Externí disk

Vaše data v bezpečí.

ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat externí disk

 • V současnosti se na trhu objevují dva základní systémy, které se výrazně liší ve většině parametrů.
 • Před vstupem do obchodu byste měli mít jasnou představu, k čemu budete externí disk potřebovat. Podle toho budete vybírat kapacitu disku.
 • Valná většina modelů na trhu naštěstí podporuje univerzální USB formát, existují však i výjimky.

Pevný nebo externí?

Laikové mnohdy tápou při rozdělení na externí a pevné disky. Vystavují se tak riziku nákupu něčeho, co nikdy nepoužijí. Příliš jistoty nedodává ani populární, ale velmi nepřesné, označení externí pevný disk. Čím se tedy oba typy uložišť liší?

Jediná podstatná drobnost se ukrývá ve faktu, že zatímco pevné disky jsou integrovány přímo na základní desku počítače či notebooku, externí disky se připojují prostřednictvím odpovídajícího vstupu. Pevné jednotky tedy nelze jednoduše přesouvat z počítače do počítače. Naproti tomu externí disky mohou během několika minut vystřídat třeba desítky počítačů.

Rychlý
Kingston A400 480GB, SA400S37/480G

Typ disku

Významnou roli sehrává při nákupu technologie použitá pro zápis a čtení dat. V současnosti se na trhu objevují dva základní systémy, které se výrazně liší ve většině parametrů:

 • HDD disky
 • SSD disky

Ještě předtím, než pokročíme dále, považujeme za důležité si oba druhy důkladně popsat. Rozdíly mezi nimi byste rozhodně měli při nákupu brát v potaz.

Ochranné pouzdro
TRANSCEND StoreJet 25M3 1TB, 2.5”, USB3.0, TS1TSJ25M3

Víte, že…?

V obchodech naleznete ještě speciální disky určené pro konzole. V zásadě se nejedná o nic jiného externí disky poskytující ideální rychlosti zápisu a čtení. Jestliže tedy instalujete spoustu her najednou, případně své výsledky rádi sdílíte s ostatními, vytrhnou vám trn z paty a vyřeší věčný problém s nedostatkem místa.

HDD disky

Pod pojmem disk si naprostá většina z nás představí jednotky označované jako HDD. Tato technologie je s úspěchem používaná již více než 60 let, a i přes věštby rychlého konce si stále drží podstatný podíl na trhu. Nic levnějšího s podobně vysokou kapacitou se zkrátka ještě neobjevilo.

 • HDD funguje na principu součinnosti pevných ploten a zapisovacích, resp. čtecích hlav. Vzhledem k tomu, že obsahuje pohyblivé části, je velice náchylný na jakékoliv nárazy a celkově nešetrné zacházení. Rychlost otáček dosahuje až 7 200 za minutu, a proto si disk jen velmi špatně poradí s otřesy během zápisu či čtení.
Snadné připojení
Verbatim Store 'n' Go 1TB, 2,5", USB 3.0, 53023
 • Důvodem neupadající obliby těchto zařízení je jejich vysoká kapacita. Za cenu srovnatelnou s klasickým SSD diskem dostanete několikanásobně více volného místa. Dávejte si však dobrý pozor na omezenou životnost.

SSD disky

Pod zkratkou SSD se skrývá anglický název Solid State Disk. Jak již název napovídá, na rozdíl od HDD neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž se těší z výrazně delší životnosti. V podstatě se jedná o rozměrově a kapacitně větší flash disk.

 • SSD disky se pyšní extrémní odolností proti nárazům, otřesům a celkově nešetrnému zacházení. Jejich kapacita je ovšem výrazně nižší než u starší technologie. Totéž bohužel nelze říci o ceně, jež se pohybuje v úplně jiných výšinách. Zatímco za 1 GB volného místa u HDD zaplatíte pouhých 70 haléřů, u SSD se částka pohybuje kolem 4 korun.
Kapesní
Transcend ESD220C 480GB, TS480GESD220C

Kapacita

Před vstupem do obchodu byste měli mít jasnou představu, k čemu budete externí disk potřebovat. Budete na něj ukládat významné pracovní prezentace? Chcete si na něm zřídit svou soukromou sbírku filmů a her? Počítáte s jeho trvalým připojením k počítači nebo konzoli? Zamýšlenému uplatnění zkrátka musí odpovídat i požadovaná kapacita.

Na trhu se dnes standardně setkáte se zařízeními s kapacitou od 120 GB do 4 TB (4 000 GB). Úměrně s rostoucím množstvím volného místa se zvyšuje i cena, přemýšlejte tedy ekonomicky. Počítejte též s tím, že čím více dat na jednotku uložíte, tím pomalejší bude přístup k souborům.

Způsob zapojení

Koupili jste si levný, skvěle vypadající disk s dostatečnou kapacitou, a nemáte jej kam připojit? Patrně jste si neověřili, jaké vstupy disk pro připojení k počítači používá. Valná většina modelů na trhu naštěstí podporuje univerzální USB formát, existují však i výjimky. V praxi se uplatňuje hned několik základních formátů pro připojení disku k počítači:

Velká kapacita
WD Blue SSD 500GB, WDS500G2B0A
 • USB 2.0, 3.0, 3.1 – zlatý standard vhodný k univerzálnímu připojení k prakticky všem zařízením, nepodporuje však příliš vysokou rychlost přenosu dat
 • USB-C – výstupy moderních notebooků a Macbooků
 • LAN – možnost připojit disk do sítě pro připojení většího množství počítačů najednou
 • eSATA – dříve široce dostupný, dnes prakticky mrtvý formát, který potřebuje externí napájení
 • Bezdrátové připojení – využití služby Bluetooth pro propojení s moderními mobily a notebooky
 • Firewire – málo rozšířený formát nacházející se u tabletů
 • Thunderbolt – zdaleka nejrychlejší technologie, která si z Applu nachází cestu i na klasická PC

Před nákupem vždy zkontrolujte, které formáty disk podporuje. Jak jsme již zmínili výše, jen málo z nich nepodporuje USB. Jestliže si ovšem takový disk vyberete, počítejte i s omezeným počtem aparátů, k nimž jej připojíte.

Přenosová rychlost

V souvislosti se způsobem připojení musíme zmínit i přenosovou rychlost. Ta udává, jak rychle dojde k přesunu dat z nebo na disk. Čím vyšší rychlost je, tím více času během přenosu uspoříte. Často se ovšem tuto informaci u specifikací od výrobců nedozvíte. Musíte tedy vzít zavděk průměrným údajům vyplývajícím z propustnosti jednotlivých vstupů:

Superrychlý
WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN
 • USB 2.0 – do 480 MB/s
 • USB 3.0, 3.1 – do 5 GB/s
 • eSATA – 3 GB/s
 • Firewire – 400/800 MB/s
 • ThunderBolt – 10–20 GB/s

Uvedené hodnoty jsou naměřená maxima dosažitelná pouze v ideálních podmínkách. Stačí mírnější opotřebení jednoho z dvojice disků nebo několik procesů na pozadí a rázem jste na polovině.

Rozměry

Ač se vám na první pohled může zdát, že velikost není až tak důležitá, opak je pravdou. Jezdíte-li často na obchodní jednání, asi vám disk velikosti malého notebooku příliš mnoho radosti neudělá.

V současné době se lze setkat se třemi velikostmi externích jednotek – 1,8“, 2,5“ a 3,5“. Více informací poskytuje následující tabulka:

Typ disku Napájení Kapacita Využití
1,8“ USB Do 500 GB Kapesní uložiště pro nejdůležitější dokumenty a data
2,5“ USB 500 – 2 000 GB Pro umístění citlivých dokumentů a provádění záloh, dobrý poměr mezi kapacitou a snadnou přenosností
3,5“ Adaptér do zásuvky 500 – 4 000 GB Náhrada interního disku pro masivní zálohy či tvorbu domácí multimediální knihovny

3,5palcové pevné disky se uplatňují spíše jako interní, neboť jejich rozměry je k častému přenášení zrovna nepředurčují. Občasný přesun problémem není, dlouhodobě to ovšem nedoporučujeme.

Ochrana dat

Ztratili jste svůj externí disk s citlivými daty a děsíte se, co se stane? Jestliže jste se při nákupu věnovali kvalitě zabezpečení, tak nic. Pokud nikoliv, doufejte, že váš adaptér našel slušný člověk.
Jelikož bývají na externích discích uložená citlivá data, uplatňuje se hned několik základních zabezpečovacích technologií:

 • Čtečka prstů
 • Ochrana heslem – nutné pro každé zobrazení dat
 • Šifrování – dovoluje zobrazit obsah jen na předem určených počítačích

V oblasti šifrování lze volit ze dvou typů. O to softwarové se stará procesor počítače, na jehož výkonu je přenos dat závislý. Hardwarový způsob naproti tomu šifruje přímo vnitřní kryptovací prostor, jenž je součástí každého disku. Díky tomu nedochází ke snížení rychlosti čtení ani zápisu.

Pátrejte též po discích vybavených dodatečnou ochranou proti nárazu. Jedná se o speciální obal, který pomáhá tlumit sílu nárazu. Nemenší význam skýtá i ochrana, jež zamezí poškození uložených dat při pádu na zem během jejich zápisu a úpravách.

Designové provedení

Asi si teď říkáte, zda vlastně není jedno, jak externí disk vypadá, hlavně že funguje? To je sice pravda, Nezapomínejte však, že minimálně kapesní uložiště určitě budete muset v některých případech vytáhnout na světlo světa. A nebude to zrovna jednoduché, pokud se budete stydět za jeho vzhled a předpokládat posměch či úšklebky okolí.

Jistou míru důležitosti má i použitý materiál. Valná většina modelů bývá provedena z plastu. V poslední době se ovšem do popředí dostává i hliník, jež vyniká skvělou tepelnou propustností, čímž pomáhá zabránit přehřívání.

Nejvýznamnější značky

Dnešní doba je založena na datech. Studijní, pracovní, ale soukromý život je nerozlučně spjat s produkcí různých dokumentů, fotografií a dalších materiálů. Jejich ztráta mnohdy mívá dalekosáhlé následky, jejichž šíři si plně uvědomíme až když nastane. I z toho důvodu se vyplatí myslet na pravidelnou a pečlivou zálohu.

Vždyť právě zálohování je zdaleka nejdůležitějším úkolem externích disků. Musíte věřit, že vydrží mnohdy i desítky let, kdy nastane ona chvíle pravdy. Proto byste měli vždy vybírat výhradně produkty známých výrobců. Ti si nemohou dovolit hazardovat se svým jménem tím, že by nějaká významná persona ztratila klíčové dokumenty selháním externího uložiště.

Mezi největší hráče na poli s pevnými i externími disky řadíme:

 • ADATA
 • Seagate
 • Western Digital
 • Verbatim
 • Toshiba
 • Samsung

ADATA

Tchajwanská společnost ADATA spatřila světlo světa v roce 2001 jako výrobce datových uložišť. Okamžitě se zařadila po bok největších firem a v roce 2017 jí patřilo 2. místo co do počtu prodaných kusů DRAM pamětí. Její interní pevné disky, stejně jako externí a flash disky bodují zejména svou nízkou cenou.

Seagate

Americká legenda Seagate drží zlatou příčku v poštu prodaných datových uložišť. Známa je zejména pro vysokou spolehlivost svých produktů a přínos na poli výzkumu a vývoje dokonalejších systémů.

Western Digital

Každé číslo jedna má i svého pronásledovatele. V oblasti produkce externích, ale i interních disků jde o firmu Western Digital. Stejně jako Seagate sídlí ve slunné Kalifornii, přičemž založena byla jako producent polovodičových zařízení. Tento segment postupně opustila a stala se významným výrobcem disků.

Verbatim

Kdo by si nepamatoval na legendární CD a DVD Verbatim? Dodnes se jedná o zdaleka nejkvalitnější disky, u jichž je jen minimální riziko selhání. Jelikož výroba kompaktních disků ustupuje do pozadí, přeorientovala se divize japonského koncernu Mitsubishi na produkci pevných i externích uložišť. Nutno dodat, že podobně úspěšně jako se prezentovala při výrobě disket a cédéček.

Toshiba

Zatímco předcházející zástupci v našem přehledu byli poměrně úzce zaměřeni, japonská firma Toshiba naopak preferuje široké portfolio. Vedle pevných disků věnuje svou pozornost i produkci tabletů, tiskáren či vysoce výkonných notebooků.

Samsung

Podobně rozkročen bývá i jihokorejský gigant, známý zejména z oblasti mobilních telefonů či tabletů. Externí pevné disky z jeho dílen se řadí k tomu nejdražšímu, co lze pořídit, mnohdy podporují i méně obvyklé a velmi propustné formáty. Zkrátka hi-tech se vším, co k tomu patří.

Cena

Za žádných okolností vás nemůžeme ochudit ani o klasickou cenovou tabulku. Na základě analýzy dostupného segmentu se nám podařilo identifikovat několik základních cenových kategorií:

 • Do 2 500 Kč
 • 2 500 – 5 000 Kč
 • Nad 5 000 Kč
Cenová hladina Značky Technologie Kapacita (HDD / SSD) Podporované formáty
Do 2 500 Kč ADATA, Seagate, Verbatim, Western Digital HDD, několik modelů SSD Do 1 800 GB / do 120 GB USB 2.0, 3.0, 3.1 SATA III
2 500 – 5 000 Kč ADATA, Seagate, Verbatim, Western Digital HDD / SSD Do 4 000 GB / Do 500 GB USB 2.0, 3.0, 3.1 SATA III eSATA
Nad 5 000 Kč ADATA, Seagate, Verbatim, Western Digital, Samsung HDD / SSD Do 12 000 GB / do 4 000 GB USB 2.0, 3.0, 3.1 SATA III eSATA Thunderbolt Firewire

Z přehledu jednoznačně patrné, že zdaleka nejdůležitějším kritériem je kapacita disku. Vstupujte tedy do obchodu s jasnou představou, jaký druh a množství souborů budete na uložiště vkládat. Rozumná rozvaha vám ušetří i několik tisíc korun, což není zrovna málo.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou výhody externího disku?

Toto příslušenství vám umožní uložit veškeré důležité soubory, fotografie a videa. Díky externím diskům budete mít vše důležité bezpečně uložené. Externí disky jsou vhodné i pro ty, kteří potřebují soubory různě převážet.

Jakou velikost koupit?

Obecně doporučujeme velikost disku minimálně 250 GB. Taková kapacita je již dostatečná pro běžnou kancelářskou práci či uložení osobních dat. Jestliže chcete provádět kompletní pravidelné zálohy, určitě nalezne uplatnění i jednotka s 1 TB volného místa.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Rychlý
Ochranné pouzdro
Snadné připojení
Kapesní
Velká kapacita
Superrychlý
Image
Product
Kingston A400 480GB, SA400S37/480G
TRANSCEND StoreJet 25M3 1TB, 2.5”, USB3.0, TS1TSJ25M3
Verbatim Store 'n' Go 1TB, 2,5", USB 3.0, 53023
Transcend ESD220C 480GB, TS480GESD220C
WD Blue SSD 500GB, WDS500G2B0A
WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN
Hmotnost
41 g
185 g
184 g
52 g
37.4 g
130 g
Rozhraní
SATA III
USB
USB 3.0
USB
SATA III
USB 3.0
Formát disku
2.5 palce
2.5 palce
2.5 palce
1.8 palce
2.5 palce
2.5 palce
Kapacita
480 GB
1024 GB
1024 GB
480 GB
500 GB
1000 GB
Cena ca. 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.