Fotomobil

Profi fotky z mobilu - realita, ne utopie.

Jak vybrat fotomobil

Pokud se zamyslíte nad tím, kolik času denně máte mobil v ruce a kolik procent zabírá telefonování? Asi moc ne. Z toho je vidět, že mobilní telefon má dnes mnoho funkcí, na kterých vývojáři usilovně pracují a neustále je posouvají dále. Jednou ze stěžejních funkcí je kvalitní fotoaparát. Fotoaparáty zabudované v mobilu se dnes již přibližuji kvalitou snímku samostatným fotoaparátům. To ocení ti, kteří chtějí sdílet kvalitní obrázky na sociálních sítích, tvoří si svůj blog, web anebo často používají videohovory.
Podle jakých parametrů vybrat mobil s kvalitním fotoaparátem?

Parametry fotoaparátu

Pokud jste se rozhodli pro koupi mobilu s kvalitním fotoaparátem, tak nejdůležitějšími parametry, které budete sledovat jako první, jsou určitě ty, které se týkají právě zabudovaného fotoaparátu. Podívejme se na parametry, které společně ovlivní výslednou kvalitu Vašich fotografií.

Rozlišení

Nejřešenějším parametrem fotoaparátu je rozlišení, které udává v megapixelech. Jde o to, z kolika pixelů se skládá fotografie. Větší počet pixelů přináší detailnější fotografie. Běžný standard levnějších fotomobilů je minimálně 8 Mpx a velká nabídka telefonů má fotoaparát s roližšením 12 Mpx. Lepší fotoaparáty pak mívají 16 nebo 20 Mpx, ale mohou mít i 48 Mpx.

Futuristický design
Realme 8 6GB/128GB

Nedejte se ale zlákat marketingem prodejců, výsledná fotka zdaleka nezáleží jen na počtu Mpx. S počtem megapixelů musí také růst velikost fotografického snímače v aparátu. U mobilních telefonů je pro takový průměrný fotomobil s rozlišením 10 Mpx je standardem velikost snímače 6,2×4,5 milimetrů. Větší rozlišení by pak mělo být následováno větším snímačem. Tento technický údaj si tedy sledujte.

Zatím je závěr takový, že čím vyšší rozlišení a snímač, tím lépe. To je bezpochyby pravda, ale je nutné si uvědomit, že se to také promítne do ceny mobilu. Pokud jste člověk, který peníze řeší a nechce utrácet zbytečně, zamyslete se také nad tím, za jakým účelem fotíte. Pokud si budete chtít fotografii vytisknout, tak abyste ve velikosti A4 měli hezkou kvalitu, potřebujete fotoaparát s 8 Mpx. Samozřejmě, obrázky k článku na webu nebo na sociální sítí si vystačí i s menším rozlišením. Naopak pro promítaní na obrazovce s obrazem 8K, potřebujete rozlišení až 32 Mpx.

Světelnost a clona

Světelnost je ukazatel toho, kolik světla se přes objektiv dostane ke snímači fotoaparátu. Tady platí jednoznačně, čím více světla projde, tím lépe. Aby to nebylo tak snadné, tak se tento parametr udává v clonovém čísle, které znamená kolik světle je zacloněno. Tím pádem hledejte co nejnižší hodnotu clonového čísla f/x, za „x“ dosaďte číslo. Velice dobré hodnoty jsou, pokud je clonové číslo menší než f/2.

Trojitý fotoaparát
Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM

Autofocus

Ruční zaostřování fotografií je u mobilu minulostí. Dnes fotoaparáty zaostřují samy, potom co zmáčknete spoušť. V tu chvíli přichází časová prodleva několika vteřin, během kterých fotoaparát zpracovává kontrast objektů na fotografii s pozadím a zaostřuje výslednou fotografii.

ZOOM

Funkci ZOOM při fotografování potřebujete ve chvíli, kdy chcete fotografovaný objekt přiblížit anebo zvětšit. Na výběr jsou dvě technické varianty přiblížení:

  • optický
  • digitální
Duální fotoaparát
Apple iPhone XS Max 512GB

Optický zoom je založen na principu změny polohy čoček fotoaparátu. Díky této změně se objekt „přiblíží“ nebo „vzdálí“. Co je podstatné, tak optický zoom nezhoršuje kvalitu výsledné fotografie.

Oproti tomu digitální zoom zvětšuje díky oříznutí obrazu, který fotíte. Výřez poté zvětší a dopočítá pixely. Čím více přibližujete objekt pomocí digitálního zoom, tím horší je kvalita výsledného obrázku.

Možná si vzpomenete na obrázky focené prvními mobilními telefony s fotoaparátem, kde po přiblížení zoomu jste pouhým okem viděli kostičky pixelů. To je výsledek digitálního zoomu. Pro kvalitní fotomobil je tedy klíčový digitální zoom, který umožní fotit i krásné detaily v parádní kvalitě.

Výkonný
Sony Xperia 1

Počet fotoaparátů

Výrobci mobilních telefonů postupně začali do výbavy telefonu přidávat větší počet fotoaparátů, respektive objektivů. Tady je důležité si říct, že je zbytečné mít deset objektivů se stejnou čočkou. Důležitá je různorodost jednotlivých objektivů! Například objektiv s širokoúhlou čočkou se hodí k focení panoramatických fotek. Další čočka se hodí k focení portrétů a například přední fotoaparát se kromě focení selfie hodí i při videohovorech.

Víte, že…?

Závěr je takový, že větší počet fotoaparátů je užitečný, ale nejděte slepě po co největším počtu, ale zjistěte si, k čemu jednotlivé fotoaparáty slouží, a zvažte, jestli je vůbec potřebujete.

Stabilizátor

Funkce stabilizátoru je u mobilu dost důležitá. Stabilizátor vyrovnává nežádoucí pohyby fotoaparátu, které by zapříčinily rozmazanou fotku. Pokud se zamyslíme nad tím, v jakých situacích mobilem fotíme, tak stabilizátor má opodstatnění. Ruka se přirozeně třese nebo hýbe s tím, jak dýcháme. Stabilizace může být softwarová, tedy dochází k vyrovnání pomocí programového nastavení telefonu. Dokonalejší verzí je optická stabilizace, která vyrovnává nežádoucí pohyby protipohybem čočky. Samozřejmě optický stabilizátor se promítne do ceny.

4 objektivy
Samsung Galaxy S10 G973F 128GB

Další prvky

V krátkosti se podívejme na několik méně podstatných funkcí, bez kterých se obejdete, ale pokud je máte, pomůžou Vám ještě vylepšit zachycené momenty.

Blesk patří k fotoaparátu neodmyslitelně, ačkoliv profesionálové doporučují ho používat jen v nejnutnějších situacích, aby nezkresloval fotky. Vybrat si můžete většinou mezi LED a xenonovým bleskem. Xenonový má větší svítivost, ale dělá kratší záblesk než LED blesk.

HDR mód tvoří finální fotku z několika stejných snímků s různou expozicí. Ve výsledku vytvoří tu nejlepší možnou fotografii.

Software pro úpravu fotek je často součástí fotomobilů. Tato výbava Vám dá možnost různě upravovat fotografie, nebo používat filtry, které pomohou s tvorbou netradičních snímků s různou grafickou úpravou.

Pokud potřebujete zachytit nějaký moment v tu chvíli a nemáte čas odemykat telefon a zapínat fotoaparát, tak se Vám bude hodit funkce expresní focení, díky které jedním gestem přejdete ze zamknutého displeje rovnou k foťáku a můžete hned mačkat spoušť.

Parametry mobilního telefonu

O tom, jaký telefon vybrat, by se dal napsat samostatný článek a v rámci toho, jaká je na tomto trhu konkurence, tak by to byl hodně dlouhý článek. Podívejme se tedy jen na co se zaměřit s pohledu člověka, který rád fotografuje.

Operační systém nabízí dnes víceméně dvě varianty – iOS pro iPhony značky Apple a Android pro 99 % ostatních mobilů. Operační systém většinou nemá vliv na focení mobilem. V článku je tento parametr uveden pouze pro to, protože právě mobily výrobce Apple se dle hodnocení fotoaparátů umísťují vysoko, takže pokud si jej vyberete, počítejte s jiným operačním systémem.

Výkonnost telefonu je důležitá, aby se Vám telefon během focení nebo při prohlížení fotek nezasekával. To záleží především na počtu jader procesoru, výkonu procesoru (v podobě maximální frekvence) a velikosti operační paměti RAM. Výběr je tady jednoduchý, čím více tím lépe. Pokud hledáte nějaké optimum, tak kvalitní fotomobil by se měl mít šesti nebo osmi jádrový procesor s frekvencí 2,4 Ghz nebo více a 4 až 6 GB RAM.

Velikost paměti, ve smyslu velikosti úložiště dat je pro fotomobil také důležitá. Existuje opodstatněný předpoklad, že fotograf potřebuje velkou paměť, aby měl kam ukládat snímky. Takové minimum by mělo být aspoň 64 GB. Samozřejmě můžete nedostatečnou vnitřní paměť doplnit paměťovou kartou. Mobily dnes mají běžně slot pro druhou kartu, ale je tady často past v tom, že do druhého slotu potřebuje vložit druhou SIM kartu a tím pádem pro paměťovou kartu nezbude místo – potom oceníte velkou vnitřní paměť fotomobilu.

Výrobci

Výrobce mobilních telefonů asi není potřeba představovat. Je jich celá plejáda, takže se podívejme na ty, kteří se s fotoaparátem zabudovaným v mobilu nejvíce hrají a dělají největší posuny ve vývoji.

Jakou značku fotomobilu si vybrat? Určitě se nezklamete, pokud sáhnete po produktu značky Apple. Jejich iPhony jsou vymakané a mnoho uživatelů na ně nedá dopustit. Produkty s nakousnutým jablkem v logu jsou dnes již takovým kultem, pokud do něj nechcete patřit, tak kvalitní zabudovaný fotoaparát můžete hledat v mobilu značky Samsung, Huawei a Xiaomi.

Ceny

Cena fotomobilu je stejně jako u běžného mobilního telefonu dost spekulativní téma. Je to dáno tím, že vývoj v této branži je ohromně rychlý. Novinky jsou sice drahé, ale za pár měsíců přijde ještě o něco lepší mobil, který srazí ceny předchozího o desítky procent. Stane se, že mobil, který dnes stojí 5000 Kč, stál ještě rokem a půl kolem 15 000 Kč. Výkyvy jsou tedy značné. Orientačně můžeme ceny rozdělit do tří kategorií.

V kategorii do 5000 Kč se pohybují telefony, které mají nadprůměrný fotoaparát s rozlišení 8 Mpx, světelností f/2,5. Mobily mívají dvou jádrový procesor, 3 GB RAM a těch 64 GB vnitřní paměti. Tady se především pohybují značky Huawei a Xiaomi, které umí vyrobit levný a přesto kvalitní mobil. Na druhé straně životnost těchto mobilů nemusí být velká, takže se hodí pro ty, kteří nechtějí za mobil jednorázově utratit velký obnos a raději si jednou za dva až tři roky koupí levnější a nový.

V rozmezí 5000 až 15000 Kč se pohybují velmi dobré mobily. Poznáte to i na fotoaparátu, který často disponuje čtyřmi nebo více objektivy. Rozlišení se v této kategorii pohybuje kolem 10 až 12 Mpx a s tím roste i velikost snímače. Světelná propustnost bývá přibližně kolem hodnoty f/2,0, případně o něco málo méně. Výkonnost těchto telefonů odpovídá ceně. Není problém najít telefon, která má vnitřní paměť 128 GB, 8 GB RAM a čtyř nebo více jádrový procesor. Za tyto peníze můžete pořídit kvalitní Samsung, Honor nebo nejlepší výrobky čínských výrobců Xiaomi a Huawei.

Za 15000 Kč a více se už pořizují novinky na trhu. U těchto mobilů už došel vývoj fotoaparátu doopravdy hodně daleko. Nebylo by férové říct, že se vyrovnají zrcadlovkám, ale blíží se jim. Rozlišení fotoaparátu v těchto mobilech je v desítkách megapixelů. Takové snímky pak spotřebují mnohem více paměti, ale i na to jsou tyto mobily připraveny – můžete mít i úložišť 512 GB! Za tyto ceny jsou na trhu novinky asijských značek a pak samozřejmě produkty Apple.

Jméno
Futuristický design
Trojitý fotoaparát
Duální fotoaparát
Výkonný
4 objektivy
Image
Produkt
Realme 8 6GB/128GB
Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM
Apple iPhone XS Max 512GB
Sony Xperia 1
Samsung Galaxy S10 G973F 128GB
Akcelerometr (G-senzor)
Frekvence procesoru
2.4 GHz
2.3 GHz
2.49 GHz
2.84 GHz
2.73 GHz
Hloubka
7.99 mm
7.7 mm
7.7 mm
8.2 mm
7.8 mm
Hmotnost
177 g
166 g
208 g
178 g
157 g
LTE
Max. dosažitelná snímková frekvence
120 sn./s
240 sn./s
960 sn./s
960 sn./s
Operační systém
Android
Android
iOS
Android
Android
Optická stabilizace obrazu
Počet jader procesoru
8
8
6
8
8
Počet objektivů zadního fotoaparátu
4 objektivy
3 objektivy
2 objektivy
3 objektivy
3 objektivy
Rychlonabíjení
Šířka
73.9 mm
74.7 mm
77.4 mm
72 mm
70.4 mm
Snímač otisků prstů
Typ SIM karty
nanoSIM
nanoSIM
nanoSIM
nanoSIM
nanoSIM
Verze Bluetooth
5.1
5.0
5.0
5.0
5.0
Výška
160.6 mm
158.5 mm
157.5 mm
167 mm
149.9 mm
Cena ca. 5 000 CZK ca. 8 500 CZK ca. 21 100 CZK ca. 15 000 CZK ca. 15 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena