Nejlepší osobní alarmy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SABRE RED Personal Alarm - černý
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat osobní alarm

  • Osobní alarmy se vyznačují hlasitým zvukem, který má za cíl odstrašit útočníka. V nabídkách jsou alarmy plynové nebo elektronické. Elektronických alarmů pak existuje více různých typů.
  • Hlavním kritériem při výběru alarmu spočívá v jeho hlasitosti. Z tohoto pohledu jsou nejúčinnější plynové verze alarmů. Funkci ale splní i méně hlasité elektronické alarmy.
  • U osobních alarmů představuje výrazný benefit také malý rozměr. Tyto přístroje jsou nenápadné a velmi skladné.

Osobní alarm - náš výběr

SABRE RED Personal Alarm - černý
přečíst recenzi
Výrobce: SABRE RED
Zobrazit více
SABRE RED Personal Alarm je osobní bezpečnostní zařízení s dualní sirénou o intenzitě 110 dB, slyšitelnou až na vzdálenost přibližně 91 metrů. Umožňuje připevnění na klíče, oblečení nebo k tašce prostřednictvím kroužku. Obsahuje pojistku, kterou je možné vytrhnout pro aktivaci sirény. Barva produktu je černá.
Zobrazit méně
Přívěsek na klíče Deminas Spolehlivý osobní alarm
Zobrazit více
Osobní alarm Deminas je malý přívěsek na klíče o rozměrech 70 x 45 mm. Uvnitř je vestavěné LED světlo a při aktivaci pomocí kolíku produkuje zvuk o intenzitě až 90 dB. Materiál alarmu je plast, odolný vůči pádu a nárazům.
Zobrazit méně

Osobní alarmy přívěsky

Zobrazit kompletní nabídku Osobní alarm

Jak vybrat osobní alarm

Jaké typy osobních alarmů existují

Osobních alarmů je celá řada. Obecně je lze rozdělit na plynové nebo elektronické. Elektronické zvukové alarmy je pak možné dále dělit podle toho, jakým způsobem se aktivují.

Žena s pepřovým sprejem

Osobní alarm může mít podobu pepřového spreje, iStock / Antonio_Diaz

Plynové osobní alarmy

Tyto osobní alarmy mají podobnu spreje v různé velikosti nebo barvě. Součástí je plynový náboj, který po stisknutí hlavy vypustí plyn a následně alarm vydá zvuk. Alarm zpravidla funguje ve dvou základních režimech:

  • Lehké stisknutí – houkání v krátkých intervalech
  • Silné stlačení – spustí se nepřetržitý výrazný zvuk

Pro deaktivaci alarmu je pak nutné vysunout plynový náboj. Po opětovném nasunutí je alarm připravený k dalšímu použití. Náboje je nutné průběžně testovat a po spotřebování plynu také měnit. Jeden plynový náboj lze použít cca 30 x, plný náboj lze jednorázově používat zhruba 2 až 3 minuty než se plyn spotřebuje. Alarm jako takový je ekologicky nezávadný. Vzhledem k tomu, že je pod stálým tlakem, nesmí být vystavován slunci nebo vysokým teplotám. Jsou určeny pro venkovní použití, protože tato hladina zvuku v uzavřené místnosti může poškodit sluch.

Alarm s kolíčkem k vytrhnutí

Osobní alarm
SABRE RED Personal Alarm - černý

V tomto případě se jedná o elektronickou verzi, která je prakticky nejrozšířenější, a to i díky velké nabídce na trhu. Jednotlivé modely se od sebe mohou lišit velikostí, konstrukčním zpracováním i barevným provedením. Téměř vždy se ale jedná o praktický přívěšek, který může zároveň sloužit jako designový doplněk např. klíčů nebo zipu kabelky. Jejich součástí může být také světelná signalizace. Spuštění alarmu je pak velmi jednoduché, zvuk se aktivuje po vytažení kolíčku, který je k alarmu připevněný šňůrkou. Vrácením kolíčku zpět se alarm deaktivuje. Samotné vytržení vyžaduje ale jistou sílu. Důvodem je předcházení nechtěné aktivace. Přerušované nebo slabé houkání je signálem pro výměnu baterie. Alarm slouží k opakovanému používání.

Alarm typu karta

Tyto alarmy lze nalézt pod označením Moneyguard a mají podobu plastové kartičky, která svou velikostí i vzhledem odpovídá klasickým kreditním kartám. Součástí karty je kromě vestavěného reproduktoru také foto senzor citlivý na světlo, který spustí alarm de facto ihned po jejím vytažení z peněženky. Díky přepínači je kartu možné nastavit do tří základních režimů:

  • Vypnuto
  • Citlivost na jasné světlo
  • Citlivost na mírné světlo

Tyto alarmy jsou opět určeny k opakovanému použití, ale nelze je využívat za tmy. Při snížení hlasitosti je nutné vyměnit baterie. Na kartě jsou zpravidla uvedena důležitá telefonní čísla.

Muž pronásledující mladou ženu u auta venku v noci

Osobní alarm Vás může ochránit v mnoha různých situacích, iStock / Liudmila Chernetska

Další typy alarmů

Osobní alarmy přívěsky
Přívěsek na klíče Osobní alarm mini přenosný kapesní plyšový s hlasitostí až 100dB

Mezi další osobní alarmy lze zařadit také přístroje světelné nebo smíšené:

  • Světelný osobní alarm – alarm vydává intenzivní světlo nebo využívá principu fotoblesku; jsou výhradně určeny pro použití za tmy; součástí je jedna nebo i více velmi svítivých LED diod; často lze měnit intenzitu i druh světla
  • Smíšené alarmy – k odstrašení útočníka využívají jak světlo, tak zvukovou signalizaci; pro aktivaci se využívají různé způsoby, např. výše uvedený vytržený kolíček nebo tlačítka pro zvuk i světlo

Víte, že…?

Specifickým osobním alarmem je také tzv. hlídač vzdálenosti, který sestává z vysílače a přijímače. Lze jej využít nejen k vyhledávání např. ztracených zavazadel nebo jiných předmětů. Dosah ve volném prostranství může být až 25 metrů.

Jakou hlasitost může mít

Hlasitost alarmu je de facto základním parametrem, protože zvuk je prvek, na kterém je založeno odstrašení útočníka. Obecně se rozsah hlasitosti u zvukových alarmů uvádí v rozpětí do 70 do 130 decibelů. Největší účinnost pak mají plynové alarmy. Elektronické mají zpravidla zvuk slabší, ale i tak dostačující pro odstrašení útočníka.

Typ alarmu100 až 130 dBPři vzdálenosti do 1 m způsobuje nesnesitelnou bolest v uších
  Útočník si zakryje uši, ideálně uteče
S kolíčkemCca 100 dBPro obdobný účinek jako u plynových alarmů je třeba, aby byl útočník v dostatečné blízkosti
Karta75 dBNízká hlasitost nemá vážné účinky na sluch útočníka
  Účelem použití je zastrašení, přivolání pozornosti z okolí

Jaká je ideální velikost

Osobní alarm
Přívěsek na klíče Deminas Spolehlivý osobní alarm

U osobních alarmů je důležitá samozřejmě i velikost. Ta se odvíjí od jednotlivých typů. Zpravidla se ale jedná o malé rozměry. Důvodem je nenápadnost alarmu, ale také jeho snadné uložení do kapsy, kabelky apod. Nejčastěji mají podobu přívěsků na klíče nebo kreditních karet. Dá se říct, že čím menší alarm je, tím lepší.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat osobní alarm?

Osobních alarmů existuje několik různých typů. Základní kritéria při výběru jsou ale dvě. Prvním je jeho hlasitost, která je zásadní pro odstrašení útočníka. Druhé kritérium představuje velikost. V případě osobních alarmů jsou žádoucí co nejmenší rozměry.

K čemu slouží zvukové osobní alarmy?

Zvukové alarmy využívají momentu překvapení. Jejich cílem není útočníka zpacifikovat, ale zastrašit. Intenzivní zvuk může útočníka přimět k útěku, případně poskytne čas oběti ke zhodnocení situace a následné reakci.
Zobrazit kompletní nabídku Osobní alarm