodin. Baterie mohou být buď vyjímatelné, nebo nevyjímatelné, což s sebou přináší jisté strasti.

Vyjímatelná baterie

Elektrické scootery EcoWheel
EcoWheel GR7+ 40Ah 1000W

Tato varianta je tou lepší. Baterie totiž není se skútrem pevně propojena, takže ji můžete kdykoliv a kamkoliv přenášet. Tuto výhodu oceníte právě při dobíjení baterie. Jednoduše ji odpojíte, vytáhnete a odnesete domů. Nemusíte tak hledat zásuvku k elektrické síti, což také oceníte při parkování.

Nevyjímatelná baterie

Je pevně spojena s konstrukcí skútru. Takže ji nemůžete vyjmout a odnést, což s sebou přináší další nevýhody, kterými je například nutnost zaparkovat v blízkosti elektrické energie.

Žena na skútru ve městě s přítelem

Elektrické skútry jsou výborné při přesunu po městě, iStock /opolja

Dojezd

Co se týče dojezdu, ten se průměrně pohybuje okolo 50 – 65 km. Můžete ale při výběru narazit i na varianty, jejichž dojezd může být až 120 km na plně nabitou baterii. Je tedy důležité rozmyslet si, jak dlouho trasu budete denně jezdit.

Víte, že…?

Elektrické scootery Elektropower
Elektropower SUNRA 7

Na některé elektrické skútry nepotřebujete řidičské oprávnění. Jedná se o malé mopedy s elektrickým pohonem, kterými jsou tzv. e-Babety, e-Fichtle a e-Mopedy. Mají slabý výkon, který nesmí překročit 250 W. Jejich maximální rychlost je 25 km/h.

Hmotnost

Elektrické skútry bývají lehčí, než ty klasické. Díky nízké hmotnosti jsou lépe ovladatelné a jejich transport je snazší, což je výhodou především pro ženy nebo starší osoby. Obyčejně se jejich hmotnost pohybuje mezi 60 – 80 kilogramy. Samozřejmě i v tomto případě ale můžete narazit na velké rozdíly, kdy mohou stroje vážit i přes 120 kg.

Nosnost

Dalším důležitým faktorem je nosnost e-skútru. Nosnost by se totiž neměla nikdy překročit, riskujete tím poruchu, nestabilní jízdu a rychlejší opotřebení. Obvykle je nosnost mezi 120 – 150 kilogramy, což není pro jednoho člověka problém. Ten nastává v případě, že chcete na skútru jezdit ve dvojici. Nemusíte mít ale strach, některé modely jsou totiž přizpůsobeny i jízdě pro spolujezdce. V neposlední řadě myslete také na možná zavazadla, která budete chtít převážet.

Brzdy

Z hlediska bezpečnost jsou nejdůležitější brzdy. Můžete se setkat hned se třemi typy brzd.

 • Bubnové – Bezúdržbové, ale nejméně účinné.
 • Diskové – Účinné a zároveň bezúdržbové.
 • Hydraulické – Nejúčinnější, avšak vyžadují náročnou údržbu.

Design

Takový skútr do města je jistě i otázkou designu. Na trhu narazíte na nepřeberné množství různých podob tohoto stroje, které se odlišují jak barvou, tak i vzhledem. Můžete zvolit buď sportovní verzi, městský typ, nebo retro styl. Záleží zcela na vašem vkusu.

Údržba

Výhoda elektrických skútrů je bezpochyby jejich minimální údržba. Ale i tak byste si měli na některé věci dávat pozor. K tomu, abyste u vašeho stroje zajistili co nejdelší životnost, vám prozradíme několik typů, na co si dávat pozor.

 • Kontrolujte tlak v pneumatikách
 • Při delším stání používejte hlavní stojan
 • Baterii pravidelně nabíjejte a nenechávejte ji na mrazu nebo naopak v parnu
 • Dodržujte maximální nosnost
 • Jednou ročně nechte skútr prověřit v odborném servisu

Značky

Při výběru elektrického skútru narazíte na spoustu kvalitních výrobců. Abychom vám výběr alespoň trochu usnadnili, několik z nich vám více přiblížíme.

Racceway

Česká značka, která na trhu působí více než 20 let. Nabízí širokou škálu elektrických skútrů všech cenových kategorií, a to jak pro náročné, tak i nenáročné řidiče. Tento výrobce zaručuje kvalitu i dlouhou životnost.

NIU

NIU skútry patří mezi jedničky na mezinárodním trhu. Kvalita je zde na prvním místě, čemuž ale také odpovídá vyšší cena.

Hecht

Od tohoto výrobce se dočkáte elektrických skútrů, které můžeme přirovnat k vyšší střední třídě. Tato značka nezapomíná ani na seniory. Jejich stroje jsou vynikající především svojí stabilitou a jednoduchým ovládáním.

Cena

Při pořizování elektrického skútru musíte počítat s vyšší investicí. Ta se vám však vrátí v podobě vybavenosti, rychlosti a dojezdu.

 • Do 30 000 Kč – Za tyto peníze pořídíte především slabší stroje s nižší rychlostí, které můžete používat bez řidičského oprávnění.
 • 30 000 – 50 000 Kč – Tady už můžete zakoupit stroj, který bez problémů dosáhne maximální rychlosti 45 km/h a na jedno nabití ujede klidně 65 km. Předpokladem jsou i pokročilé funkce a výbava.
 • Nad 50 000 Kč – Pokud si připlatíte, narazíte na velmi výkonné stroje, které rychle akcelerují a nabízí dlouhý dojezd, až přes 100 km. Jsou kompatibilní s chytrým telefonem, mohou mít i GPS lokátor a kvalitní komponenty.

Otázky a odpovědi

Co vědět o baterii?

Sledovat stav baterie vám umožní displej, případně mobilní aplikace. Jistě vás zajímá, jak dlouho je třeba baterii dobíjet. Průměrně se čas dobíjení pohybuje okolo 5 – 7 hodin. Baterie mohou být buď vyjímatelné, nebo nevyjímatelné, což s sebou přináší jisté strasti.

Jak vybrat elektrický skútr?

Elektrický skútr vybírejte s ohledem na způsob využití. Důležitým parametrem je i hmotnost uživatele. Také kapacitu baterie a dojezd je nutné vybírat s ohledem na četnost používání skútru.
Zobrazit kompletní nabídku Elektrický scooter