Nejlepší kolové zvedáky 2024 a jak vybrat

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Geko Pojízdný manipulační do 680 kg
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat kolový zvedák

Při výběru kolového zvedáku je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které určují jeho uživatelskou hodnotu a výkonnost:

  • Nosnost: Je nutné si vybrat zvedák s nosností, která odpovídá hmotnosti vozidla, které budete zvedat;
  • Materiál: Ocelové zvedáky jsou robustní a odolné, hliníkové jsou lehčí a snadněji se s nimi manipuluje;
  • Maximální výška zvedání: Zkontrolujte, jak vysoko lze s zvedákem zvednout vozidlo a jestli to odpovídá vašim potřebám;
  • Příslušenství a funkce: Některé zvedáky jsou vybaveny různými doplňky, jako jsou ochranné gumové podložky, nebo mají snadno ovladatelný pedál pro rychlejší zvedání;
  • Stabilita a bezpečnostní prvky: Důležité je, aby zvedák měl dostatečně široký podstavec pro stabilitu a bezpečnostní mechanismy proti náhlému spuštění;
  • Přenosnost: Pokud plánujete zvedák často přenášet, měl by být kompaktní a snadno přenosný.

Kolový zvedák - náš výběr

AHProfi Mechanický kolový zvedák - TRA12094
Výrobce: AHProfi
Zobrazit více
Mechanický kolový zvedák AHProfi TRA12094 umožňuje manipulaci s vozidly v omezených prostorech. Zdvihací kapacita je 570 kg, přičemž zařízení je určeno pro kola o šířce 305 mm (12"). Používá se šlapací páka pro zdvihnutí jedné nápravy vozidla.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Kolový zvedák

Jak vybrat kolový zvedák

Jaká je bezpečnostní problematika při používání kolového zvedáku

Při práci s kolovým zvedákem je bezpečnost na prvním místě. Vždy je nutné zkontrolovat, zda je zvedák správně umístěn pod vozidlem a jestli je vozidlo na zvedáku stabilní. Důležité je se ujistit, že zvedák používáte na rovném a pevném povrchu, aby nedošlo k jeho převrácení nebo sklouznutí. Před započetím jakékoliv práce pod vozidlem je také vhodné umístit pod něj záložní podpěry pro jistotu, že vozidlo zůstane stabilně zvednuté i v případě selhání zvedáku. Nezanedbávat je také pravidelná kontrola stavu zvedáku, aby se předešlo jakékoliv nehodě způsobené vlivem opotřebení nebo poškození.

Jaký vliv má materiál kolového zvedáku na jeho funkci

Materiál, z kterého je kolový zvedák vyroben, má významný dopad na jeho hmotnost, trvanlivost a celkovou manipulací. Zvedáky vyrobené z oceli jsou obvykle robustnější a poskytují větší nosnost, což je ideální pro těžší vozidla. Na druhou stranu hliníkové zvedáky jsou lehčí, což usnadňuje jejich přenášení a manipulaci, ačkoliv mohou být méně odolné proti velkému zatížení. Volba materiálu by tedy měla reflektovat jak typ vozidla, tak i četnost a způsob používání zvedáku.

Jaké typy kolových zvedáků jsou na trhu a pro koho jsou vhodné

Na trhu existují různé typy kolových zvedáků, které se liší svou konstrukcí a určením pro různé uživatele. Hydraulické zvedáky jsou populární pro svou snadnou manipulaci a vysokou nosnost, vhodné jsou pro servisy a opravny. Mechanické zvedáky, které pracují na principu šroubu, jsou obvykle nižší cenové kategorie a mohou být používány pro občasné zvedání u domácích kutilů. Pneumatické zvedáky jsou napájeny vzduchem a jsou účinné pro rychlé zvedání, ale potřebují kompresor, což je ideální pro průmyslové aplikace.

Jak se starat o kolový zvedák, aby dlouho vydržel

Kolový zvedák
Geko Pojízdný manipulační do 680 kg

Údržba kolového zvedáku je klíčová pro jeho dlouhodobou funkčnost a bezpečnost. Pravidelně je třeba kontrolovat jeho mechanické a hydraulické části, zda nejsou poškozeny nebo zkorodované. Důležité je rovněž mazání pohyblivých částí zvedáku, aby se předešlo jejich opotřebení. Pokud zvedák není používán, je vhodné ho skladovat na suchém a čistém místě, aby nedocházelo k jeho poškození vlivem vlhkosti nebo nečistot.

Co dělat v případě, že kolový zvedák selže při zvedání vozidla

V případě, že dojde k selhání kolového zvedáku během zvedání vozidla, je nejdůležitější zachovat klid a nepodstupovat žádná rizika. Ihned je potřeba zastavit práci a zajistit, aby nikdo nebyl pod vozidlem. Pak je doporučeno kontrola vozidla, zda není možné ho bezpečně snížit na zem, a pokud ne, mělo by se použít alternativní zvedací zařízení nebo záložní podpěry, aby se vozidlo udrželo ve zvednuté poloze. Vždy je nutné postupovat dle bezpečnostních pokynů a v případě nejistoty je vhodné vyhledat pomoc odborníka.

Zobrazit kompletní nabídku Kolový zvedák