Excentrická leštička

Leštička vhodná k leštění laků.

ca. 2 400 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 600 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat excentrickou leštičku

  • Excentrické leštičky nesmí chybět v dílně žádného detailera. S těmito pomocníky dosáhnete perfektního lesku barev a laků.
  • Leštičky tohoto typu využívají orbitálního pohybu unašeče. Při práci tak nedochází k přehřívání laku a při leštění s excentrickou leštičkou nedochází k tvorbě tzv. hologramů.
  • Důležitým kritériem při výběru leštičky je počet otáček. Ty se pohybují mezi 2 000 až 5 000 otáček za minutu. Při výběru platí, že čím větší rozsah otáček, tím univerzálnější využití leštička má.

Typy

Každá leštička potřebuje ke své práci přísun energie a ten dnes samozřejmě může probíhat z různých zdrojů.

Aku leštička

Aku excentrická leštička je napájena z integrovaná baterie, díky čemuž nejste omezováno žádný kabelem. Baterie je samozřejmě dobíjení. Je nutné dodat, že aku excentrická leštička má spíše nižší výkon, aby nedošlo k velmi rychlému vybíjení baterie.

Plynulá regulace
Yato YT-82200

Elektrická leštička

Elektrická excentrická leštička je napájena pomoc kabelu přímo ze sítě elektrické energie. Má obecně vyšší výkon než její aku alternativa, což se může hodit. Smířit se musíte s tím, že jste lehce omezováni délkou přívodního kabelu.

Víte, že…?

Takřka všechny leštičky, včetně těch excentrických mají velmi široké spektrum využití. Hlavním úkolem je však leštění povrchů, v případě automobilů tedy karoserie. Leštička primárně oživí lak, když odstraní matná místa a současně odstraní usazené nečistoty.

Orbitální leštička

Při výběru leštiček můžete narazit na dva různé typy. Klasickou rotační a pak také orbitální čili excentrickou, které se dnes věnujeme. Jejich hlavním rozdílem je různá rotace leštícího kotouče. U rotační leštičky kotouč rotuje po stále stejné dráze, zatímco u excentrické leštičky dochází k oscilaci kotouče po eliptické dráze.

Oscilační
Extol Premium 8892510

Hlavní výhody

Jak jsme si výše naznačili, orbitální, neb též excentrická leštička se vyznačuje oscilačními pohyby v elipsovité dráze. V praxi to znamená, že excentrická leštička dokáže poměrně věrně kopírovat krouživé pohyby, které bylo dříve nutné provádět rukou. Právě díky tomu je celý proces leštění velmi šetrný a nehrozí, že byste si poničili lak, právě třeba na vašem vozidle.

Hlavní nevýhody

V návaznosti na hlavní výhody je nutné zmínit i nevýhody excentrické leštičky. Oscilační pohyby, které jsou přátelské k leštěnému laku vyžadují svůj čas a práce s excentrickou leštičkou jednoduše déle trvá. Jinými slovy vyžaduje více trpělivosti. Současně je nutné dodat, že ve srovnání s rotačními leštičkami je excentrická leštička vždy o něco dražší.

Typ leštičky výhody nevýhody cena
rotační snadná obsluha, nízká cena méně přesná práce od 700 Kč
excentrická přirozený pohyb kotouče nutná větší zručnost od 2 500 Kč

Důležité parametry

Kromě vhodného zvolení napájení je při výběru excentrické leštičky důležité věnovat pozornost ještě několika dalším parametrům, které si nyní přiblížíme.

Všestranná
Makita BO6050J

Výkon

Výkon excentrických leštiček se dle očekávání udává ve wattech, jednotka se značí velkým písmenem W. Platí jednoduchá rovnice, která říká, že čím vyšší výkon leštička nabídne, tím rychleji se dokáže točit. S vyšším výkonem však také roste spotřeba, na což je nutné myslet zejména u modelů napájených z baterie.

Průměr kotouče

Velikost použitého kotouče, konkrétně tedy průměr, se uvádí v milimetrech. Kotouče jsou samozřejmě výměnné a jejich průměr se obvykle pohybuje od 50 milimetrů do 240 milimetrů. Kotouče s větším průměrem se hodí pro práci na rozměrnějších plochách, naopak kotouče s menším průměrem využijete pro detailnější práci.

Doplňkové funkce

Excentrická leštička může být a zpravidla i bývá vybavena ještě funkcemi navíc, které usnadňují manipulaci a celkovou práci.

Lehká a odolná
Yato YT-09730
  • Regulace otáček je šikovným nástrojem, kterým uzpůsobíte intenzitu leštění karoserie.
  • Přídavná rukojeť vylepšuje ergonomii ovládání. Díky ní můžete excentrickou leštičku lépe uchopit i vhodněji přitlačit.
  • Antivibrační rukojeť je ještě o něco lepší volbou, zejména pro detailní práci, kde je důležité, aby se vibrace z motoru leštičky nepřenášely do vašich rukou.

Ceny

Jak jsme si řekli již výše, excentrické leštičky bývají o něco dražší než leštičky rotační. – Nejlevnější kousky začínají kolem hranice 2 500 Kč. Od značky Liquid Elements nebo Tuson. Tyto modely disponují základním výkonem v rozmezí od 500 wattů do 750 wattů.

  • Pakliže hledáte vyšší výkon, řekněme kolem 1 000 wattů, lze opět najít model značky Liquid Elements s cenou kolem 5 000 Kč.
  • Nejdražší volbou bývají celé sady, kdy kromě výkonné excentrické leštičky získáte také sadu kotoučů, různé doplňkové nástavce a rukojetě. U takovýchto sad je nutné počítat s cenou i kolem 15 000 Kč.
Výkonná
Einhell CC-PO 1100/2E

Otázky a odpovědi

Jak vybrat excentrickou leštičku?

V kostce se dá výběr leštičky shrnout do porovnávání třech parametrů – příkonu, počtu otáček a hmotnosti. První dva mají vliv na rychlost a efektivitu při leštění. Hmotnost je naopak důležitá pro pohodlnou práci. Jsou ale i další parametry, kterým věnujte pozornost – délka kabelu, velikost kotouče a celkové vyvážení.

Co vědět o otáčkách?

Hodnota počtu otáček se uvádí v otáčkách za minutu. Údaj najdete snadno, za konkrétním číslem bude zkratka ot/min. Čím vyšší otáčky, tím roste i vaše zodpovědnost při leštění. Vysoké otáčky totiž mohou způsobit nechtěné prodření laku a nevratné poškození karoserie.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plynulá regulace
Oscilační
Všestranná
Lehká a odolná
Výkonná
I na hrubé škrábance
Image
Produkt
Yato YT-82200
Extol Premium 8892510
Makita BO6050J
Yato YT-09730
Einhell CC-PO 1100/2E
XTline XT105300
Výrobce
YATO
Extol
Makita
YATO
EINHELL
XTline
Hmotnost
2,2 kg
2.3 kg
2.6 kg
0.875 kg
2.21 kg
5 kg
Maximální průměr kotouče
150 mm
150 mm
150 mm
50 mm
180 mm
150 mm
Cena ca. 2 400 CZK ca. 2 000 CZK ca. 7 300 CZK ca. 600 CZK ca. 1 300 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.