Excentrická bruska

Pro výslednou podobu broušených ploch.

ca. 1 000 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 100 CZK

Jak vybrat excentrickou brusku

 • Využití – excentrická bruska má poměrně široké spektrum využití. Jako ideální se excentrická bruska jeví při broušení prohnutých či vypuklých povrchů.
 • Příkon motoru – všechny excentrické brusky se dělí dle maximálního příkonu přibližně na dvě kategorie.
 • Průměr kotoučů – základem pohodlného broušení je správný brusný kotouč, na který se následně upevňují brusné papíry o různé jemnosti.
 • Typ držení – excentrické brusky se dělí také dle způsobu uchopení, a to na obouruční a jednoruční modely.
 • Napájení – vybrat můžete brusku eklektickou nebo akumulátorovou.

Kdy se bude hodit

Excentrická bruska má poměrně široké spektrum využití.

 • Jako ideální se excentrická bruska jeví při broušení prohnutých či vypuklých povrchů. Právě v takových případech plně vynikne možnost citlivého broušení.
 • Použít lze excentrickou brusku také na zabrušování dřeva a lakovaných povrchů.
 • Své uplatnění najde excentrická bruska také v mnohých autodílnách, kdy slouží k šetrnému odstranění rzi z karosérií aut.
 • Excentrická leštička má své využití také při dokončovacích pracích, kdy již potřebujete zahladit stopy po hrubším broušení.
Dostupná
Black & Decker BEW210-QS

Víte, že…?

Před koupí nové excentrické brusky je vhodné si projít několik klíčových parametrů, který je dobré věnovat pozornost. Právě onen krátký čas, který výběru věnujete, může rozhodnout o tom, že zvolíte právě takový model, který bude vyhovovat vašim požadavkům.

Příkon motoru

Všechny excentrické brusky se dělí dle maximálního příkonu přibližně na dvě kategorie. Modely s příkonem do 500 W využívají jemné papíry na broušení se zrnitostí v hodnotách od 100 do 400. Naopak modely s příkonem nad 500 W již využívají hrubší papíry se zrnitostí o hodnotě 100 a nižší.

Průměr kotoučů

Základem pohodlného broušení je správný brusný kotouč, na který se následně upevňují brusné papíry o různé jemnosti. Vždy v závislosti na tom, co konkrétně a jak budete chtít brousit. Mezi standardní průměry brusného kotouče se řadí 125 milimetrů a 150 milimetrů.

Ergonomická
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500

Typ držení

Excentrické brusky se dělí také dle způsobu uchopení, a to na obouruční a jednoruční modely.

 • Nutnost držet některé modely oběma rukama je nasnadě. Jedná se zpravidla o větší a těžší excentrické brusky, které se hodí na broušení velkých ploch.
 • Naopak jednoruční modely se lépe ovládají a snadno s nimi zbrousíte menší plochy, případně tvary, které vyžadují větší přesnost.

Hmotnost brusky

U excentrických brusek nelze říci, že je jednoznačnou výhodou vyšší či nižší hmotnost. Ta se mimochodem pohybuje většinou v rozmezí od 1 kilogramu u nejmenších modelů, po 5 kilogramů u největších typů.

Lehká
Makita BO5031
 • Lehké modely jsou snadné na používání, jednoduše se s nimi manipuluje.
 • Výhoda těžších modelů spočívá v tom, že u velkých ploch není nutné při horizontálním broušení tolik tlačit. Většinu síly obstará hmotnost samotné excentrické brusky.

Napájení

Elektrická

Na běžné úkony vám postačí zcela klasická excentrická bruska s napájením z elektrické sítě. Výhodou je lepší dostupnost z důvodu nižší ceny. Ne vždy však situace dovoluje využít elektrickou energii. Například někde v terénu.

Akumulátorová

V takových případech se hodí excentrické brusky s akumulátorem. Mají podobné vlastnosti, ale můžete je použít bez mnohdy překážejícího kabelu. Jste však limitování baterií, kterou je nutné čas od času dobíjet, a také vyšší pořizovací cenou.

Nastavitelné otáčky
DeWALT DWE6423

Právě na akumulátor je potřeba u aku excentrických brusek dát velký pozor a pečlivě vybírat model s patřičnou kapacitou. Ta se odvíjí od četnosti a stylu vašeho používání. Kapacita zpravidla Li-Ion akumulátoru se pohybuje v rozmezí od 1,5 Ah do 5 Ah.

Víte, že…?

Některé excentrické brusky jsou vybaveny regulací otáček, která může pomoci k ideálním výsledkům. Nejde však o nepostradatelnou funkci, protože obdobného výsledku docílíte i odlišným přítlakem.

Typ Výhody Nevýhody
Elektrická bruska nižší cena překážející napájecí kabel
Aku bruska snadná manipulace, nepotřebuje elektrický proud vyšší cena, nutnost dobíjení

Další funkce

 • Pokud patříte mezi náročnější uživatele, jistě oceníte možnost výměny brusných desek u excentrické brusky, díky čemuž se zvyšuje variabilita použití.
 • Mezi praktické funkce pak jistě spadá sběrný koš, kterým mohou být excentrické brusky vybaveny. Do něj totiž míří zbroušený materiál, který tak nevytváří nepořádek na vašem pracovišti.
 • Alternativou ke sběrnému koši je adaptér k připojení vysavače. Výsledek je pak stejný, nepotřebný materiál je odváděn pryč.
Silný motor
Ryobi ROS 300

Ceny

 • Nejlevnější excentrické brusky seženete již pod hranicí 1 000 Kč, jde například o modely značek Extol či Hoteche.
 • Příplatek zhruba 500 Kč vás dostane ke schopnějším modelům, které jsou vybaveny sběrným košem či adaptérem na vysavač. Dočkáte se zde také věhlasnějších značek Black and Decker či Bosch.
 • Přibližně od hranice 1 500 Kč lze také najít první excentrické brusky na bateriový pohon. Cenový rozdíl mezi elektrickými tak není nikterak výrazný.
 • Nejdražší typy vyjdou nad 2 000 Kč, přičemž již získáte i možnost regulovat otáčky za minutu. V této cenové hladině se nejčastěji setkáte například se značkami Makita nebo Bosch.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo brusce chybět?

Každá dobrá bruska by měla umožnit brusnou desku. Díky tomu můžete používat kromě obdélníkové desky desku kruhovou nebo desku, která svým tvarem připomíná žehlicí prkno. Uchycení brusného papíru by mělo být možné pomocí suchého zipu nebo svorky. Samozřejmostí by měla být možnost nastavit rychlost broušení. Práci Vám usnadní i dlouhý přívodní kabel.

Jaká bruska je nejlepší?

Na trhu je k dostání několik různých typů brusek. Excentrická bruska využívá při broušení rotační i kmitavý pohyb. Dřevo opracuje do vysoce hladké podoby a hodí se tedy na dokončovací práce. S její pomocí však neobrousíte hůře přístupná místa. Na ty budete muset použít brusku vibrační. Dalším typem je pásová bruska, která ubrousí větší vrstvu materiálu, zanechává však stopy po broušení a je vhodná na prvotní hrubé opracování.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dostupná
Ergonomická
Lehká
Nastavitelné otáčky
Silný motor
Image
Produkt
Black & Decker BEW210-QS
Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
Makita BO5031
DeWALT DWE6423
Ryobi ROS 300
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Odsávání prachu
Hmotnost
1.2 kg
1.3 kg
1.3 kg
1.28 kg
1.7 kg
Výrobce
Black&Decker
Bosch
Makita
DeWALT
Ryobi
Cena ca. 1 000 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.