Nejlepší elektroskútry 2024 a jak vybrat
Jednostopové vozidlo s menšími koly.
Jak vybrat elektroskútr
- Elektroskútr je jednostopé vozidlo, které vypadá jako klasická motorka. Oproti klasickým motocyklům je však vybaven menšími koly, slabším motorem a většinou automatickou převodovkou.
- Při výběru byste se měli zaměřit na výkon, maximální rychlost a nosnost.
- Na výběr máte 2 typy baterií, přičemž průměrná kapacita baterie se pohybuje okolo 20 – 40 Ah.
- Neméně důležitou součástí elektroskútru jsou také brzdy. Opět tu máte na výběr několik druhů, záleží tedy na vašich požadavcích.
- K dispozici jsou vám modely různého stylu. Můžete volit mezi sportovním, moderním nebo i retro stylem.
Elektroskútr - náš výběr
Elektroskútry Racceway
Elektroskútry Elektropower
Jak vybrat elektroskútr
Výkon a rychlost
Výkon je velmi proměnná záležitost. Záleží na terénu, kterým projíždíte, na kopcích, hmotnosti jezdce, stylu jízdy a dalších aspektech.
- Slabé e-Babety nebo elektroskútry disponují většinou výkonem 250 W. Tento výkon však není vhodný pro náročnější terén a kopce. Rychlost dosahuje max. 25 km/h.
- Výkonnější stroje dosahují hodnoty do 2 000 W. Takové modely si již poradí s běžnými cestami bez větších potíží. Tyto stroje jsou schopny jet rychlostí až 45 km/h, což je do městského provozu ideální. Pokud jste na elektrickém skútru nikdy nejeli, určitě si zamilujete jejich akceleraci.
Nosnost
Žádné zařízení by se nemělo přetěžovat, což platí i pro elektroskútr. Nosnosti základních modelů se pohybují do 120 kilogramů. To bohatě stačí pro jednu osobu. Pokud však budete chtít jezdit pravidelněji ve dvou, je nutné hledat modely s výrazně vyšší nosností.
Baterie a dojezd
Dojezdová vzdálenost se u některých typů e-skútrů může lišit. Záleží na hmotnosti stroje a na baterii.
- Průměrně se kapacita baterie pohybuje v rozmezí 20 – 40 Ah.
- Prodávají se ale i slabší varianty, například 12 Ah, které mají e-Babety.
- Některé modely pojmou dokonce i 2 baterie, což znamená, že se celková kapacita zdvojnásobí.
Na trhu se setkáte se 2 typy baterií, kterými jsou olověné a Lithiové. V následující tabulce se dozvíte, jaký je mezi nimi rozdíl.
Typ baterie | Popis |
---|---|
Olověné baterie | Jejich výhodou je, že jsou bezúdržbové a levné. Nedostatkem je však vyšší hmotnost a nutnost pravidelného dobíjení. Pokud stanovený postup nedodržíte, může se výrazně zkrátit jejich životnost. |
Lithiové baterie | Modernější obdoba a lehčí provedení. Jejich velkou výhodou je, že nepotřebují pravidelně dobíjet. Jsou naopak podstatně dražší. |
Dojezd
Průměrný dojezd se pohybuje mezi 50-65 kilometry. Není ovšem problém vybrat skútr, který zvládne na plně nabitou baterii ujet až 120 kilometrů. Měli byste si ale rozmyslet, jakým způsobem budete skútr používat. Pokud budete jezdit denně do práce jenom několik kilometrů, dojezd prakticky řešit nemusíte.
Víte, že…?
Stav baterie můžete sledovat na displeji, nebo dokonce přes mobilní aplikaci. Zajímat by vás měla i doba nabíjení. Čas dobíjení se průměrně pohybuje cca okolo 5-7 hodin.
Hmotnost a nosnost
Elektroskútr bývá lehčí, než klasický benzinový typ. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 60 – 80 kg. Platí tu ale, že můžete narazit i na modely s velkými rozdíly, kdy může být hmotnost skútru například i 120 kg. Obecně jsou ale elektroskútry lépe ovladatelné a snadněji se transportují z místa na místo, a to právě díky dvé nízké hmotnosti.
- Nosnost je dalším důležitým kritériem, které je třeba zohlednit. Pamatujte, že nosnost by se nikdy neměla překračovat, protože v tom případě byste riskovali poruchu, nestabilní jízdu a také rychlejší opotřebení. Hodnota nosnosti je většinou v rozmezí 120 – 150 kg.
Brzdy
Nezapomínejme na bezpečnosti, která je u elektroskútru velmi důležitá. Nejdůležitější roli sehrávají brzdy. Při výběru se setkáte se třemi typy brzd. Jsou to bubnové, diskové a hydraulické.
- Nejméně účinné jsou bubnové, jejich výhodou je, že nejsou náročné na údržbu.
- Bezúdržbové jsou i diskové brzdy, ty jsou účinnější, než předchozí typ.
- Nejúčinnější jsou však brzdy hydraulické, ovšem vyžadují náročnější údržbu.
Údržba a servis
Velkou výhodou elektrického skútru je to, že si pro svůj provoz žádá minimální údržbu. Neměli byste ale určitý pravidelný servis podceňovat. Abyste prodloužili životnost vašeho dopravního prostředku, měli byste se řídit několika radami, které vám zde uvádíme:
- Respektujte omezovač rychlosti
- Kontrolujte tlak v pneumatikách
- Při delším stání používejte hlavní stojan
- Pozornost věnujte i baterii (nenechávejte ji na mrazu nebo naopak parnu, pravidelně nabíjejte a na zimu dobře uskladněte)
- Dodržujte pravidelnou nosnost
Design a značka
Jakmile se pustíte do výběru elektroskútru, určitě vás bude zajímat i jeho design. Na trhu narazíte na veliké množství modelů v různých podobách. Můžete si vybrat sportovní, městský nebo třeba i retro styl. Měli byste zvážit, kam budete jezdit, jaký je váš styl života a podle toho vybírat.
Velmi důležitá je i značka. V případě servisu a výměny komponentu totiž hraje důležitou roli. Jestliže si pořídíte bezejmenný stroj z Číny, náhradní díly se vám budou shánět velmi těžko.
Cena
Elektroskútr není levná záležitost. Do 30 000 Kč zakoupíte tzv. e-Babety, na které není potřeba řidičský průkaz. Ovšem jejich rychlost je nižší a dojezd kratší. Kvalitní elektroskútr, který dosáhne max. rychlosti 45 km/h a ujede klidně 65 km, pořídíte za částku v rozmezí 30 000 – 50 000 Kč. Nad 50 000 Kč můžete mít velmi výkonný stroj s rychlou akcelerací a dlouhým dojezdem. Ujede okolo 100 km. Rozumí si s chytrým telefonem, má například GPS lokátor a kvalitní komponenty.