Elektronická sluchátka

Ochrání Vás před hlukem.

ca. 3 200 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 7 800 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat elektronická sluchátka

  • Jedná se o speciální sluchátka proti okolnímu hluku, například při střelbě, myslivosti nebo dalších činnostech, při kterých je ve vašem okolí nadměrný hluk.
  • Důležitá je konstrukce a materiál, který utěsňuje vaše uši před okolním hlukem.
  • Jak moc jsou sluchátka účinná udává hodnota SNR.
  • Elektronická sluchátka můžete pořídit již za několik málo sto korun.

Proč mít elektronická sluchátka

Hlučná prostředí a typicky například střelnice patří k rizikovým místům pro váš sluch. V současnosti jsou nejvhodnější ochrannou elektronická sluchátka, která dokáží filtrovat různé zvuky a díky tomu vás zcela neodstřihnout od okolního světa. Dokáží totiž takřka dokonale utlumit hlasité zvuky, které by mohly být pro váš sluch nepříjemné až nebezpečné a naopak k vám dostat méně hlasité zvuky. Uslyšíte tak například vašeho kolegu, když na vás bude hovořit.

Základní dělení

Elektronická sluchátka se v současné době rozdělují na dva základní typy lišící se odfiltrováním okolních zvuků.

Střelecká
Honeywell Elektronická sluchátka Howard Leight Honeywell Impact Sport, zelená

Levnější varianta

Elektronická sluchátka jsou vybavena mikrofonem uvnitř svého těla. Zvuk z okolí je převáděn elektronicky, avšak nevýhodou nižší ceny je, že pokud hladina okolního hluku stoupne nad určitou úroveň, může dojít k vypnutí sluchátek, což není zcela žádoucí.

Dražší varianta

Vyšší cena je kompenzována pokročilejším nastavením. Tato elektronická sluchátka umožňují uživatelskou filtraci okolního hluku. Můžete si nastavit, že hlasité i tiché zvuky mohou být slyšet ve sluchátka zcela stejně.

Zpracování konstrukce

Elektronická sluchátka musí mít co nejkvalitnější konstrukci. Ta musí být dostatečně robustní, ale současně i složitelná pro snadnou přenositelnost a skladování. Důležité je, aby bylo možné nastavit velikost hlavového mostu a sluchátka vám dobře padla. Rozsah velikosti by měl být spíše větší a současně by se hlavový most měl pohodlně posouvat, aby byla možná rychlá úprava v případě nechtěného pohybu sluchátek na hlavě.

S reproduktory
Sluchátka RAZOR SLIM elektronická ČERNÁ

Neméně důležité jsou i samotné mušle, kdy je důležitý jejich tvar. Měla by mít dostatečný průměr, aby vám pohodlně seděla na uších a nikde netlačila. Mušle by měla v ideálním případě zakrýt celý ušní boltec.

Výrobní materiál

Se zpracováním dále souvisí i materiál. Elektronická sluchátka bývají plastová, případně kombinovaná s drátěnými materiály. Díky tomu nejsou nijak těžká. Materiál mušlí musí být v prvé řadě pohodlný. Měkké jsou mušle vždy, ale vyplatí se sluchátka předkoupí vyzkoušet.

Filtrace zvuku

Elektronická sluchátka slouží primárně k utlumení nežádoucích a především hlasitých hluků ve vašem okolí, které by mohly v krajních případech i nevratně poškodit váš sluch. Hlavní podíl na útlumu mívají již zmínění mušle. Čím budou větší, tím lépe odkloní okolní hluk. Abyste se však mohli lépe orientovat, najdete u elektronických sluchátek hodnotu SNR. Čím vyšší je hodnota SNR, tím lépe dokáže daný model elektronických sluchátek tlumit hluk.

Lov a střelba
MSA Sordin Elektronická sluchátka Supreme Pro, zelená

Víte, že…?

Lépe vybavená elektronická sluchátka dokáží pokročile filtrovat různé zvuky. Snadno si tak můžete nastavit, aby k vašim uším nedolehl zvuk, ale naopak například běžná konverzace byla slyšet zcela zřetelně.

Přednosti Nedostatky    
vysoká ochrana sluchu lepší modely mají vyšší cenu    
regulace hlasitosti levnější typy se mohou vypínat    
tiché zvuky lze nadále slyšet

Výrobci

Základními typy elektronických sluchátek, která jsou ověřená a spolehlivá, jsou modely značky Walker´s. Díky velmi příznivým cenám lze doporučit i sluchátka od výrobce Jack Pyke nebo Peltor. Náročnější uživatelé, kteří potrpí na co nejlepší přilehnutí elektronických sluchátek lze doporučit modely od americký firmy Howard Leight.

Ceny

Základní typy elektronických sluchátek lze pořídit již za velice příznivé ceny, přibližně od hranice 500 Kč. Od přibližně 1 500 Kč se nachází modely, které mají bytelnější konstrukci a současně i příjemnější hlavový most. Lze tak říci, že s narůstající cenou roste i komfort při dlouhodobějším nošení. Na trhu najdete i cenově výše postavené modely, které mohou být součástí limitovaných edic nebo disponovat zvýšenou odolnost.

Nízkoprofilová
Sluchátka E-MAX PRO elektronická FLAT DARK EARTH

Otázky a odpovědi

Komu jsou elektronická sluchátka určena?

Elektronická sluchátka mají primárně za úkol filtrovat okolní hluk. V praxi to znamená, že hlavní využití najdou na všech střelnicích. Sáhnout po nich mohou samozřejmě i myslivci, případně kdokoliv, kdo podniká či pracuje ve velmi hlučných prostředích a chtějí si ochránit sluch před možným nevratným poškozením.

Na co si dát při výběru pozor?

Pokud se vám některý typ elektronických sluchátek zalíbí svým vzhledem a funkcemi, přeci jen doporučujeme si je, pokud je to možné, vyzkoušet. Tím zjistíte, jak vám sedí na hlavě skrze hlavový most, i jak vám přiléhají mušle na vaše uši.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Střelecká
S reproduktory
Lov a střelba
Nízkoprofilová
Image
Produkt
Honeywell Elektronická sluchátka Howard Leight Honeywell Impact Sport, zelená
Sluchátka RAZOR SLIM elektronická ČERNÁ
MSA Sordin Elektronická sluchátka Supreme Pro, zelená
Sluchátka E-MAX PRO elektronická FLAT DARK EARTH
Cena ca. 3 200 CZK ca. 2 200 CZK ca. 7 800 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.