Nejlepší formy na sushi 2024 a jak vybrat

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ibili Forma na přípravu Sushi 22cm

Jak vybrat formu na sushi

Při výběru formy na sushi byste měli zvážit následující kritéria:

  • Materiál: Preferujte materiály jako plast nebo silikon, které jsou odolné a snadno se čistí.
  • Velikost a tvar: Vyberte formu odpovídající velikosti a tvaru, jaký chcete pro své sushi. K dispozici jsou formy určené pro maki, nigiri nebo sashimi.
  • Snadnost použití: Forma by měla být jednoduchá na použití, aby i začátečníci mohli snadno připravit kvalitní sushi.
  • Čištění: Zajistěte, aby byla forma vhodná do myčky nádobí nebo snadno umyvatelná ručně.
  • Multifunkčnost: Některé formy mohou být multifunkční a umožňují přípravu dalších japonských jídel, což může být výhodné.

Záleží na vašich individuálních požadavcích a preferencích, ale vždy je dobré vybírat formu na sushi s ohledem na uvedená kritéria, aby vaše zkušenost s přípravou sushi byla co nejpříjemnější.

Forma na sushi - náš výběr

Ibili Forma na přípravu Sushi 22cm
Výrobce: Ibili
Zobrazit více
Forma Ibili určená k přípravě válečkového sushi měří 22 cm v délce a umožňuje připravit 10 kousků jednorozměrného sushi. Vyrobeno z potravinářského plastu, vhodná pro mytí v myčce.
Zobrazit méně

Výrobníky a formy na sushi

Kravoviny Sushi Maker výrobník na Sushi plastový
Výrobce: DR
Zobrazit více
Výrobník sushi Kravoviny je plastový přístroj o rozměrech 18,5 x 6,2 x 7,8 cm, určený k přípravě sushi. Umožňuje vložení ingrediencí, jako jsou nori, rýže a další plnění, a jejich formování. Výsledkem je sushi rychle a bez potřeby zvláštních dovedností. Barva výrobku je černá.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Forma na sushi

Jak vybrat formu na sushi

Jaké jsou výhody používání formy na sushi oproti tradičnímu způsobu přípravy

Používání formy na sushi přináší řadu výhod, zejména pro ty, kteří jsou nováčky v přípravě sushi. Formy usnadňují dosažení konzistentního vzhledu a velikosti sushi, což je zvláště náročné, pokud nemáte zkušenosti s válením sushi rukama. Je to také časově efektivnější, jelikož s formou můžete připravit více kusů sushi najednou. Další výhodou je, že se pomocí formy sníží šance na rozpadání sushi, protože formy udržují potraviny pevně stlačeny dohromady. To je obzvláště užitečné, pokud vaše sushi obsahuje více složek, které jsou obtížné udržet pohromadě.

Jak se forma na sushi používá

Použití formy na sushi je relativně jednoduché a zvládne to i začátečník. Nejprve si připravte všechny potřebné ingredience – rýži, nori, ryby a další přílohy. Rýži rovnoměrně rozprostřete do formy, přidáte vrstvy ingrediencí dle vašeho výběru a pak formu pevně zavřete. Pokud vyrábíte maki sushi, formu po zavření ještě ovinete nori listem. Poté formu otevřete a měli byste mít pevně tvarované sushi, které už jen nakrájíte podle potřeby. U některých forem na nigiri sushi jednoduše umístíte kousek ryby do formy a stisknete přiloženým nástrojem, který vytvoří klasický tvar nigiri.

Lze použít formu na sushi i pro jiné druhy japonských pokrmů

Ano, některé formy na sushi jsou dostatečně multifunkční, aby je bylo možné použít i pro přípravu jiných japonských pokrmů. V závislosti na tvaru formy ji můžete využít k vytváření onigiri (rýžové kuličky obvykle plněné umeboshi nebo konzervovaným tuňákem), nebo dokonce pro přípravu japonských sladkostí, jako jsou mochi. Záleží pouze na vaší kreativitě a experimentování s různými ingrediencemi a typy plnění.

Jak udržet formu na sushi v dobrém stavu

Forma na sushi
Ibili Forma na přípravu Sushi 22cm

Aby vaše forma na sushi dlouho vydržela a byla v dobrém stavu, je důležité ji po každém použití řádně čistit. Pokud je vaše forma z plastu nebo silikonu, většinou ji můžete bez obav vložit do myčky nádobí. Pokud je to však možné, doporučuje se ruční mytí, abyste předešli poškození formy a udrželi její správný tvar a funkčnost. Po umytí nezapomeňte formu důkladně osušit, aby se zabránilo tvorbě plísní nebo bakterií.

Je nutné mazat formu na sushi olejem nebo jinými látkami, aby se sushi snadno vyklopilo

Obvykle není nutné mazat formu na sushi olejem nebo jinými látkami, protože materiály, z nichž jsou formy vyrobeny (jako plast a silikon), by měly být navrženy tak, aby z nich sushi snadno vyklouzlo. Nicméně, pokud máte pocit, že sushi se přichytává, můžete lehce potřít vnitřní stranu formy malým množstvím oleje, což pomůže předcházet přichytávání. Dbejte na to, abyste nepoužili příliš mnoho, protože by to mohlo ovlivnit chuť a konzistenci sushi.

Zobrazit kompletní nabídku Forma na sushi