Elektrický vrátek

Zařízení ke zvedání těžkých břemen.

ca. 2 600 CZK
ca. 7 900 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 3 900 CZK

Jak vybrat elektrický vrátek

  • Pod pojmem vrátek si každý může představit zařízení s navijákem sloužící ke zvedání těžších břemen.
  • Využití elektrický vrátek najde v dílnách, garážích, ale také přímo například na terénních automobilech.
  • S ohledem na hmotnost zvedaných břemen je nutné hledat na výkon elektrického vrátku.

Popis

Pojem vrátek nemusí už dnes být zcela všem známý. Vězte však, že jde o v základech vcelku jednoduchý nástroj pro zdvihání břemen, který je podobný jeřábu. V dnešních obchodech dokonce vrátek někdy naleznete pojmenovaný jako naviják. Součástí vrátku je navíjecí buben s lanem a následně také pohon, který velmi často zajišťuje elektrický motor.

Konstrukce

Elektrický vrátek může být v základu dělen dle své konstrukce, a to na dva základní typy.

Malý
Erba Elektrický vrátek 125/250 kg (ER-33252)
  • Může jít o pevný pozemní stroj, který bývá obvykle ukotvený k zemskému povrchu.
  • Vrátek ale může být i závěsný, kdy je umístěn na konstrukci, například trojnožce. Takové řešené se využívá například na stavbách.

Druh

Elektrické vrátky se dále mohou dělit ještě na dva různé typy dle toho, jak jsou ve výsledku využívány. První druh je určen k využití na zahradách či v dílnách, zatímco druhý typ je určen mimo civilizaci a umístí se kupříkladu jako příslušenství na váš terénní automobil.

Na doma

Elektrické vrátky pro domácí či běžné pracovní využití se nejčastěji připevňují ke stropu garáže nebo dílny. V takový moment slouží ke zvedání těžkých břemen. Elektrický vrátek není nijak těžký a lze jej například i snadno přenést. Využívá se například k vytahování motorů z vozidel, případně k umístění čerpadla do studny.

Profesionální
PRAKTIK TOOLS Vrátek elektrický lanový naviják 500/1000kg PRAKTIK

Na cesty

Alternativní druhem jsou elektrické vrátky sloužící mimo váš domov či dílnu. Zpravidla se jedná typově o elektrický naviják připevnitelný na auto, a to většinou typu SUV. Ve výsledku můžete pomocí tohoto druhu elektrického vrátku například tahat klády z lesa. Při koupi tohoto druhu je jen nutné dbát na to, zda váš automobil umožňuje upevnění elektrického vrátku.

Výkon

Takřka stejně jako u jakéhokoliv jiného nástroje, je i v případě elektrického vrátku zapotřebí hledět na výkon. Běžné modely mívají výkon 700 W a dokáží zvednout břemeno o hmotnosti až 300 kilogramů. Pakliže víte, že vaše břemena budou mít vyšší hmotnost, bude nutné nalézt elektrické vrátky s výkonem 1 000 W a více.

Typ Výhody Nevýhody
Na doma ulehčuje zvedání těžkých břemen, například motroů vhodné jen pro zdvihání
Do terénu hodí se pro tahání klád z lesa využití spíše jen pro tahání

Lano

Jelikož elektrický vrátek břemena tahá směrem do výšky, je neméně důležité i samotné lano a jeho délka. Vše snadno zjistíte, výrobce v případě lana uvádí jeho délku, případně maximální výšku zdvihu. Mějte na paměti, že u běžných elektrických vrátků se délka lana pohybuje v rozmezí od 5 do 10 metrů.

Oblíbený
Vrátek elektrický lanový naviják 200/400kg PRAKTIK PRAKTIK TOOLS PT-PT9103

Nosnost

Do kategorie důležitých parametrů spadá také nosnost elektrického vrátku, která udává, jak těžké břemeno můžete zdvihat. Běžně dostupné modely mívají nosnost v rozmezí od 150 do 300 kilogramů.

Víte, že…?

Nosnost elektrického vrátku lze snadno navýšit, a to prostým doplněním vrátku o kladku. Ta dokáže nosnost zdvojnásobit, a ta se tak dostane klidně až k hodnotě 600 kilogramů. Bez využití kladky bývá zpravidla poloviční.

Značky

Elektrickým vrátkům se věnuje hned několik výrobců. Základní modely, které však nenáročným zájemcům budou plně postačovat, pořídíte například od značky Praktik. Komplexní nabídku nabízí výrobce Erba, u kterého si vyberou nejen nenároční, ale i nároční zákazníci. Lepší kousky pak lze nalézt v nabídkách výrobců Yato nebo Camac.

S kladkou
Elektrický vrátek 200/400 Kg, včetně kladky ERBA ER-33253

Ceny

Pořízení elektrického vrátku není nijak nákladnou záležitostí.

  • Základní modely začínají již kolem hranice 2 500 Kč, přičemž jsou vhodné pro domácí použití v dílnách či garážích. Jejich nosnost se pohybuje většinou maximálně kolem 150 kilogramů.
  • Náročnější uživatelé, kteří například využívají doma těžší břemena, kupříkladu i velké motory, sáhnou po elektrických vrátcích s nosností až 600 kilogramů, které se prodávají za zhruba 6 000 Kč.
  • Pakliže hledáte spíše elektrické vrátky s možností připevnění na automobil, sáhnete po nejkvalitnějších modelech. Ty mají nejen vysokou nosnost, ale i dostatečný výkon a vysoce kvalitní zpracování, pro práci v obtížném terénu.

Otázky a odpovědi

K čemu elektrický vrátek slouží?

Jedná se o zařízení ke zdvižení těžších břemen, které člověk zpravidla neunese sám. Břemena se vždy zdvihají až do výšky několika metrů.

Kolik elektrický vrátek uzdvihne?

Nosnost elektrických vrátků se dle očekávání liší model od modelů. Základní typy zvládnou většinou jen břemena do 150 kilogramů. Nejlepší typy klidně i břemena s hmotností kolem 600 kilogramů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.