Nejlepší golfové hole 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MKids Golf Lite Iron 125cm

Jak vybrat golfovou hůl

  • Golf patří v současné době k oblíbenému nejen profesionálnímu sportu, ale také k tomu rekreačnímu. Pro hru je pak třeba zvolit ideální sadu golfových holí, která může sestávat z různých typů i počtu holí.
  • Velmi důležitou částí golfových holí je shaft, který se vyrábí z různých materiálů. Typ shaftu je třeba vybírat podle švihové rychlosti. V tomto ohledu je pak vhodné se při výběru obrátit na specializované prodejce
  • Délka hole se volí dle výšky hráče. Vyrábí se ve standardních velikostech, případně v delších či kratších verzích.

Golfová hůl - náš výběr

MKids Golf Lite Iron 125cm
Zobrazit více
MKids Golf Lite jsou golfové hole pro děti od 5 do 7 let, s výškou okolo 125 cm (+- 5 cm). Mají nerezové hlavice, odlehčené shafty od GRAFALLOY, barevně sladěné gripy od Lamkin a zmenšenou velikost hlavy na 90% dospělých. Váha hole je progresivně odstupňována.
Zobrazit méně
Titleist T200 II
Výrobce: Titleist
Flex: stiff
Zobrazit více
Titleist T200 II je golfová hůl, u které byla upravena akustika a tvar pro podle výrobce lepší odpaly. Obsahují wolfram D18 a technologii Max Impact s polyerovým jádrem pro zvýšení rychlosti a účinnosti při nárazu. Jeho specifikace zahrnují loft od 25° do 48° a délku od 35.5" do 38".
Zobrazit méně
TaylorMade P770
přečíst recenzi
Výrobce: Taylor Made
Flex: regular
Zobrazit více
Dokonalý golfový nástroj pro pokročilé hráče, železa TalyorMade P770, nabízí strategický design s FLTD CG pro optimalizaci startu a rotace míče. Kombinace Thru-Slot Speed Pocket a Progressive Inverted Cone Technology chrání rychlost míče na celém povrchu. Spotřebovaný sweet spot, nyní s 69% menší hustotou, pomáhá zachytit více střel.
Zobrazit méně

Dětské golfové hole

Ping Prodi G , Junior č. 6
Flex: stiff
Zobrazit více
Produkt Ping Prodi G, Junior č. 6, je představitelem golfové sady s minimálně pěti holí. Umožňuje bezplatnou výměnu shaftu, délek a grip při vývoji mladého hráče. Shaft nabízí dvě varianty - White (Junior Regular tvrdost) a Green (Junior Stiff tvrdost). Vyjádřeno výškou a vzdáleností zápěstí od země.
Zobrazit méně

Golfové hole Ping

Ping i59 Flex 6.0
Výrobce: Ping
Zobrazit více
Popis produktu: Pánské golfové železo Ping i59 nabízí konstrukci hlavy pro každé železo. Speed Bridge technologie poskytuje větší odpuštění při nesprávně dopadených úderech. Speed pocket technologie posunuje těžiště dolů pro lepší trajektorii míče. Hluka napomáhá redukovat vnitřní akustika. Shaft: Project X LS.
Zobrazit méně
Ping i59 , Project X LS, 6.5 4 železo
Výrobce: Ping
Zobrazit více
Železo Ping i59 je vybaveno technologií AlumiCore s hliníkovou vložkou spojenou s tělem z uhlíkové oceli 1025 a povrchem z nerezové oceli 17-4. Drážky MicroMax na úderové ploše se starají o pravidelnou vzdálenost a výkon. Dostupné jsou ocelové shafty s váhou od 95g do 124g.
Zobrazit méně

Golfové hole sety

Callaway Warbird pánský set
přečíst recenzi
Výrobce: Callaway
Strana: pravá
Určení: uni
Zobrazit více
Set golfových holí Callaway Warbird pro muže se soustředí na vzdálenost a odpouštění. Obsahuje například Driver s loftem 10,5° (ocel), respektive 13,5° (grafit) a švihovou hmotností D2 pro zlepšení doletu míčku. Kompletní set zahrnuje sady želez 4-9 (ocel) nebo 5-9 (grafit), s delšími lofty pro vzlet míče. K setu náleží i putter 330 Mallet s uretanovou vložkou.
Zobrazit méně
Cobra Fly XL dámský golfový set
Výrobce: Cobra
Strana: levá
Zobrazit více
Cobra FlyXL je golfový set pro dámy, sada obsahuje full-set golf hůl. Hůlky jsou vyrobeny s použitím nynějších technologií, s grafitovými shafty R-flex. Set zahrnuje golfový driver s loftem 12,5°, fervejové dřevo č. 5 s loftem 22°, hybrid č. 5 s loftem 23°, železa 6-SW a 33" mallet putter.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Golfová hůl

Jak vybrat golfovou hůl

Jaké typy existují

Golfové hole se zpravidla prodávají v různě velkých setech. Největší sada může obsahovat i 14 různých holí. Základ tvoří driver, který slouží k rozehrávkám a putter, kterým se jamka dokončuje. S ostatními holemi v setu by měla jít pak zahrát jakákoliv vzdálenost.

Golfové hole v tašce

Při golfu budete potřebovat různé typy holí, iStock / NiseriN

Drivery

Hole s největší hlavou sloužící k rozehrávkám. Cílem je pak rozehrát jamku co nejdál a tím připravit ideální pozici pro další ránu. Jednotlivé modely se od sebe liší jednak sklonem úderové plochy, ale také tvrdostí shaftu. Tyto vlastnosti je pak nutné přizpůsobit hráčské úrovni.

Fairwayová dřeva

Jedná se o menší alternativu driveru. Tyto hole se hodí jak na dlouhé odpaly z odpaliště, tak mimo něj. Umožňují hrát z týčka, ale i bez něj. I v tomto případě lze vybírat z různých variant obdobně jako u předchozího typu.

Hybridy

Golfová hůl
MKids Golf Lite Iron 125cm

Hybridy patří mezi přechodné hole mezi dřevem a železy, případně mohou dlouhá železa nahradit a doplňují se tedy tak, aby vyplnily vzdálenostní mezery. Hůl je poměrně univerzální. Lze s ní zahrát jak dlouhé, tak kratší rány. Opět se vyrábí v různých variantách.

Žena hraje golf

Golf je stále oblíbenějším sportem, iStock /OtmarW

Železa

Železa jsou nejpoužívanější hole různých délek a různého způsobu použití. Jejich volba se odvíjí od rány, respektive vzdálenosti, kterou je třeba uhrát.

  • Vysoká železa – slouží k delším ranám, tedy když jsou míčky daleko od jamky; mají číslování 2,3 a 4; lze je nahradit hybridy
  • Střední železa – s číslováním 5, 6 a 7; doporučují se začátečníkům; lépe se s nimi učí jak správnému držení těla při švihu, tak samotný švih či přesnost rány; používají se pro hru ve vzdálenosti mezi 80 až 120 m od jamky
  • Krátká železa – hole určené pro krátkou hru (60 až 80 m od jamky) nesou číslování 8 a 9

Wedge

Jedná se o hole, které se používají pro krátkou hru, případně k přihrávkám na jamku. Jednotlivé hole tohoto typu pak mají různý sklon úderové plochy. Každá z nich je pak vhodná na jiný typ odpalu. Obecně má ale poměrně všestranné využití.

Puttery

Dětské golfové hole
US Kids UltraLight Grafit Junior 3-5 let

I tato hůl by měla být vždy součástí setu, protož se s ní nejčastěji dokončují jamky. I zde v jejich případě je možné volit z různých typů. Hole se mohou lišit délkou nebo váhou hlavy. V případě putterů se doporučuje návštěva obchodu a osobní vyzkoušení.

Víte, že…?

Pravá nebo levá? Golfové hole se v současné době vyrábí tak, aby vyšly vstříc každému hráči. To prakticky znamená, že nabídka pro leváky je dnes téměř stejně bohatá, jako ta pro praváky.

Golfové hole detail

Golfové hole jsou vyrobeny z různých materiálů, iStock / monkeybusinessimages

Shaft

Shaft je důležitá součástí golfových holí a má vliv na to, jak bude hůl fungovat pro švih hráče. V případě shaftů lze nalézt velké rozdíly jak v hmotnosti, tak jejich tvrdosti. Pro výběr je pak důležité znát právě švihovou rychlost. Např. starší osoby nebo např. ženy mají švih pomalejší oproti sportovcům. Obecně lze shaft rozdělit do tří základních druhů podle tvrdosti a typu materiálu.

MateriálCharakteristika
GrafitHole vhodné pro ženy, seniory, muže s pomalejším švihem
 Výhodou je nižší hmotnost a vysoká švihová rychlost
 Hole se při úderu více prohýbají, což má za následek menší přesnost
 Vyšší pořizovací cena holí
 Materiál se používá zejména u holí typu driver, hybrid nebo dřevo a železa
OcelPro klasický a rychlý švih při hře
 Hole jsou odolné, silné
 Výhodou je také nižší pořizovací cena
 Díky menšímu prohýbání při úderu jsou tyto hole přesnější, ale míček letí na menší vzdálenost
 S materiálem se lze nejčastěji setkat u holí typu putter, wedge a železa
Kompozit Jedná se o kombinaci výše uvedených i jiných materiálů
 Hole kombinují výhody použitých materiálů

Jakou zvolit délku hole

Golfové hole Ping
Ping i59 Flex 6.0

Golfové hole se zpravidla vybírají podle výšky hráče, kdy většina z nich si vystačí se standardní délkou hole, což zahrnuje hodnoty mezi 169 až 183 cm. Za standardní výšku pak platí mužská postava o velikosti 170 až 185 cm a dámská výška 160 až 175 cm. Nestandardní délka hole je pak určena pro vysokou nebo naopak malou postavu. Případné prodloužení nebo zkrácení se udává v palcích (1 palec = 2,54 cm). Orientačně se lze řídit velikostními tabulkami výrobců, ty se ale mohou lišit.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat golfovou hůl?

Parametrů pro výběr golfových holí je celá řada. Základem je vhodně sestavená sada různých typů holí. Zaměřit se lze např. na materiál tzv. shaftu nebo vhodnou délku hole. Jednotlivé modely se zpravidla volí podle hráčských zkušeností.

Je lépe kupovat hole v setu nebo samostatně?

V případě začínajících hráčů je zcela dostačující zakoupení tzv. půlsetu, který nejčastěji obsahuje 6 až 7 holí. Golfové hole v setu bývají zpravidla levnější. Zkušenější hráči pak běžně vybírají hole samostatně dle pro ně nejvhodnějších kritérií. V tomto případě je ale nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.
Zobrazit kompletní nabídku Golfová hůl