Nejlepší elektronická sluchátka 2023 a jak vybrat

Ochrání Vás před hlukem.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sluchátka RAZOR SLIM elektronická ČERNÁ
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat elektronická sluchátka

  • Jedná se o speciální sluchátka proti okolnímu hluku, například při střelbě, myslivosti nebo dalších činnostech, při kterých je ve vašem okolí nadměrný hluk.
  • Důležitá je konstrukce a materiál, který utěsňuje vaše uši před okolním hlukem.
  • Jak moc jsou sluchátka účinná udává hodnota SNR.
  • Elektronická sluchátka můžete pořídit již za několik málo sto korun.

Elektronická sluchátka - náš výběr

Elektronická sluchátka Peltor

Pracovní elektronická sluchátka

Střelecká elektronická sluchátka

Zobrazit kompletní nabídku elektronických sluchátek

Jak vybrat elektronická sluchátka

  • Jedná se o speciální sluchátka proti okolnímu hluku, například při střelbě, myslivosti nebo dalších činnostech, při kterých je ve vašem okolí nadměrný hluk.
  • Důležitá je konstrukce a materiál, který utěsňuje vaše uši před okolním hlukem.
  • Jak moc jsou sluchátka účinná udává hodnota SNR.
  • Elektronická sluchátka můžete pořídit již za několik málo sto korun.

Proč mít elektronická sluchátka

Hlučná prostředí a typicky například střelnice patří k rizikovým místům pro váš sluch. V současnosti jsou nejvhodnější ochrannou elektronická sluchátka, která dokáží filtrovat různé zvuky a díky tomu vás zcela neodstřihnout od okolního světa. Dokáží totiž takřka dokonale utlumit hlasité zvuky, které by mohly být pro váš sluch nepříjemné až nebezpečné a naopak k vám dostat méně hlasité zvuky. Uslyšíte tak například vašeho kolegu, když na vás bude hovořit.

Muž řeže dřevo se sluchátky na uších

Elektronická sluchátka jsou nutná ve všech hlučných provozech, iStock / Tatsiana Volkava

Základní dělení

Elektronická sluchátka se v současné době rozdělují na dva základní typy lišící se odfiltrováním okolních zvuků.

Levnější varianta

Elektronická sluchátka jsou vybavena mikrofonem uvnitř svého těla. Zvuk z okolí je převáděn elektronicky, avšak nevýhodou nižší ceny je, že pokud hladina okolního hluku stoupne nad určitou úroveň, může dojít k vypnutí sluchátek, což není zcela žádoucí.

Dražší varianta

Elektronická sluchátka
Sluchátka RAZOR SLIM elektronická ČERNÁ

Vyšší cena je kompenzována pokročilejším nastavením. Tato elektronická sluchátka umožňují uživatelskou filtraci okolního hluku. Můžete si nastavit, že hlasité i tiché zvuky mohou být slyšet ve sluchátka zcela stejně.

Zpracování konstrukce

Elektronická sluchátka musí mít co nejkvalitnější konstrukci. Ta musí být dostatečně robustní, ale současně i složitelná pro snadnou přenositelnost a skladování. Důležité je, aby bylo možné nastavit velikost hlavového mostu a sluchátka vám dobře padla. Rozsah velikosti by měl být spíše větší a současně by se hlavový most měl pohodlně posouvat, aby byla možná rychlá úprava v případě nechtěného pohybu sluchátek na hlavě.

Neméně důležité jsou i samotné mušle, kdy je důležitý jejich tvar. Měla by mít dostatečný průměr, aby vám pohodlně seděla na uších a nikde netlačila. Mušle by měla v ideálním případě zakrýt celý ušní boltec.

Žena se sluchátky

Kvalitu určuje výrobní materiál, iStock / Ramon Ivan Moreno Prieto

Výrobní materiál

Elektronická sluchátka Peltor
Sluchátka Peltor 3M SportTac RE elektronická

Se zpracováním dále souvisí i materiál. Elektronická sluchátka bývají plastová, případně kombinovaná s drátěnými materiály. Díky tomu nejsou nijak těžká. Materiál mušlí musí být v prvé řadě pohodlný. Měkké jsou mušle vždy, ale vyplatí se sluchátka předkoupí vyzkoušet.

Filtrace zvuku

Elektronická sluchátka slouží primárně k utlumení nežádoucích a především hlasitých hluků ve vašem okolí, které by mohly v krajních případech i nevratně poškodit váš sluch. Hlavní podíl na útlumu mívají již zmínění mušle. Čím budou větší, tím lépe odkloní okolní hluk. Abyste se však mohli lépe orientovat, najdete u elektronických sluchátek hodnotu SNR. Čím vyšší je hodnota SNR, tím lépe dokáže daný model elektronických sluchátek tlumit hluk.

Víte, že…?

Lépe vybavená elektronická sluchátka dokáží pokročile filtrovat různé zvuky. Snadno si tak můžete nastavit, aby k vašim uším nedolehl zvuk, ale naopak například běžná konverzace byla slyšet zcela zřetelně.

PřednostiNedostatky  
vysoká ochrana sluchulepší modely mají vyšší cenu  
regulace hlasitostilevnější typy se mohou vypínat  
tiché zvuky lze nadále slyšet

Výrobci

Pracovní elektronická sluchátka
Silverline Elektronická ochranná sluchátka SNR 30 dB Silverline 659862

Základními typy elektronických sluchátek, která jsou ověřená a spolehlivá, jsou modely značky Walker´s. Díky velmi příznivým cenám lze doporučit i sluchátka od výrobce Jack Pyke nebo Peltor. Náročnější uživatelé, kteří potrpí na co nejlepší přilehnutí elektronických sluchátek lze doporučit modely od americký firmy Howard Leight.

Ceny

Základní typy elektronických sluchátek lze pořídit již za velice příznivé ceny, přibližně od hranice 500 Kč. Od přibližně 1 500 Kč se nachází modely, které mají bytelnější konstrukci a současně i příjemnější hlavový most. Lze tak říci, že s narůstající cenou roste i komfort při dlouhodobějším nošení. Na trhu najdete i cenově výše postavené modely, které mohou být součástí limitovaných edic nebo disponovat zvýšenou odolnost.

Otázky a odpovědi

Komu jsou elektronická sluchátka určena?

Elektronická sluchátka mají primárně za úkol filtrovat okolní hluk. V praxi to znamená, že hlavní využití najdou na všech střelnicích. Sáhnout po nich mohou samozřejmě i myslivci, případně kdokoliv, kdo podniká či pracuje ve velmi hlučných prostředích a chtějí si ochránit sluch před možným nevratným poškozením.

Na co si dát při výběru pozor?

Pokud se vám některý typ elektronických sluchátek zalíbí svým vzhledem a funkcemi, přeci jen doporučujeme si je, pokud je to možné, vyzkoušet. Tím zjistíte, jak vám sedí na hlavě skrze hlavový most, i jak vám přiléhají mušle na vaše uši.
Zobrazit kompletní nabídku elektronických sluchátek