Topná deska

Jak vybrat topnou desku

 • Topných desek existuje celá řada. Podle toho pro jaké zvíře nebo skupinu zvířat jsou určená je lze rozdělit do několika základních kategorií. Obecně sem patří topné desky pro psy, drůbež a vyhřívání terárií
 • Mezi základní kritéria patří velikost topných desek. V případě modelů pro psi a terária je vždy vhodnější volit podložky menší než je daný prostor. U desek pro drůbež se vychází z počtu chovaných kuřat.
 • Při výběru je vhodné se také zaměřit na maximální teploty, kterých desky mohou dosáhnout. Ty se samozřejmě mohou lišit s ohledem na jednotlivé typy desek.

Typy topných desek dle účelu použití

Pode toho, pro které zvíře jsou topné desky určené, je lze rozdělit do tří základních kategorií. Jedná se o topné desky pro psy, terária nebo ptactvo.

Topné desky pro psy

Topné desky, topné koberce a termodesky určené pro pejsky se nejčastěji používají jako vyhřívání do psí boudy nebo do porodních boxů pro štěňata. Tato zařízení zajišťují zvířatům příjemné klima a to především v chladnějších obdobích roku. Desky se vyrábí v různých rozměrech, lišit se mohou také výkonem. Všechny topné desky by měly být atestované a vybavené příslušným certifikátem o bezpečnosti.

Ještěr v teráriu

Topné desky bývají velmi často součástí terárií, iStock / Paul Oborowski

Topné desky do terária

Tento typ topných desek slouží k vyhřívání terárií. Umisťují se pod písek nebo jiný substrát. Vyhřívají tedy terárium ze spodu. Topné desky do terária pak lze rozdělit do několika základních kategorií.

Typ desky Charakteristika
Hliníková Vyznačující vysokým výkonem i odolností
  Desky vyzařují teplo pouze v jednom směru
S regulací Podložky umožňují regulovat výkon
  Některé modely umí také jeho časování
Voděodolné Tyto podložky mají izolovaný topný okruh
  Jsou odolné nejen vůči vodě, ale mnohdy i proti poškrábání
  Některé modely lze zařadit mezi univerzální

Jako vhodné příslušenství k topným deskám lez použít termoizolaci. Opět se jedná o podložky různých velikostí, jejichž hlavní funkcí je zvýšení účinnosti topné podložky. Díky termoizolaci je možné snížit náklady na provoz, ale také zvýšit životnost podložek.

Kuřata v líhni

Topná deska může pomoci s rychlejším odchovem kuřat, iStock / Tatiana Terekhina

Topné desky pro drůbež a jiné ptactvo

Do této kategorie spadají tzv. umělé kvočny, které slouží k rychlejšímu a lepšímu růstu kuřat. Prakticky se jedná o jakési odchovny, které mohou mít různou podobu. Nejčastěji se lze setkat se třemi základními typy:

 • Výhřevná deska pro kuřata – deska poskytuje pouze potřebné teplo; je nutné k zajistit vhodný prostor, do které se i s kuřaty umístí, dále světlo, krmítka i napáječky
 • Výhřevná deska se zdrojem světla – propracovanější model; opět ale vyžaduje zajistit vhodný prostor, včetně zdroje jídla a pití
 • Komplexní odchovny – jedná se o kompletní systém odchovu drůbeže; nabízí ideální podmínky pro vývoj kuřat

V souvislosti s drůbeží se lze setkat ještě s jedním typem topné podložky a to určené pro vyhřívání napáječek. Tato zařízení brání případnému zamrzání vody v zimních obdobích.

Víte, že…?

Některé topné desky lze zařadit do kategorie univerzálních výrobků. To prakticky znamená, že je lze použít jako vyhřívání terárií, ale jsou vhodná i do psí boudy nebo kočičího pelíšku.

Jaký zvolit rozměr

Rozměry topné desky vychází z jejího typu. Ve všech případech se vyrábí v různých rozměrech, které lze přizpůsobit aktuálním potřebám.

 • Topné desky pro psy – topná deska by měla být o něco menší než je plocha psí boudy a to z toho důvodu, aby měl pes možnost se v případě potřeby ochladit o podlahu; menší desky také umožňují prohřívání pouze některých částí těla
 • Vyhřívání terária – ani v teráriích by topná podložka neměla překrývat celé dno; zpravidla se doporučuje zaplnit maximální polovinu plochy terária
 • Topné desky pro drůbež – v případě umělých kvočen jakéhokoliv typu se velikost volí dle počtu chované drůbeže – čím více kuřat, tím větší deska bude potřeba; většina výrobců u desek vhodný počet pro odchov uvádí

Jakých teplot topné desky dosahují

S maximální možnou teplotou topné desky pro psy souvisí samozřejmě výkon. Zpravidla se vyrábí ve dvou výkonnostních variantách. U silnější lze výhřevnost očekávat až do teploty 45°C, u slabšího výkonu se pohybuje kolem 40°C. Optimální je, pokud lze teplotu nastavit. K tomuto účelu lze využít jednoduchý zásuvkový regulátor nebo programovatelný regulátor s čidlem.

 • Terarijní podložky zpravidla dosahují nejvyšší teploty kolem 35°C, což je pro většinu chovaných druhů optimální teplota. Tu lze v případě potřeby navýšit doplňkovým topením.
 • U umělých kvočen nebývá teplota zpravidla uvedena, ale nejčastěji bývá přednastavena na teplotu 37,7°C. Ta je považována za ideální pro téměř všechny druhy ptáků. Některé modely disponují termostatem a teplotu lze tedy případně doopravit.
 • Jak vybrat topnou desku?

Topné desky je třeba vybírat podle účelu použití. Setkat se lze se třemi základními typy a to pro psi, do terárií nebo pro drůbež. Mezi základní kritéria patří velikost, případně maximální teploty, kterých desky mohou dosáhnout.

 • Jakým způsobem jsou topné desky napájené?

Tyto desky zpravidla vyžadují přísun elektrické energie. Bývají vybaveny kabelem, který vyžaduje zapojení do zásuvky. Mezi základní parametry může tedy patřit také délka přívodního kabelu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat topnou desku?

Topné desky je třeba vybírat podle účelu použití. Setkat se lze se třemi základními typy a to pro psi, do terárií nebo pro drůbež. Mezi základní kritéria patří velikost, případně maximální teploty, kterých desky mohou dosáhnout.

Jakým způsobem jsou topné desky napájené?

Tyto desky zpravidla vyžadují přísun elektrické energie. Bývají vybaveny kabelem, který vyžaduje zapojení do zásuvky. Mezi základní parametry může tedy patřit také délka přívodního kabelu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.